ثبت اختراع در کرج - ثبت اختراع کرج

فرآیند ثبت اختراع یک پروسه علمی- حقوقی می باشد. موسسه حقوقی پایش با تشکیل دپارتمان های تخصصی در زمینه مالکیت فکری و با بهره گیری از متخصصین علوم مهندسی و وکلای با تجربه نسبت به ثبت تخصصی و علمی اختراع و طرح صنعتی بر طبق آخرین قوانین اداره ثبت اختراعات کشور اقدام می نماید.به موجب همین امر موسسه حقوقی پایش در این مقاله تلاش برآن دارد تا درباره ی ثبت اختراع در کرج مطالبی را ارائه نماید مقاله را تا انتها مطالعه کنید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ثبت اختراع در کرج

تنظیم و تشکیل پرونده ثبت اختراع در کرج به شیوه ای که تمام ویژگی های فنی و نوآورانه اختراع قابل حمایت بوده و راه هرگونه کپی برداری احتمالی از طرح را ببندد از اصلی ترین تخصص های دپارتمان ثبت اختراع است.از دیگر قابلیت های دپارتمان اختراع به شرح زیر است:

 1. ترسیم نقشه های فنی مهندسی و شبیه سازی سه بُعدی کامپیوتری.
 2. تنظیم فنی – حقوقی کامل پرونده اختراع ( شرح و توصیف – ادعانامه – خلاصه اختراع)
 3. رفع نقص پرونده های ثبت اختراع.
 4. دفاع فنی از عملکرد دستگاه و رفع اخطار تشابه.
 5. ساخت نمونه اولیه ایده و اختراع شما.
 6. مشاوره جهت اخذ تاییدیه علمی از مراجع ذیصلاح اختراع.

اختراع خود را در کرج ثبت کنید

اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه، فن ، فناوری ، صنعت و مانند آن حل می نماید .

اختراع قابل ثبت

اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد .ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد و از نظر صنعتی، اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد .منظور از صنعت، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی، کشاورزی، ماهیگیری و خدمات نیز می شود.

مواردی که از حیطه ثبت اختراع خارج است را به اختصار: کشفیات و نظریه ها، روشهای تجاری یا درمانی بیماری، آنچه که قبلا پیش بینی شده باشد و آنچه که خلاف موازین شرعی و عمومی و اخلاقی باشد.

موسسه ثبتی و حقوقی پایش افتخار دارد که با محوریت امور ثبتی از جمله ثبت شرکت، خدمات ارزنده ای نیز به جامعه مبتکرین و مخترعین ارائه نموده و نقش خود را در راستای پیشرفت و توسعه میهن عزیزمان ایفا کند.و در سال های خدمت بالغ بر ۱۰۰۰ ثبت اختراع را در پرونده سبقه و ثبتی خود داشته باشد.

توضیحات بیشتر در خصوص ثبت اختراع در کرج

گواهی ثبت اختراع، حق امتیاز یا (Patent) امتیاز انحصاری می باشد که در برابر اختراع یا ایدهٔ ثبت شده به مخترع یا نماینده قانونی وی به عنوان مالک اختراع اعطا می شود. انحصار به معنای برخورداری از حقوق مخصوصی می باشد که از جانب قانونگذاران و ادارات ذی صلاح برای مدت زمان مشخص درقبال یک ایده یا محصول یا فرآیند نوآورانه (اختراع) در اختیار فرد مخصوصی قرار می‌گیرد. به شرطی که آن اختراع، اختراعی تازه، سودمند یا مورد بهره برداری صنعت شناخته شود.

به عبارت دیگر، ثبت اختراع یک حق منحصر به فرد می باشد که به اختراع یک کالا یا روند جدید برای اجرای یک فرآیند و یا یک راه حل تخصصی تازه برای مسئله ای خاص ،اعطا می گردد. ثبت اختراع، از دارنده ثبت اختراع حفاظت می کند که مدت زمان اعتبار این حفاظت عموما"در همه کشورها به مدت 20 سال ادامه دارد ، که البته با توجه به قوانین هر کشور می تواند متفاوت باشد.

حفاظت از ثبت اختراع به این معنی می باشد که اختراع ثبت شده نمی‌تواند بدون رضایت مالک ثبت اختراع، به طور تجارتی تولیدشده و یا مورد بهره برداری، پخش یا فروش قرار گیرد. ادعای حقوق ثبت اختراع اغلب در دادگاه صورت می گیرد که مرجع قضایی جلوگیری ازنقض حقوق ناشی از ثبت اختراع هستند.

تعریف اختراع طبق قانون

ماده ٢٦ قانون ثبت علایم و اختراعات مصوب تیرماه ١٣١٠ به جای تعریف اختراع به احصای موارد در مقام تعریف برآمده و مقرر می دارد: هر قسم اكتشاف یا اختراع جدید در شعب مختلفه صنعتی یا فلاحتی به كاشف یا مخترع آن حق انحصاری می دهد كه بر طبق شرایط و در مدت مقرر در این قانون از اكتشاف یا اختراع خود استفاده نماید مشروط بر اینكه اكتشاف یا اختراع مطابق مقررات این قانون در اداره ثبت تهران به ثبت رسیده باشد نوشته ای كه در این مورد اداره ثبت تهران می دهد ورقه اختراع نامیده می شود. اختراع حاصل خلاقیت ذهنی بشر است یا می توان گفت اختراع راه حل جدید برای مشكلات فنی جامع به شمار می آید . ماده٢٧ قانو مارالذكر مقرر می دارد:

هر كسی که مدعی یكی از امور ذیل باشد می تواند تقاضای ثبت نماید:

 1. ابداع هر محصول صنعتی جدید.
 2. كشف هر وسیله جدید یا اعمال وسایل موجوده به طریق جدید برای تحصیل یك نتیجه یا محصول صنعتی یا فلاحتی.

روش های ثبت اختراع در ایران و جهان

 1.  روش اعلامی.
 2. روش تحقیقی.
 3. روش اعلامی.

ثبت اختراع به شیوه روش اعلامی بر اساس ادعای مخترع صورت می گیرد در این روش ادعای مخترع مقرون به صحت تلقی شده و به شرط عدم سابقه ثبت ادعای مخترع به ثبت می رسد ماده ٣٦ قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات مقرر می دارد كه : ورقه ( سند) اختراع به هیچ وجه برای قابل استفاده بودن و یا جدید بودن و یا حقیقی بودن اختراع سندیت ندارد و هم چنین ورقه اختراع مزبور به هیچ وجه دلالت بر این نمی كند كه تقاضا كننده یا موكل او مخترع واقعی می باشد و یا شرح اختراع یا نقشه های آن صحیح است و اشخاص ذینفع می توانند نسبت به موارد مزبور در محكمه ابتدایی تهران اقامه دعوی كرده و خلاف آنرا ثابت نمایند.

روش تحقیقی

بعضی از كشورها با بهره جستن از وسایل و امكانات و آزمایشگاه های مختلف در زمینه های متفاوت نسبت به بررسی ماهوی اختراع مخترع اقدام می نمایند و آزمایشات مدت مدیدی بطول می انجامد تا ادعای مخترع در خصوص اختراعش مورد بررسی قرار گرفته و صحت یا سقم ادعایش مشخص شود.

در این نظام سعی می شود كه اختراع قبل از ثبت بطور محرمانه نگهداری و حق تقدمی برای ثبت جهت متقاضی منظور شود و اگر ادعای مخترع مقرون به صحت نتشخیص داده شد نسبت به ثبت از تاریخ تقاضا و چنانچه ادعای مخترع صحت نداشته باشد نسبت به رد اختراع اقدام می گردد. در برخی از كشورها از هر دو روش استفاده می گردد مثلا در سوئیس در مورد اختراعاتی كه در زمینه ساعت و دارو انجام می گیرد روش تحقیقی ودر سایر زمینه ها با استفاده از روش اعلامی نسبت به ثبت اقدام می شود.

بهره جویی از روش اعلامی و تحقیقی هر كدام مزایا و معایبی دارد كه ذكر آن در حوصله این مقاله نمی گنجد قدر مسلم قانونگذار هرکشور استفاده از یكی از دو روش فوق را متناسب با مقتضیات ومصلحتهای خاص خود بر می گزیند ومقررات خاص آن را برای همگان لازم الاتباع می شمارد.

مزایای ثبت اختراع در کرج

 1. با ثبت اختراع شما به عنوان صاحب یک اختراع می توانید مجوز استفاده از آن را به دیگران واگذار کنید و به ازای آن مبالغ و یا حق امتیاز اخذ نمایید.
 2. ثبت اختراع سبب افزایش ارزش تجاری و افزایش سود بیشتر می شود.
 3. با ثبت اختراع دسترسی به بازارهای جدید ممکن می شود.
 4. ثبت اختراع سبب جلوگیری از فعالیت های تکراری می شود.
 5. وقتی اختراعی ثبت می شود حقوق ناشی از اختراعی که ثبت شده است قابلیت انتقال را دارد و در صورتی که صاحب اختراع فوت کند حق و حقوق به وراث او منتقل می گردد.
 6. چنانچه اختراعی ثبت شود در صورت تقلید و هرگونه سوء استفاده از اختراع امکان مبادرت قانونی برای مالک اثر وجود دارد.مالک یا مالکین می توانند علیه هر شخصی که بدون اجازه به حقوقشان تعدی نماید در دادگاه اقامه دعوی کند.
 7. با ثبت اختراع نام مخترع در گواهینامه اختراع قید می شود، مگر این که به صورت کتبی از اداره مالکیت صنعتی درخواست کند که نامش ذکر نشود.هر نوع اظهار یا ضمانت مخترع مبنی بر این که نام شخص دیگری به عنوان مخترع ذکر گردد،بدون اثر قانونی است.
 8. با ثبت اختراع حمایت از طرح های صنعتی بیشتر می شود و ثبت آن اشخاص را به ابتکار و نوآوری تشویق می نماید و به آن ها انگیزه می دهد.
 9. با ثبت اختراع استفاده از مزایا و تسهیلات ارائه شده برای شرکت های فناور و دانش بنیان ممکن و امکان پذیر می شود.
 10. با ثبت اختراع بهره برداری از مزایای بنیاد ملی نخبگان ممکن و امکان پذیر می شود.
 11. ثبت اختراع سبب آسان شدن پذیرش برای ادامه تحصیل در داخل یا خارج از کشور.
 12. با ثبت اختراع اخذ تسهیلات و مزایای صندوق از پژوهشگران کشور ممکن می شود.
 13. امتیاز مثبت برای استخدام با ثبت اختراع ممکن می شود.
 14.  ثبت اختراع سبب تسهیلات اعطایی برای خدمت سربازی می شود.

مدارك تقاضای ثبت اختراع در کرج

وفق ماده ٢٢و ٢٣ آیین نامه اجرایی قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات متقاضی ثبت باید مدارك ذیل راتهیه و به اداره مالیكت صنعتی تسلیم نماید.

1. اظهارنامه اختراع ٣ نسخه

اظهارنامه اختراع به فرم مخصوص بوده و جزئ اوراق بهادار می باشد متقاضی بایستی از واحد فروش اوراق بهادار مستقر در اداره كل ثبت شركتها تهیه و مانند فرم نمونه صفحات بعدی نسبت به تكمیل و امضای آن اقدام نماید.

2. توصیف مشروح اختراع یا وسیله جدیدی كه بررسی آن تقاضا می شود ٣ نسخه.

اختراع مورد ادعای مخترع باید بطور كامل شرح داده شود در شرح اختراع باید تمام جنبه های اختراع ادعایی بطور وضوح بیان گردد توصیه می شود در تهیه شرح توصیف اختراع از كاغذهای آ ٤ استفاده گردد.

3. نقشه های اختراع ٣ نسخه.

نقشه كامل اختراع باید با مركب و از روی مقیاس متری تهیه و ذیل نقشه ها توسط متقاضی یا وكیل او امضا و مهر شود وفق ماده ٢٧ آیین نامه اجرایی قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات نقشه ها و توصیف مشروح اختراع در روی كاغذی كه ٣٤ سانتی متر طول و ٢٢ سانتی متر عرض داشته باشد رسم گردد و همچنین برایا نجام امر مذكور فقط از یك روی كاغذ استفاده شود.

4. در صورتی كه تقاضانامه توسط وكیل متقاضی تسلیم اداره مالکیت صنعتی شود اصل وكالت نامه یا رونوشت یا فتوكپی برابر اصل شده بایستی ضمیمه اظهارنامه گردد.

5. در صورتی كه تقاضای ثبت اختراع از طرف شركت ثبت شده بعمل آمده باشد یك برگ روزنامه رسمی دال بر مدیریت شركت بایستی به ضمیمه مدارك تسلیم اداره مالكیت صنعتی شود.

6. فتوكپی شناسنامه مخترع یا مخترعین.

7. قبض رسید بانكی حق الثبت اظهارنامه تقاضای ثبت اختراع.

مراحل ثبت اختراع در کرج

 

در مرحله نخست مدارک و اظهارنامه شما به صورت مقدماتی بررسی می‌شود. اگر نقصی وجود داشته باشد، شما باید این نقص ها و اشکالات  را رفع کنید. بعد از آن موضوع شما بررسی می‌شود.پس از آن در بانک اطلاعاتی اداره مالکیت معنوی، سایر اختراعات بررسی می‌شوند. اگر عین اختراع شما وجود داشت، درخواست شما رد می‌شود. اما در صورتی که همانند و شبیه آن موجود باشد، به شما اطلاع می‌دهند و شما باید تفاوت‌های اختراع خود را شرح دهید. و جنبۀ نوآوری آن را مشخص کنید.
در این مرحله، در صورت تأیید شدن در مراحل قبلی، مرجع ذی‌صلاح باید انتخاب شود، تا درخواست کننده  برای ادامه پروسه خود به آن‌جا مراجعه کند.

سپس از این مرجع باید استعلام صورت بگیرد.اگر پاسخ مرجع، مبتنی بر تأیید اختراع بود، ابلاغیه پذیرش صادر می‌شود. در غیر این‌صورت اخطار رد داده می‌شود.
در صورت پذیرفته شدن اختراع، هزینه حق‌الثبت اختراع باید پرداخت شود.سپس آگهی صادر می‌شود و در روزنامه رسمی منتشر می‌شود و پس از آن گواهینامه ثبت اختراع شما صادر می‌شود.

ثبت شرکت پایش آماده ارائه خدمات به متقاضیان ثبت اختراع در کرج می باشد،لذا در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با موسسه حقوقی پایش تماس بگیرید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.