حق اعطای اجازه بهره برداری از علامت تجارتی

مالک علامت تجاری علاوه بر حق انحصاری استفاده از علامت خویش می تواند این حق را تحت عنوان اجازه بهره برداری، به دیگران اعطا نماید. اعطای این مجوز صور گوناگونی دارد که در این مبحث تحت دو گفتار، او به حق اعطای اجازه بهره برداری و ثانيا به انواع این گونه مجوز می پردازیم.

اجازه بهره برداری از علامت تجاری

على الأصول مالک علامت تجاری حق استفاده انحصاری از آن را دارد مگر در صورتیکه مالک چنین اختیاری را به دیگری اعطا نماید. یکی از طرق معمولی که مالک علامت تجارتی استفاده از آنرا به دیگری می سپارد قرار داد لیسانس (مجوز بهره برداری) می باشد. قرارداد مجوز بهره برداری، قراردادی است که به موجب آن متقاضی ثبت علامت تجاری و یا مالک علامت ثبت شده، به شخص دیگری در مقابل پرداخت مبلغی رویال تی) و یا بصورت مجانی، اجازه بهره برداری از علامت را می دهد.

بنابراین یک چنین پیمانی، به «قرارداد اجاره اشیاء، شباهت بسیار دارد. این قرارداد را می توان از سوی دیگر، به «پیمان همزیستی» (یا تنظیم حدود استفاده از علامت) تشبیه کرد که به موجب آن صاحبان علائمی که ممکن است با یکدیگر در تعارض و برخورد قرار گیرند، ضمن عقد پیمانی خودشان حدود استفاده یکدیگر را تعیین می کنند تا بدین ترتیب از پیدایش ابهام و برخورد پرهیز شود. این قراداد، برای مدت معینی تحت شرایط و قلمرو مشخصی است و می تواند بصورت انحصاری و یا غیر انحصاری منعقد شود. در عرف تجاری، از این قرارداد به عنوان «قرارداد لیسانس» یاد می شود.

لازم به ذکر است که جواز گیرنده مالک علامت تجارتی نمی شود بلکه صرفا اجازه استفاده از علامت و حق جلوگیری از نقض علامت از سوی دیگران و حق بهره برداری از آن تا مدت معین به او اعطا می شود. این مجوز برای استفاده از علامت تجارتی به خودی خود گیرنده مجوز را از مزایای مالكیت علامت بهره مند نخواهد کرد. بهره بردار اساس اجازه ندارد که مجوز بهره برداری را منتقل کند و یا مجوز بهره برداری فرعی اعطاء نماید، مگر اینکه چنین حقوقی صراحتا طی قرار داد به وی اعطاء شده باشد. بدیهی است در چنین حالتی انتقال مجوز یا اعطاء مجوز فرعی فاقد اشکال است.

مالک علامت تجارتی می تواند به اشخاص ثالث اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی اجازه داده تا آنها هم با استفاده از امتیازات دارنده علامت تجارتی در قلمرو دیگری (اعم از منطقه با کشور دیگری مبادرت به تولید کالا یا عرضه و ارائه خدمات نمایند. البته در چنین حالتی مالک علامت تجارتی می بایست به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر کار و عملکرد شخص یا اشخاص مأذون نظارت داشته باشد و بر کیفیت و کمیت خدمات توسط شخص گیرنده مجوز، نظارت نماید.

موسسه حقوقی پایش مجری تخصصی ثبت شرکت

همچنین «لیسانس بهره برداری از علامت تجارتی امکان استعمال علامت تجارتی توسط شخصی غیر از مالک علامت را فراهم می سازد. لیسانس علامت تجارتی معمولا به همراه تنظیم قراردادی در خصوص نحوه استعمال از علامت توسط گیرنده ليسانس می باشد. اعطاء ليسانس به معنای انتقال مالکیت علامت تجارتی نمی باشد مالکیت علامت همچنان از آن اعطاء کننده لیسانس می باشد. اثر ليسانس، اجازه دارنده آن در استعمال علامت تجارتی است بدون اینکه استعمال را بتوان نقض حقوق علامت تجارتی دانست.

نقل و انتقال ثبت علامت تجاری

ماده ۱۹ آیین نامه اصلاحی در این خصوص مقرر می داشت :

«در مواردی که صاحب علامت یا قائم مقام قانونی او استفاده از آن را به دیگری اجازه دهد، این اجازه در صورتی معتبر خواهد بود که اجازه مربوطه در ایران به ثبت رسیده باشد. در مواردی که اجازه استفاده از علامت تجارتی به امضاء صاحب علامت و استفاده کننده رسیده باشد ثبت اجازه نامه مزبور به تقاضای کتبی صاحب علامت یا نماینده مجاز او و یا استفاده کننده رسیده باشد ثبت اجازه نامه مزبور به تقاضای کتبی صاحب علامت یا نماینده مجاز او و با استفاده کننده صورت خواهد گرفت.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.