آدرس شرکت به مکانی گفته می شود که هنگام ثبت شرکت مورد نظر در بند 3 اساسنامه ی آن قید می گردد.پس از ثبت شرکت می توان به منظور تغییر آدرس اقدام نمود.اما این تغییرنیازمند طی نمودن مراحلی می باشد که در این مقاله قصد داریم به این مراحل بپردازیم.

تغییر آدرس شرکت سهامی خاص

به منظور تغییر آدرس شرکت،سهامداران و یا شرکا می توانند با تشکیل صورتجلسه ای با نام مجمع عمومی فوق العاده نسبت به تغییر محل شرکت اقدام نمایند.البته این نکته نیز قابل ذکر است که اختیار تغییر محل شرکت در تبصره ی بند 3 بیشتر اساسنامه ها ی شرکت های سهامی خاص و شرکت های با مسئولیت محدود به هیت مدیره هم واگذار شده است.در این تبصره آمده است که هیئت مدیره می تواند به هر کجا که صلاح و خیر است آدرس شرکت را تغییر دهد ودر صورت لزوم شعبه هایی برای شرکت تاسیس نماید.بنابراین تغییر آدرس شرکت به وسیله تصمیم هیئت مدیره(در صورتی که در اساسنامه چنین اختیاری به هیئت مدیره داده شده باشد) و یا مجمع عمومی فوق العاده قابل اجرا می باشد.

مراحل تغییر آدرس شرکت متناسب با نوع شرکت متفاوت است.در صورتی که شرکت در طول حیات خود نیاز به تغییر محل پیدا نماید مراحل و مدارک لازم تغییر شرکت سهامی و تغییر شرکت با مسئولیت محدود به شرح ذیل خواهد بود:

تغییر آدرس شرکت سهامی

الف-تشکیل شدن جلسه مجمع عمومی فوق العاده و تنظیم صورت جلسه که به امضای هیات رئیسه رسیده باشد ارائه شود.

ب-رعایت نمودن تشریفات دعوت بر اساس قانون تجارت و اساسنامه شرکت.شایان ذکر است که هر گاه اختیار تغییر محل شرکت در اساسنامه به هیات مدیره شرکت تسلیم شده باشد،هیات مدیره با تنظیم نمودن صورت جلسه نسبت به ثبت تغییر محل شرکت اقدام می کند.در صورتی که تغییر محل شرکت از یک شهرستان به شهرستان دیگر باشد،باید پرونده شرکت به شهرستان مربوطه با درخواست هیات مدیره با تصویب و تنظیم صورت جلسه ارسال شود.

تغییر آدرس شرکت با مسؤلیت محدود

در صورتی که شرکت موردنظری را که تصمیم داریم آدرس آن را تغییر دهیم شرکت با مسؤلیت محدود باشد مجمع عمومی فوق العاده جلسه ای را تشکیل می دهد و صورتجلسه ی مربوط به موضوع را تنظیم می نماید که تمامی اعضای شرکت ( شرکا) با قید کردن مقدار سهام خود باید آن را به امضا برسانند.

چنان چه تعداد شرکا زیاد باشد بر اساس ماده 109 قانون تجارت، هیأت نظارت انتخاب می شود و اسامی اعضای هیأت نظارت در صورتجلسه تنظیمی قید می گردد و آن ها باید صورتجلسه را امضا نمایند . این صورتجلسه باید حداکثر یک ماه بعد از تاریخی که مجمع تشکیل شده است به وسیله اعضای شرکت یا وکیل رسمی آن به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود و ثبت گردد.

هر زمان اختیار تغییر محل شرکت در اساسنامه ی آن به هیأت مدیره داده شده بود، هیأت مدیره باید در صورتجلسه ای در رابطه با ثبت تغییر محل تنظیم نمایند و اگر تغییر محل از یک شهرستان به شهرستان دیگر صورت بگیرد پرونده شرکت مربوطه مطابق بادرخواست هیأت مدیره و تنظیم و تصویب صورتجلسه به شهرستان مربوطه ارسال می شود.

مراحل تغییر آدرس شرکت

 • صورتجلسه تنظیم شود و به وسیله ی شرکا ذیل تمامی اوراق امضا گردد.
 • به سامانه ی ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir به منظور اعلام درخواست تغییر آدرس شرکت مراجعه نمایید.
 • مدارک بارگذاری شود و در سامانه ی فوق اطلاعات خواسته شده درج گردد.
 • از طریق پست به اداره ثبت شرکت ها مدارک ارسال شود.
 • به اداره ثبت شرکت ها مراجعه شود و هزینه های قانونی تعیین شده به منظور آگهی تغییرات پرداخت شود.
 • هزینه روزنامه رسمی پرداخت گردد.
 • آگهی صادر می شود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.