به شرکتی، شرکت با مسئولیت محدود اطلاق می شود که دو یا چند نفر به منظور اجرای امور تجارتی تشکیل داده اند و مسئولیت هر یک از شرکاء در قبال دیون و تعهدات شرکت، بدون تقسیم سرمایه به سهام یا قطعات سهام ،فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت می باشد.

بدین مفهوم که هر یک از سهامداران در شرکت با مسوولیت محدود به اندازه مبلغی که وارد شرکت نموده، مسوولیت دارد و چنانچه این سرمایه به اندازه کافی نباشد آنها اجباری جهت استفاده از دارایی شخصی خود جهت جبران دیون و تعهدات ندارند.

تنها با دو شریک می توان در ایران شرکت با مسوولیت محدود را به ثبت رساند و نقل و انتقال سهام آن تنها از طریق دفتر اسناد رسمی صورت می پذیرد.

تغییرات در شرکت با مسوولیت محدود

شرکاء در شرکت با مسئولیت محدود می توانند طبق اختیاراتی که اساسنامه به آنها تفویض کرده و پس از برگذاری مجمع عمومی فوق العاده تغییرات زیر را در شرکت اعمال نمایند:

 1. تغییر دادن اسم شرکت
 2. تغییر دادن موضوع شرکت
 3. تغییر دادن محل شرکت
 4. نقل و انتقال سهم الشرکه شرکاء
 5. افزایش سرمایه شرکت بواسطه ورود شریک یا شرکای جدید
 6. افزایش سرمایه شرکت بدون افزایش یافتن تعداد شرکا
 7. کاهش یافتن سرمایه شرکت بدون خارج شدن شریک
 8. کاهش سرمایه شرکت با خارج شدن شریک
 9. اعمال تغییرات و اصلاح مواد اساساسنامه

صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت با مسئولیت محدود

تصمیم گیری در رابطه با موارد زیر در مجمع عمومی عادی یا بطور فوق العاده اتخاذ می گردد :

تعیین روزنامه جهت انتشار آگهی های شرکت ، تایید ترازنامه سود و زیان ، تایید و تصویب بیلان مالی ، تعیین یا انتخاب مجدد بازرسین ، تعیین و تغییرو یا انتخاب مجدد اعضای هیئت مدیره ، مشخص کردن سمت ها در هیئت مدیره ، تغییر دادن دارندگان حق امضای هیئت مدیره مشروط به درج آن در اساسنامه، تغییر دادن آدرس شرکت یا حق امضاء ها. بیشترین تغییرات در شرکت ها در خصوص موارد زیر صورت می گیرد : دارندگان حق امضاء ها ، نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی ، افزایش و یا کاهش سهم الشرکه در شرکت های با مسئولیت محدود ، افزایش و یا کاهش سرمایه شرکت ، انتخاب و تغییر اعضاء هیئت مدیره و انحلال شرکت ها. زمانی می توان نام شرکت را تغییر داد که نام منتخب ریشه فارسی داشته باشد.

جهت اعمال تغییرات نقل و انتقالی سهام، حضور طرفین ( خریدار و فروشنده ) در جلسه الزامی است و صورتجلسه را باید این افراد امضا کنند. در مورد شرکت های با مسئولیت محدود، ورود و خروج اعضاء فقط زمانی صورت می گیرد که نقل و انتقال سهام داخلی باشد یعنی با کسب تصفیه حساب، بین خودشان بخواهند سهام را منتقل کنند و در مورد شرکت های سهامی، اخذ گواهی جهت نقل و انتقال سهام ،از اداره دارایی الزامی است.

از آنجا که ثبت تغییرات شرکت های سهامی از موضوعات داخلی شرکت است و لزومی به انتشار آگهی نیست و اعلام فهرست سهامداران کافی می باشد. به منظور ثبت شرکت هایی که بواسطه مجوز نهاد یا موسسات دیگر تاسیس شده اند، لازم است مجوزی حاوی مهر آن شرکت و به همراه صورتجلسه ای که امضاء و مهر شده ، به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود .

در جهت ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

نظرات کاربران

هاشمی

جستجوی اعضای یک شرکت راخواستارم.

پاسخ
موسسه حقوقی پایش

موسسه حقوقی پایش

در صورتیکه نیاز به بررسی اعضا هیئت مدیره ی یک شرکت دارید. باید بهسایت روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید و در قسمت آگهی های قانونی نام شرکت یا شناسه ملی شرکت را وارد کنید تا کلیه اطلاعات شرکتها نمایش داده شود.

پاسخ
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.