برای آنکه هر شرکتی رسمیت یافته و دارای شخصیت حقوقی باشد، ملزم به ثبت است؛ به همین ثبت شرکت‌ها الزامی بوده و دولت می‌بایست حتی‌المقدور در تشکیل آن‌ها نظارت لازم را داشته باشد تا منجر به سواستفاده‌ی دیگران نشود.

لیست اسامی شرکتهای ثبت شده در ایران

استعلام و پیگیری تمامی انواع شرکت‌ها پس از تکمیل مراحل ثبت و دریافت شماره‌ی ثبت برای کلیه‌ی متقاضیان فراهم بوده که در ذیل به معرفی روش‌های استعلام شرکت‌های ثبت‌شده می‌پردازیم:

استعلام شرکت‌های ثبت‌شده

سامانه‌ی استعلام اشخاص حقوقی کشور در پایگاه اینترنتی به نشانی http://ilenc.ir جزو مهم‌ترین منابع قابل استناد برای تمامی اشخاص، ارگان‌ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی‌ می‌باشد. درج یکی از اطلاعات ذیل جهت استعلام شرکت در این سامانه الزامی است:

 • نام شرکت.
 • شماره ثبت شرکت.
 • شناسه‌ی ملی شرکت.

می‌توان از موارد مهم و لازم هر شرکت در روزنامه‌ی رسمی کشور از طریق آگهی آن مطلع گردید تا مورد توجه همگی قرار گیرد. لذا، چنانچه می‌خواهید بدانید که آیا شرکت خاصی به ثبت رسیده است یا خیر، به سامانه‌ی روزنامه‌ی رسمی کشور به نشانی http://rooznamehrasmi مراجعه نمایید. حتی از طریق این سامانه می‌توان پرینت روزنامه‌ی رسمی ثبت شرکت خود را نیز تهیه نمایید.

با ورود به این سامانه و وارد نمودن حداقل یکی از اطلاعات خواسته‌شده (نام شرکت / شماره ثبت شرکت / شناسه ملی شرکت) قادر به جستجوی اطلاعات شرکت خواهید بود. همچنین تمامی آگهی‌های قانونی از سال 1382 تا 1391 توسط پورتال http://rrk.ir با قابلیت جستجوی پیشرفته قابل پیگیری می‌باشد.

برای اخذ هر گونه استعلام از اداره‌ی ثبت شرکت‌ها ، می‌توان به سامانه‌ی اینترنتی اداره‌ی ثبت شرکت‌ها مراجعه نمود. تمامی مراجعات کاربران جهت اجرایی شدن سامانه‌ی ثبت شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری به صورت مجازی، اینترنتی و غیر حضوری از طریق سامانه‌ی http://irsherkat.ssaa.ir انجام می‌پذیرد. علاوه بر آن می‌توان کلیه اطلاعات مرتبط با چگونگی تنظیم درخواست‌ها، مدارک مورد نیاز بخشنامه‌ها، شیوه‌نامه‌های اجرایی ثبت شرکتها و همچنین آگهی‌های آتی را نیز از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی ثبت شرکت‌ها به آدرس http:sherkat.ssaa.ir مشاهده و پیگیری نمود.

اما یکی دیگر از فواید بررسی شرکت‌های ثبت‌شده برای انتخاب و تعیین نام شرکت می باشد.

 

اسامی شرکتهای ثبت شده

 

شرایط تعیین نام شرکت

 • متقاضی تعیین نام شرکت می‌بایست از سهامداران یا مؤسسین یا وکیل رسمی دادگستری (با ارائه‌ی وکالت‌نامه) باشد.
 • نام‌های درخواستی متقاضیان براساس راهنمای تعیین نام سازمان ثبت اسناد و املاک، می‌بایست فارسی بوده و از به کارگیری اسامی و اصطلاحات بیگانه در نام شرکت یا مؤسسه ممانعت به عمل آورد. در صورت ابهام در خصوص عدم داشتن معادل فارسی نام شرکت، می‌توانید به بانک اطلاعاتی، کتاب‌های مرجع، لغت‌نامه‌های زبان و ادب فارسی مراجعه فرمایید و در غیر این صورت از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام نمایید.
 • شایان ذکر است که واژه‌هایی که فرهنگستان زبان و ادب فارسی، معادل فارسی آنها را صلاح و ضروری نمی‌داند و نیز کلماتی که هنوز واژه‌ی معادل فارسی آنها از سوی فرهنگستان به تصویب نرسیده است، از شمول قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی عناوین و اصطلاحات بیگانه مستثنی می‌باشند.
 • در ضمن، استفاده از گویش و لهجه‌های بومی در نام‌های پیشنهادی با ارائه‌ی تأییدیه از کتب فرهنگ بومی و در غیر این صورت با ارائه‌ی تأییدیه از فرمانداری، شورای شهر، بخشداری بلامانع می‌باشد. همچنین ارائه‌ی مستندات فرهنگ لغات فارسی یا بومی و نقشه‌ی جغرافیایی ایران، جهت تأیید مکان موردنظر در اسامی پیشنهادی توسط شرکت یا مؤسسه در شرف تأسیس شرکت به اداره‌ی کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری الزامی است.
 • اسم شرکت نباید قبلاً توسط شخص یا شرکت دیگری به ثبت رسیده باشد. طبق بند 138 بخشنامه‌های ثبتی، هنگام ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری جدیدالتأسیس، می‌بایست دقت لازم به عمل آورده شود تا نام انتخاب‌شده پیشتر به ثبت نرسیده باشد. لذا نام‌های درخواستی متقاضیان نباید دارای هیچ‌گونه پیشینه‌ی تشابه یا نظیر آن در بانک اطلاعاتی اداره‌ی کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری باشد؛ بدین منظور می‌توان به آدرس پایگاه اینترنتی www.ilenc.ir مراجعه نموده و نام پیشنهادی خود را جستجو کرد. توجه داشته باشید که باید حداقل دو کلمه از نام پیشنهادی با اسامی دارای سابقه‌ی پیشین باید تفاوت داشته باشد.
 • نام‌هایی که خلاف نظم عمومی، اخلاق حسنه و مذهبی باشند و با شئونات انقلاب اسلامی ایران منافات داشته باشند، قابل تأیید و ثبت نمی‌باشند.
 • در انتخاب اسامی، از به کار گیری عناوین ایثارگران، شاهد و مانند آنها که انحصاراً تحت نظارت سازمان محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشند خودداری شود.
 • پیشنهاد اسامی و اتخاذ عناوینی که مختص تشکیلات دولتی و کشوری هستند از طرف متقاضیان پذیرفته نخواهد شد. همچنین استفاده از کلماتی نظیر ایران، کشور، ملی، ملت و ... در نام‌های پیشنهادی به دلیل جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی نیز مورد قبول نخواهد بود.
 • استفاده از اسامی مشهور که باعث فریب افکار عمومی می‌شود ممنوع می‌باشد.
 • به کارگیری کلماتی از قبیل بنیاد، انجمن، کانون، تشکل، بانک، بهداشت، گمرک، ارشاد، تبلیغ، لیزینگ و ... در نام شرکت یا مؤسسه، مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح می‌باشد.
 • کلماتی از جمله ساختمانی، بازرگانی، تجاری، مهندسی، مهندسی مشاور، حقوقی، تولیدی و ...شرحی بر موضوع فعالیت محسوب گردیده و در بررسی نام یا نام‌های درخواستی به منظور رعایت عدم سابقه و تشابه، جزئی از نام محسوب نمی‌گردد.
 • استفاده از اسامی ائمه و نام‌های متبرکه در مؤسسات خیریه، فرهنگی و شرکت‌های خدمات زیارتی پس از اخذ مجوز و در صورت رعایت سایر موارد، ممکن و بلامانع می‌باشد.
 • هر چند استفاده از اسامی شهرها، رنگ‌ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد، اما این کلمات جزو اسم شرکت شمرده نمی‌شوند و اسم شرکت باید علاوه بر این کلمات شامل سه کلمه‌ی دیگر نیز باشد.

موسسه حقوقی پایش آماده ارائه خدمات در سریع ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه ها می باشد با شماره تلفن 32711327-026 تماس بگیرید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما بهره مند شوید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.