برندعبارت است از یک اسم،اصطلاح،علامت،نشان یا طرح یا ترکیبی از این موارد که برای شناساندن و معرفی کالاها یا خدمات فروشنده یا گروهی از فروشندگان و متمایز ساختن این کالاها یا خدمات از محصولات و خدمات سایر رقبا استفاده می شود.

ثبت برند فارسی

نام تجاری سبب شناسایی فروشنده یا سازنده از سوی مصرف کننده می شود. یک نام تجاری در حقیقت بیانگر تعهد دائمی یک فروشنده برای ارائه مجموعه ای از خصوصیات،کیفیت و خدمات ویژه  به خریداران است. به هر روی تا زمانی که یک کالا/خدمت دارای وجه تمایزمشخصی نباشد نمی توان به سادگی آن را به برندی پایدار و با دوام تبدیل ساخت .این تمایزها می تواند کارکردی منطقی یا ملموس و یا حتی غیرقابل لمس داشته باشد.اکثر نام های تجاری تضمین کننده سطح مشخصی از کیفیت و مزایای محصول هستند .اما یک نام تجاری می تواند نماد  موارد خاص و پیچیده دیگری نیز باشد از جمله: هویت  محصول ، اصالت محصول،فرهنگ استفاده ازآن  و شخصیت استفاده کننده از محصول. برندها و علائم تجاری دارایی های نامشهود ثبت شرکت هستند و برارزش نهایی محصول نزد مشتریان می افزایند ،برند برای سهامداران ارزش افزوده سهام ایجاد می کند و در کل موجب افزایش درآمد شرکت می شود.برند به دو صورت فارسی و لاتین ثبت می شود ما در این مقاله برآنیم تا در خصوص ثبت برند فارسی مطالبی را به متقاضیان ثبت برند فارسی ارائه نماییم.

برند مجموعه ای از تداعی و تجسمات ذهنی بازار هدف و کارکردهای احساسی و منطقی مصرف کنندگان را به خود اختصاص می دهد. پیوند تصاویر و علامت با کیفیات محصول و خدمات و تداعی معانی از امتیازات انحصاری برند می باشد.در ایران و در زبان فارسی کلمه  برند معمولاً برای اشاره به محصول یا خدمتی به‌ کار می‌رود که از اعتبار ومحبوبیت بالایی  در سطح  اجتماع برخوردارباشد. به بیان دیگر «برند» دارای هویت  اجتماعی است و برندهای ارزشمند آنهایی هستند که افراد نسبت به آنها احساس  تعلق  دارند و به عنوان مثال می‌گویند: «همه ی لباس های من از این مارک هستند و یا این مارک یا برند مارک دلخواه من است ». برندهای قدرتمند و برترمی‌توانند هیجان و عواطف مصرف‌کنندگان را تحریک کنند و مشتریان نیز به این نام‌ها اعتماد داشته و ازاین برندها  توقع  آفرینش ایده‌های جدید وابتکار در محصولات و خدماتشان را دارند.

در این مسیر موضوع وفاداری به برند از با اهمیت ترین موضوعات مورد علاقه شرکت‌ها می‌باشد و شرکت‌ها همواره به دنبال راه کارهایی برای کسب و جلب وفاداری مشتریان می‌باشند.یکی از مهمترین معیارهای محبوبیت برند و وفاداری به آن ، معیار یادآوری و بازآوری ثبت برند با گروه کالایی خاص میباشد که بستر مناسبی را برای خریدهای مجدد مشتریان فراهم می‌آورد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند فارسی 

  الف- اشخاص حقیقی

 1. تصوير برابر اصل شده شناسنامه و كارت ملي.
 2. پروانه بهره برداري يا مجوز توليد یا پروانه کسب برابر اصل شده یا نامه موافقت اصولی از اتحادیه یا صنف مربوطه مبنی بر ارائه خدمات جهت اداره ثبت علائم تجاری.
 3. تصوير علامت مورد نظر در اندازه 10*10 سانتيمتر و  ارائه توضیحات  در برگی جداگانه درخصوص علامت و توصیف آن و مستند  معنایی نام  تجاری مورد نظر با ارجاع به واژه نامه های معتبر فارسی.
 4. كارت بازرگاني بنام شخص دارنده جواز (در صورتيكه ثبت برند به شکل لاتین باشد)
 5.  امضاء وکالتنامه در صورتی که از وکیل یا نماینده قانونی استفاده نمایید.

  ب- اشخاص حقوقی

 1.  ارائه پروانه بهره برداري يا مجوز توليد یا جواز  کسب برابر اصل شده.
 2. تصوير اولين روزنامه رسمي قوه قضائیه  (آگهی تاسیس) و روزنامه رسمي آخرين تغييرات هیات مدیره شركت (تاریخ آن به انقضا نرسیده باشد و از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
 3. تصوير برابر اصل شده مدارک شناسایی  حق امضا داران شرکت.
 4. کارت بازرگاني برابر اصل شده شناسنامه شخص حقوقی (در صورتي كه علامت مورد نظر لاتين باشد)
 5. تصوير علامت مورد نظر در کادر 10*10 سانتی متر  و  تدوین شرحی  از علامت و توصیف آن و مستند معنایی  نام مورد نظر در فرهنگ لغات فارسی.
 6. امضاء وکالت نامه توسط دارندگان حق امضای اوراق بهادار و مهر شرکت در صورتی که ثبت برند را به وکیل بسپارید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.