• 02632711327
  • شنبه تا پنج شنبه : 8:00 - 22:00

مراحل و شرایط ثبت علامت تجاری در کرج | ثبت آرم لوگو

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ثبت علامت تجاری در کرج

ثبت علامت تجاری  در کرج
ثبت علامت تجاری در کرج

توضیحاتی کامل در ضمینه ثبت و فواید ثبت نشان تجاری

 

 تعریف علامت تجاری

علامت تجاری نمادی است جهت  تمایز و معرفی کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی (نهادها ، موسسات، شرکتها)

براساس قوانین تجارت  تعریف علامت‌، علامت جمعي و نام تجاري از این قرار است :

الف ـ علامت يعني هر نشان دیداری و به نوعی گرافیکی كه معرف و تمیز دهنده  كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي از یکدیگرباشد.

ب ـ علامت جمعي یا اشتراکی يعني هر نشان قابل رویت و تصویری كه تحت عنوان علامت جمعي در اظهارنامه ثبت معرفي شود و معرف کالاها و خدمات اعضای  اتحادیه، کانون ، صنف، گروه یا انجمن خاصی باشد و حاکی از خصوصیات مشترک مانند کیفیت و ماهیت کالاها یا خدمات اعضای این گروها باشد.

               ج ـ نام تجارتي يعني اسم يا عنواني كه معرف و شناساننده شخص حقيقي ياحقوقي باشد.

 

فواید ثبت نشان تجاری در کرج                                                   

•           تضمین تمیز دادن محصولات از یکدیگر توسط مشتریان

•           شرکت‌ها را  قادر می سازد که محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.

•           بهترین ابزار بازاریابی و اساس  تبلیغات و کسب اعتبارو شهرت برای شرکت‌ها هستند.

•           با اعطایی مجوز استفاده از آنها به اشخاص ثالث منبع درآمدی  از محل امتیازها برای مالک علامت محسوب می شوند.

•           جز لاینفک عقد توافق نامه اعطای نمایندگی هستند.

•           دارایی ذهنی و معنوی اشخاص و شرکتها محسوب می شوند.

•           مشوق شرکت‌ها برای  حفظ یا بهینه سازی  کیفیت  و ویژگی های محصولات هستند.

•           با استفاده از آنها ممکن است روند اخذ وام تسهیل گردد. 

مدت زمان اعتبارعلامت تجاری

 مدت اعتبار قانونی گواهی ثبت نشان تجاری معادل  ده سال است. اين مدت با درخواست صاحب علامت  براي دوره‌هاي متوالي ده ساله با پرداخت هزينه مربوطه ، قابل تمديد است‌. يك مدت زمان ارفاقي  برابر با شش ماه كه از زمان پايان اعتبار علامت شروع مي‌شود، براي پرداخت هزينه تمديد، به همراه پرداخت جريمه تأخير برای تمدید علامت منقضی شده درنظر گرفته مي‌شود.

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت علامت تجاری

قبل از هر چیز لازم به ذکر است، که می توانید علامت تجاری را به دو شکل حقیقی و حقوقی به ثبت برسانید . تنها تفاوت  بین نشان تجاری حقیقی و حقوقی در مدارک مورد نیاز آن  است.برای شخص حقیقی همه ی مدارک باید به نام شخص و مرتبط به طبقه و فعالیت مورد نظر باشد و  در مدارک لازم برای شخص حقوقی تمام  مدارک ومجوزها باید به نام شخصیت حقوقی یعنی شرکت باشد و طبقه ی مورد نظر برای ثبت باید در موضوع شرکت ذکر شده باشد. لازم است قبل از شروع ثبت برند  مدارک ذیل را تدارک دیده  و آن ها را اسکن نمایید.

مدارک اشخاص حقوقی

        1.کپی اسناد ثبتی شرکت به همراه آگهی تاسیس و و آخرین آگهی تغییرات

         2. کپی از مجوز فعالیت  شرکت ، این مجوز ممکن است به نام مدیر عامل نیز باشد.

3.        کپی کارت بازرگانی برای ثبت برند به شکل لاتین

4.        کپی مدارک شناسایی مدیرعامل شرکت

5.        نمونه تصویری علامت تجاری مد نظر با ابعاد 10*10

6.        مهرشرکت

 مدارک ثبت برند به نام اشخاص حقیقی

1.        کپی مدارک احراز هویت شخص متقاضی

2.        کپی جواز کسب یا مجوز فعالیت مرتبط با زمینه تولید و خدمات 

3.        کپی کارت بازرگانی برای ثبت برند به زبان انگلیسی

4.        نمونه نشان تجاری در ابعاد 10*10

قابل ذکر است، اسم یا عنوانی که ماهیت یا طریقه ی استفاده از آن بر خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه  باشد و یا موجبات فریب  عامه مردم را فراهم کند، نمی تواند به عنوان یک نام تجاری به کار رود و غیر قانونی تلقی می گردد. علاوه براین موارد، هر گاه خواهان ثابت کند که مالک علامت ثبت شده از آن به تنهایی و یا بر خلاف ضوابط مندرج در قانون استفاده کرده و یا اجازه ی استفاده از علامت جمعی  را  غیر قانونی صادر نموده یا به نحوی از علامت جمعی استفاده کند یا اجازه ی استفاده از آن را بدهد که موجب فریب مراکز تجاری یا  عمومی نسبت به مبدا و یا هر خصوصیت مشترک دیگر کالا و خدمات مربوط گردد، دادگاه علامت جمعی را لغو و باطل اعلام  می کند.

شرایط ثبت علامت تجاری در کرج

در بدو امر و پیش از ثبت علامت تجاری در کرج لازم است نکاتی را از نظر بگذرانید. 1-عدم امکان ثبت اسامی مشهور . 2- عدم امکان ثبت اسم یا علامت تجاری با تشابه 50% یا بیشتر با برندی که پیش از آن به ثبت رسیده . البته این حالت در طبقات مربوط به مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی، ایمنی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی بیشتر روی می دهد. 3- ممنوعیت استفاده از نام مناطق جغرافیایی چرا که باعث گمراهی مشتری نسبت به مبدا و منشا محصول می گردد.  بنابراین  بهتر است برای جلوگیری از رد نام، از نام های مختلط و چند سیلابی برای ثبت برند در طبقات  شلوغ مانند مواد غذایی  استفاده کرد. 4- اگر برندی که می خواهید ثبت کنید داری لوگو نیز باشد، بهتر است از طرح های ساده و قابل فهم و هوشمندانه  استفاده نمود. 5-  ثبت برند به دو  شکل حقیقی( به نام شخص) یا حقوقی( به نام شرکت) انجام می گیرد. 6-شما می توانید از یک برند هم نام فارسی آن را ثبت کنید و هم نام انگلیسی آن را. 7-برای انتخاب نام برند شئونات اسلامی را باید حتما مد نظر داشت زیرا در غیر این صورت با اخطار مواجه خواهید شد. 8-اگر برند شما به ثبت رسیده باشد  ولی به شکل رندانه  یا متقلبانه ای شبیه به یکی از برندهای مشهور باشد، این موضوع از طرف ماکان  آن برند مشهور  قابل شناسایی می باشد و حتی اگر ثبت هم شده باشد،  با شکایت آنها قابلیت ابطال یا برگشت دارد. برای انتخاب یک نام درست و داشتن اطلاعات لازم و کافی می توانید از مشاوران دپارتمان ثبت برند پایش ثبت مشورت بگیرید.

در اینجا به اختصار مراحل ثبت علامت تجاری در کرج (برند) را توضیح می دهیم :

 مرحله اول : انتخاب علامت تجاری

استفاده از عناوین و اسمهای  مشهور برای نام ونشان تجاری ممنوعیت دارد . مضافا" تشابه بیش از 50% یک برند با علامت تجاری که پیش از آن ثبت شده نیز مانع ثبت می باشد. البته این شرایط  در طبقات مربوط به مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی، ایمنی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی بیشتر پیش می آید. یکی از مواردی که در ثبت علامت تجاری در کرج  منع قانونی دارد، استفاده از نام مناطق جغرافیایی می باشد. بنابراین برای جلوگیری ازعدم تایید نام به ویژه در طبقات شلوغ، می توان  نام های ترکیبی  و چند سیلابی را انتخاب  کرد. برای ثبت لوگو نیز بهتر است از طرح های غیر پیچیده  و قابل درک  و هوشمندانه استفاده نمود. به طورکلی برند را می توان به طورحقیقی یا حقوقی و به شکل فارسی یا لاتین و یا هر دوشکل ثبت کرد. برای انتخاب نام تجاری رعایت موازین  اسلامی ،عرف و اخلاق حسنه را  مد نظر قرار دهید،درغیر این صورت با اخطارمواجه خواهید شد.اگر برند شما ثبت گردد اما  تلویحا" و هوشمندانه  شبیه به یکی از برندهای مشهور باشد، این موضوع از دید  صاحبان برند دور نمی ماند  ، حتی پس از ثبت قابلیت ابطال یا برگشت آن وجود دارد . برای انتخاب یک نام درست و داشتن اطلاعات لازم و کافی می توانید با  کارشناسان  دپارتمان ثبت برند پایش ثبت  در تماس باشید.

مرحله دوم : ثبت  علامت تجاری

پس از انتخاب علامت یا نام تجاری با توجه به قوانین موضوعه نوبت  به ثبت  آن می رسد . برای ثبت نشان تجاری در کرج باید ابتدا امکان ثبت آن را بررسی کرد  تا قابلیت ثبت آن ، عدم تکرارآن ویا تشابه و تغایر آن مشخص گردد . سپس ثبت سامانه ای اظهارنامه ثبت برند و علامت تجاری  در سایت اداره مالکیت صنعتی انجام می گردد. 45روز پس از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره مالکیت صنعتی نظر نهایی خود را مبنی بر تایید یا رد ثبت علامت  تجاری شما  در کرج  را به آگاهی شما می رسانند. بعد از تاییدیه اولیه ، آگهی نخست تقاضا برای ثبت علامت تجاری  منتشر می شود.  تا ۳۰ روز بعد  از چاپ آگهی تقاضا هر شخص حقیقی یا حقوقی نسبت به آن حق اعتراض دارد. اگر پس از یک ماه  اعتراضی نسبت به آگهی  نباشد. آگهی دوم در روزنامه رسمی منتشرمی شود و در نهایت  گواهی انحصاری  ثبت برندو علامت تجاری  صادر می شود که به مدت 10 سال معتبر بوده  و به مالک برند تحویل داده می شود.

 

مراحل ثبت علامت تجاری در کرج

مدارک خود را تکمیل کنید

•           اشخاص حقوقی

مدارک شرکت که شامل آگهی تاسیس،روزنامه تاسیس و در صورتی که تغییراتی در شرکت انجام شده باشد کلیه آگهی تغییرات و روزنامه ها را ارائه میدهید یک سری کپی از مجوزهای شرکت و اگر شرکت دارای مجوز نباشد به نام مدیرعامل یا رئیس هیئت مدیره نیز قابل قبول است. مدارک شناسایی مدیرعامل،مهر شرکت و کارت بازرگانی را نیز باید تهیه کنید. در انتها یک نمونه از برند خود را در قالب 10*10  طراحی میکنید.

•           اشخاص حقیقی

مدارک شناسایی متقاضی ثبت برند به همراه جواز کسبی در حوزه فعالیت و یک نمونه از آرم خود در قالب 10*10 در صورتی که برند شما لاتین باشد کارت بازرگانی را نیز باید ارائه دهید.

ثبت نام در سایت مالکیت صنعتی قسمت ثبت علائم تجاری

  به سایت مالکیت صنعتی مراجعه نمایید و گزینه ثبت اظهارنامه را انتخاب کرده گزینه  موافق هستم را میزنید و ثبت یک اظهارنامه جدید انتخاب نمایید فقط توجه داشته باشید حتما باید به زبان فارسی باشد.

•           مرحله اول

اطلاعات متقاضی ثبت را با توجه به ثبت برند خود به طور کامل وارد مینمایید در سامانه مالکیت صنعتی حتما یک شماره معتبر صحیح وارد شود تا شماره رمز و ابلاغیه ها به آن ارسال شود. در صورتی که برند شما قار است توسط وکیل پیگیری شود در قسمت .ر.د اطلاعات به همراه اطلاعات متقاضی ثبت برند اطلاعات وکیل را نیز وارد می نمایید.

توجه داشته باشید کالاهای انتخابی شما برای ثبت برند باید براساس مجوز ارائه شده شما به اداره مالکیت صنعتی باشد.

•           مرحله دوم

در این مرحله شما باید مدارک درخواستی را وارد نمایید در صورتی مدارک شما بیش از مدارک در خواستی بود قسمت افزودن ضمائم اختیاری را انتخاب می نمایید.

•           مرحله سوم

کلیه مراحل را دوباره بررسی میکنید

•           مرحله نهایی

شما باید هزینه اولیه ثبت برند خود را واریز مینمایید و شماره اظهارنامه خود را از طریق تلفن دریافت نمایید.

•           مراحل پیگیری

تقریبا زمان ثبت یک برند تجاری دو الی سه ماه کاری زمان می برد.

•           پس از رسیدگی در صورت ثبت

در صورت صدور آگهی ثبت برند وکیل پرونده به همراه مدارک به اداره مالکیت  صنعتی مراجعه کرده ، تشکیل پرونده داده و مبلغ نهایی را واریز مینماید.

پس از واریز مبلغ نهایی توسط موکل به حساب دفتر

•           اقدام به ثبت نام روزنامه رسمی ثبت اولیه برند می نمایید

•           با انتشار روزنامه رسمی مدت 30 روز ثبت علامت شما آغاز می گردد.

•           بعد از اتمام مدت 30روز جهت پرداخت مبلغ انحصار 10 ساله وارد سایت اداره مالکیت صنعتی میشوید و مبلغ نهایی را واریز می نمایید.

•           اقدام به ثبت نام روزنامه دوم ثبت برند می نمایید.

•           با انتشار روزنامه رسمی وکیل پرونده به ادارهمالکیت صنعتی جهت تشکیل پرونده مراجعه می نماید.

•           بعد از گذشت 1 الی 2 روز کاری تصدیق ثبت برن صادر میشود و تحویل موکل میگردد.

در صورت ایجاد نقص در پرونده ها

در صورتی ک کارشناس ابلاغیه رفع نقص را صادر نماید باید جهت رفع آن اقدام نمایید و در زمانی که رد اظهارنامه شما صادر شود به معنی اتمام فرآیند ثبت برند می باشد.

مطالب - مجموعه