• 02632711327
  • شنبه تا پنج شنبه : 8:00 - 22:00

گواهی ارزش افزوده

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


مالیات غیرمستقیمی که بر اجناس و خدمات تعلق می‎گیرد که به شکل غیر مستقیم مصرف کننده و توزیع کننده آن را پرداخت می‎کنند، مالیات بر ارزش افزوده نام دارد و به خزانه دولت پرداخت می‎گردد.


گواهی ارزش افزوده|Certificate of Added Value

مالیات غیرمستقیمی که بر اجناس و خدمات تعلق می‎گیرد که به شکل غیر مستقیم مصرف کننده و توزیع کننده آن را پرداخت می‎کنند، مالیات بر ارزش افزوده نام دارد و به خزانه دولت پرداخت می‎گردد. توزیع کننده اجناس اعم از مواد غذایی و یا سایر کالاهایی که وارد بازار می‎شوند، مجاز است تا کل «مالیات‌های ارزش افزوده» پرداختی خود را از کل «مالیات بر ارزش افزوده»های دریافتی کسر کرده و مابه تفاوت را به دولت بپردازد. تمام کالاهایی که برای خارج از کشور صادر می‎شوند از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.
مجوز برای مالیات بر ارزش افزوده
اخذ مجوز از اداره مالیات برای اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده یکی از موضوعات مهم می‎باشد. همچنین دریافت گواهینامه ثبت در نظام مالیات بر ارزش افزوده اهمیت پیدا کرده است. این مجوز به این دلیل ضرورت پیدا می‎کند که فروشندگان کالاها و یا ارائه کنندگان خدمات موظف اند تا بواسطه مجوز مالیات خود را محاسبه و آن را از خریداران دریافت نمایند. دریافت مالیات بر ارزش افزوده تنها با مجوز سازمان مالیات و تحت عنوان «گواهینامه ثبت نام» قابل اجرا می‎باشد که پس از ثبت نام نهایی و ارائه اظهارنامه دوره 3 ماهه مالیات بر ارزش افزوده می‎توان نامه ای بنا به درخواست اداره مربوطه تنظیم و برای اخد مجوز فوق اقدام لازم را انجام داد. در حال حاضر در برخی از ادارات سازمان مالیات بر ارزش افزوده به غیر از مراحل فوق اشخاص را ملزم به گرفتن تاییدیه ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم می‎کنند.
مطابق با قانون ثبت، هر یک از اشخاص حقیقی و حقوقی در پایان یک دوره یه ماهه باید خرید و فروش خود را در نرم افزار online یا offline ثبت و در حوزه مشخص شده در منطقه خود تحویل دهند. پس از طی این مرحله می‎توانند تاییدیه سازمان مالیات بر ارزش افزوده را اخذ نمایند. در غیر این صورت سازمان مالیات بر ارزش افزوده به هیچ عنوان گواهینامه فوق را صادر نخواهد کرد.
گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده
بنا به تشخیص حوزه مالیات بر ارزش افزوده، این گواهینامه برای مدت 6 ماه یا یک سال صادر می‎گردد که پس از اتمام تاریخ اعتبار، اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به تمدید اعتبار از حوزه مالیاتی خواهند بود. تمامی خریداران نیز می‎توانند تا در هنگام پرداخت، مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در صورتحساب فروشندگان، گواهینامه ثبت نام را از آنها درخواست نمایند و پس از رویت و تاریخ اعتبار آن، نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.
مراحل ثبت ارزش افزوده
- ارائه یک نسخه ثبت نام اولیه همراه با مدارک مدارک ثبت نام اولیه ارزش افزوده
- دریافت رمز عبور
- ارائه تمامی مدارک فوق برای اداره دارایی که به شرح زیر می‎باشند:
1- اظهار نامه برای 3 ماهه‎ها‎ی سالهای قبل از تاسیس تا سالی که قرار است ارزش افزوده ثبت نام و گواهی صادر شود
2- برگ اولیه، مرحله دوم ثبت نام، شناسه کاربری و رمز عبور
3- کپی کلیه قرار دادها
مدارک لازم جهت ثبت نام اولیه ارزش افزوده
- کد اقتصادی
- کپی مدارک اعضای شرکت اعم از شناسنامه و کارت ملی ( براساس آخرین تغییرات)
-  آگهی تاسیس شرکت
 - آخرین تغییرات شرکت
- وکالتنامه
- آدرس کامل سکونت پیمانکار
- تلفن ثابت و همراه پیمانکار و در صورت امکان مدیر عامل
- کد پستی پیمانکار
- گواهی صلاحیت یا نام شرکت در سایت رتبه بندی
- کد پستی دفتر و یا در صورت نبود کد پستی محل فعالیت یا منزل
برای انجام مرحله آخر ثبت ارزش افزوده به اطلاعاتی از قبیل نام بانک شرکت، نام شعبه بانک، کد شعبه، شماره حساب، تلفن رئیس هیات مدیره، کد پستی و آدرس رئیس هیات مدیره، کد اقتصادی، آخرین تغییرات شرکت و مدارک آخرین اعضا الزامی  می‎باشد.
شرایط ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده
- کلیه وارد کنندگان
- کلیه صادر کنندگان
- تمامی فعالان اقتصادی که مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات آنها در سال 1386 در حدود 3 میلیون تومان یا بیشتر باشد.
- تمامی فعالان اقتصادی که مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات آنها در 5 ماهه آغازین سال 1387، به یک میلیون دویست و پنجاه هزار تومان یا بیشتر بوده است.
تبصره؛ فعالان اقتصادی که  مطابق با مفاده ماده 12 قانون، صرفاً به عرضه کالاها و خدمات معاف از این نظام مالیاتی مشغول هستند، از ثبت نام در این مرحله معاف می‌باشند. لازم به ذکر است فعالانی که به عرضه توام با کالاهای مشمول و معاف اشتغال داشته و حداقل یکی از شرایط فوق را دارا باشند، مشمول این تبصره نخواهند شد و باید در این مرحله ثبت نام نمایند.


نیاز به مشاوره دارید هم اکنون با موسسه ثبتی پایش تماس حاصل نمایید تا در این خصوص به شما یاری برسانند.call with us | پایش ثبت

 

 

مطالب - مجموعه