موسسه حقوقی پایش در این مقاله به مطالبی درباره ی ثبت موسسه داوری پرداخته است تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

با توجه به تاریخ تمدن بشر در می بابیم که حل نمودن اختلافات و مشکلات از روش داوری و به وسیله ی افرادی که قابل اعتماد هستند دارای سابقه طولانی و بلند پایه ای می باشد. از آفرینش تا کنون افرادی که بایکدیگر دچار اختلاف یا مشکلی می شدند برای آن که مشکل خود را حل نمایند به فردی که دارای هوش بالا و تجربه کافی بود مراجعه می کردند و از او درخواست می کردند تا میان طرفین دعوا داوری نماید به همین علت می توان بیان کرد که عمر داوری با عمر بشر مطابقت دارد.

ثبت موسسه داوری

عواملی مانند گسترش روز افزون جمعیت انسان ها و رشد زیاد ارتباطات و ابزار ارتباط جمعی از یک سو ، و پیچیده و دشوار شدن مسئله های پر پیچ و خم اطراف آن ها و گسترده شدن بیشتر مشکلات و اختلافات حادثه در رابطه های انسانی از سوی دیگر، سبب این شده است تا قضاوت و داوری در دایره ی قضائی- حقوقی بسیار زمان گیرشود.

گنجایش پرونده هایی که در طول یک سال به اداره های قضایی ارجاع داده می شود بسیار زیاد می باشد این حجم زیاد پرونده ها به قاضی ها این اجازه را نمی دهد که بتوانند در مدت زمان کمتری و با دقت بالایی و به صورت تخصصی به پرونده ها رسیدگی کنند و آن ها را به پایان برسانند.و هم چنین به علت گسترده شدن روابط تجاری و افزایش ارتباطات در عصر معاصر خواه و ناخواه بروز اختلاف میان طرفین قرارداد، از تشریح محتوای کم اهمیت و جزئی آن تا توافق های اصلی و اجرایی نهایی آن انجام نشدنی نمی باشد. و همین مبحث به صورت مجدد موضوع داوری را خارج از نظام های حقوقی- قضائی پر رنگ تر کرده است.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت مؤسسه داوری

برای ثبت موسسه داوری مدارک ذیل را تهیه کنید و به مرجع ثبتی خود ارائه نمایید:

 1. دو رونوشت از تقاضانامه مؤسسات غیرتجاری کامل و ارائه گردد.
 2. دو رونوشت از اساسنامۀ مؤسسات غیرتجاری کامل  و ارائه گردد.
 3. رونوشت شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضای هیات مدیره و شرکاء ارائه گردد.
 4. رونوشت کارت ملی برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و شرکاء ارائه گردد.
 5. چنانچه اعضاء هیئت مدیره یا سهامداران اشخاص حقوقی باشند، ارائه رونوشت آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده (در سربرگ مؤسسه) و رونوشت شناسنامه و رونوشت کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی الزامی است.
 6. اصل وکالتنامه یا رونوشت برابر اصل وکالتنامه ارائه گردد.
 7. اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل قیم نامه ارائه گردد.

داوری چیست؟

به برطرف نمودن مشکلات و اختلافات در میان افرادی که با یکدیگر اختلاف دارند و به واسطه ی اشخاصی که خود افراد با توافق یکدیگر انتخاب می کنند صورت می گیرد داوری گفته می شود.گاهی ممکن است داور شخصیت حقیقی باشد این سخن بدین معنی می باشد که طرفین دعوی به موجب قراردادی فردی را به عنوان داور میان خود انتخاب می کنند و در محتوای قرارداد به آن اشاره می نمایند.گاهی هم ممکن است یک شرکت یا یک شخصیت حقوقی را به عنوان داور اعلام کنند.

مزایای ثبت موسسه داوری

 1. درصورتی که موضوع داوری بسیار تخصصی می باشد داور متخصص قادر است درباره ی موضوع اظهارنظر نماید.
 2. به طور معمول مدت زمان داوری کوتاه تر از دوره های رسیدگی قضایی می باشد.
 3. داوری می تواند ارزان تر و انعطاف پذیرتر باشد.
 4. به طور معمول داوری همگانی نمی باشد بلکه می توان آن را به صورت محرمانه برگزار نمود.
 5. رای داور به طور معمول ، به صورت صریح و نهایی می باشد و به غیر از موارد کمیاب رد نمی شود به همین دلیل رفیع تر از دستورات و احکام قضایی می باشد.

با توضیحات ارائه شده و با عنایت به ضرورت سرعت- دقت و رسیدگی تخصصی به امور تجاری و ...در عصر معاصر وجود داشتن اداره ی حقوقی و داوری یک ضرورت خواهد بود تا تمامی مشکلات میان بازرگانان اعم از فراهم کننده مواد اولیه با تولید کننده، تولید کننده با شبکه عرضه ، مسئله های کارگر و کارفرمایی و اختلافات و مشکلات ناشی از رابطه های تجاری صنعتگران با اشخاص ثالث اعم از حقیقی و حقوقی را حل کند.

⃰ با توجه و گواهمندی به ماده 55 قانون وکالت و ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه،برای به ثبت رساندن اداره ی داوری به مجوز وکالت نیاز می باشد.

مراحل ثبت موسسه داوری

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل ثبت موسسه داوری می توانید با موسسه حقوقی پایش تماس حاصل کنید.مشاوران و کارشناسان خبره و کاردان ما در موسسه حقوقی پایش آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم ثبت موسسه داوری می باشند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

نظرات کاربران

ابوالفضل رضایی

با سلام من با پروانه وکالت خواستم موسسه داوری ثبت کنم ولی معاونت پیشگیری گفته ظرفیت محدود شما نمیتونید موسسه ثبت کنید چکار کنم.ممنون

پاسخ
موسسه حقوقی پایش

موسسه حقوقی پایش

باسلام وقت بخیر ...در هر استان بابت ثبت موسسه حقوقی ، دادستانی مربوط به همون استان تصمیم گیری می کند تا زمانیکه بخشنامه جدید صادر نشود ، ثبت موسسه حقوقی تنها از طرف کانون وکلا همون استان صادر میشود.

پاسخ
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.