ثبت شرکتاخبار و مقالاتخدماتاستعلام ارزش افزوده

استعلام ارزش افزوده

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

برای کسب اطلاع و اطمینان از اخذ گواهی ارزش افزوده ما این متن را برای شما عزیزان ارائه خواهیم کرد تا در راه ثبت و استعلام گواهی ارزش افزوده با مشکل روبرو نشوید . در ادامه همراه ما باشید.

فرآیند استعلام ارزش افزوده

هر واحد صنفی و یا شرکت تجاری و یا موسسات غیر تجاری که به نوعی ارائه دهنده کالا و خدماتی هستند باید گواهی نامه ارزش افزوده را دریافت کنند.

پیش از این وقتی درخواست ارزش افزوده داده می شد گواهی نامه آن نیز در اختیار افراد قرار می گرفت اما دیگر برای ارزش افزوده گواهی نامه ای صادر نمی شود و افراد برای دریافت گواهی نامه ارزش افزوده فقط مراحل ثبت نام ارزش افزوده را انجام می دهند و بعد از ثبت نام ارزش افزوده آنها فعال می شود.

قبل از این برای استعلام ارزش افزوده، کسانی که می خواستند استعلام ارزش افزوده را بگیرند فقط باید از دارنده ارزش افزوده تقاضا می کردند گواهی  ارزش افزوده وی را رویت نمایند .

اما بر اساس مصوبات جدید اداره مالیات دیگر برای افراد گواهی ارزش افزوده صادر نمی شود اما برای استعلام ارزش افزوده شما به صورت آنلاین می توانید استعلام ارزش افزوده را دریافت نمایید، با ما در ادامه همراه باشید تا با نحوه استعلام ارزش افزوده آشنا شوید.

چه اشخاصی می توانند ارزش افزوده دریافت کنند؟

ارزش افزوده در واقع مجوزی است که ارائه کننده گان کالا و خدمات با دریافت آن تفاوت قیمت خرید و فروش محصول می شود که مالیاتی است در زمان فروش که از مصرف کننده نهایی گرفته می شود و مستقیم به دولت پرداخت می شود و تنها کسانی می توانند میزان ارزش افزوده را در فاکتور فروش خود اضافه کنند که ثبت نام ارزش افزوده را انجام داده باشند.

بیشتر بدانید ...
ضوابط ثبت شرکت پیمانکاری

همه بنگاه های اقتصادی که محصول یا خدماتی را ارائه می دهند باید گواهی نامه ارزش افزوده را دریافت کنند، به جز چند دسته از مشاغل که از دریافت ارزش افزوده معاف هستند که شامل: فروشندگان شیر خشک، فروشندگان کود و بذر و فروشنگان مواد اولیه کشاورزی از دریافت ارزش افزوده معاف می شوند.

 

استعلام ارزش افزوده

گواهی ارزش افزوده

همان طور که گفتیم ارزش افزوده مبلغی است که از مصرف کننده نهایی دریافت می شود و به اداره مالیات به عنوان مالیات ارزش افزوده عیناً پرداخت می شود.

اما برای اینکه مجاز به دریافت ارزش افزوده از خریدار باشید باید گواهی نامه ارزش افزوده را دریافت کرده باشید، پیش از این بعد از ثبت نام نهایی ارزش افزوده برگه ای از سامانه ارزش افزوده به دارندگان آن داده می شد که به آن گواهی نامه ارزش افزوده می گفتند اما طی یکی دو سال اخیر هیچ گواهی نامه ای مبنی بر انجام گواهی ارزش افزوده برای افراد صادر نشد و تنها کسانی مجاز به دریافت ارزش افزوده هستند که مراحل ثبت نام سامانه ای اداره مالیات را انجام داده باشند.

اعتبار گواهی ارزش افزوده یک سال است که پس از طی آن افراد موظف هستند مبلغ ارزش افزوده را از مشتریان خود دریافت کنند و در فاکتور های رسمی شرکت بیاورند و در طی هر سه ماه اظهار نامه ارزش افزوده را به اداره مالیات تسلیم نمایند البته منظور از سه ماه پایان هر فصل می باشد.

اما اینکه چگونه بدانید کسی که از ما مبلغ ارزش افزوده دریافت می کند گواهی ارزش افزوده را دارد چیزی است که در ادامه در خصوص آن توضیح خواهیم داد.

بیشتر بدانید ...
تعداد مدیرعامل در شرکت سهامی خاص

استعلام مدت اعتبار ارزش افزوده

اعتبار ارزش افزوده قبل از این 6 ماه بود که از تاریخ صدور گواهی ارزش افزوده پس از مدت 6 ماه اعتبار آن منقضی می شود و مجدد باید دریافت و تمدید شود که بعد از صدور گواهی نامه ارزش افزوده برداشته شد اعتبار ارزش افزوده یک ساله شد که اکنون میزان محاسبه اینکه اعتبار ارزش افزوده شما تمام شده است یا نه از تاریخ ثبت نام ارزش افزوده محاسبه می شود.

بنابراین اشخاصی که ارزش افزوده خود را ثبت نام کرده اند باید تاریخ ثبت نام خود را به یاد داشته باشند تا پس از اتمام مدت آن مجدد برای ثبت نام ارزش افزوده اقدام نمایند.

استعلام ارزش افزوده برای افراد

استعلام ارزش افزوده به صورت آنلاین یکی از راه حل هایی است که می توانید هم در زمان پرداخت ارزش افزوده هم اگر ارزش افزوده دارید و نمی دانید اعتبار آن تمام شده است یا خیر از این طریق می توانید این اطمینان را حاصل کنید، برای استعلام ارزش افزوده باید به ترتیب روش زیر را پیش روید.

برای استعلام ابتدا باید به سامانه جامع ارزش افزوده و کد اقتصادی وارد شوید برای استعلام می توانید به سایت https://www.evat.ir/frmvalldationofregistration.aspx وارد شوید، این سامانه بدین منظور ایجاد شده تا از داشتن ارزش افزوده و کد اقتصادی افراد اطمینان داشته باشید.

بعد از ورود به این سامانه باید کد اقتصادی یا شناسه ملی ( اشخاص حقوقی) یا کد ملی ( اشخاص حقیقی) را داشته باشید. شاید بدانید که کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی کد ملی آنها می باشد و برای اشخاص حقوقی شناسه ملی آنها می باشد.

بیشتر بدانید ...
حدود اختیارات و وظایف بازرس یا بازرسان

در قسمت مشخص شده باید کد اقتصادی مورد نظر را وارد نمایید و بعد از جستجو در صورتی که کد اقتصادی درست باشد و گواهی ارزش افزوده همچنان دارای اعتبار باشد نتیجه جستجو دارای گواهی ارزش افزوده را قابل نمایش می کند.

تمدید اعتبار گواهی ارزش افزوده

بعد از اینکه مدت اعتبار ارزش افزوده به پایان رسید درخواست تمدید اعتبار آن باید در سامانه جامع اداره مالیات داده شود، در صورتی که بدهی ارزش افزوده نداشته باشید و یا اشکال قانونی وجود نداشته باشد گواهی ارزش افزوده طی حدود 4 تا 7 روز تمدید می شود .

در صورتی که نیاز به بررسی بیشتر باشد باید بررسی های مربوطه انجام شود و در صورت نبود اخلال قانونی می توانید مجدد گواهی ارزش افزوده را دریافت نمایید، توجه داشته باشید که در پایان هر فصل باید اظهار نامه ارزش افزوده داده شود و در صورت نبود فعالیت اظهار نامه عدم فعالیت آن داده شود.

از همراهی شما سپاسگذاریم و در صورتی که نمی دانید برای استعلام ارزش افزوده چگونه باید اقدام نمایید، هم اکنون می توانید به کارشناسان و متخصصان پایش برای استعلام ارزش افزوده تماس بگیرید.

متخصصان ما در موسسه حقوقی تخصصی پایش در کمترین زمان به صورت آنلاین اعتبار یا عدم اعتبار ارزش افزوده را انجام می دهند. در صورتی که مبلغ ارزش افزوده را پرداخت کرده باشید باید در فاکتور شما میزان پرداختی ارزش افزوده عنوان شود.

5/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن