یکی از مواردی که در همه کسب و کار های امروزی کاربرد دارد ثبت برند تجاری می باشد، ثبت برند از این جهت بسیار حائز اهمیت است که اولاً برند تجاری ثبت مالکیت تام تا ده سال برای شما ایجاد می کند و ثانیاً هر نوع استانداردی را می توانید با استفاده از آن بگیرید، اما مراحل ثبت برند تجاری چگونه است؟ یا چطور می توانیم برند تجاری ثبت کنیم؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این دو سوال هستید با ما در ادامه همراه باشید تا مراحل ثبت برند تجاری را مطالعه کنید.

تاریخچه ثبت برند تجاری

تاریخچه برند به زمان های خیلی دور بر می گردد از زمانی که داد و ستد ما بین افراد مختلف ایجاد شد به دنبال این بودند تا بین محصولات خود با محصولات سایرین تفکیک ایجاد شود اما هنوز چیزی به عنوان برند ایجاد نشده بود، می توان اولین کاربرد علائم تجاری را به زمانی نسبت داد که طرحی را بر روی آهن ایجاد می شود و روی حیوانات اهلی داغ می کردند تا جای آن بماند تا بتوانند حیوانات گله ها را از هم تفکیک بدهند.

اما ماجرای جالب از زمانی شروع شد که برخی محصولات برند هایی را به طور محلی پیدا کردند و افراد برای اینکه محصولاتشان با محصول سایر افراد فرق داشته باشد .

ابتدایی ترین علائم تجاری را بر روی بسته های محصولات خود ایجاد می کردند، بعد از آن هم که تجار برای حمایت از مشتریان لازم بود مشتریان شان را حفظ کنن باید به نوعی تفاوتی را با سایر محصولات ایجاد می کردند ابتدایی ترین نام های تجاری فامیلی و اسم اشخاص بود و به مرور زمان اسم ها و معنایی آنها معنا پیدا کرد، اما این برای حمایت یک نام تجاری کافی نبود، کلاهبرداران از نام های تجاری سوء استفاده می کردند و جنس ها نا مرغوب را با اسم نام های تجار معروف عرضه می کردند.

همین امر سبب ایجاد حمایت دولت ها و نهاد های بین المللی از برند های تجاری شد و در یک قرن گذشته حمایت از اسامی تجاری از طریق ثبت آنها ایجاد شد، اما سابقه ثبت برند تجاری در ایران به سال 1304 بر می گردد که در این سال قانون ثبت علائم تجاری و صنعتی تصویب شد و در سال های 1310و 1337و 1338 اصلاحاتی در این قانون انجام شد که تا کنون بر اساس قانون سال 1338علائم تجاری ثبت می شود، اما مراحل ثبت برند تجاری در این قانون مشخص شده همچنین مرجع ثبت برند و مقررات حمایتی آن تماماً در این قانون آورده شده است.

برند تجاری چیست؟

برند تجاری نام یا نشان یا ترکیب خطوط و رنگ یا شکل و کلمه ای است که می تواند دارای مفهوم خاصی باشد و یا کاملاً بدون مفهوم باشد و یا حتی مخفف چند کلمه باشد، که به عنوان نام تجاری محصول یا خدمات مجموعه ای به کار می رود .

برند جنبه های متعددی از یک کسب و کار است که شامل  نگرش اقتصادی، هویتی، موارد تجاری و... که مهمترین ویژگی آن ایجاد وجه تمایز بین محصولی با محصولات و کالا های دیگر در بازار است به نوعی که مشتری بین محصول مورد نظر با سایر محصولات بتواند تفکیک قائل شود مانند برند مزمز و برند چی توز در زمینه ارائه محصول چیپس است که ما بین هر دو تفاوت کامل وجود دارد و طرفدار هر برند به اشتباه نمی افتد.

مراحل ثبت برند تجاری

اما مهمترین مبحث برای هر کسب و کار این است که چگونه باید برند خود را ثبت کند؟ مراحل ثبت برند شامل چند مورد می باشد که به شرح زیر می باشد.

انتخاب اسم: اسم برند اولین چیزی است که باید حتماً بر اساس قوانین ثبتی باشد، اسم برند می تواند تک واژه یا حتی جمله باشد، یکی از مهمترین مراحل ثبت برند تجاری انتخاب اسم برند می باشد. در انتخاب نام برند رعایت موارد زیر الزامی است.  

 • در صورت تک کلمه بودن برند، حتماً باید از اسم خاص انتخاب شود.
 • اگر کارت بازرگانی ندارید حتماً باید از اسامی فارسی با معنا برندتان را انتخاب کنید.
 • اسم عام و صفت به تنهایی و به صورت تک کلمه ای قابل ثبت نیستند و باید حتماً با ترکیب اسم خاص باشند
 • اسم محصول را نمی توانید برای طبقه همان محصول ثبت کرد.
 • اسامی مشهور و مذهبی نیز تحت عنوان برند قابلیت پذیرش ثبت برند تجاری را ندارند.
 • اسم مکان های جغرافیایی و اسم شهر و کشورها و سازمان های بین المللی به عنوان برند قابل تایید و ثبت نمی باشد.  

ثبت اظهار نامه: بعد از انتخاب اسم و تکمیل مدارک ثبتی برند باید به سامانه اداره مالکیت صنعتی جهت دریافت اظهار نامه ثبت برند و تکمیل آن اقدام نمایید، از این رو پس از ورود به مرورگر و جستجوی سامانه مالکیت صنعتی در سربرگ صفحه اصلی گزینه ای تحت عنوان میز خدمات وجود دارد که پس از کلیک بر روی آن گزینه ثبت علائم تجاری را انتخاب نمایید .

قبل از دریافت اظهار نامه برند باید احراز هویت و حساب کاربری خود را تشکیل دهید، اگر قبلاً برند ثبت کرده باشید نیاز به تشکیل حساب کاربری جدید نیست و در غیر این صورت باید حساب کاربری ایجاد شود و بعد از ورود به حساب کاربری باید اظهار نامه ثبت برند را دریافت نمایید این اظهار نامه دارای چند بخش است که بخش اول مربوط به اطلاعات مالک برند است .

بخش دوم اطلاعات مربوط به وکیل یا نماینده قانونی و بخش سوم اطلاعات مربوط به برند و بخش بعدی هم برای آپلود مدارک و مستندات ثبت برند تعریف شده است که باید به طور صحیح و درست تمام اطلاعات خواسته شده وارد شود تا در نهایت با ثبت نهایی و پرداخت هزینه اظهارنامه درخواست جهت بررسی کارشناسان اداره مالکیت در کارتابل کارشناس مربوطه در انتظار بررسی قرار گیرد .

پاسخ اظهار نامه: به طور معمول روند پاسخ دهی کارشناس اداره مالکیت بعد از ارسال درخواست به مدت 35 الی 45 روز می باشد و بعد از بررسی های انجام شده ممکن است  برند تایید یا رد شود که در صورت تایید باید روند ثبت ادامه یابد و یا اگر ایراد و نقصی گرفته شده طی سی روز حداکثر رفع شود و اگر رد شده باشد می توانید برند دیگری را مجدد درخواست نمایید.

آگهی اول: آگهی اول برند زمانی است که برند تایید شده است ظرف سی روز حداکثر باید هزینه آگهی پرداخت و انتشار یابد و بعد از سی روز دیگر از انتشار آگهی اول اشخاصی که اعتراض برای ثبت برند را دارند می توانند اعتراض خود را به اداره مالکیت صنعتی ارائه نمایند.  

حق ثبت برند: بعد از سی روز انتشار روز نامه اول می توانید هزینه ثبت برند را پرداخت نمایید تا شماره ثبت برند تان صادر شود.

آگهی دوم: آگهی نوبت دوم بعد از صدور شماره ثبت می توانید پرداخت نمایید تا اطلاعیه ثبت برند تان انتشار یابد.

حضور اصیل یا وکیل: در نهایت خود مالک برند به عنوان اصیل یا وکیل قانونی وی با ارائه اصل مدارک به اداره مالکیت صنعتی می تواند تصدیق ده ساله برند را دریافت نماید.

برای دریافت مشاوره های تخصصی در خصوص ثبت انواع برند قابل ثبت در کشور تنها کافی است با مشاوران و کارشناسان مجرب پایش در تماس باشید . آن ها در کم ترین زمان اقدامات مربوط به ثبت برند تجاری شما را به صورت تخصصی به سرانجام خواهند رساند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.