ثبت شرکتاخبار و مقالاتجدیدترینمراحل ثبت شرکت سهامی خاص

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت از جمله مواردی است که باعث اعتبار بخشی به یک کسب و کار می شود . در این بین روش ها و مراحل مختلفی جهت ثبت شرکتها به میان خواهد آمد .

در ادامه به روش ها و مراحل ثبت شرکتهای سهامی خاص خواهیم پرداخت که راهنمای مناسبی برای شما عزیزان در راه ثبت شرکت خود خواهد بود. در ادامه با ما همراه باشید.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص جزء دسته بندی شرکت های پر تکرار در اداره ثبت شرکت ها هستند این شرکت ها به دلیل داشتن ویژگی هایی همانند مشارکت در مناقصات و مزایدات و همچنین استاندارد دریافت گرید های مختلف در موضوعات فن مهندسی و پیمانکاری و همچنین به لحاظ ساختار قانونی یکی از انتخاب های اول یا دوم در ثبت شرکت است و افرادی که به دنبال ثبت شرکت هستند حتما شرایط این شرکت ها را مطالعه کرده اند .

اما اینکه شرکت های سهامی خاص چه مراحلی دارند موضوعی است که در این مقاله به شرح آن خواهیم پرداخت. برای ثبت شرکت های سهامی خاص باید سلسله مراحل زیر انجام شود.

مراحل پیش از ثبت شرکت سهامی خاص

اقداماتی که باید پیش از ثبت شرکت سهامی خاص انجام شود شامل یک دسته بندی کلی است،

  1. اولاً باید نوع شرکتی که قصد ثبت آن را دارید مشخص نمایید، مانند اینکه تصمیم دارید شرکت سهامی خاص ثبت کنید و یا شرکت با مسئولیت محدود و یا سایر شرکت های قانون تجارت این اولین مرحله در روند ثبت شرکت است.
  2. مشخص کنید که اعضاء شرکت شما یا به نوعی شرکاء شما چه کسانی هستند و آیا از شرایط ثبت شرکت برخوردار هستند یا خیر؟ نوع سمت هر یک نیز باید مشخص شود.
  3. سرمایه شرکت را باید مشخص کنید و اگر شرکت دارای سرمایه غیر نقد است باید کارشناس دادگستری آن را به مبلغ نقد تقویم کند. که به طور کلی نباید سرمایه شرکت سهامی خاص از یک میلیون ریال کمتر باشد.
  4. اسم شرکت ازجمله مواردی است که پیش از آغاز روند ثبت شرکت باید انتخاب شده باشد شما برای ثبت شرکت سهامی خاص 5 اولویت برای انتخاب اسم شرکت دارید کارشناسان اداره ثبت شرکت ها به ترتیب اولویتی که قائل شده اید اسامی انتخابی را بررسی می کنند که هر کدام تایید شد باقی بررسی نمی شوند و یا ممکن است همه آنها رد شود که در این حالت مجدد باید انتخاب اسم انجام شود. نکته لازم به ذکر این است که اسم شرکت سهامی باید حداقل سه سیلاب و یا بیشتر باشد.
  5. موضوع شرکت کاملاً باید طراحی شده باشد زیرا شرکت سهامی خاص تنها مجاز به فعالیت در زمینه هایی است که در موضوع شرکت پیش بینی شده باشد هر چند می توانید بعد از ثبت نیز موضوعی به شرکت اضافه کنید و یا موضوعی را در آن حذف نمایید ولی بهتر است در ابتدا موضوع فعالیت شرکت کاملاً شرح داده شده باشد.
  6. مدارک شناسایی همه اعضاء نیز باید به همراه آدرس آنها و همچنین آدرس و کد پستی همه تهیه شده باشد.

نکته: اگر موضوع شرکت در دسته بندی های مورد نظر در قانون بود که باید حتماً مجوز آن برای ثبت شرکت دریافت شود، اعضاء باید پیش از ثبت شرکت، نامه عدم ممانعت برای دریافت مجوز را دریافت کرده باشند.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

گام به گام تا ثبت شرکت سهامی خاص

بعد از طی کردن مراحل فوق حال نوبت به ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکت ها می باشد، پس از ورود به این سامانه و انتخاب گزینه ثبت شرکت صفحه ای باز می شود که در آن نوع شرکت و حوضه ثبتی شرکت و اطلاعات در این خصوص را باید وارد نمایید بعد از تکمیل اطلاعات با کلیک بر روی گام بعد وارد مرحله بعدی می شوید که باید اسامی انتخابی را وارد و تایید نمایید. گام بعدی در سامانه ثبت شرکت مربوط به موضوع شرکت است که به طور کامل موضوع شرکت باید وارد شود و در صورتی که مجوز نیاز داشته باشد اطلاعات مربوط به مجوز نیز در آن بار گذاری می شود.

گام های بعدی مربوط به اطلاعات شرکاء یا سهامدارن، بازرسین، آدرس و کد پستی شرکت و سایر اطلاعات مربوط به ساعت و تاریخ جلسات است که همه این اطلاعات باید کاملاً بر اساس سابقه ثبتی شرکت تکمیل شود.

گام بعدی اطلاعات مربوط به سمت اعضاء می باشد و تاییدیه های لازم سامانه ای که در گام بعدی اگر شرکت دارای شعبه باشد باید آدرس و مشخصات شعبه شرکت نیز وارد شود، در مرحله بعدی روزنامه کثیرالانتشار شرکت را باید مشخص کنید و بعد از ورود به گام بعدی کپی متن یا نوشتار اساسنامه پیش فرض سامانه ای را وارد نمایید پس از ورود متن تمام اوراق می توانید ثبت نهایی را کلیک کنید.

پس از طی این مرحله کارشناسان اداره ثبت شرکت ها اول به بررسی اسم شرکت و اطلاعات وارد شده می پردازند چنانچه اسم شرکت تایید نشود و یا اگر اسم تایید شد اما اطلاعات اشتباه وارد شده باشد درخواست شما نقض یا رد می شود که در صورت نقض باید طی یک ماه رفع نمایید و در صورت رد باید مجدد در خواست را در سامانه با اصلاح ایراد های مربوطه وارد کنید.

بعد از انتخاب اسم و نبود ایرادی باید مدارک و اوراق را به اداره ثبت شرکت های حوضه ثبتی پست کنید و در نهایت با دریافت پیشنویس آگهی تأسیس با دریافت پیش نویس سامانه ای، مدیر عامل یا نماینده قانونی شرکت بایید به اداره ثبت شرکت های حوضه ثبتی جهت دریافت اوراق ثبتی مراجعه نماید.

مراحل پس از ثبت شرکت سهامی خاص

با دریافت آگهی تأسیس شماره مکانیزه ای بر روی آن قرار دارد که شرکت موظف است بر اساس آن در سامانه روزنامه رسمی و در سامانه روزنامه کثیرالانتشار به طور مجزا هزینه روزنامه رسمی و کثیرالانتشار را پرداخت نماید تا آگهی ثبت شرکت برای اطلاع عموم منتشر شود.

از دیگر مواردی که باید بعد از ثبت شرکت حتماً انجام شود دریافت دفاتر پلمپ می باشد، دفاتر پلمپ شامل دو دفتر است که یکی دفتر کل و دیگری دفتر روزنامه است که گزارشات مالی شرکت باید در این دفاتر وارد شود و دفاتر پلمپ را نیز می توانید از سامانه ثبت شرکت ها دریافت کنید.

بعد از ثبت شرکت طی دو ماه زمان دارید تا تشکیل پرونده مالیاتی شرکت را انجام دهید و کد اقتصادی دریافت کنید، شرکت بعد از ثبت ابتدا باید تشکیل پرونده مالیاتی را انجام دهد تا مجاز به فعالیت باشد، در غیر این صورت مشمول جرایم مالیاتی خواهد شد.

در صورت پیش آمدن هرسوالی در زمینه ثبت شرکت های سهامی خاص تنها کافی است با کارشناسان موسسه حقوقی پایش در تماس باشید تا انها با تطبیق مدارک و موضوع فعالیت شما در حداقل زمان اقدام به ثبت شرکت سهامی خاص شما کنند .

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :