اگر به دنبال تغییر در روند فعالیت در کارتان هستید برند چیزی است که می تواند این تغییر را برایتان ایجاد کند ما در این مقاله از پایش به نحوه ثبت برند تجاری پرداخته ایم، برند تجاری همان چیزی است که کسب و کار شما به آن نیاز دارد، چرا که شما با اسم تجاری خود در بین مشتریان شناخته می شودید و داشتن برند همانند شخصیت کسب و کارتان است به عبارت دیگر شما با ثبت برند برای کسب و کارتان هویت ایجاد می کنید اما باید با نحوه ثبت برند تجاری آشنایی داشته باشید تا بتوانید برند خود را به ثبت برسانید، در ادامه همراه ما باشید.

مدارک لازم جهت ثبت برند تجاری

 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی حقیقی و در صورت حقوقی بودن متقاضی ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل حقوقی
 • در صورت حقوقی بودن ارائه مدارک ثبتی شرکت مانند آگهی تأسیس و تغییرات آن الزامی است.
 • در صورتی که برند غیر فارسی باشد باید کارت بازرگانی نیز دریافت کنید.
 • مجوز فعالیت به نام مالک برند
 • مشخص کردن لیست طبقات برند
 • دریافت گواهی امضاء مالک برند برای احراز هویت
 • ارائه شماره تماس به نام مالک برند
 • در صورت داشتن وکیل ارائه وکالت نامه
 • نمونه برند و توصیف نامه برند

 

ثبت برند تجاری

 

قواعد نحوه ثبت برند تجاری

برای اینکه برند تجاری شما به ثبت برسد باید از قواعد و مقرراتی که در این زمینه تدوین شده اطلاع کسب نمایید، شما مجاز به ثبت هر برندی که دوست دارید نمی باشید بلکه باید برندی را انتخاب کنید که بر حسب قواعد و مقررات ثبت برند هم خانی داشته باشد و اولین کاری نیز که باید انجام دهید همین است که برند تان بر اساس قواعد و مقررات ثبتی باشد.

برند که انتخاب کرده اید نباید پیش از این ثبت شده باشد و یا مشابه برند ثبت شده ای باشد که از طبقه بندی کالا و خدمات با برند شما مطابقت بخورد.
اسم عام به تنهایی قابل ثبت نیست و اگر می خواهید برند تان عام باشد حتماً باید در ترکیب اسم خاص قرار گیرد.
صفت محصول یا خدمات نیز به تنهایی قابل ثبت نیست و می توانید از ترکیب صفت و اسم خاص استفاده کنید.
اسم محصول برای برند همان محصول به هیچ عنوان قابل ثبت نیست.
در ترکیب اسم برندتان نباید از اسامی مکان، اسامی مشاهیر و یا از نماد های نظامی و سازمان های ملی و بین المللی و پرچم کشور ها استفاده کنید مگر اینکه مرکز مربوطه به شما مجوز ثبت برند را داده باشد.
 استفاده از اسم مشاهیر و اسامی مذهبی به عنوان برند قابل قبول برای ثبت آن نیست.

مراحل ثبت برند تجاری

برای ثبت برند تجاری باید اقداماتی را انجام دهید، بعد از انتخاب برند تان باید مراحل زیر را طی کنید تا برند شما به ثبت برسد.

 1. استعلام آنلاین برند: برای اینکه ببینید برند تان قبلاً به ثبت نشده است باید ابتدا استعلام آنلاین آن را دریافت کنید، به سامانه مالکیت صنعتی مراجعه کنید ودر این سامانه بر روی گزینه جستجو کلیک کنید و صفحه استعلام برند را باز کنید و در قسمت تعیین شده اطلاعات مربوط به برند را وارد نمایید در پایین صفحه نیز رمز صفحه را وارد کنید و در پایان نیز بر روی جستجو کلیک کنید اگر قبلاً برندی با این اسم ثبت شده باشد در نتیجه جستجو می توانید آن را مشاهده کنید.
 2. تکمیل مدارک ثبت برند: برای ثبت برند تجاری لازم است مدارکی را متقاضی تهیه کند و اسکن نماید .
 3. ثبت اظهار نامه برند: نحوه ثبت اظهار نامه علامت تجاری به این صورت است که باید ابتدا باید به سامانه مالکیت صنعتی مراجعه نمایید، در میز خدمات این سامانه اظهار نامه ثبت علامت تجاری قرار دارد که می توانید به روی آن کلیک کنید و اظهار نامه الکترونیکی باز شود که باید اطلاعات مربوط به مالک برند، خود برند، توصیف نامه برند و نیز اسناد و مدارک را در اظهار نامه تکمیل نمایید.
 4. پرداخت هزینه اظها نامه برند: پس از تکمیل اطلاعات اظهار نامه درگاه پرداخت برای شما قابل نمایش می شود که با کلیک بر روی آن از طریق کارت بانکی دارای رمز دوم هزینه ثبت اظهار نامه برند را می توانید پرداخت کنید.
 5. رد یا تایید ثبت برند: بعد از ثبت سامانه ای درخواست برند شما ممکن است رد یا تایید شود بعد از ثبت سامانه ای طی 35 الی 45 روز کاری نوبت رسیدگی اظهار نامه برند شما فراهم می شود، برند شما از لحاظ محتوا و ماهیت و قوانین ثبتی و تناقض با سایر برند های ثبت شده بررسی می شود که ممکن است برند تایید شود به دلیل عدم ممانعت قانونی و یا بر عکس رد شود که در صورت تایید روند ثبت ادامه پیدا می کند.
 6. روزنامه اول برند: بعد از اینکه ابلاغیه تایید ثبت برند را دریافت کنید از تاریخ دریافت ابلاغیه ظرف 30 روز زمان دارید تا روزنامه نوبت اول برند را منتشر نمایید اگر روزنامه نوبت اول خود را ظرف 30 روز منتشر نکنید مجدد باید اظهار نامه ثب برند را ارسال نمایید و بعد از انتشار روز نامه ظرف مدت سی روز اگر شخصی با ثبت برند شما مخالف باشد و ادعایی در خصوص آن داشته باشد می تواند اعتراض خود را در این محدوده زمانی منتشر نماید.
 7. هزینه ثبت برند: بعد از 30 روز محدوده زمانی روزنامه نوبت اول باید هزینه ثبت برند را پرداخت کنید تا نسبت به ثبت برند شما شماره ثبت صادر شود.
 8. روزنامه نوبت دوم: این روزنامه که اطلاعیه ثبت برند است طی یک هفته از دریافت شماره ثبت برند باید منتشر شود و در آن اطلاعیه ثبت برند به نام مالک علامت تجاری و تاریخ ثبت و اتمام اعتبار قید شده است، بعد از انتشار این روزنامه هیچ کس مجاز به استفاده برند بدون اجازه مالک آن نخواهد بود.
 9. در نهایت باید با اصل مدارک ثبت برند و روزنامه های ثبتی آن به اداره ثبت علائم تجاری جهت دریافت تصدیق برند مراجعه نمایید، اداره ثبت علامت تجاری در استان تهران قرار دار که هم مالک علامت و هم وکیل قانونی می تواند برای دریافت آن اقدام نماید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.