جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نام شرکت

نام شرکت

انتخاب نام شرکت جزء اولین مراحل ثبت شرکت و در عین حال یکی از با اهمیت‌ترین مراحل تأسیس شرکت است. بسیاری از افرادی که قصد دارند شرکتی را به ثبت برسانند، برای انتخاب اسم شرکت مورد نظر خود انرژی و زمان زیادی را صرف می‌کنند.

اما برخی دیگر به هر دلیل اسمه شرکت را بدون در نظر گرفتن همه جوانب و با عجله انتخاب می‌کنند. به همین دلیل هم معمولاً بعد از مدتی تصمیم به تغییر اسم شرکت می‌گیرند.

نام شرکت

اسم شرکت معرف شرکت است و از لحاظ اهمیت می‌توان گفت مانند پرچم یا سرود ملی یک کشور اهمیت دارد. از طرف دیگر قوانین انتخاب اسم شرکت با سختگیری و مو شکافی بسیار در نظر گرفته شده است. که البته این سختگیری در تعیین اسم شرکت به دلیل مسائل حقوقی و مالی تا حدودی هم لازم است. همین امر گزینش نام شرکت را برای برخی تبدیل به فرآیند پیچیده و دشواری می‌کند.
آنچه مهم است این است که با شناخت درست قوانین مربوط به انتخاب اسم شرکت بتوانیم اسم شرکت را به گونه‌ای انتخاب کنیم که برای شرکت مناسب و شایسته باشد.

گروه ثبتی پایش مجری تخصصی ثبت شرکت و ثبت برند

هدف از این مقاله و مشاوره اسم شرکت، طراحی نام مناسب برای متقاضیان ثبت شرکتها است.

 

نام شرکت
نام شرکت

نکات حائز اهمیت در انتخاب اسم شرکت چیست؟

اسم شرکت نباید دارای سابقه ثبت باشد. بدین معنی که اگر قبلاً شرکتی به نام “مبتکر صنعت” ثبت شده باشد دیگر کسی نمی‌تواند شرکتی را با همین نام ثبت کند.

باید اسم شرکت خود را به شکلی تغییر دهد که تمایز آشکار و مشخصی با اسم شرکت‌هایی که پیش از آن به ثبت رسیده داشته باشد.

مثلاً اگر شرکتی با نام “مبتکر صنعت” قبلا” ثبت شده باشد نه تنها نمی‌توان شرکت جدیدی با همین نام ثبت کرد، بلکه ثبت شرکتی با نام “صنعت مبتکر” هم تایید نمی‌گردد.

همچنین تمایز اسم شرکت‌ها باید در کلمات خاص باشند و افزودن کلماتی مثل بهترین، گستر، تک، سریع، نوین و امثال اینها به اسم شرکت نمی‌تواند وجه افتراق اسم یک شرکت از سایر شرکت‌ها باشد.

مثلاً اگر شرکتی با نام “مبتکر صنعت” ثبت شده باشد. ثبت شرکتی با نام “مبتکر صنعت تک” یا “تک مبتکر صنعت” نیز منع قانونی دارد.

برای به حداقل رساندن مشابهت‌ها اسم شرکت باید حداقل شامل سه کلمه خاص (غیرعام) باشد که ترکیب مشابه آن در اسم شرکت‌های ثبت شده دیگر وجود نداشته باشد.

برای انتخاب اسم شرکت می‌بایست بصورت اسامی سه سیلابی باشد. مانند: توسعه تجارت پارسیان

جهت توضیحات بیشتر در مورد اسم شرکت و نمونه اسم‌های سه سیلابی زیبا می‌توانید بر روی لینک آن کلید کرده و به مقالۀ آن مراجعه نمایید.

از چه کلماتی می‌توان برای انتخاب اسم شرکت استفاده کرد؟

کلماتی که در اسم شرکت‌ها استفاده می‌شوند باید ریشه فارسی داشته باشند. یعنی کلمات اسم شرکت باید در یکی از فرهنگ‌های دهخدا یا معین (به عنوان کلمه‌ فارسی ) آمده باشد.

نکته دیگری که در انتخاب اسم شرکت باید به آن توجه کرد این است که هرچند استفاده از اسامی شهرها، رنگ‌ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد. اما این کلمات جزء اسم شرکت شمرده نمی‌شوند.

اسم شرکت باید غیر از این کلمات شامل سه کلمه باشد. مثلاً “پویا ابتکار تهران” نمی‌تواند به عنوان اسم شرکت انتخاب شود چون اسم شرکت باید غیر از کلمه تهران شامل سه کلمه دیگر باشد. مثلاً “مبتکر صنعت پویا تهران”.
نیاز به مشاوره دارید هم اکنون با مجتمع ثبتی پایش تماس حاصل نمایید تا در این خصوص به شما یاری برسانند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها