اگر تا کنون واژه جویند وینچر به گوش تان خورده باشد می دانید که برخی پروژه های بزرگی که به مناقصه گذاشته می شوند تا شرکت ها با مشارکت در این مناقصه برنده شوند، پروژه های جویند وینچر بعد های مختلفی را در بر می گیرد بنابر این تنها یک شرکت نمی تواند کل پروژه را قبول کند، مثلاً پروژه ساخت پل صدر در تهران نمونه ای از یک قرارداد جویند وینچری بود، که نیازمند مشارکت چند شرکت برای ساخت آن بود، یک شرکت برای تجهیزات و ماشین آلات راه سازی و پل سازی، شرکتی برای تأمین مواد ساخت پل و شرکتی هم برای اجرای پروژه ساخت پل صدر که مشارکت چند شرکت ایرانی و خارجی را در بر داشت.

بنابراین با مشارکت دو یا چند شرکت در زمینه های انواع معامله یا ساخت و پیگیری یک پروژه که هدف نهایی ساخت یا تکمیل یک پروژه به صورت صفر تا صد است را جویند وینچر می گویند.

انواع مشارکت جویند وینچر

جویند وینچر که به معنای سرمایه گذاری مشترک است ممکن است بر حسب نوع پروژه یا انتفاع مربوطه تحت دو عنوان مطرح شود.

 1. مشارکت انتفاعی با عنوان ثبت شرکت وینچر
 2. مشارکت انتفاعی با تنظیم قرارداد وینچر

در مشارکت انتفاعی یعنی همه کسانی که در آن سهیم هستند در نهایت منافعی از آن پروژه عاید شان خواهد شد، اما برای رسیدن به هدفی که منظور آن پروژه می باشد.

ثبت شرکت جویند وینچر

برای اینکه مشارکت بین دو یا چند شخص حقیقی و حقوقی ، ایرانی یا غیر ایرانی با داشتن هدف مشترک انجام شود، یعنی یک یا چند شرکت خارجی با یک یا چند شرکت ایرانی یا اینکه با مشارکت اشخاص حقیقی، اقدام به ثبت شرکت جویند وینچر نمایند که این شرکت باید برای انجام هدف خاصی تشکیل شود که پس از انجام آن هدف ممکن است منحل شود و یا با دریافت پروژه ی دیگری و افزودن به موضوع شرکت مجددا فعالیت در پروژه دیگری را انجام دهد.

شرکت جویند وینچر با رویکرد های متعددی فعالیت خود را آغاز کند، شرکت های جویند وینچر باید قراردادی ما بین خود ببندند که مورد تایید همه آنها باشد این قرارداد در واقع اساسنامه شرکت جویند وینچر خواهد بود، که توسط خود موسسین نوشته می شود و به ثبت اداره ثبت شرکت ها می رسد.

شرکت های جویند وینچر در برخی موارد نیازمند دریافت مجوز از ارگان ذی ربط خود هستند. این شرکت با توافق متقابل شرکت ها و با دریافت مجوز های مربوطه می توانند به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه دهند و پس از انجام پروژه مد نظر نیز انحلال یابند.

جوینت ونچر

 

انواع مشارکت انتفاعی

مشارکت انتفاعی به دو گروه کلی قابل تقسیم است:

 1. مشارکت انتفاعی در قالب شرکت
 2. مشارکت انتفاعی در قالب قرارداد

با بررسی کلی تعاریف قانونی، به طور خلاصه می توان گفت که مفهوم مشارکت انتفاعی با مفهوم شرکت که در ماده 571 قانون مدنی ایران تعریف شده شباهت بسیار دارد. البته وجه تمایز مفهوم مشارکت انتفاعی با مفهوم شرکت عبارت از این است که مشارکت انتفاعی مشارکتی است به قصد فعالیت برای رسیدن به منفعت در آینده .

مشارکت انتفاعی در قالب شرکت (Equity joint venture)

یک سری فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری شرکت های خارجی در ایران وجود دارد که برای انجام این سرمایه گذاری ها شکت جوینت وینچر ثبت می نمایند و با شرکت های ایرانی از همین طریق مشارکت می کنند.

برای تشکیل این نوع شرکت ها با رویکرد جوینت وینچر باید شرکتها یک نوع قرار دادها بین خودشان می بندد که باید مورد تایید طرفین قرار بگیرد و این قرار داد همان اساسنامه شرکت جوینت وینچر است که توسط اعضا نوشته و به تایید اداره ی ثبت شرکت ها می رسد.

بعد از دریافت مجوز برای تاسیس شرکت جوینت وینچر شرکت ها به صورت کاملا مستقل شروع به فعالیت می کنند .

شرکت های جوینت ونچر با توافق متقابل شرکت ها و پس از دریافت مجوزهای لازم می توانند به صورت شرکت هایی کاملا مستقل به فعالیت پرداخته و مستقلااقدام به انعقاد قرارداد کنند. به موجب مقررات و قوانین فعلی ، میزان آورده یا سرمایه طرف خارجی در شرکت جوینت ونچر محدودیتی ندارد و حتی تا میزان 100 درصد نیز قابل قبول است.

 

جوینت ونچر

 

مشارکت قراردادی جویند وینچر

یکی دیگه از راه های مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل و خارج از کشور، انجام مشارکت انتفاعی یا جویند وینچر می باشد، در این نوع مشارکت قراردادی تنظیم می شود که مورد قبول همه اعضاء آنها می باشد اما تحت عنوان شخصیت حقوقی یا شرکت های جویند وینچر نیستند بلکه قراردادی ما بین این اشخاص تنظیم می شود که حدود اختیارات هر شخص را بیان میکند و این اشخاص باید بر اساس وظایف تعریف شده ای که دارند فعالیت نمایند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.