ثبت شرکت مادر - ثبت شرکت هلدینگ

شرکت هلدینگ نوعی شرکت سهامی می باشد که دارای زیرشاخه هایی است که مسئولیت نظارت بر آنها و یا اداره آنها را مستقیما بر عهده دارد. شرکتهای هولدینگ شرکتهایی هستند که خود به ارائه خدمات یا تولید محصول نمی پردازند ، بلکه با در اختیار گرفتن سهام سایر شرکتها مجموعه ای از شرکتها را در برمی گیرند که سبب کاهش ریسک صاحبان سهام می شود و نیز مالکیت سهام و کنترل تعدادی از شرکت‌ها را در پی دارد. شرکت هلدینگ با خرید سهام ممتاز یا خرید بیش از 50% شرکتهای زیردست دارای یک کرسی در هیات مدیره این شرکتها شده و از حق رای برخوردار می شود.

این نوع شرکت ها که اغلب نیز شرکت های سهامی عام بوده و در بورس و فرابورس نیز پذیرفته شده اند، جدید به نظام حقوقی ما وارد شده و مقررات حاکم بر آن به روشنی توسط قانونگذار بیان نشده و با ابهامات فراوان در خصوص این نوع شرکت ها و تفاوت آن با شرکت مادر تخصصی مواجه هستیم که بررسی مفصل آن مقوله دیگری را می طلبد.

 

ثبت شرکت هلدینگ

 

ثبت شرکت هلدینگ

طبق بند ۲۲ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1/9/84 شرکت مادر (هلدینگ): شرکتی است که با سرمایه گذاری در شرکت سرمایه پذیر جهت کسب انتفاع، آنقدر حق رأی کسب می کند که برای کنترل عملیات شرکت، هیأت مدیره را انتخاب کند یا در انتخاب اعضای هیأت مدیره موثر باشد. با ملاحظه تعریف فوق واضح است که شرکت مادر در واقع شرکت سرمایه گذار است که با خریداری سهام شرکت های سرمایه پذیر برای کسب سود، تشکیل شده است و اغلب اکثریت سهام شرکت سرمایه پذیر را داشته و از این طریق شرکت مزبور تحت کنترل شرکت مادر می باشد و در واقع اکثریت اعضای هیأت مدیره نیز متعلق به شرکت مادر می باشد و بطریق اولی اکثریت آراء را در مجامع عمومی شرکت سرمایه پذیر نیز دارد که به این نوع سهام، سهام کنترلی نیز می گویند. بدین ترتیب می تواند در مدیریت و نظارت بر شرکت زیرمجموعه خود سهم بسزایی داشته باشد. شرکتهای زیرمجموعه شرکت فرعی ، تابعه (affiliated company) خوانده شده و شرکت هلدینگ شرکت اصلی یا مادر نام می گیرد. در این حالت شرکت های تابعه دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند لکن از لحاظ کنترل امور هر شرکت فرعی تحت نظر شرکت هلدینگ خواهد بود.

عناوین دیگر شرکت هلدینگ عبارتست از : "شرکت کنترل کننده"، "شرکت دارنده سهام" و یا "شرکت مالک". به عنوان نمونه در تعریف شرکت مالک آمده است : شرکت مالک، شرکتی است که مالک سهام شرکت‌های دیگر است و از این طریق شرکت‌های دیگر را کنترل می‌کند.

توجه: شرکت‌های هولدینگ فعالیت های متنوعی را پوشش می دهند که شامل انواع خدمات بازرگانی، صنعتی، تولیدی و غیره می باشد.

ویژگی های نام شرکت های هلدینگ

جهت ثبت شرکت هولدینگ اگر در اسم این شرکت از واژه هولدینگ استفاده شده باشد، اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار الزامی است و در غیر این صورت نیازی به انجام این کار نمی باشد. ( به عنوان مثال شرکت هلدینگ پارس پدیده)

سرمایه لازم جهت ثبت شرکت هلدینگ

برای ثبت شرکت هولدینگ با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار باید قالب ثبتی سهامی خاص یا عام را برگزیند، که در این صورت سرمایه اولیه برای ثبت شرکت هولدینگ سهامی خاص 5 میلیارد تومان و ثبت شرکت هولدینگ سهامی عام 10 میلیارد تومان می باشد.

بزرگترین شرکت‌های هلدینگ ایران

 • شرکت سرمایه گذاری شستا با سرمایه حدود ۳۹ هزار میلیارد.
 • شرکت سرمایه گذاری غدیر با سرمایه حدود ۳۶ هزار میلیارد.
 • صندوق بازنشستگی فولاد ایران با سرمایه حدود ۲۴ هزار میلیارد.
 • شرکت سرمایه‌گذاری نفت و پتروشیمی با سرمایه حدود ۱۲ هزار میلیارد.
 • بنیاد تعاون ناجا با سرمایه حدود ۱۰ هزار میلیارد.

 

شرکت هلدینگ

 

توضیحات بیشتر در خصوص شرکت هلدینگ

شرکت هولدینگ یا شرکت مادر، شرکتی است که مالک سهام ممتاز چند شرکت سهامی دیگراست. برهمین اساس شرکت مادر در تمام شرکت های زیرشاخه خود دارای یک عضو در هیئت مدیره ی است و بنابراین شرکت مادر به عنوان یک فرد رسمی در شرکت های تحت مالکیت می تواند به تصمیم گیری بپردازد. بنابراین سود و زیان شرکت های زیرشاخه شرکت هلدینک یا مادر نیز یر روی روی شرکت مادر تاثیر گذار است. بنابراین شرکت مادر می کوشد تا شرکتهای زیر دست به نحو احسن سودآوری داشته باشند و از طرفی شرکت های زیردست نیز برای اعطای سهام خود به شرکتهای مادر تمایل دارند چرا که سبب کاهش ریسک سهامداران شرکتهای کوچکتر می گردد. شرکت های هلدینگ شرکت های بزرگی هستند که در واقع نقش یک واحد مالی را دارند.

نکات مهم در رابطه با ثبت شرکت هولدینگ

اولین چیزی که باید در مورد ثبت شرکت هلدینگ بدانیم این است که در صورتی که عنوان « هلدینگ» قبل از نام شرکت بیاید ، لازم است پیش از ثبت از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز ثبت شرکت هلدینک را دریافت کرده سپس از طریق اداره ثبت شرکتها جهت ثبت شرکت هلدینگ اقدام کنیم.

نکته بعدی این است که شرکتهایی که با مجوز این سازمان به ثبت می رسند فقط می توانند سهام عام یا سهامی خاص باشند که هزینه ثبت و سرمایه اولیه هر یک متفاوت می باشد.

چگونگی اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار

به منظور دریافت مجوز فعالیت پیش از ثبت شرکت هلدینگ لازم است مدیر عامل و یا هیات مدیره درخواست کتبی را به سازمان بورس و اوراق بهادار تقدیم دارد. در صورت موافقت این سازمان نامه ای مبنی بر تایید ثبت شرکت، به آن ها ارسال می گردد. شرکت های هولدینگ می توانند در زمینه های گوناگونی نظیر، خدماتی و بازرگانی و صنعتی فعالیت داشته باشند.

شرایط و مقررات لازم جهت ثبت شرکت های هلدینگ یا مادر

حداقل سرمایه لازم برای تشکیل شرکت هلدینگ ( مادر)
وفق مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادارحداقل سرمایه شرکت های مادر به شرح زیر مشخص گردیده است :
در شرکت های مادر (هلدینگ) از نوع سهامی خاص پنج میلیارد تومان و در شرکت های مادر (هلدینگ) از نوع سهامی عام ده میلیارد تومان.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.