ما در این مقاله کلیه شرایط و ضوابط و باید ها و نباید های ثبت شرکت تضامنی را برای تان شرح خواهیم داد همراه ما باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

ماهیت شرکت تضامنی

شرکت تضامنی شرکتی است که اعضاء این شرکت در حکم ضامن هستند، یعنی اگر دارایی یک شرکت تضامنی برای پرداخت دیون آن کافی نباشد طلبکاران می توانند به دارایی های شرکاء رجوع کنند، از این جهت مسئولیت شرکاء در برابر شرکت به مانند ضامن است، حتماً پیش آمده ضامن کسی باشید یا کسی برای اخذ وام ضامن شما شود و بعد از عدم پرداخت چند قسط توسط مدیون اصلی بانک به ضامن او مراجعه می کند و مبلغ وام را دریافت می کند، به این عمل ضمان نقل ذمه به ذمه می گویند با این مثال شاید بیشتر ماهیت شرکت تضامنی را درک کنید.

از این جهت که مسئولیت شرکت تضامنی از همه شرکت های قانون تجارت بیشتر بدین جهت کشی تمایل به ثبت این شرکت ندارد مگر اینکه بخواهند با موضوعی ثبت شرکت داشته باشند که از نظر ارگانی که می خواهند مجوز دریافت کنند باید شرکت تضامنی ثبت کنند، مثل ثبت شرکت صرافی که برای ثبت آن باید از بانک مرکزی مجوز دریافت شود

شرایط ثبت شرکت تضامنی

شرایط ثبت شرکت تضامنی به شرح زیر می باشد:

 • اعضاء شرکت تضامنی حداقل باید دو نفر باشند که حداقل دارای سن قانونی 18 سال باشند و عاقل و بالغ و رشید باشند.
 • در شرکت های تضامنی چیزی به عنوان تعهد به عنوان تأدیه مبلغ سرمایه وجود ندارد و باید از اول اعضاء شرکت تمام سرمایه نقد را در حساب شرکت سپرده کنند و در صورتی که سرمایه غیر نقد نیز وجود دارد باید آن را تسلیم نمایند.
 • در شرکت تضامنی به محض تشکیل مجمع عمومی موسسین و وجود حداقل اکثریت برای رسمیت و وجود آراء مثبت اعضاء شرکت تأسیس می باشد یعنی ایجاد شرکت نیاز به ثبت ندارد اما برای اینکه رسمیت یابد و در برابر اشخاص توافقات اعضاء معتبر باشد باید در ادارره ثبت شرکت ها به ثبت برسد.
 • هیئت مدیره شرکت تضامنی می تواند یکی از اعضاء باشد و یا هر دو و یا در صورت توافق هیئت مدیره خارج از شرکاء شرکت باشند.
 • اسم شرکت تضامنی باید بعد از آوردن واژه شرکت تضامنی اسم یکی از شرکاء تضامنی را به عنوان اسم شرکت تضامنی انتخاب نمایید.

مدارک ثبت شرکت تضامنی

 • شرکت نامه مبنی بر اطلاعات شرکت تضامنی که در دو نسخه تهیه شده و به امضاء اعضاء برسد.
 • تقاضانامه مبنی بر تقاضای ثبت شرکت تضامنی که در دو نسخه تهیه شده و به امضاء اعضاء شرکت رسیده باشد.
 • اساسنامه شرکت تضامنی هم باید در دو نسخه به امضاء اعضاء آن برسد.
 • صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره که در دو نسخه تنظیم و به امضاء اعضاء شرکت تضامنی برسد.
 • ارائه مجوز لازم از مرجع ذی صلاح برای موضوعاتی نظیر صرافی
 • مدارک شناسایی اعضاء شرکت که شامل کپی شناسنامه و کارت ملی می باشد.
 • در صورتی که امور ثبتی شما توسط وکلا انجام می شود ارائه وکالت نامه نیز الزامی است.  

سرمایه شرکت تضامنی

سرمایه شرکت تضامنی توسط موسسین آن تأمین می شود و ممکن است بر حسب آورده نقدی شرکاء شامل سرمایه نقد و غیر نقد باشد، سرمایه شرکت تضامنی اگر آورده نقد باشد باید پیش از ثبت شرکت در حسابی به نام شرکت در شرف تأسیس بلوکه شود و در صورتی که سرمایه آورده غیر نقد باشد باید توسط کارشناس رسمی دادگستری قیمت گذاری شود و معادل نقد آن را مشخص نماید کل سرمایه غیر نقد نیز باید پیش از ثبت شرکت تضامنی تسلیم شود.

نحوه ثبت شرکت تضامنی

برای شرکت تضامنی نیز همانند سایر شرکت های مندرج در قانون تجارت باید از سامانه اداره ثبت شرکت ها اقدام شود، بنابراین ابتدا باید مدارک شرکت تضامنی را انتخاب نمایید و به سامانه شرکت تضامنی وارد نمایید بعد از ثبت سامانه ای که برای ثبت سامانه ای باید به سایت ثبت شرکت ها وارد شوید و در قسمت تأسیس شخصیت حقوقی عنوان شرکت تضامنی را انتخاب نمایید و بر اساس چارت مربوطه اطلاعات اعضاء، موضوع و ... را وارد نمایید.

بعد از ثبت سامانه ای برگه پذیرش نهایی را دریافت کنید و مدارک و مستندات ثبت شرکت تضامنی را به آدرس اداره ثبت شرکت های حوضه ثبتی شرکت تضامنی پست نمایید و بعد از بررسی کارشناسان در صورت نبود مانع قانونی پیشنویس آگهی ثبت شرکت تضامنی در سامانه قرار می گیرد، که مدیر عامل یا وکیل قانونی شرکت با دریافت آن می تواند به اداره ثبت شرکت های حوضه ثبتی برای دریافت آگهی ثبتی اقدام نماید.

موضوع شرکت تضامنی

ممنوعیتی در خصوص موضوع شرکت های تضامنی وجود ندارد و شما با هر موضوعی می توانید شرکت تضامنی را به ثبت برسانید اما به دلیل اینکه شرکت های تضامنی از جمله شرکت هایی هستند که در قانون تجارت به عنوان با مسئولیت ترین شرکت ها برای اعضاء تعریف شده اند کسی ریسک ثبت شرکت تضامنی را بر عهده نمی گیرد مگر اینکه مجبور به ثبت شرکت تضامنی شوند در تأسیس شخصیت حقوقی برای صرافی ها چنین موضوعی وجود دارد .

بر اساس قواعد بانک مرکزی برای ایجاد شخصیت حقوقی باید ثبت شرکت تضامنی صرافی انجام شود یعنی برای فعالیت با موضوع صرافی فقط می توانید ثبت شرکت تضامنی داشته باشید.

ویژگی شرکت تضامنی
 • مسئولیت شرکاء این شرکت به صورت نا محدود است یعنی مسئولیت اعضاء در مقابل شرکت به صورت نا محدود می باشد.
 • مالکیت مشترک دارایی ها بین شرکاء شرکت مشترک می باشد و در زمان انحلال میزان سرمایه مانده به نسبت میزان مانده حساب سرمایه شرکاء به آنها تعلق می گیرد.
 • شرکت تضامنی مختص به شرکاء ان است بنابراین اگر شریکی فوت یا از شرکت خارج شود با ورود شریک جدید شرکت قبلی انحلال می یابد و شرکت تضامنی جدید با شرکت نامه جدید تأسیس می شود.
 • مسئولیت شرکاء شرکت مسئولیت متقابل است بنابراین اگر یکی از اعضاء شرکت به نمایندگی شرکت با شخص ثالثی قراردادی داشته باشد، سایر شرکاء نیز در مقابل شرکت مسئولیت دارند.

مسئولیت شرکت تضامنی

مسئولیت شرکاء شرکت همان طور که پیش از این هم در این مقاله اشاره داشتیم مسئولیت صد در صد است، یعنی در شرکت های دیگر مسئولیت اعضاء به نسبت سهامی است که تعهد کرده اند یعنس اگر بدهی شرکتی بستر از دارایی هایش باشد طلبکار نمی توانند به اموال اعضاء شرکت مراجعه کنند. اما در شرکت تضامنی هر گاه میزان سرمایه متعهد شده اعضاء یا سرمایه شرکت برای پرداخت دیونش کافی نباشد، طلبکاران می توانند به اموال اعضاء رجوع کنند و برای کل طلب هم می توانند به یکی یا همه شرکاء شرکت تضامنی مراجعه کنند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.