ثبت شرکت تعاونی برای افرادی است که می خواهند کار آفرینی داشته باشند و جهت آبادانی و ایجاد کار و البته سرمایه گذاری در جامعه به ثبت خواهد رسید. شرکت تعاونی جز شرکت های است که توسط قانون تجارت تایید و مورد حمایت قرار می گیرد. و از نظر تعداد افرادی که شرکت ثبت می کنند ثبت این نوع شرکت رتبه ی سوم را دارد .

تعداد افرادی که می توانن به صورت حداقلی در ثبت شرکت تعاونی باشند 7 نفر است و برای ثبت این نوع شرکت ها باید از اداره ی تعاون مجوزهای لازم را دریافت نمایید. فرقی نمی کند که موضوع فعالیت شما چه باشد باید برای ثبت شرکت تعاونی از اداره تعاون اجازه بگیرید. برای این کار باید با توجه به شهری که در آن می خواهید شرکت خود را ثبت کنید مجوز لازم را بگیرید به این مورد دقت نمایید که علاوه بر اجازه برای ثبت شرکت تعاونی در اداره ی تعاون باید اقدامات لازم را برای ثبت شرکت در اداره ی ثبت شرکت ها انجام دهید .

برای ثبت آن باید اساسنامه شرکت را مجمع عمومی عادی تصویب کند و بعد برای ثبت به اداره ی ثبت شرکت ها ببرید ابتدا توسط مجمع عمومی عادی تصویب  سپس نهایی کنید .

سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی

شرکت های تعاونی برخلاف سایر شرکت ها تمام سرمایه از طریق  سهام داران تامین نمی شود بلکه بیشتر از 51 درصد از طریق اعضا و مابقی باید با اخذ وام از اورگان های مختلف تامین گردد. از سازمان های چون نهادهای دولتی ، بانکها ، وزارتخانه ها تامین گردد. علت دریافت وام نیز این است که باید سرمایه در حدی باشد که بتوان کار آفرینی کرد و زیرساخت های لازم را فراهم نمود تا بتوان به حدی که می خواهیم برسیم تا تولید صورت گیرد.

تعداد شرکا برای ثبت شرکت تعاونی 

برای آنکه بتوانید شرکت خود را به صورت تعاونی ثبت کنید تعداد اعضا 7 نفر است در این تعداد باید 2 نفر به عنوان بازرس در نظر گرفته شوند یعنی ما به طور کلی 5 سهام دار به طور حداقلی و2 بازرس باید داشته باشیم در صورتی که بخواهید می توانید تعداد اعضا را بیشتر کنید. 

به این نکته توجه داشته باشید که مدیرعامل دردر این شرکت ها باید حداقل چند سال به عنوان عضو هیئت مدیره در یک شرکت بوده باشد.

موضوع فعالیت شرکت های تعاونی

شرکت های تعاونی با توجه به نوع فعالیتشان انواع مختلفی دارند که عبارتند از : به تعاونی های تولید ، اعتبارات رایگان خدمات تعاونی و گروه های حرفه ای ، تعاونی های کشاورزی ، دام ، دامپروری ، شیلات ، پرورش و صید ماهی ، تعاونی های معدن اشاره کرد. تعاونی های جامعه مدنی ، تعاونی های توزیع از جمله تعاونی های تجاری ، مصرف کنندگان ، مسکن ، تعاونی های جامع و تعاونی های چند منظوره اشاره نمود.

انواع شرکت تعاونی از لحاظ عضویت

شرکت تعاونی عام : این نوع شرکت به این گونه است که عضویت در آن ها برای عموم آزاد است و این کار با فروش سهام به عموم صورت می گیرد اینکار را موسسین انجام می دهند و سهام خود را به مردم می فروشند.

شرکت تعاونی خاص : تنها گروهی مانند دانشجویان ، کشاورزان ، زنان، مشاغل خاص ، کارگران ، کارمندان می توانند در آن عضو شوند و این قانون را ابتدا در اساسنامه مشخص می کنند و طبق آن عضویت پذیرفته می شود.

سرمایه در شرکت های تعاونی

سرمایه در شرکت های 500.000 هزار تومان است که کمتر از آن برای ثبت امکان پذیر نمی باشد. در صورتی که بخواهید میتوانید سرمایه ی شرکت را بیشتر در نظر بگیرید و همین امر موجب با لا رفتن اعتبار نیز می شود در نتیجه بالاتر رفتن آن امکان پذیرو پایین تر بودن سرمایه  از 500.000 هزار تومان امکان پذیر نمی باشد.

مراحل ثبت شرکت تعاونی

 1. ابتدا در خواست خود را مبنی بر ثبت شرکت تعاونی به همراه معرفی 3 نفر به عنوان هیئت موسس در بین اعضای اولیه شرکت انتخاب می نمایید  و برای اداره ی تعاون ارسال می کنید تا مجوز مبنی بر اجازه ی ثبت شرکت تعاونی به شما داده شود.
 2. برای ثبت این نوع شرکت ها تعداد نفرات همانطور که در بخش قبلی گفته شد 7 نفر که بیشتر از آن نیز می تواند باشد .
 3. مدارک اعضا به همراه مجوز داده شده از اداره ی تعاون همچنین مشخص کردن میزان سرمایه و نحوه ی تامین آن .
 4. بعد از 20 الی 30 روزکاری شرکت تعاونی به ثبت خواهد رسید البته قبل از ثبت شرکت حدود 30 روز کاری زمان نیاز است که از اداره ی تعاون مجوز های لازم اخذ شود.

وظیفه هیئت موسس

 1. طرح کلیه اساسنامه تهیه و ارائه می شود.
 2. افراد واجد شرایط به عضویت گرفته خواهند شد.
 3. مجمع عمومی عادی پس از آنکه موافق را از وزارت گرفت تشکیل می شود.
 4. طرح توجیحی باید برای شرکت تعااونی اماده شود.
 5. مهارت های تخصصی افراد عضو در تعاونی مشخص می شود
 6. در شرکت های تعاونی طریقه ی تامین سرمایه و امکانات مورد نیاز بررسی می شود. نام بانک حساب و طریقه ی آن مشخص و انجام می شود.
 7. نحوه ی سرمایه گذاری و مشارکت وزارتخانه یا سازمان های دولتی همچنین نوع نهاد انقلابی مشخص شود
 8. تمام مدارک باید توسط هیئت موسس تهیه و به اداره کل تعاون و ثبت شرکت ها داده شود.
 9. مدارک لازم جهت ثبت شرکت تعاونی
 10. مدارک هویتی کارت ملی و شناسنامه هیئت موسس و مدرک تحصیلی تمام اعضای هیئت مدیره و رزومه های مرتبط با شرکت های تعاونی معافیت اعضای موسس
 11. تنظیم اساسنامه که مهر اداره تعاون در آن درج شده باشد. و یک نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی و نسخه ی از صورتجلسه هیات مدیره.
 12. دو نسخه تقاضانامه تعاونی
 13. دو نسخه شرکتنامه تعاونی
 14. فرم مربوط به تعیین نام بر اساس اولویت های انتخابی شما .
 15. گواهی پرداخت 35 درصد از سرمایه شرکت به بانک
 16. ارائه ی مجوز های لازم از اداره ی تعاون .
 17. مدارک شناسایی برابر با اصل اعضای هیئت مدیره

تشکیل شرکت تعاونی

برای شرکت تعاونی بر اساس ماده 193 شرکت تعاونی قابل ثبت است این شرکت ها می توانند به صورت تولیدی ، کشاورزی و تولید قطعات به مصرف تشکیل شود . شرکت تعاونی بیشتر شبیه قالب شرکت های سهامی است و ابتدا هیئت موسس تشکیل و سپس به ثبت می رسد.

برای تشکیل شرکت تعاونی ابتدا باید اساسنامه تنظیم شود تا بتوان آن را ثبت کرد. اساسنامه ابتدا توسط اداره ی تعاونی تنظیم می شود و یک نمونه اساسنامه است که به تمام اعضای که شرکت ثبت می کنند داده می شود و براساس نمونه آن اساسنامه توسط هیئت موسس نوشته می شود. برای آنکه بتوانیم شرکت تعاونی ثبت کنید باید ابتدا از وزارت مربوطه مجوز لازم را بگیریم سپس افدامات لازم را انجام دهیم.

این اساسنامه شرکت تعاونی دارای : نوع شرکت ، موضوع شرکت ، هدف از ثبت ، حوزه ای که ثبت شده ، مدت اعتبار ، میزان سرمایه ، آدرس شرکت ، اعضا ، اسامی ، سمت ها ، و... باید در آن درج گردد .

شرکت های تعاونی از اشخاص حقوقی تشکیل می شود . و دارایی اعضا مستقل از دارایی شرکت است و مسئولیت اعضا نسبت به شرکت برابر با ماده ی 23 قانون است که بر این اساس است :

 1. مسئولیت مالی اعضا نسبت به شرکت بستگی به میزان سهم آن ها دارد سرمایه در این شرکت ها به سهام تقسیم می شود.
 2. ومیزان سهم هر نفر را در اساسنامه مشخص می کنند.
 3. سرمایه در شرکت های تعاونی به دو قسمت تقسیم می شود .
 4. سرمایه تمام و کمال توسط اعضا تهیه میشود و یا تنها 51 درصد توسط اعضا و مابقی آن توسط نهاد های دولتی تامین می گردد.
 5. حداقل سرمایه برای شرکت های تعاونی که سرمایه توسط اعضا تامین می شود حدود 1 میلیون تومن و سرمایه ی که هم توسط اعضا و هم  نهاد های دولتی تامیین می شود 10 میلیون تومان است.
 6. شرکت تعاونی می توانی می تواند 500 عضو داشته باشد.

ضرورت ثبت شرکت تعاونی

 1. اگر می خواهید شرکت تعاونی شما بعد از آنکه از وزارت تعاون مجوز گرفت به صورت قانونی بتواند فعالیت کند بایستی شرکت شرکت خود را در اداره ی ثبت شرکت ها ثبت کند.
 2. و از آنجایی که شرکت تعاونی قبل از ثبت هیات مدیره را تشکیل می دهد در مدت زمان 1 ماه که از تاریخ برگزاری این هیئت می رسد وقت دارید تا برای ثبت شرکت تعاونی اقدام نمایید.
 3. ثبت آن باعث می شود که شما به رسمیت شناخته شوید و بتوانید به راحتی معامله های دولتی انجام دهید . و دولت نیز بیشتر شما را به رمست می شناسد و راحت تر می توانید در وضع و اوضاع اقتصادی کشور سهیم باشید

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.