موسسه حقوقی پایش در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا درباره ثبت شرکت خارجی در ایران مطالبی را ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید از تجربیات مشاوران و کارشناسا ما در این مجموعه ثبتی بهره مند شوید.

ثبت شرکت خارجی ( بین المللی )

بر اساس ماده 3 قانون تجارت آمده است که اگر شرکت خارجی بخواهد در ایران شعبه یا نمایندگی داشته باشد . بایستی در کشور خود که در واقع شرکت و اعضا مربوط به آن کشور می شوند و به آن کشور مبدا می گویند نیز از قبل شرکتی ثبت کرده باشد. تا بتوان در ایران با عنوان نمایندگی و یا یک شرکت خارجی به ثبت برسد.

البته بایستی این شرکت در خود ایران و در اداره ی ثبت اسناد یا همان اداره ی ثبت شرکت ها در شهر مورد نظر به ثبت برسد.

اگر اعضای یک شرکت خارجی باشد و بخواهند شرکت خود را به عنوان یک شرکت بین المللی به ثبت برسانند و شرکت خود را قبلا در کشور دیگری که اعضا ملیت آن را دارن به ثبت نرسانده باشند امکان ثبت در ایران وجود ندارد علت این است که طبق قانون تصویب شده در سال 1310 امکان ثبت شرکت خارجی میسر است منوط به این شرط که ابتدا شرکت در خارج از ایران و در یک شرکت مبدا به ثبت رسیده باشد.

و تنها شرکت خارجی به عنوان نماینده و شعبه در ایران امکان ثبت دارد.

 

ثبت شرکات خارجی در ایران

 

نوع فعالیت شرکت های خارجی

نوع فعالیت شرکت های خارجی معمولا صادرات و واردات یا خرید و فروش است  با سرمایه های کلان وارد فعالیت  در بازار تجاری می شوند و بیشتر رویکرد تجاری و سودهی دارند که متولیان امر باید توجه کنند که طریقه ی فعالیت آنها به نحوی نباشد که به تجارت کشور آسیبی برساند.

اعضا در شرکت های خارجی به نحوه ی باشد که یک عضو ایرانی نیز درآن مشغول به فعالیت باشد.

طبق قانون 4 اداره ی ثبت شرکت ها ثبت شرکت خارجی توسط وکیل و یا یک شخصی که در ایران مقیم و حق امضا دارد قابل ثبت می باشد . و می تواند برای ثبت اقدامات لازم را انجام دهد  .

در صورتی که اعضا خارج از ایران هستند برای امضای یک سری اسناد یا باید به وکیا وکالت نامه دهند و یا بایستی مدارک ثبت شرکت را به سفارت در آن کشور ارسال کرد افراد در انجا حاضر و اسناد را امضا نمایند.

مواردی که باید برای ثبت یک شرکت خارجی در ایران انجام داد

 1. لازم است بدانید این اظهارنامه باید به صورت فارسی نوشته شود.
 2. در این اظهارنامه این نکات رعایت می شود ابتدا نام کامل شرکت
 3. قالب شرکت مشخص می شود اینکه سهامی خاص ، مسئولیت محدود و یا غیره است .
 4. مرکز شرکت مشخص می شود در کدام کشور ، شهر و آدرس دقیق آن
 5. تابعیت شرکت
 6. سرمایه  ی شرکت البته در هر تاریخی تقاضا شود سرمایه بر اساس همان تاریخ باید ذکر گردد.
 7. اساسنامه اصلی شرکت .
 8. تاریخ ثبت شرکت اصلی و اینکه توسط چه نهادی به ثبت رسیده است .
 9. نوع شرکت مشخص شود اینکه موضوع اصلی فعالیت آن چیست به صورت تجاری ، صنعتی و یا کاملا حسابداری یا همان مالی است .
 10. شهر و یا شهر های که می خواهید شرکت در آن ثبت شود.
 11. اگر چند نمایندگی برای شرکت در نظر گرفته اید نماینده ی اصلی کدام شرکت است.
 12. اسم و آدرس شرکت در ایران به طور دقیق مشخص گردد .
 13. آدرس اعضای داخل و یا خارج ایران با مشخصات دقیق .

مدارک لازم جهت ثبت شعبه شرکت خارجی در ایران

 1. مواردی که برای ثبت شعبه شرکت خارجی در ایران مورد نیاز است شامل اساسنامه شرکت ، آگهی تاسیس شرکت و همچنین آخرین تغییرات ثبت شده
 2. گزارشی مالی و تایید شده شرکت
 3. اطلاعت مربوط به فعالیت شرکت و ضرورت ثبت شعبه در ایران و نوع و حدود اختیارات و محل فعالیت شعبه برآورده نیروی انسانی ایرانی و خارجی
 4. اشخاص حقیقی ایرانی یا اشخاص حقوقی که ثبت نمایندگی خارجی در ایران ترجمه فارسی اسناد و اصل مدارک و اطلاعات که باید بع اداره کل ثبت شرکت ها ارسال گردد.
 5. مدارک شناسایی شخص متقاضی : تصویر شناسنامه و نشانی هتل یا اقامتگاه قانونی اشخاص ، اساسنامه شرکت و آگهی تاسیس

ثبت نمایندگی شرکتهای خارجی

 شرکت ها خدمات خود را به شخصیت های حقوقی واگذار می کنند چرا که شخصیت قانونی و اراده قانونگذار را شامل می شود و ضمنا قابل اعتماد تر و طبق قوانین هستند هستند. اما در هر صورت شرایط صدور نمایندگی برای اشخاص دارای حقیقی نیز منع نشده است.

نمایندگی شخصیتی کاملا مستقل دارد لذا استخدام و مسئولیت های حقوقی بر عهده خود نمایندگی است و تنها خواسته های شرکت اصلی را دنبال می کند.

شرکت هایی قابل ثبت در نمایندگی هستند .که به صورت قانونی به ثبت رسیده باشند و شخصیت قانونی داشته باشند. خواه این شرکت ایرانی باشد خواه یک شرکت خارجی که در کشور خودش به صورت قانونی به ثبت رسیده باشد. البته مهم است که شرکت متقاضی ثبت نمایندگی در ایران تابع مقررات ایران می باشد.

نحوه ی انتشار رسمی فعالیت شرکت خارجی

طبق قانون 20 اداره ی ثبت شرکت ها باید در مدت زمان یک ماه که از تاریخ ثبت شرکت خارجی در ایران می گذرد فعالیت شرکت خارجی رسما اعلام شود این اعلام با انتشار روزنامه رسمی مبنی بر شروع فعالیت شرکت خارجی با موضوع مشخص است که به اطلاع رقبا و دیگر افراد برسد.

همچنین صحه ای بر واقعی بودن شرکت است که همگان بر آن واقف باشند.

روزنامه ای که در آن فعالیت رسمی شرکت خارجی اعلام می شود را روزنامه یکثیرالانتشار گویند. این روزنامه متعلق به قوه قضاییه بوده و صحت آن توسط این اورگان تایید می شود .

برای چاپ آن باید مواردی چون :

 1. خلاصه اساسنامه
 2. نام نماینده یا نمایندگان عمده شرکت
 3. نام افراد دارای حق امضاء
 4. نام افراد مقیم ایران که جهت دریافت اطلاعات صلاحیت دارند.

براساس قانون نیز باید اطلاعات لازم در روزنامه محلی به چاپ برسد این اطلاعات براساس ماده ی 21 نظامنامه تنظیم شده اند . ( اگر آن شهر روزنامه ی محلی نداشته باشد در یکی از روزنامه های یومیه تهران و با ذکر اینکه مربوط به کدام شعبه است چاپ خواهد شد .

 

ثبت شرکتهای خارجی

 

نحوه ی ثبت شرکت برای اتباع خارجی در ایران

اگر افراد خارجی در ایران قصد ثبت شرکت دارند باید طبق قوانین عمل کنند و تمامی شروطی که توسط اداره ی ثبت و قانون تجارت تنظیم شده را رعایت نمایند

 1. طبق ماده ی 1 ارائه شده در قانون ثبت شرکت ها برای شروع فعالیت اتباع خارجی در ایران جهت به ثبت رساندن شرکت باید یک ایرانی در کنار سایر افراد خارجی حضور داشته باشد و به عنوان سهام دار در نظر گرفته شود . و این قانون شامل اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد ، فرقی در کلیات ندارد و شامل تمام فعالیت های تجاری اشخاص خارجی در ایران می باشد 
 2. براساس قانون 4 تجارت اگر شخص خارجی بخواهد در ایران سرمایه گذاری کند و تمام سهام و سرمایه به نام خودش باشد هیچ گونه منع قانونی ندارد و کار او باعث می شود در جامعه سرمایه تزریق گردد و به اقتصاد جامعه کمک می کند اما اگر برعکس این مورد باشد و سرمایه گذاری آن مانع پیشرفت اقتصاد شود بایستی هرچه سریع تر در مورد انحلال فعالیت آن تبعه ی خارجی اقدام نمود .
 3. طبق ماده ی 34 قانون تجارت اگر سرمایه گذاری توسط اتباع خارجی صورت گیرد تملک زمینی که در ان شرکت تاسیس شده و تمامی سرمایه های منقول و غیره منقول به خود فرد داده می شود در صورتی که این نوع سرمایه گذاری مجاز باشد.
 4. اشخاص حقیقی و حقوقی که در ایران شروع به سرمایه گذاری میکنند مالک بر تمام و بخشی از سهام شرکت تاسیس شده در ایران هستند همچنین می توانند به اسم خودشان در ایران خریداری نمایند
 5. فرد خارجی در ایران یک شرکت تاسیس و کلیه ی مراحل قانونی مربوطه را انجام می دهد اما به هر دلیلی در شرکت خود به صورت قانونی شناخته نشده است . این امر مانع ثبت شرکت او در ایران می شود زیرا ایران تنها نمایندگی قانونی را قبول خواهد کرد.

مزایای ثبت شرکت اتباع خارجی

 1. یکی از مزایای که قانون ثبت شرکت ها در ایران برای اتباع خارجی در نظر گرفته این است که می توانید بدون انکه شریک در مورد سرمایه ی خود داشته باشید به صورت 100 درصدی سرمایه شرکت را با نام خود در اختیار داشته باشید که معمولا بسیاری از کشورها این مزایا را ندارند.
 2. و مورد بسیار مهم دیگر که برای ایران مهم است اینکه امکان صادرات و درآمد زایی غیر نفتی در ایران بالا می رود و سرمایه بیشتر خواهد شد و با ورود اتباع خارجی به ایران و تزریق سرمایه این امکان را به ما می دهند که سرمایه ها ی بیشتری توسط شرکت های خارجی در ایران صورت بگیرد .
 3. مورد دیگر اینکه وجود سرمایه گذار در شرکت های فنی مهندسی باعث انجام فعایت های عمرانی بین دو کشور و البته کشورهای ثالث می باشد .
 4. همه ی این موارد کمک به بالا رفتن جنبه ی اقتصادی و دانش و فناوری در کشر می شود.

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت خارجی

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت های خارجی قبل از انقلاب دون محدودیت امکان پذیر بود، اما بعد از انقلاب با توجه تفاسیر خاص از اصل 81 قانون اساسی و نظریه­ی شورای نگهبان، اداره­ی ثبت شرکت ها تنها با ثبت شعبه و نمایندگی آن دسته از شرکت های خارجی موافقت نمود که دارای قرارداد با دستگاه های دولتی بودند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.