ثبت شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام یک ویژگی خاص دارد این که مردم عادی می توانند تاسیس کننده ی آن باشند و مردم سهامم این شرکت ها را تامین کنند.

در این نوع شرکت ها سهام داران با توجه به هممان سهامی که دارند نسبت به همان مسئول هستند. ارزش سهامم هر کدام با توجه به سهم خریداری شده ی آنها در هر روز ارزش آن مشخص می شود.

لازم است بدانید برای ثبت شرکت های سهامی عام مانند سایر شرکت ها باید از یکسری مراحل قانونی که مربوط به ثبت شرکت ها می شود استفاده کرد .

برای انجام امور عمرانی ، صنعتی ،کشاورزی در ابعاد وسیع احتیاج به شرکتهای بزرگ تجاری می باشد. این شرکتها سرمایه خود را در قالب سهام به مردم واگذار می کنند برای این کار عموم مردم می توانند در هنگام پذیره نویسی سهام به بانکها مراجعه کرده و ورقه تعهد سهم را دریافت کرده و مبلغ درخواستی خود را به حساب شرکت واریز نمایند. به این نوع از شرکتها که سهام آنها از طریق مردم تامین می شود سهامی عام گفته میشود و قید سهامی عام در تمامی آگهی ها و اوراق شرکت به طور واضح و خوانا الزامی می باشد.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

 1. طرحی امضا شده که در آن اساسنامه ی امضا شده قرار داد و یک فرم پذیره نویسی  و آن را در حداقل دو روزنامه کثیر الانتشار چاپ کنید .
 2. سرمایه در این شرکت ها 500.000 هزار تومان و در زمان ثبت شرکت این سرمایه به صورت واریزی و به این صورت که 35 درصد از سرمایه به 20 حساب در بانک ان هم با نام شرکت در شرف تاسیس واریز می شود.
 3. اوراق این شرکت ها به صورت پذیره نویسی در سازمان بورس ارائه می شود.

مدارک و شرایط ثبت شرکت سهامی عام

 1. ابتدا باید پذیره نویسی برای شرکت سهامی عام انجام شود.
 2. این پذیره نویسی بایستی توسط موسسین امضا شود .
 3. مدارک هویتی کپی برابر با اصل ارائه گردد .
 4. مدارک هویتی احراز هویت شود.
 5. اظهارنامه در دو نسخه ارائه شود .
 6. 20 حسابی که در بانک برای شرکت باز شده و 35 درصد از سهام در آن واریز شه است باید ارائه شود .
 7. ارائه ی اساسنامه ی شرکت در دونسخه .
 8. اگر موضوع شرکت به صورتی باشد که نیازمند مجوز باشد ارائه ی آن الزامی است و ممجوز باید از مراجع ذی صلاح اخذ گردد.
 9. نام های که می خواهید برای شرکت خود انتخاب کنید به ترتیب اولویت بندی انتخاب نمایید و فرم آن را ارسال نمایید.
 10. مجوزی مبنی بر اجازه ی خرید و فروش اوراق را از سازمان بورس بگیرید.
 11. فیش های واریز اجز مدارک ارائه داده شده باشد.
 12. صورتجلسه ای مبنی بر صورتجلسه ی هیئت مدیره که باید در دو نسخه تهیه شود.
 13. تنظیم اساسنامه ی شرکت و تصویب آن توسط مجمع عمومی موسس.
 14. سرمایه می تواند به دو روش باشد نقدی و غیر نقدی در صورتی غیر نقدی باشد به همراه بخش دیگر آن که نقدی است 35 درصد آن باید به بانک واریز شود.
 15. صورتجلسه ای مبنی بر مجمع موسس تنظیم گردد که در این صورتجلسه بازرسان انتخاب و اساسنامه ی شرکت به طور کامل انتخاب شود.

مزایای ثبت شرکت سهامی عام

شرکت های سهامی عام یکی از شرکت های بسیار مهم است که می توان حتی آن را بالاتر از شرکت سهامی خاص دانست علت آن این است که می توان در بورس پذیره نویسی کرد به راحتی می توان در مزایده ها شرکت و برنده شد حتی بهتر از شرکت سهامی خاص ، یکی از مهم ترین ویژگی این شرکت ها این است که قبل از اینکه به شرکت تبدیل شود یعنی زمانی که شخصیت حقیقی است هم ماهیت حقوقی دارد زیرا قبل از ثبت شرکت باید مدیران و رئیس هیئت مدیره مشخص شوند .

سرمایه شرکت سهامی عام    

سرمایه در شرکت های سهامی عام به این صورت است که 500.000 تومن از سرمایه باید به بانک در یکی از شعب ها واریز شود 20 حساب متفاوت در یک بانک واریز شود.در صورتی که بخواهید می توانید افزایش ویا کاهش سرمایه دهید. سهام در این شرکت ها به دو صورت است به صورت نقدی و یا غیر نقدی در صورت که سهام شما نقدی باشد 35 درصد از آن در صورت یکه غیر نقدی باشد تنها بخشی از آن را به همراه 35 درصد از سهام نقدی به بانک واریز میکنید.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

جهت ثبت شرکت سهامی عام موسسین در قدم نخست می بایست اقلا 20%سرمایه را خودشان متعهد شوند و 35% از مبلغ متعهد شده را در حسابی بانام شرکت در حال تاسیس ،در یکی از بانکهای معتبر بصورت سپرده گذاشته و بعد از آن اظهار نامه ای را به طرح اساسنامه الحاق نموده و طرح اعلامیه ی پذیره نویسی سهام را که به امضای کلیه ی افراد موسس رسیده است به اداره ثبت شرکت ها تحویل دهند.دریافت رسید در این مرحله الزامی ست.در حالتی که بخشی از سرمایه ی شرکت شامل انواع آورده های غیر نقدی باشد،باید عین آن یا مدارک تملک آن را در همان بانکی که حساب باز کرده ایم قرار داده و گواهی بانک را به انضمام اظهارنامه و مدارک بالا را به اداره ثبت شرکتها تحویل نماییم.

برمبنای همین ماده لایحه الحاقی قانون تجارت اداره ثبت شرکتها بعد از مطالعه اظهار نامه ثبت شرکت سهامی عام و ضمیمه های مربوط به آن مجوز منتشر شدن اعلامیه ی پذیره نویسی را خواهد داد.اعلامیه ی پذیره نویسی ثبت شرکت سهامی عام در روزنامه ها آگهی می شود و در همان بانکی که شرکت در آنجا افتتاح حساب نموده در مقابل دیدگان متقاضیان قرار خواهد گرفت.طی مدت زمان مقرر در اعلامیه ی پذیره نویسی علاقه مندان می توانند با مراجعت به بانک و امضا نمودن ورقه ی سهام میزان پولی را که می بایست بصورت نقدی پرداخت گردد را پرداخت نموده و جهت دریافت رسید اقدام  نمود.

.دونسخه ورقه تعهد سهام تدوین می شود ودر آن تاریخ قید می شود. امضای شخص پذیره نویس یا قائم مقام قانونی او الزامی می باشد.یک نسخه در بانک و نسخه ی دیگر نزد پذیره نویس به انضمام رسید خواهد ماند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.