یکی از شرکت های قابل ثبت که در ماده 20 قانون تجارت به آن اشاره شده، شرکت سهامی عام می باشد، این شرکت ها با بهره گیری مشارکت های مردمی در صنایع مختلف عمرانی، کشاورزی، تجاری و... که اصولاً نیازمند تأسیس شرکت های بزرگ هستند ایجاد می شود، ثبت شرکت سهامی عام به دلیل پذیره نویسی سهام و حد نصاب تشکیل مجمع عمومی موسسین قدری با سایر شرکت ها متفاوت می باشد، در همه شرکت های نام برده شده در قانون تجارت تعدادی اعضاء برای تأسیس شرکت با هم مشارکت می کنند و تنها شرکت سهامی عام است که با مشارکت میان مردم تأسیس می شود، در ثبت شرکت سهامی عام سرمایه تعریف شده با عنوان سهام بین اعضاء موسس که باید 20% سرمایه شرکت را تعهد کنند و سایر سهامداران به نسبت سهام خریداری شده تقسیم می کنند،

بر اساس رویه عمومی ثبت شرکت سهامی عام با اعضاء موسس  که غالباً 20% سرمایه را تعهد می کنند و یک سری سهامدار عام که برای حد نصاب جلسات مجمع عمومی تا حدود 31% سرمایه را تعهد می کنند و سایر سرمایه از طریق پذیره نویسی سهم در سازمان بورس تبادل می شود، شرکت های سهامی عام از جمله شرکت هایی هستند که تعهد اعضاء آن به نسبت سهامی است که متعهد شده اند.

آنچه که قانون برای ثبت شرکت سهامی عام مقرر کرده با آنچه که عملاً برای ثبت شرکت سهامی عام انجام می شود، قدری متفاوت می باشد، در قانون مقرر شده شرکت های سهامی عام باید ابتدا پذیره نویسی انجام دهند و سپس ثبت شوند، در حالی که هم اکنون برای ثبت شرکت سهامی عام باید ابتدا مجوز ثبت را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نمایید و سپس با ارائه مدارک مربوطه برای ثبت شرکت اقدام به پذیره نویسی سهام در این سازمان کنید، بر اساس قانون میزان سرمایه حداقلی 5 میلیون تومان می باشد ولی عملاً سرمایه بالایی را باید در ثبت شرکت سهامی عام در نظر بگیرید که 35% از 20% سهام تعهد شده از سوی موسسین باید پیش از ثبت در حساب شرکت سپرده شود. هر چند دلیل این امر هم کاملاً روشن و آشکار است، قانون تجارت مصوب سال 1311 می باشد و به دلیل به روز نبودن بسیاری از موارد بر اساس عرف پیش می رود. در ثانی بهتر است بدانید ذکر نام سهامی عام در کنار اسم شرکت از الزامی ترین موارد است که در تمام اوراق شرکت باید آورده شود.

مدارک الزامی برای ثبت شرکت سهامی عام

 1. برگه های پذیره نویسی سهام با امضاء موسسین
 2. کپی شناسنه و کارت ملی موسین
 3. مدارک مربوط به احراز هویت
 4. فیش واریزی مبلغ بلوکه شده 35% سرمایه شرکت رد یکی از  بانک های رسمی
 5. اساسنامه تنظیم شده بر اساس اساسنامه پیش فرض سازمان بورس در دو نسخه
 6. اظهار نامه شرکت سهامی عام نیز باید در دو نسخه تهیه شود
 7. ارائه مجوز سازمان بورس برای ثبت شرکت سهامی عام
 8. انتخاب اسامی شرکت حداکثر 5 نام به ترتیب اولویت مورد نظر
 9. صورت جلسه هیئت مدیره در دو نسخه
 10. تصویب اساسنامه شرکت با تشکیل مجمع عمومی موسسین و تنظیم مجمع عمومی موسسین در دو نسخه
 11. تفکیک سرمایه نقد با غیر نقد در صورتی وجود سرمایه غیر نقد دریافت کارشناسی دادگستری و معادل سازی غیر نقدی

امتیاز ثبت شرکت سهامی عام

بر اساس ویژگی ها و تفاوت هایی که شرکت های سهامی عام به نسبت سایر شرکت ها دارند این نوع شرکت ها شانس بیشتر در برد مزایدات دارند و نسبت به شرکت های خاص هم به جهت این که دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق و بهادار هستند و هم به لحاظ اینکه سهام آنها در بورس خرید و فروش می شود اعتبار بیشتری دارند،شرکت های سهامی عام از جمله شرکت هایی هستند که پیش از اینکه تبدیل به شخصیت حقوقی شوند در روند ثبت نیز دارای شخصیت حقوقی هستند، قبل از ثبت شرکت باید مدیران شرکت تعیین شوند.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

برای ثبت شرکت سهامی عام ابتدا باید موافقت اولیه از سوی سازمان فرا بورس برای تأسیس شرکت سهامی عام انجام شود، بعد از پذیرش اولیه و دریافت نامه از این سازمان مراحل ثبت در سامانه ثبت شرکت ها انجام می شود، مراحل ثبت سامانه ای شرکت سهامی عام باید در سایت اداره ثبت شرکت ها اطلاعات اولیه وارد شود بعد از مشخص شدن اسم شرکت، باید در یکی از بانک های رسمی 35% از سرمایه تعهد شده در حسابی به نام خود شرکت بلوکه شود و اظهار نامه به همراه اساسنامه شرکت ها سهامی عام برای تایید و ثبت به اداره ثبت شرکت ها با سایر مدارک ارسال می شود و بعد از بررسی کارشناسان اداره ثبت شرکت ها تایید صدور برگه پذیره نویسی سهام صادر می شود، برگه های پذیره نویسی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادر می شود تا متقاضیان خرید سهام این برگه ها را از سوی سازمان بورس خریداری نمایند و بعد از آن نیز باید مجمع عمومی موسسین تشکیل شود تا ثبت نهایی در اداره ثبت شرکت ها انجام شود.

تعیین سرمایه در ثبت شرکت سهامی عام

سرمایه این شرکت نیز همانند هر شرکت دیگری به میزان آورده شرکاء بستگی دارد، آورده شرکاء اعم از نقد و غیر نقد تعیین کننده میزان سرمایه شرکت می باشد، که مبلغ مربوطه نباید از حداقل تعریف شده در قانون که 5000000 ريال می باشد نباید کمتر باشد، سرمایه با عنوا سهام بین اعضاء منقسم می شود، در خصوص آورده غیر نق پیش از ثبت شرکت باید کارشناس دادگستری برآورد قیمت و معادل سازی قیمت نقد ابزار و ماشین آلات و... مشخص نماید و به همان نصبت باید تحت عنوان سهام به شخصی که آورده غیر نقد داشته است تعلق یابد. شرکاء باید قبل از ثبت 35% از سرمایه ای را که توسط موسسین تأمین شده را در حسابی به نام شرکت بلوکه نمایید.

میزان سهام شرکت بر اساس درصد سود و زیان ارزش تقریبی سهام افزوده می شود یعنی در شرکت های سهامی عام در زمان افزایش سرمایه میزان ارزش سهم افزایش پیدا می کند نه تعداد سهم.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.