برطبق مقررات تمامی شرکت های ثبت شده در اداره ثبت اسناد و املاک باید بعد از ثبت شرکت خود اقدام به پرداخت مالیات کرده در غیر این صورت باید جریمه ای که بنا به قانون وضع شده را پرداخت کنند . از موارد تحمیلی بر شرکت ها در صورت عدم پرداخت مالیات بعد از ثبت می توان به عدم استفاده از تسهیلات و مزایای ثبتی اشاره کرد . هم چنین این شرکت ها علاوه بر محرومیت فعالیت با محاسبه مالیات پرداختی به صورت مستقیم اقدام می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت ها و انجام امورات مالیاتی شرکت به مقاله مربوط به ثبت شرکت در کرج مراجعه شود.

بر طبق قوانین وضع شده در اداره مالیات کشور هر شخص حقوقی در ایران باید بر طبق درآمد سالانه خود در کشور و خارج کشور مالیات پرداخت کنند . این قانون برای شرکت ها و موسسات دولتی و وزارتخانه ها و سازمان های تامین بودجه و هم چنین شهرداری ها صدق  نمی کند . بدین ترتیب درآمد های حاصله از فعالیت های تجاری ، صنعتی ، و دیگر فعالیت ها در کشور مشمول پرداخت مالیات خواهند شد .

از جمله اقدامات لازمه بعد از ثبت شرکت ، تشکیل پرونده مالیاتی برای شخص حقوقی(شرکت) در واحد مالیاتی است. زمان در نظر گرفته شده، بر اساس قوانین اداره مالیات، تا 2 ماه پس از صادر شدن آگهی تاسیس شرکت می باشد.

امور مالیاتی کرج

تشکیل پرونده مالیاتی شامل پرداخت حق التمبر(مالیات) سرمایه و تشکیل پرونده دارایی می باشد، به این معنی که شخصیت حقوقی (شرکت) به سازمان امور مالیاتی تاسیس شرکت را اعلام نموده و بر اساس قانون موظف به پرداخت دو در هزار سرمایه شرکت می باشد. در صورت عدم اقدام جهت تشکیل پرونده مالیاتی در مدت زمان تعیین شده، شرکت ملزم به پرداخت دو برابر مقدار سرمایه ثبتی شرکت خواهد شد.

مبلغ جریمه عدم پرداخت حق التمبر و تشکیل پرونده دارایی 6 در هزار به جای 2 در هزار سرمایه به ثبت رسیده شرکت می باشد.

شایان ذکر میباشد که طبق قانون جامع مالیاتی ،سازمان مالیات بر درآمد بعد از اتمام تشکیل پرونده شرکت برای دریافت مفاصا حساب مالیاتی از سازمان مالیات بر ارزش افزوده جویا میشود.پس در سازمان مالیات بر ارزش افزوده هم باید تشکیل پرونده داد که فرآیند آن کاملا با تشکیل پرونده مالیاتی متفاوت می باشد.

برای تشکیل پرونده دارایی و انتخاب حوزه مالیاتی می بایست به نزدیکترین اداره امور مالیاتی مراجعه شود. اگر آدرس و کد پستی درج شده در آگهی تاسیس با یکدیگر مغایرت داشته باشند در هنگام اقدام برای دریافت کد اقتصادی با مشکل روبرو خواهید شد، لذا پیشنهاد می شود پیش از هر اقدامی تائیدیه کد پستی مندرج از اداره پست استعلام گردد.

آدرس درگاه اینترنتی جهت ثبت درخواست کد اقتصادی www.tax.gov.ir می باشد.

مدارک لازم برای تشکیل پرونده مالیاتی در کرج

لیست مدارک جهت تشکیل پرونده مالیاتی شرکت ثبتی (حقوقی) به شرح ذیل است:

 1. اصل و تصویر اساسنامه شرکت.
 2. اصل و تصویر آگهي تاسيس.
 3. اصل و و تصویر روزنامه رسمي.
 4. اصل و تصویر شرکت نامه.
 5. اصل و تصویر اظهارنامه ثبت شرکت ها.
 6. اصل و تصویر آگهي تغييرات.
 7. اصل و تصویر شناسنامه(صفحه اول) اعضاي هيات مديره.
 8. اصل و تصویر کارت ملي کليه اعضاي هيات مديره.
 9. تصویر قبض تلفن محل شرکت(یا قبضی که در آن کد پستی قید شده باشد)
 10. تصویر و اصل سند مالکيت يا اجاره نامه به نام شرکت.
 11. گواهي امضاي صاحبان امضاي مجاز تائيد شده در دفترخانه اسناد رسمي
 12. تکميل دفترچه مشخصات شناسايي شرکت(دفترچه ثبت نام اشخاص حقوقي)
 13. قبض واريز دو در هزار مبلغ سرمايه اوليه شرکت در بانک ملي.
 14. تاییدیه کد پستی از محل شرکت.

این نکته را در نظر داشته باشید که:

که تمامی کد پستی های اعلام شده در طول روند انجام کار(ثبت شرکت، تشکیل پرونده مالیاتی و ...) اعم از کد پستی درج شده در آگهی تاسیس، کد پستی تائید شده از جانب اداره پست و کد پستی قبض تلفن ارائه شده می بایست با یکدیگر همخوانی داشته باشند.

دارایی کرج

برای انجام امور مالیاتی شرکت خود می توانید به اداره دارایی کرج مراجعه کرده و یا به صورت مستقیم به موسسه پایش مراجعه کرده و با مشاوران حقوقی این موسسه در راستای تشکیل پرونده مالیاتی مشاوره رایگان انجام دهید . 

نشانی اداره دارایی استان البرز : البرز - کرج - بین میدان سپاه و میدان والفجر ساختمان مرکزی اداره کل امور اقتصادی استان البرز

منظور از حوزه مالیاتی چیست؟

انتخاب حوزه مالیاتی یکی از ملزومات برای موسسات و شرکت هایی است که اقدام به ثبت در اداره ثبت شرکت ها نموده اند . این اقدام به جهت دريافت کد اقتصادي، شرکت در مناقصات و مزايدات، اخذ کارت بازرگاني، اخذ تسهيلات بانکي، افتتاح حساب بانکي، تشکيل پرونده بيمه کارکنان شرکت انجام می گیرد.

بر اساس قانون مالیات ماده 110، تمامی شرکت ها( اشخاص حقوقی) وظیفه دارند که ترازنامه، اظهارنامه، سود و زيان متکي به دفاتر، اسناد و مدارک خود را به علاوه ليست اسامي تمامي شرکا، سهامداران و ميزان سهام و نشاني هر يک را به اداره امور مالیاتی تا 4 ماه پس از سال مالیاتی (آخر تیر ماه) ارائه دهند. این اقدامات می بایست در اداره امور مالیاتی که محل اصلی فعالیت شخص حقوقی (شرکت) می باشد انجام پذیرد. بعد از تحویل لیست مدارک ذکر شده در بالا جهت تشکیل پرونده، برای سال های آینده فقط فهرست تغییرات کافی می باشد.

تبصره : کلیه شرکت هایی که برای درآمد هایشان شیوه دیگری جز ضوابط و مقررات گفته شده میباشد باید اظهارنامه مالیاتی متمایز از فصل را پیش بینی کنند.

انتخاب حوزه مالیاتی و کد اقتصادی در کرج

پس از ثبت شرکت و صدور آگهی تاسیس در طی 30 روز (یک ماه) پس از تاریخ صدور آگهی می بایست نسبت به انتخاب حوزه مالیاتی، تشکیل پرونده و دریافت کد اقتصادی اقدام گردد.

تشکیل پرونده مالیاتی به چهار دلیل حائز اهمیت می باشد:

 1. شرکتی که اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی ننموده قادر به دریافت کد اقتصادی نمی باشد، لذا نمی تواند شروع به فعالیت داشته باشد و یا برای عقد قرارداد اقدام کند.
 2. بدون دارا بودن پرونده مالیاتی، شرکت امکان ارائه اظهارنامه مالیاتی فعالیت یا عدم فعالیت خود به اداره دارایی در پایان سال مالی را نخواهد داشت، که این عمل به وجود آمدن مشکلات مالیاتی برای شرکت را در بر خواهد داشت.
 3.  اگر شرکت در مدت تعیین شده جهت تشکیل پرونده مالیاتی اقدام نکند، شامل جریمه های مربوط که مقدار و شرایط آن در " قانون مالیات های مستقیم" ذکر شده، خواهد بود.
 4. و نکته مهم اینکه دارا بودن کد اقتصادی برای انجام هرگونه فعالیتی الزامی می باشد.

مدت زمان تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی در کرج

مدت زمان تشکیل پرونده مالیاتی در همه حوزه ها (به استثنا حوزه غرب تهران) یک هفته می باشد. به دلیل بازديد اداره‌ي دارايي مستغلات از محل شرکت تشکیل پرونده دارایی در حوزه غرب تهران زمان بیشتری به خود اختصاص می دهد.

برای دریافت کد اقتصادی پس از تشکیل پرونده مالیاتی می توان اقدام نمود که این امر حدودا 2 تا 3 هفته به طول می انجامد.

مالیات شامل چه اشخاصی خواهد شد؟

 1. تمامی صاحبان اموال یا املاک واقع در ایران (شامل اشخاص حقیقی و حقوقی)
 2. کلیه درآمد های داخل و خارج از ایران برای اشخاص حقیقی مقیم ایران.
 3. کلیه درآمد های داخل ایران برای اشخاص حقیقی مقیم خارج از ایران.
 4. کلیه درآمد های داخل و خارج از ایران برای اشخاص حقوقی ایرانی.

اشخاص غیر ایرانی ( حقیقی و یا حقوقی) برای درآمدهایی که در ایران کسب می کنند و همچنين درآمدهايي که بابت واگذاري امتيازات يا ساير حقوق خود و يا آموزش و کمک هاي فني و يا واگذاري فيلم هاي سينمايي ( که حق نمایش یا بها یا هر عنوان دیگری به آنها تعلق گیرد) از ایران اخذ می کند.

از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی نمودید صمیمانه سپاسگزاریم.

در صورت داشتن هر سوالی در زمینه تشکیل پرونده های مالیاتی با شماره تماس های 02632711327 و 02126655156 تماس حاصل فرمایید . 

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.