ثبت طرح صنعتی در اصفهان

طرح صنعتی طرحی خلاقانه با تکیه بر ظاهر و فرم یک کالا می باشد و به عبارتی به شکل جدیدتر از آنچه که قبلا" وجود داشته اطلاق می گردد. در بازار پر رقابت فعلی شما می توانید با ثبت طرح صنعتی انحصارا حق استفاده از آن را در اختیار بگیرید و رقبا نمیتوانند از ایده نوآورانه شما سوء استفاده نمایند. تولیدکنندگانی که اقدام به طرح صنعتی خود نمی نمایند ،امکان دارد که دیر یا زود شاهد کالای مشابهی باشند که مطمئنا از اعتبار و شهرت ظاهر محصول می کاهد ومیتواند لطمه ای بزرگ به فروش محصول واعتماد اشخاص نسبت به محصول وارد کند.بنابراین برای تثبیت در بازار و کسب اعتماد و بهره برداری از سودهای حاصله ، ثبت طرح صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است.متولی ثبت طرح صنعتی اداره مالکیت صنعتی می باشد.

جهت ثبت طرح صنعتی در اصفهان از کجا شروع کنیم؟

اگر شما کالایی با ظاهری جدید در هریک از موارد زیر طراحی و تولید نموده اید ، بهتر است هر چه سریعتر برای ثبت آن اقدام نمایید. این حوزه ها عبارتند از : ابزارآلات فنی و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی ، انواع ساعت ، جواهرات، محصولات تزئینی و لوکس ، لوازم خانگی، وسایل برقی ، اتوموبیل ها ، طرحهای نساجی و البسه و وسایل تفریحی و سرگرمی . به همین منظور شما متقاضیان محترم ابتدا باید نسبت به تنظیم اظهارنامه همراه با ادعانامه مربوطه مبادرت ورزید. در این زمینه کارشناسان موسسه ی حقوقی بین الملل پایش میتوانند در تنظیم و تکمیل اظهارنامه ثبت طرح صنعتی به شما یاری برسانند.به منظور تکمیل اطلاعات خود در این زمینه به کادر مشخص شده در این صفحه با عنوان توضیحات تکمیلی مراجعه فرمایید.

توضیحات تکمیلی در خصوص ثبت طرح صنعتی در اصفهان

اگر طرحی که قابلیت اجرا در صنعت را داشته باشد ابتدا باید حق مالکیت آنرا تثبیت کرد هنگامی که کالایی مبتکرانه به صحنه ی بازار در آمد و به صورت قابل لمسی در مقایسه با سایر محصولات مشابه تفاوت داشت سازمان های دولتی از این طرح پشتیبانی می کنند

گروه ثبتی پایش در زمینه ثبت طرح صنعتی سابقه ی صدها طرح طی یک دهه ی فعالیت خود را دارا میباشد.

چنانچه یک طرح صنعتی را بانام خود به ثبت برسانید سایر تولید کنندگان نمی توانند مشابه کالای شما را به بازار عرضه نمایند مشروط به اینکه مراحل اداری و ثبتی آن به درستی شروع و به پایان رسانده باشید.

با ثبت طرح صنعتی، فرم و ظاهر قابل رویت محصول منحصرا با نام شما شناخته خواهد شد که باعث افزایش استقبال خریداران و پیشرفت شما خواهد شد

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی تحت عنوان مالکیت فکری قابل بررسی است که در آن ، صورت قابل مشاهده ی کالای طراحی شده ثبت میگردد.در یک طرح صنعتی ابتکار در شکل و کارایی مورد توجه است یعنی طرح های فکری که قابلیت عملی سازی ندارند حتی باوجود نو آوری هم قابل ثبت نیستند . طرح و کالایی به لحاظ مالکیت معنوی قابل ثبت است که دارای ابداع در صورت شکلی ان باشد و تغییر در حوزه ی عملکرد یک محصول چندان مد نظر نیست . مثلا کالای مورد نظر، خودکاری چند رنگ است که با فشردن یک دکمه می توان از رنگ های مختلف ان در نوشتن استفاده کرد.

محصولات مطرح به عنوان طرح صنعتی

مطابق آنچه گفته شد اگر کالایی حایز شرایط خاصی بود و این قابلیت راداشت که به عنوان طرح صنعتی شناخته شود قابلیت ثبت را نیز خواهد داشت.به طور مثال نوشت افزار ، ظروف یکبار مصرف ، لوازم ساختمانی

به طور خلاصه ثبت طرح صنعتی اصولا ثمره ی تغییرات در ظاهر و فرم یک کالاست مثلا در پارچه های بکار رفته در برخی البسه اصطلاحا با بکار گیری فن آوری نانو این محصول ، نفوذ مایعات را به حداقل رسانده است و امروزه در قالب پوشاک برای علاقمندان تولید وعرضه می گردد.

مزایای ثبت طرح صنعتی در اصفهان

 1. زمانی که ثبت طرح صنعتی انجام می شود به مالک آن حق انحصاری و بهره برداری از حقوق و مزایای آن را می دهد بدین صورت که اگر در صورت مشاهده کپی برداری و تقلید اشخاص دیگر می تواند از طریق قانون با انها برخورد کند .
 2. طرح صنعتی که به ثبت می رسد می تواند در رقابت تأثیرگذار باشد هم چنین مالک آن را تشویق می کند که کیفیت را ارتقا دهد زیرا جذابیت طرح صنعتی بدلیل اینکه ظاهر محصول صنعتی را تغییر می دهد برای مخاطب آن مهم می باشد  .
 3. مالک آن می توان در بنیاد ملی نخبگان عضو شود و از تسهیلاتی که دولت برای آن در نظر گرفته شده است بهره مند گردد.
 4. می تواند شرکت های دانش بنیان دانشگاهی را تأسیس نماید که با عنوان طرح صنعتی و یا اختراع و راه اندازی خط تولید و...
 5.  طرح صنعتی در واقع یکی از دارایی های تجاری مالک محسوب می شود که ارزش گذاری و اعتبار شرکت و هم چنین محصولات آن شرکت تأثیر می گذارد . و هر چه این طرح برای شرکت موفقیت آورد ارزش آن شرکت نیز بیشتر می شود .
 6. مالک طرح صنعتی می تواند آن طرح را به دیگری واگذار نماید و اجازه بهره برداری را به دیگری دهد  و در واقع برای مدت زمان مشخص بتواند از امتیازات آن بهره مند گردد.  در واقع ثبت طرح صنعتی به شرکتها فرصت می دهد که بتوانند میزان موفقیتی که محصولاتشان در بازار را دارند ارزیابی کنند .
 7. باید این مورد را در نظر بگیرید که حمایت های قانونی از طرح از افشا شدن و مورد سوء استفاده قرار گرفتن جلوگیری می کند.

ویژگی های طرح صنعتی

طرح صنعتی عرفا به شکل و فرم یک محصول و تغییرات انجام شده در آن اطلاق میگردد. در حالیکه به لحاظ حقوقی و حمایت های مالکیت فکری این تغییرات در ظاهر پیکره ی اصلی و تزیینات نمادین حاصل میشود ونهایتا موجبات پذیرش و زیبایی کالا میگردد و ویژگی های ذیل را دارد:

 1. خصوصیات هرسه بعد کالا نظیر فرم کلی یک محصول.
 2. خصوصیات دوبعدی کالا مانند رنگ ها و تزیینات کالا.
 3. خصوصیات ترکیب شده از دو مورد بالا.

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی را به دارنده ی آن می دهد:

با ثبت یک طرح صنعتی سایر رقبا و تولید کنندگان قانونا حق تقلید و تقلب نسبت به محصول ثبت شده را ندارند و امکان فروش این محصول از آنان سلب میگردد

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی در اصفهان

الف- اشخاص حقوقی :

 1. آخرین روزنامه رسمی تغییرات در شرکت.
 2. کپی برابر با اصل شده ی شناسنامه و کارت ملی صاحبان حق امضا.
 3. تکمیل اظهارنامه تقاضای ثبت طرح صنعتی.

ب- اشخاص حقیقی :

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی برابر با اصل شده ی متقاضی.
 2. تکمیل اظهارنامه تقاضای ثبت طرح صنعتی.

مراحل ثبت طرح صنعتی در اصفهان

در ابتدا جهت ثبت طرح صنعتی در اصفهان و در اداره مالکیت صنعتی معنوی باید مدارک مورد نیاز آن را تهیه کرده و سپس اقدام به ثبت در سامانه اداره مرجع نمایید.

به سامانه  http://www.iripo.ssaa.ir وارد شوید و اطلاعات را تکمیل نمایید.

درج اطلاعات مالک ،در صورت وجود نماینده قانونی ، اطلاعات ابلاغ گیرنده سازمان،مشخصات طراح و...

کلیه مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و سپس اسکن نمایید و در قسمت مربوطه سایت بارگذاری نمایید.

باید دقت نمایید درج اطلاعات باید بر اساس نوع شخصیت حقیقی و حقوقی باشد که در ابتدا باید مشخص شود و مدارک بارگذاری شده هم بر اساس نوع فعالیت و نوع شخصیت ارائه داده شود .در انتهای ثبت باید در صورت وارد کردن اطلاعات اصلاح را انجام دهید زیرا بعد از ثبت دیگر امکان ویرایش اطلاعات وجود ندارد بازبینی اطلاعات را انجام داده و سپسهزینه های مربوط به ثبت را پرداخت نمایید و سپس کد رهگیری اظهارنامه را دریافت نمایید . زمانی که  هزینه های مربوطه به ثبت را پرداخت نمودید می توانید کدرهگیری را دریافت نمایید .بعد از اینکه کلیه مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی به پایان رسید کلیه اطلاعات درج شده کارشناسان اداره مرجع مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت وجود نواقص و یا هر مورد دیگر به متقاضی از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود .کارشناسان اداره مالکیت صنعتی معنوی زمانی که بر روی پچرونده متقاضی بررسی و استعلامات را اخذ می نماید ممکن است اطلاعات و یا طرح صنعتی مورد پذیرش آنها نباشد از دلایلی که رد طرح صنعتی امکان پذیر است در ذیل عنوان شده است :

 1. الزامی است که جدید باشد و دارای تفکر و نوآوری باشد.
 2. سابقه قبلی توسط دیگری نداشته باشد.
 3. مغایرت با نظم عمومی و اخلاق حسنه و نظم موازین شرعی.
 4. طرح هایی که در عملکرد و کاربردهای یک صنعت اسیب برسانند.اعدم امکان ساخت طرح در مناطق دیگر.
 5. تغییر شرکل طرح و نداشتن ثبات ظاهری.
 6. انواع اشکال هندسی.
 7. طرح های وابسته به نیروی الکتریسیته.

در صورتی که طرح صنعتی موارد ذکر شده در بالا را نداشته باشد می تواند یک طرج جدید و خلاقانه به شمار رود و مورد تأیید کارشناسان اداره باشد . در واقع طرح صنعتی باید ظاهر محصول و کالا را عوض کند و هم عملکرد و توانایی و ایجاد روش های جدید را بهبود ببخشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.