شرایط بازرس در شرکت سهامی خاص

بازرس شرکت سهامی خاص

مطابق ماده یک آیین نامه، شرایط داوطلبان امر بازرسی بدین شرح مقرر شده است :

 • حسن شهرت داشته باشند و سو پیشینه کیفری موثر نداشته باشند.
 • به تشخیص کمیسیون مذکور در ماده 2 درجه لیسانس یا بالاتر در یکی از رشته های متناسب با وظایف و مسئولیت های بازرسی داشته باشند.
 • به تشخیص کمیسیون مذکور در ماده 2حداقل 5 سال تجربه متناسب با وظایف و مسئولیت های بازرسی داشته باشند.
 • اشتغال به نمایندگی مجلس نداشته باشند.
 •  به طور تمام وقت در موسسات وابسته به دولت و شهرداری ها و موسسات وابسته به آن  اشتغال نداشته باشند.
 • مطابق ماده 2 احراز صلاحیت داوطلبان بر عهده کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزرای اقتصاد، دادگستری و دارایی و نیز دو نماینده از اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، گذارده شد.

شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت سهامی خاص نوعی شرکت سهامی است برای انجام امور بازرگانی که سرمایه در آن به شکل سهام درمی آید و تمام سرمایه توسط شرکا تامین می شود. هنگام ثبت حتما" باید 35% از سرمایه پرداخت شود و حداقل سرمایه مورد نیاز یک میلیون ریال می باشد. که حداقل از 5 عضو شامل سه نفر سهامدار اصلی و دو نفر بازرس می باشد. شرکت سهامی خاص گونه ای از قالب ثبتی شرکت گفته می شود که متقاضیانی که دارای شرایط ثبت هستند می توانند این نوع قالب را انتخاب نمایند . ثبت شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکتها به ثبت می رسد که قبل از اقدام به ثبت شرکت سهامی خاص باید اساسنامه ای را تنظیم نمود که کلیه موارد فعالیت شرکت و نوع سمت اعضا و هم چنین نوع سرمایه نقد و یا غیر نقد و ... درج و تنظیم و تألیف گردد.سهام شرکت سهامی خاص به شکل سهام درآمده و شرکا سهامدار هستند. در شرکت سهامی خاص مانند شرکت مسئولیت محدود ، مسئولیت سهامداران در قبال اشخاص ثالث محدود به مبلغ اسمی سهام آنها در شرکت است. در زیر به بررسی شرایط بازرس در شرکت سهامی خاص خواهیم پرداخت.

 

شرایط انتخاب بازرس شرکت سهامی خاص

 

آیا بازرس می تواند کارمند شرکت باشد؟

مشخص نمودن و انتخاب بازرس از رکن های مهم و تاثیرگذار در شرکتهای سهامی هستند.هر شخص و یا هر جایگاهی قادر نمی باشد تحت عنوان بازرس شرکت انتخاب گردد.به عنوان مثال بازرسین شرکت بر خلاف موارد فوق الذکر باید شرایط دیگری از قبیل داشتن سن قانونی،داشتن شرایط معافیت و یا به پایان رسیدن دوره سربازی،صلاحیت عقلی و روحی و...هم باشند.

بازرس در شرکت سهامی خاص

از آنجایی که شرکت سهامی خاص گسترده می باشد.رسیدگی به امور مالی و حساب های شرکت مستلزم وجود بازرسین است.یکی از رکن های تصمیم گیرنده در شرکتها مجمع عمومی عادی است که از تجمع سهامداران شرکت تشکیل می گردد.وظایف انتخاب و معرفی بازرسان شرکت بر عهده مجمع عمومی عادی است که این امر باید سالانه تکرار شود و بازرسان قادر می باشند جهت دوره های پی در پی در سمتی که هستند باقی بمانند.

مدت تصدی بازرس در شرکت سهامی خاص

در ماده 109 " لایحه " مدت زمان مدیریت مدیران حداکثر دو سال تعیین شده است ولی از آنجایی که معمولاَ از خاتمه دوره تصدی تا برگزاری مجمع و انتخابات و سپس اعلام اسامی به اداره ثبت شرکت ها، جهت ثبت و درج در آگهی روزنامه، فاصله زمانی وجود دارد ماده 136 " لایحه" در این فاصله مدیران سابق را کماکان مسئول امور شرکت و اداره آن ذکر کرده است زیرا در هیچ زمانی نباید شرکت بدون هیات مدیره و قوه اجرایی باشد.

شرایط بازرس در شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص دارای سه سهامدار و دو بازرس اصل و علی البدل می باشد که دوره تصدی سهامداران به عنوان اعضای هیات مدیره دو سال ولی بازرسین یک سال می باشد. بازرسان نباید از افراد درجه 1 تا 3 اعضای هیات مدیره باشند.لازم به ذکر است که تعیین بازرس اصلی برای شرکتهای سهامی اجباری می باشد ولی بازرس علی البدل اختیاری است.

 • عدم سو پیشینه.
 • در صورت نیاز مدرک مرتبط.
 • در صورت نیاز حداقل 5 سال سابقه فعالیت.
 • عدم اشتغال در دولت.

افرادی که نمی توانند به عنوان بازرس انتخاب شوند:

 • کلیه اعضا هیئت مدیره شرکت.
 • اشخاصی که سببی یا نسبی با اعضا هیئت مدیره یا سهامداران نسبت دارند.
 • هر فردی که خود یا همسرش از اشخاص ردیف 1 ، موظفاَ حقوق دریافت می دارد.
 • کسانی که قبلا حکم ورشکستگی دریافت نموده اند.
 • کسانی که مرتکب جرایم ذیل گردیده اند ( خیانت در امانت ، کلاهبرداری و اقدامات در حکم آن ها ، سرقت ، اختلاس ، تدلیس ، تصرف غیرقانونی در اموال عمومی) 

نحوه انتخاب بازرس در شرکت سهامی خاص

نحوه انتخاب بازرس در شرکت سهامی به این شکل است که برای اولین بار در مجمع عمومی موسس بازرسین برای یک سال انتخاب میشوند و البته با پایان این مدت قابل تمدید هستند و یا می توان با برگزاری مجمع عمومی عادی در دفتر مرکزی شرکت بازرسین جدیدی را انتخاب کرده و طی صورتجلسه ای به اداره ثبت شرکتها معرفی نمود. همانطور که گفتیم انتخاب بازرس دوم ضروری نیست ولی بهتر است انتخاب شود تا در شرایطی مانند معذوریت، فوت، استعفا یا سلب شرایط به جای بازرس اصلی به ایفای نقش مشغول شود.وظایف بازرس در شرکتهای سهامی خاص اینست که بازرسان بايد اطمينان حاصل نمايند كه حقوق صاحبان سهام در حدودي كه قانون و اساسنامه شركت تعيين كرده است، به طور يكسان رعايت شده باشد و در صورتي كه مديران اطلاعاتي برخلاف حقيقت در اختيار صاحبان سهام قرار دهند، بازرسان مكلفند كه مجمع عمومي را از آن آگاه سازند. وظایف بازرس شرکتها در نهایت به نفع همه از جمله موسسین شرکت ، سهامداران ، کارمندان و اشخاص ثالث می باشد.

موسسه حقوقی پایش مجری تخصصی ثبت شرکت

علاوه بر وظایف پیش گفته نقش بازرس در شرکت سهامی خاص بررسی حسابهاست .این بدین معنی است که صورت وضعیت دارایی ، عملکرد حساب و بیلان مالی شرکت که توسط مجمع عمومی تدوین می شود را بررسی کرده نتیجه را اعلام کنند. پس اگر در ترازنامه سالیانه شرکت مشکلی وجود داشته باشد جز مسئولیت بازرس در شرکت سهامی خاص می باشد.

به طور کلی می توان گفت که بازرس شرکت سهامی خاص رکن کنترلی شرکتها می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره حقوق بازرس شرکت سهامی خاص با ما در ارتباط باشید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

نظرات کاربران

ابوالقاسم مرادی

سلام آیا شرط داشتن لیسانس حسابداری جهت انتخاب بازرس شرکت خدمات بیمه ای (بیمه ایران)لازم است؟ یافوق لیسانس امور اداری وکارمند ۳۰ساله که رییس اداره بوده نیز می تواندبازرس انتخاب شود؟ممنون می شوم جواب دهید.فوری است

پاسخ

سارا

سلام خسته نباشید . اینکه بازرس نباید جزو خانواده باشه رو در ثبت شرکت سهامی خاص چقدر سفت و سخت رعایت میکنن؟ من میخام خاهر و برادرم رو بازرس بزارم . ینی میشه یا ممکنه رد شه ؟؟؟ یه نفر میگفت سختگیری نمیکنن .

پاسخ

فرخ

با سلام در متن یکی از شرایط انتخاب بازرس را عدم اشتغال کارکنان دولت اعلام کرده اما طبق اصل 141 قانون اساسی فقط در شرکت هایی که تمام یا قسمتی از آن متعلق به موسسات عمومی است بازرس نمی تواند کارمند دولت باشد. یعنی منعی برای کارمند دولت در سمت بازرس شرکت با سهامی خاص نیست. درصورت امکان صحت یا عدم صحت این برداشت را شرح بفرمایید. با تشکر

پاسخ

مهيار

سلام من يكى از دوستام من تو شركت خودشون كه من اصلا نميدونم چى هست بازرس كرده ميخاستم ببينم چطور بفهمم تو كدوم شركت هستم

پاسخ

محمد

سلام،چند وقت پیش یک دوست شناسنامه من رو گرفت و بعد متوجه شدم من رو جزو شرکتش ثبت کرده،در نتیجه،الان مدعی هست که من رو به عنوان بازرس علل بدل شرکت خدمات پشتیبانی خودش ثبت،و مدعی هیچ بار حقوقی شرکتش روی دوش من نیست،و از نشون دادن اساس نامه شرکتش هم سر باز میزنه، حالا من چه کنم،از کجا استعلام بگیرم که ایشون اسم من رو به چه عنوانی در شرکتش ثبت کرده؟

پاسخ
موسسه حقوقی پایش

موسسه حقوقی پایش

سلام وقت بخیر، برای اینکه از قرار گرفتن شما در شرکت مطمئن شوید باید یکی از موارد نام شرکت، شماره ثبت شرکت، محل تاسیس شرکت و یا شناسه ملی شرکت را داشته باشید تا به صورت دقیق حضور شما در شرکت بررسی شود.

پاسخ

صارمی

سلام اگر بعد از ثبت شرکت هر مشکلی اعم از کلاهبرداری سرمایه گذاران و صاحبان شرکت صورت بگیرد مشکلی برای بازرس پیش می آید یا خیر؟

پاسخ
موسسه حقوقی پایش

موسسه حقوقی پایش

با سلام، در صورتیکه ترازنامه سالیانه شرکت تنظیم و توسط بازرس امضا گردد، بله مسئولیت خواهید داشت. بطور کلی یکی از مسئولیت های بازرسین بررسی امور مالی شرکت می باشد.

پاسخ
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.