شرایط انتخاب بازرس شرکت سهامی خاص - بازرس شرکت

شرکت سهامی خاص نوعی شرکت سهامی است برای انجام امور بازرگانی که سرمایه در آن به شکل سهام درمی آید و تمام سرمایه توسط شرکا تامین میشود. هنگام ثبت حتما" باید 35% از سرمایه پرداخت شود و حداقل سرمایه مورد نیاز یک میلیون ریال می باشد. که حداقل از 5 عضو شامل سه نفر سهامدار اصلی و دو نفر بازرس می باشد.

شرکت سهامی خاص گونه ای از قالب ثبتی شرکت گفته می شود که متقاضیانی که دارای شرایط ثبت هستند می توانند این نوع قالب را انتخاب نمایند . ثبت شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکتها به ثبت می رسد که قبل از اقدام به ثبت شرکت سهامی خاص باید اساسنامه ای را تنظیم نمود که کلیه موارد فعالیت شرکت و نوع سمت اعضا و هم چنین نوع سرمایه نقد و یا غیر نقد و ... درج و تنظیم و تألیف گردد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اساسنامه شرکت سهامی خاص می توانید به مقاله نمونه پر شده اساسنامه شرکت سهامی خاص مراجعه نمایید .

سهام شرکت سهامی خاص به شکل سهام درآمده و شرکا سهامدار هستند. در شرکت سهامی خاص مانند شرکت مسئولیت محدود ، مسئولیت سهامداران در قبال اشخاص ثالث محدود به مبلغ اسمی سهام آنها در شرکت است. در زیر به بررسی شرایط انتخاب بازرس شرکت سهامی خاص خواهیم پرداخت.

انتخاب بازرس شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص دارای سه سهامدار و دو بازرس اصل و علی البدل می باشد که دوره تصدی سهامداران به عنوان اعضای هیات مدیره دو سال ولی بازرسین یک سال می باشد. بازرسان نباید از افراد درجه 1 تا 3 اعضای هیات مدیره باشند.

لازم به ذکر است که تعیین بازرس اصلی برای شرکتهای سهامی اجباری می باشد ولی بازرس علی البدل اختیاری است.

جهت مطالعه در زمینه ثبت شرکت سهامی خاص به مقاله ی تخصصی تنظیم شده توسط موسسه حقوقی پایش مراجعه نمایید.

شرایط انتخاب بازرس شرکت

 • عدم سو پیشینه
 • در صورت نیاز مدرک مرتبط
 • در صورت نیاز حداقل 5 سال سابقه فعالیت
 • عدم اشتغال در دولت

افرادی که نمیتوانند به عنوان بازرس انتخاب گردند :

 • کلیه اعضا هیئت مدیره شرکت
 • اشخاصی که سببی یا نسبی با اعضا هیئت مدیره یا سهامداران نسبت دارند
 • هر فردی که خود یا همسرش از اشخاص ردیف 1 ، موظفاَ حقوق دریافت می دارد.
 • کسانی که قبلا حکم ورشکستگی دریافت نموده اند
 • کسانی که مرتکب جرایم ذیل گردیده اند ( خیانت در امانت ، کلاهبرداری و اقدامات در حکم آن ها ، سرقت ، اختلاس ، تدلیس ، تصرف غیرقانونی در اموال عمومی )

نحوه انتخاب بازرس در شرکت سهامی خاص

نحوه انتخاب بازرس در شرکت سهامی به این شکل است که برای اولین بار در مجمع عمومی موسس بازرسین برای یک سال انتخاب میشوند و البته با پایان این مدت قابل تمدید هستند و یا می توان با برگزاری مجمع عمومی عادی در دفتر مرکزی شرکت بازرسین جدیدی را انتخاب کرده و طی صورتجلسه ای به اداره ثبت شرکتها معرفی نمود.

همانطور که گفتیم انتخاب بازرس دوم ضروری نیست ولی بهتر است انتخاب شود تا در شرایطی مانند معذوریت، فوت، استعفا یا سلب شرایط به جای بازرس اصلی به ایفای نقش مشغول شود.

وظایف بازرس در شرکتهای سهامی خاص اینست که بازرسان بايد اطمينان حاصل نمايند كه حقوق صاحبان سهام در حدودي كه قانون و اساسنامه شركت تعيين كرده است، به طور يكسان رعايت شده باشد و در صورتي كه مديران اطلاعاتي برخلاف حقيقت در اختيار صاحبان سهام قرار دهند، بازرسان مكلفند كه مجمع عمومي را از آن آگاه سازند.

وظایف بازرس شرکتها در نهایت به نفع همه از جمله موسسین شرکت ، سهامداران ، کارمندان و اشخاص ثالث می باشد.

موسسه حقوقی پایش مجری تخصصی ثبت شرکت

علاوه بر وظایف پیش گفته نقش بازرس در شرکت سهامی خاص بررسی حسابهاست .این بدین معنی است که صورت وضعیت دارایی ، عملکرد حساب و بیلان مالی شرکت که توسط مجمع عمومی تدوین می شود را بررسی کرده نتیجه را اعلام کنند.

پس اگر در ترازنامه سالیانه شرکت مشکلی وجود داشته باشد جز مسئولیت بازرس در شرکت سهامی خاص می باشد.

به طور کلی می توان گفت که بازرس شرکت سهامی خاص رکن کنترلی شرکتها می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بازرسین شرکت سهمی خاص با ما در ارتباط باشید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

نظرات کاربران

فرخ

با سلام در متن یکی از شرایط انتخاب بازرس را عدم اشتغال کارکنان دولت اعلام کرده اما طبق اصل 141 قانون اساسی فقط در شرکت هایی که تمام یا قسمتی از آن متعلق به موسسات عمومی است بازرس نمی تواند کارمند دولت باشد. یعنی منعی برای کارمند دولت در سمت بازرس شرکت با سهامی خاص نیست. درصورت امکان صحت یا عدم صحت این برداشت را شرح بفرمایید. با تشکر

پاسخ

مهيار

سلام من يكى از دوستام من تو شركت خودشون كه من اصلا نميدونم چى هست بازرس كرده ميخاستم ببينم چطور بفهمم تو كدوم شركت هستم

پاسخ

محمد

سلام،چند وقت پیش یک دوست شناسنامه من رو گرفت و بعد متوجه شدم من رو جزو شرکتش ثبت کرده،در نتیجه،الان مدعی هست که من رو به عنوان بازرس علل بدل شرکت خدمات پشتیبانی خودش ثبت،و مدعی هیچ بار حقوقی شرکتش روی دوش من نیست،و از نشون دادن اساس نامه شرکتش هم سر باز میزنه، حالا من چه کنم،از کجا استعلام بگیرم که ایشون اسم من رو به چه عنوانی در شرکتش ثبت کرده؟

پاسخ
موسسه حقوقی پایش

موسسه حقوقی پایش

سلام وقت بخیر، برای اینکه از قرار گرفتن شما در شرکت مطمئن شوید باید یکی از موارد نام شرکت، شماره ثبت شرکت، محل تاسیس شرکت و یا شناسه ملی شرکت را داشته باشید تا به صورت دقیق حضور شما در شرکت بررسی شود.

پاسخ

صارمی

سلام اگر بعد از ثبت شرکت هر مشکلی اعم از کلاهبرداری سرمایه گذاران و صاحبان شرکت صورت بگیرد مشکلی برای بازرس پیش می آید یا خیر؟

پاسخ
موسسه حقوقی پایش

موسسه حقوقی پایش

با سلام، در صورتیکه ترازنامه سالیانه شرکت تنظیم و توسط بازرس امضا گردد، بله مسئولیت خواهید داشت. بطور کلی یکی از مسئولیت های بازرسین بررسی امور مالی شرکت می باشد.

پاسخ
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.