شرایط بازرس شرکت سهامی خاص - بازرسین - بازرس سهامی خاص

شرکت سهامی خاص نوعی شرکت سهامی  است برای انجام امور بازرگانی که سرمایه در آن به شکل سهام درمی آید و تمام سرمایه توسط شرکا تامین میشود. هنگام ثبت حتما" باید 35% از سرمایه پرداخت شود و حداقل سرمایه مورد نیاز یک میلیون ریال می باشد. که حداقل از 5 عضو شامل سه نفر سهامدار اصلی و دو نفر بازرس می باشد. سهام شرکت سهامی خاص به شکل سهام درآمده و شرکا سهامدار هستند. در شرکت سهامی خاص مانند شرکت مسئولیت محدود ، مسئولیت سهامداران در قبال اشخاص ثالث محدود به مبلغ اسمی سهام آنها در شرکت است.

شرایط انتخاب بازرس شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص  دارای سه سهامدار و دو بازرس اصل و علی البدل می باشد که دوره تصدی سهامداران به عنوان اعضای هیات مدیره دو سال ولی بازرسین یک سال می باشد. بازرسان نباید از افراد درجه 1 تا 3 اعضای هیات مدیره باشند. لازم به ذکر است که تعیین بازرس اصلی  برای شرکتهای سهامی  اجباری می باشد و لی بازرس علی البدل اختیاری است.

نحوه انتخاب بازرس در شرکت سهامی خاص

نحوه انتخاب بازرس در شرکت سهامی خاص به این شکل است که برای اولین بار در مجمع عمومی موسس بازرسین برای یک سال انتخاب میشوند و البته با پایان این مدت قابل تمدید هستند و یا می توان با برگزاری مجمع عمومی عادی در دفتر مرکزی شرکت بازرسین جدیدی را انتخاب کرده و طی صورتجلسه ای به اداره ثبت شرکتها معرفی نمود. همانطور که گفتیم انتخاب بازرس دوم ضروری نیست ولی بهتر است انتخاب شود تا در شرایطی مانند معذوریت، فوت، استعفا یا سلب شرایط به جای بازرس اصلی به ایفای نقش مشغول شود.

ظایف بازرس در شرکت های سهامی خاص  اینست که بازرسان بايد اطمينان حاصل نمايند كه حقوق صاحبان سهام در حدودي كه قانون و اساسنامه شركت تعيين كرده است، به طور يكسان رعايت شده باشد و در صورتي كه مديران اطلاعاتي برخلاف حقيقت در اختيار صاحبان سهام قرار دهند، بازرسان مكلفند كه مجمع عمومي را از آن آگاه سازند. وظایف بازرس شرکتها در نهایت به نفع همه از جمله موسسین شرکت ، سهامداران ، کارمندان و اشخاص ثالث می باشد.

علاوه بر وظایف پیش گفته نقش بازرس در شرکت سهامی خاص بررسی حسابهاست .این بدین معنی است که صورت وضعیت دارایی ، عملکرد حساب و بیلان مالی شرکت که توسط مجمع عمومی تدوین می شود را بررسی کرده نتیجه را اعلام کنند. پس اگر در ترازنامه سالیانه شرکت مشکلی وجود داشته باشد جز مسئولیت بازرس در شرکت سهامی خاص می باشد.

به طور کلی می توان گفت که بازرس شرکت سهامی خاص رکن کنترلی شرکتها می باشد  جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بازرسین شرکت سهمی خاص با ما در ارتباط باشید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
سرعت و دقت بالا
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.