ثبت شرکتاخبار و مقالاتثبت برندراهنمای کامل ثبت برند در تهران

راهنمای کامل ثبت برند در تهران

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

حمایت از نام علائم تجاری و ثبت برند و نام نشان هر فرد و یا شرکت که از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن و معرفی کالا ها و خدمات و یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ صاحب کالا را محافظت می کند مدت زمان این حفاظت متفاوت است. تهرانی های عزیز، قصد ثبت برند در تهران را دارید؟ همراه ما باشید.

علائم تجاری و ثبت برند در تهران

محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی که در اکثر نظام ها اجازه ی متوقف کردن و تخلف در این زمینه را دارند تایید می شود. از دیدگاه دیگر علائم تجاری با وسعت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها در سطح جهانی سرمایه گذاری می کنند و این ابتکار را ترویج می دهند.

حفاظت نام و علائم تجاری و همچنین مانع تلاش های رقبای غیر منصف مثل متقلبان و سود جویان برای استفاده از علائم مشخص به منظور محصولات ارائه خدمات نامرغوب و بی کیفیت و یا متفاوت می شوند.

این نظام آگاهی و امکان سرمایه گذاری جهت تولید خرید و فروش کالا ها و خدمات را در منصفانه ترین شرایط ممکن به مردم می دهد و از این راه تجارت بین المللی را تسهیل می کند.

چگونه ثبت برند و لوگو در تهران داشته باشیم؟

تمامی حمایت ها و اعتبار یک محصول در تهران مربوط به ثبت برند در این استان می باشد که تمامی امور را می توانید جهت ثبت برند و لوگو در تهران کاملاً مجازی انجام دهید. از این رو موسسه پایش با بیش از 12 سال سابقه حقوقی همراه و پشتیبان شما خواهد بود. لوگو در واقع طرحی خاص و منحصر به فرد است که به ادارات ثبت علائم تجاری جهت ثبت ارائه می شود.

مدت اعتبار برند پس از ثبت در تهران

برند ثبت شده از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت برند به متولی مربوطه، به مدت 10 سال از اعتبار قانونی برخوردار است. پس از ده سال صاحب برند می تواند با پرداخت هزينه مربوط، به تمديد آن اقدام ورزد.

چنانچه پس از انقضاء مدت اعتبار برند ثبت شده جهت تمدید آن اقدام نگردد مدت زمان 6 ماه از تاریخ انقضاء آن توسط قانونگذار تعیین شده است که مالکین برند می توانند طی این مدت با پرداخت جریمه تاخیر نسبت به تمدید حق انحصاری ده ساله برند خود مبادرت نمایند.

ثبت برند در تهران

چه برندهایی در تهران قابل ثبت هستند؟

هر واژه، حرف یا چندین حرف، شماره ها، تجسمات تصویری، عکس، فرم، رنگ، طرح، برچسب یا ترکیبی از این موارد که با هدف تشخیص کالاها یا خدمات بکار رود، برند محسوب می‌شود. در بعضی از کشورها‌، شعارهای تبلیغاتی نیز برند تلقی می گردند و قابلیت ثبت دارند.

امروزه با افزایش تعداد کشورها انواعی از برندهای تجاری که پیش از این متداول نبوده‌اند نیز ثبت می شوند از جمله: رنگ‌ها، علامات سه بعدی (شکل یا بسته‌بندی محصولات)، نشان‌های قابل استماع (صداها) یا رایحه ها.

در بسیاری از کشورها همه موارد نام برده قابل ثبت نمی باشند محدودیت‌ هایی قائل شده‌اند و عموماً برندهایی ثبت می گردند که قابل روءیت هستند به عبارت دیگر در این کشورها تنها برندهای تصویری یا گرافیکی به ثبت می رسند.

دامنه محافظت علامت تجاری چقدر است؟

در تمامی کشورها، علائم تجاری ثبت و محافظت می‌شود. هر یك از دفاتر ملی یا ناحیه‌ای، ثبت علائم را كه شامل اطلاعات كامل درخواست برای ثبت و تمدید است،‌ نگهداری می‌كنند، هر چند، نتایج چنین ثبتی محدود به كشور مربوطه (یا ثبت‌‌های ناحیه‌ای كشورهای مربوطه) باشد.

برای جلوگیری از ثبت جداگانه در دفتر هر كشور یا ناحیه‌، نظام بین‌المللی ثبت، WIPO، علائم را اجرا می‌كند. این نظام توسط دو عهدنامه اداره می‌شود:

توافق‌نامه مادرید، وابسته به ثبت بین‌المللی علائم و پروتكل مادرید (موافقت‌نامه مادرید، شخص دارای اتصال توسط ملیت، مقر یا مؤسسه) با كشوری در ارتباط با یك یا هر دوی این عهدنامه‌ها می‌تواند بر اساس ثبت یا درخواست در دفتر آن كشور، ثبت بین‌المللی مؤثری در چند یا تمام كشورهای عضو اتحادیه مادرید بدست آورد.

علامت تجاری حقیقی، ثبت علامت تجاری به نام شخص و علامت تجاری حقوقی به ثبت علامت تجاری به نام شرکت، گفته می شود.

تفاوت بین علامت تجاری حقیقی و حقوقی تنها در مدارک مورد نیاز آن است. برای شخص حقیقی همه مدارک باید به نام شخص و مرتبط به طبقه و فعالیت مورد نظر باشد. برای مثال کسی که جواز کسب آن مربوط به مواد غذایی باشد نمی تواند علامت را در طبقه غیر از مواد غذایی ثبت کند.

اشخاص حقوقی تمام مدارک و مجوزها باید به نام شخصیت حقوقی یعنی شرکت باشد و طبقه مورد نظر برای ثبت باید در موضوع شرکت ذکر شده باشد.

اگر طبقه مورد نظر در موضوع شرکت نباشد می‌تواند موضوع مورد نظر را به شرکت اضافه کند و بعد از آن برای ثبت برند اقدام نماید.

دیگر نگران تقلب و کپی برداری از نام نشان تجاری خود نباشید. با ثبت برند در تهران نام تجاری در تهران خود را می توانید مانع از سوء استفاده ی سود جویان از کالا های خود باشید.

هزینه و زمان در اداره مالکیت صنعتی استان تهران

تعرفه و هزینه ثبت برند در استان تهران با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن درخواست و نیز طبقات انتخابی برای ثبت برند متفاوت است. هزینه های پرداختی برای ثبت برند شامل هزینه اظهارنامه، هزینه روزنامه های تایید و ثبت و حق ثبت برند است. اما زمان تقریبی برای ثبت برند 35 الی 45 روز است. برخی اشخاص به دلیل کاهش هزینه ها خود اقدام به ثبت برند می کنند که در این حالت به دلیل عدم تسلط هم هزینه بیشتری متحمل می شوند و هم زمان حداکثری را باید صرف ثبت برند کنند.

مدارک لازم برای ثبت برند در تهران

مدارک مورد نیاز ثبت برند شخص حقیقی:

 1. یک سری از شناسنامه و کارت ملی
 2. سری از کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
 3. سری از مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

در صورتی که نیاز به مطالعه بیشتر در این قسمت دارید به مقاله مدارک لازم جهت ثبت برند مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز ثبت برند شخص حقوقی:

 1. یک سری از شناسنامه و کارت ملی
 2. سری از روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
 3. سری از مجوز فعالیت(جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 4. کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

چند نکته درمورد ثبت علامت تجاری و صنعتی٬ لوگو و آرم (برند) در تهران

 • برای ثبت چند علامت تجاری باید به تعداد آنها اظهار نامه جداگانه داده شود.
 • اجازه استفاده از علامت تجاری ثبت شده به دیگران در ایران باید به ثبت برسد.

علائم گمراه کننده (فریب دهنده) در ثبت برند در تهران

برخی از علائم و اسامی تجاری هستند که مصرف‌کننده را راجع به کیفیت محصول، ماهیت آن، مبدأ جغرافیایی و محل تولید محصول به اشتباه انداخته و فریب می‌دهند.

به عنوان مثال ثبت علامت تجاری جهت عرضه انواع شیره خرما و انگور با تصویر زنبور عسل مردود خواهد شد، به دلیل اینکه درج چنین تصویری بر روی محصول شیره خرما و انگور موجب ایجاد تصور اشتباه و گمراهی مصرف کنندگان خواهد شد و خریداران ممکن است چنین محصولی را با تصور عسل خریداری نمایند.

هویت اصلی برند مشخص کننده مزیت رقابتی شما با رقبا می باشد. ثبت برند خود را به موسسه حقوقی پایش بسپارید.

سوالات متداول برای ثبت برند در تهران

برخی از موضوعاتی که می توانید با مشاوران پایش ثبت تماس حاصل نمایید.

 1. مراحلی که باید برای ثبت علائم تجاری پیمود چیست؟
 2. چگونه استعلام برندهای ثبتی در تهران را انجام دهیم؟
 3. هزینه ثبت علامت تجاری در تهران چقدر است؟
 4. مدارک مورد نیاز برای ثبت برند در تهران چیست؟

علائم خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه در ثبت برند در تهران

کلمات و تصاویر نقض کننده موازین، هنجارهای اخلاقی، عرفی و مذهبی جامعه غیر قابل ثبت خواهند بود.

پرچم‌، نشان‌های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان‌ کشور و سازمان‌های بین المللی که نمونه‌ آنها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo) اعلام شده به طور معمول قابل ثبت نیستند مگر اینکه مجوز مراجع صلاحیت دار بین المللی داشته باشند.

همچنین عین یا مشابه نشان نظامی‌، پرچم‌ یا سایر نشان‌های مملكتی، نام، نام اختصاری یا حروف اول یك نام یا نشان رسمی متعلق به كشور، سازمان‌های بین دولتی یا سازمان‌هایی كه تحت كنوانسیون‌های بین‌المللی تأسیس شده‌اند، حتی در صورتی که علامت موارد مذکور قسمتی از علامت و برند ارائه شده برای ثبت باشد. این علائم و برندها تنها در صورتی قابل ثبت خواهند بود كه مقام صلاحیت‌دار كشور مربوط یا سازمان ذیربط اجازه استفاده از آن را صادر نمایند.

همچنین موارد زیر نیز قابل ثبت نخواهند بود:

در صورت تشابه زیاد علامت و برند دو موسسه به طوری که کالا و خدمات دو موسسه از هم قابل تمایز نباشند.

علامت یا نام تجاری‌ای که عیناً یا به شکلی گمراه کننده مشابه یا ترجمه علامت یا نام تجاری برای همان نوع کالا، خدمات و طبقه، اما متعلق به موسسه یا فرد دیگری باشد.

عین علامتی که پیش از این به نام شخص یا شرکت دیگری ثبت شده باشد یا شخص دیگری قبلاً تقاضای ثبت داده و تاریخ ثبت تقاضای آن فرد مقدم باشد و یا دارای حق تقدم ثبت باشد. (علامت پیش از این متعلق به او بوده و از تاریخ انقضای آن بیش از 6 ماه نگذشته باشد.) درباره همان کالا یا خدمات و یا جهت کالا یا خدماتی که با مورد ثبت شده مشابهت داشته باشد و ثبت آن موجب اشتباه و گمراهی گردد.

شرایط و مراحل ثبت برند در تهران

 1. یک نام که دارای محتوا و هم چنین تلفظ آسان و با معنی باشد انتخاب کنید.
 2. از نام که انتخاب کرده اید استعلامات لازم را اخذ نمایید.
 3. مدارک را آماده و در سیستم اسکن نمایید.
 4. برای ثبت اظهارنامه ثبت برند در تهران باید در اداره ثبت مالکیت صنعتی قسمت اظهارنامه علامت تجاری وارد شده و عملیات ثبت را انجام دهید.
 5. مراحل مطابق فرم های تکمیل نمایید و اطلاعات را کامل و بادقت تکمیل نمایید.
 6. سپس مدارک اسکن شده را بارگذاری نمایید.
 7. سپس بازبینی و صحت اطلاعات و ارسال اطلاعات از طریق سامانه به اداره ثبت مالکیت صنعتی و اخذ کد رهگیری و کلمه عبور از سامانه ثبت برند در تهران
 8. پرداخت هزینه های حق الثبت برند در تهران و ارجاع مدارک به اداره
 9. کارشناسی پرونده توسط کارشناس اداره ثبت برند با نظارت رئیس اداره و یا معاونین ایشان.
 10. در صورت عدم وجود سوابق ثبتی و یا تشابه و یا هر مورد ممانعت کننده از ثبت آگهی تقاضای ثبت برند صادر می گردد.
 11. در ادامه مراحل ثبت برند باید آگهی تقاضای صادر شده را به روزنامه رسمی کشور جهت انتشار و اعلام به عموم مردم ارسال نمود.
 12. از تاریخ انتشار روزنامه به مدت ۳۰ روز کاری معترضین می توانند اعتراضات خود را نسبت به ثبت برند اعلام نمایند.
 13. در صورت عدم وجود اعتراض ابلاغیه پذیرش صادر می گردد که در آن مبلغ حق ثبت برند نیز مشخص شده است.
 14. صدور آگهی رسمی ثبت برند و تخصیص شماره ثبت برند
 15. ارسال آگهی رسمی ثبت برند جهت چاپ در روزنامه رسمی کشور
 16. صدور تصدیق (گواهینامه ثبت برند) پایان مراحل ثبت برند می باشد.

واژگان مرتبط با ثبت برند در تهران

 • ثبت علائم تجاری در تهران
 • علامت تجاری در تهران
 • نشان تجاری در تهران
 • آرم تجاری در تهران
 • لوگوی تجاری در تهران
 • برند تجاری در تهران

ثبت برند در استان تهران

 • ثبت برند در ورامین
 • ری
 • اسلام شهر
 • رباط کریم
 • شهریار
 • ملارد
 • فیروزکوه
 • پاکدشت
 • پیشوا
 • دماوند
 • پرند
 • پردیس
 • قدس
 • لواسان
 • رودهن
 • اندیشه
 • قرچک

ثبت اختراع در تهران

اداره مالکیت صنعتی علاوه بر خدمات مربوط به ثبت برند و علائم تجاری در خصوص ثبت اختراع نیز صلاحیت رسیدگی دارد. بنابراین اگر اختراعی برای ثبت دارید می توانید هم زمان با ثبت برند و علائم تجاری درخواست ثبت اختراع را نیز بدهید.

ثبت طرح صنعتی در تهران

طرح صنعتی از ترکیب اشکال و خطوط و رنگ ایجاد می شود که قابلیت ثبت را داشته باشد. در موازدی که طرحی جدید ایجاد می کنید می توانید از طریق ثبت طرح صنعتی می توانید از مزیت حمایت حقوق مالکیت صنعتی برخوردار شوید.

هم اکنون می توانید مشاوره رایگان ثبت پایش را دریافت کنید. علاوه بر این می توانید با اخذ قرارداد با وکلاء پایش در کمترین زمان و هزینه تصدیق نامه برند و علامت تجاری را اخذ نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سحر قریشی
سحر قریشی
8 ماه قبل

سلام ممنون از مشاوره خوب مجموعه

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
8 ماه قبل
پاسخ به  سحر قریشی

ممنون از حسن نظرتون

مسلم زاده
مسلم زاده
8 ماه قبل

ممنون از توضیحات داده شده سوالی داشتم در خصوص رد درخواست برند، چندی پیش برندی رو برای ثبت در سایت ثبت کردم اما درخواستم به دلیل تشابه رد شده آیا می تونم با اعمال تغییراتی مجدد درخواست ثبت همان برند رو بدهم؟

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
8 ماه قبل
پاسخ به  مسلم زاده

با توجه به ایرادی که به برند گرفته شده است و تشابه با برند ثبت شده باید تغییری که اعمال می کنید در حدی باشد که بین دو برند تشابه بیش از سه واژه وجود نداشته باشد.

مهرانگیز بابایی
مهرانگیز بابایی
5 ماه قبل

سلام برای ثیت برند داشتم مجوز الزامیه؟

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
5 ماه قبل

درود بر شما بله الزامی است.

آنا سرخوش
آنا سرخوش
5 ماه قبل

برند قابل انتقال؟

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
5 ماه قبل
پاسخ به  آنا سرخوش

درود بر شما بله قابل انتقال برای انتقال با واحد مشاوره پایش با شماره 02633193 تماس بگیرید.

8
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x