در پي سفر رياست جمهوري وقت به شهرستان انزلي و با توجه به خواست همگاني و براساس مصوبه هيأت دولت در سال 75 منطقه وي‍ژه اقتصادي بندرانزلي در دو بخش جداگانه تعيين گرديد و در سال 82 منطقه ويژه اقتصادي انزلي به منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي بدل شده و در سال 83 نيز اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي مورد تصويب هيأت وزيران قرار گرفت و محدوده منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي در سال 84 از طرف هيأت وزيران تعيين و ابلاغ شد كه بر اساس آن منطقه آزاد انزلي در سه بخش و محدوده مجزاي بندري؛ اداره كل بنادر و كشتيراني استان ، شهرك صنعتي انزلي و محدوده منطقه ويژه اقتصادي سابق انزلي با مساحت 3200 هكتار خشكي و تا عمق 2 كيلومتر از دريا در طول 20 كيلومتر از حاشيه درياي خزر را شامل مي شود.

در خصوص ثبت شرکت در مناطق آزاد انزلی

در ابتدا با توجه به انتخاب نام هاي درخواستي نسبت به تعيين نام شرکت در شرف تاسيس اقدام مي شود. بلافاصله پس از تعيين نام شرکت نسبت به اجاره محل فعاليت شرکت اقدام مي شود. چنانچه مديران شرکت تمايل به اخذ صندوق پستي داشته باشند مي توانند از صندق پستي به عنوان آدرس دفتر مرکزي شرکت استفاده کنند که در واقع يک مهلت سه ماهه براي اجاره محل دفتر شرکت مي باشد. در واقع اجاره صندوق پستي يک ميانبر براي تسريع در تاسيس شرکت است و مزاياي خاصي براي موسسين شرکت ندارد.

پس از اجاره محل اساسنامه تنظيم شده و همراه با مدارک شناسايي و ساير مدارک مورد نياز تحويل اداره ثبت شرکت هاي منطقه آزاد شده و حداکثر ظرف مدت چهار روز اداري شرکت مورد نظر تاسيس مي شود.

درخصوص تاسيس شرکت هاي سهامي خاص، پس از تعيين نام بلافاصله بايد نسبت به پرداخت 35 درصد سرمايه شرکت اقدام نمود و سپس مدارک تحويل اداره ثبت شرکت هاي منطقه گردد.

اگر چنانچه مديران شرکت مايل به اخذ پروانه بهره برداري و کارت بازرگاني از سازمان منطقه آزاد باشند پس از تاسيس شرکت بايد مدارک مربوط به اجاره يا خريد واحد مستقر در محدوده سازمان منطقه آزاد را تحويل اداره سرمايه گذاري معاونت اقتصادي سازمان داده تا نسبت به صدور پروانه بهره برداري و متعاقباً کارت بازرگاني اقدام شود. حداکثر زمان براي اجراي تمامي اين مراحل در صورتي که مشکلي بابت اجاره محل وجود نداشته باشد حداکثر بيست روز مي باشد.

مجتمع کاسپين و ستاره شمال و ونوس از جمله مکانهاي اداري واقع در سازمان منطقه آزاد انزلي است که مورد اقبال مديران شرکتهاست که براي اخذ کارت بازرگاني اجاره /خريد مکان در آنها براي دفتر مرکزي شرکت الزاميست.

قانون حداقل و حداکثر سهام/ سهم الشرکه در مناطق آزاد منتفي است. از کارت بازرگاني متعلق به شرکتهاي ثبت شده در منطقه آزاد مي توان در عمليت گمرکي ساير مبادي ورودي کالاها نيز استفاده کرد يا به عبارتي کارت صادره از سازمان منطقه آزاد انزلي مختص به ترخيص کالا فقط از گمرک انزلي نيست.

جديدترين بخشنامه در خصوص صدور کارت بازرگاني در منطقه آزاد انزلي با اين مضمون است که يکي از مديران شرکت بايد حداقل يک تا سه سال اضهارنامه مالياتي يا گواهي پرداخت ماليات يا ارزش افزوده داشته باشند. حداقل مدرک تحصيلي براي صدور کارت بازرگاني ديپلم است.

مراحل ثبت شرکت در منطقه آزاد انزلي

 1. مراجعه سرمايه گذار به معاونت اقتصادي سازمان و درخواست صدور مجوز براي ثبت شرکت.
 2. تکميل فرم تقاضاي تعيين نام توسط متقاضي.
 3. تائيد نام شرکت توسط واحد ثبتي بعد از استعلام هاي مربوطه.
 4. ارائه مجوز سرمايه گذاري به متقاضي توسط واحد مربوطه و در صورت نياز معرفي به ساير نهادها جهت اخذ مجوزهاي لازم.
 5. ارائه مدارک ثبتي به سرمايه گذار توسط موسسه حقوقی پایش.
 6. تکميل مدارک توسط متقاضي و ارائه آن به واحد ثبتي.
 7. بررسي و کنترل مدارک توسط واحد ثبتي و در صورت لزوم تصحيح مدارک.
 8. پرداخت حقوق ثبتي به بانک توسط سرمايه گذار و ارائه فيش آن به واحد ثبتي.
 9. پلمپ دفاتر تجاري.
 10. ارائه يک نسخه از مدارک ثبتي ممهور شده به سرمايه گذار.
 11. ارائه يک نسخه از آگهي به واحد صادر کننده مجوز جهت اقدامات آتي.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.