اگر در فکر ثبت برند برای محصول و یا معرفی خدمات تان به مشتریان خود هستید، این مقاله شما را به شناخت جامع و کاملی درمورد ثبت علائم تجاری در قم می رساند.

ثبت برند یا ثبت علامت تجاری در قم

در این مقاله می خوانیم : مراحل ثبت برند در قم، مدارک ثبت برند قم ، هزینه ثبت برند و مدت زمان لازم جهت ثبت ، حق استفاده از برندو ماده 30 قانون تجارت در خصوص علامت تجاری ، موارد ابطال برند و مدت اعتبار برند ثبت شده  را به شما توضیح  می دهیم تا جای هیچ گونه سوالی برای شما باقی نماند .  

ماده 30 علائم تجاري ، علامت و نام تجاري

الف: علامت يعني هر نشان قابل رويتي که بتواند کالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي را از هم متمايز کند.

ب: نام تجاري يعني اسم يا عنواني که معرف و مشخص کننده شخص حقيقي يا حقوقي باشد.

حق استفاده برند در قم

حق استفاده انحصاري از يک علامت به کسي اختصاص دارد که آن برند را طبق مقررات اين قانون به ثبت رسانده باشد.

مالک علامت ثبت شده مي تواند عليه هر شخصي که بدون موافقت وي از علامت استفاده کند و يا شخصي که مرتکب عملي گردد که عادتاً منتهي به تجاوز به حقوق ناشي از ثبت علامت گردد در دادگاه اقامه دعوي نمايد اين حقوق شامل موارد استفاده از علامتي مي شود که شبيه علامت ثبت شده است و استفاده از آن براي کالا يا خدمات مشابه موجب گمراهي عموم مي شود.

برند چیست ؟

مدت اعتبار برند ثبت شده در قم

مدت اعتبار ثبت علامت 10 سال از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت مي باشد .اين مدت با درخواست مالک آن براي دوره هاي متوالي10 ساله با پرداخت هزينه مقرر قابل تمديد است.

ثبت تخصصی شرکت در قم توسط موسسه حقوقی پایش

موارد ابطال برند ثبت شده در قم

اسم يا عنواني که ماهيت يا طريقه استفاده از آن بر خلاف موازين شرعي يا نظم عمومي يا اخلاق حسنه باشد و يا موجبات فريب مراکز تجاري يا عمومي را نسبت به ماهيت موسسه اي فراهم کند که اسم يا عنوان معرف آن است نمي تواند به عنوان يک نام تجاري به کار رود.

هر شخصي که با علم و عمد مرتکب عملي شودکه طبق مواد 15 و 28و 40 نقض حقوق به شمار آيد يا طبق ماده 47 عمل غير قانوني تلقي شود مجرم شناخته شده و علاوه بر جبران خسارت به پرداخت جزايي نقدي از ده مليون تا پنجاه مليون ريال يا حبس تعزيري از نودو يک روز تا شش ماه يا هر دوي آنها محکوم مي شود.

هزینه ثبت برند در قم

جهت اطلاع بیشتر از هزینه ثبت برند قم که شامل حق الوکاله ، حق الثبت ، حق چاپ آگهی اول و دوم ، حق صدور گواهی ، هزینه های پستی ، هزینه استعلام برند و غیره می باشد حتماً به لینک ذیل مراجعه نمایید .

هزینه ثبت برند در قم - با توجه به اين که مدتي در حدود 2 الي 3 ماه زمان مي برد تا تا بررسی اظهارنامه ثبت صورت بگیرد يا خير لذا شما مي توانيد در قسمت جستجوي علائم تجاري ثبت شده ظرف 3 روز از اينکه علامت مورد نظر شما قبلا ثبت شده يا خير مطلع شويد.

مراحل ثبت برند در قم

ابتدا لازم است که براي انتخاب نام برند در قم چند نکته مهم را در نظر گرفت. اول اينکه اسامي مشهور را نمي توان ثبت کرد. در ضمن اگر نام انتخابي با نام برند ديگري بيش از50% تشابه داشته باشد نيز قابل ثبت نمي باشد.

البته اين حالت در طبقات مربوط به مواد غذايي، آشاميدني، سلولزي، ايمني، لوازم خانگي، آرايشي و بهداشتي بيشتر اتفاق مي افتد. يکي از مواردي که در ثبت برند ممنوع مي باشد، استفاده از نام مناطق جغرافيايي مي باشد.

بنابراين براي جلوگيري از رد نام، مي توان از نام هاي مختلط و چند سيلابي براي ثبت برند در طبقه شلوغ، استفاده کرد. اگر برندي که مي خواهيد ثبت کنيد داري لوگو نيز باشد، بهتر است از طرح هاي ساده و قابل فهم و زيرکانه استفاده نمود. به طور کلي ثبت برند به شکل حقيقي يا حقوقي انجام مي گيرد.

و شما مي توانيد از يک برند هم نام فارسي آن را ثبت کنيد و هم نام انگليسي آن را. براي انتخاب نام برند شئونات اسلامي را بايد حتما مد نظر داشت زيرا در غير اين صورت با اخطال مواجه خواهيد شد.

اگر برند شما ثبت شده باشد ولي به شکل زيرکانه يا متقلبانه اي شبيه به يکي از برندهاي مشهور باشد، اين موضوع از طرف صاحبان برند قابل شناسايي مي باشد و حتي اگر ثبت هم شده باشد، قابليت ابطال يا برگشت دارند. براي انتخاب يک نام درست و داشتن اطلاعات لازم و کافي مي توانيد از مشاوران موسسه حقوقی پایش استفاده نماييد.

ثبت برند در قم ، دومین مرحله

بعد از انتخاب نام برند با موازين گفته شده، بايد برند را ثبت نمود. براي ثبت برند در ايران بايد استعلام برند کرد تا تکراري بودن يا تشابه آن مشخص شود. سپس اظهارنامه شما در سامانه اداره مالکيت صنعتي ثبت مي شود. بعد از 45 تا نهايت 90 روز پس از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره مالکيت صنعتي نظر نهايي خود را براي ثبت برند در ايران به آگاهي شما مي رسانند.

بعد از تاييد نام، آگهي تقاضا براي ثبت برند در ايران صادرخواهد گرديد. البته تا 30 روز بعد از چاپ آگهي تقاضا مي توان اعتراض کرد. اگر اعتراض نباشد آگهي دوم در روزنامه رسمي چاپ مي شود و در آخر گواهي ثبت برند 10 ساله صادر مي شود که تحويل مالک برند مي گردد.

لوگو ثبت پایش

مدارک ثبت برند در قم 

ثبت برند توسط شخص حقیقی: کپی برابر اصل مدارک شناسایی، کپی برابر اصل جواز، تصویر لوگو و نام برند، در صورت غیر فارسی بودن برند باید کارت بازرگانی هم داشته باشید.   
ثبت برند توسط شخص حقوقی: مدارک ثبتی شخص حقوقی، روزنامه تاسیس و روزنامه تغییرات شرکت، مدارک هویتی مدیر عامل کنونی شرکت، کپی برابر اصل جواز یا پروانه بهر برداری، در صورتی غیر فارسی بودن برند کارت بازرگانی که به نام شرکت صادر شده باید ارائه گردد. 

درپایان

مسئله ای که در خصوص برند بسیار اهمیت دارد و باید بدانید این است که برند انتخاب شده چند درصد قابلیت ثبت داره، گاهاً به دلیل عدم اطلاع اشخاصی که می خواهند مبادرت به ثبت برند نمایند با مسئله رد برند توسط اداره ثبت مالکیت معنوی رو به رو می شوند و علت رد نام به دلیل تشابه برند اظهار شده با برندی است که قبلاً به ثبت رسیده است، در حالی که شما می توانید با استعلام برند انتخاب شده از طریق کارشناسان ثبتی مجموعه حقوقی ثبتی پایش خیلی راحت از اتلاف وقت و هزینه خود جلوگیری نمایید. 

واژگان مرتبط با ثبت برند در قم
 • ثبت علامت تجاری در قم
 • ثبت لوگو  در قم
 • ثبت  نشان تجاری در قم
 • ثبت آرم تجاری در قم
 • ثبت نام تجاری در قم
 • ثبت اسم تجاری درقم
 • ثبت علائم تجاری قم

ثبت برند در استان قم

 • ثبت برند در جعفر آباد
 • ثبت برند در کهک
 • ثبت برند در سلفچگان
 • ثبت برند در خلجستان

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.