جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نام شرکت و نحوه انتخاب نام شرکت

نام شرکت و نحوه انتخاب نام شرکت

یکی از مهمترین دغدغه های هر شرکتی نام شرکت و نحوه انتخاب نام شرکت ثبتی آنها می باشد. این مسئله را می توانید با مشاورین مجتمع ثبتی پایش مطرح نمایید. در ادامه این مطلب به اشاره به بخش های مهم نحوه انتخاب یک شرکت و برند می پردازیم.

نام شرکت و نحوه انتخاب نام شرکت

انتخاب اسم شرکت جزء اولین مراحل ثبت شرکت و در عین حال یکی ازبا اهمیت ترین مراحل تأسیس شرکت است.
بسیاری از افرادی که قصد دارند شرکتی را به ثبت برسانند، برای انتخاب اسم شرکت مورد نظر خود انرژی و زمان زیادی را صرف می‌کنند. اما برخی دیگر به هر دلیل اسم شرکت را بدون در نظر گرفتن همه جوانب و با عجله انتخاب می‌کنند و به همین دلیل هم معمولاً بعد از مدتی تصمیم به تغییر نام شرکت می‌گیرند.

اسم شرکت معرف شرکت است و از لحاظ اهمیت می توان گفت مانند پرچم یا سرود ملی یک کشور اهمیت دارد. از طرف دیگر قوانین انتخاب اسم شرکت با سختگیری و موشکافی بسیار در نظر گرفته شده که البته این سختگیری در تعیین اسم شرکت به دلیل مسائل حقوقی و مالی تا حدودی هم لازم است. همین امر گزینش نام شرکت را برای برخی تبدیل به فرآیند پیچیده و دشواری می‌کند.

آنچه مهم است این است که با شناخت درست قوانین مربوط به انتخاب اسم شرکت بتوانیم نام شرکت را به گونه ای انتخاب کنیم که برای شرکت مناسب و شایسته باشد.

هدف از این مقاله و مشاوره اسم شرکت، طراحی نام مناسب برای متقاضیان ثبت شرکتها است.

نام شرکت و نحوه انتخاب نام شرکت

نکات حائز اهمیت در انتخاب اسم شرکت چیست؟

اسم شرکت نباید دارای سابقه ثبت باشد. بدین معنی که اگر قبلاً شرکتی به نام ” مبتکرصنعت ” ثبت شده باشد دیگر کسی نمی‌تواند شرکتی را با همین نام ثبت کند. باید اسم شرکت خود را به شکلی تغییر دهد که تمایز آشکار و مشخصی با اسم شرکت هایی که پیش از آن به ثبت رسیده داشته باشد. مثلاً اگر شرکتی با نام “مبتکر صنعت ” قبلا” ثبت شده باشد نه تنها نمی‌توان شرکت جدیدی با همین نام ثبت کرد، بلکه ثبت شرکتی با نام “صنعت مبتکر ” هم تایید نمی گردد.

همچنین تمایز اسم شرکت ها باید در کلمات خاص باشند و افزودن کلماتی مثل بهترین، گستر، تک، سریع، نوین و امثال اینها به اسم شرکت نمی‌تواند وجه افتراق اسم یک شرکت از سایر شرکتها باشد. مثلاً اگر شرکتی با نام “مبتکر صنعت ” ثبت شده باشد، ثبت شرکتی با نام ” مبتکر صنعت تک ” یا ” تک مبتکر صنعت ” نیز منع قانونی دارد. برای به حداقل رساندن مشابهت ها اسم شرکت باید حداقل شامل سه کلمه خاص ( غیرعام ) باشد که ترکیب مشابه آن در نام شرکتهای ثبت شده دیگر وجود نداشته باشد.

از چه کلماتی می‌توان برای انتخاب اسم شرکت و انتخاب برند استفاده کرد ؟

کلماتی که در اسم شرکتها استفاده می‌شوند باید ریشه فارسی داشته باشند. یعنی کلمات اسم شرکت باید در یکی از فرهنگ‌های دهخدا یا معین ( به عنوان کلمه‌ فارسی ) آمده باشد.

نکته دیگری که در انتخاب اسم شرکت باید به آن توجه کرد این است که هرچند استفاده از اسامی شهرها، رنگ‌ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد اما این کلمات جزء اسم شرکت شمرده نمی‌شوند. اسم شرکت باید غیر از این کلمات شامل سه کلمه باشد. مثلاً “پویا ابتکار تهران” نمی‌تواند به عنوان اسم شرکت انتخاب شود چون اسم برند یا شرکت باید غیر از کلمه تهران شامل سه کلمه دیگر باشد. مثلاً “مبتکر صنعت پویا تهران”.

نیاز به مشاوره دارید ؟!

هم اکنون با مجتمع ثبتی و حقوقی پایش تماس حاصل نمایید تا در این خصوص به شما یاری برسانند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سحر خدادادی
سحر خدادادی
1 سال قبل

سلام
برای شرکت عمرانی نام شرکت میخواستم؟

شماره موبایل
9301506690
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
1 سال قبل
پاسخ به  سحر خدادادی

نام شرکت عمرانی باید سه یا چهار سیلابی باشد برای انتخاب نام و پیشنهاد اسم های خاص و جدید با کارشناسان ارزان ثبت تماس حاصل کنید.

مریم قلی پور
مریم قلی پور
1 سال قبل

سلام وقت بخیر میخوام شرکت ثبت کنم ولی نام شرکت دو کلمه ای باشه راهنمایی میفرمایید

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
1 سال قبل
پاسخ به  مریم قلی پور

درود بر شما نمی توان نام دو کلمه ای در حال حاضر ثبت کنید.