اشخاص حقیقی و حقوقی که مشمول پرداخت مالیات مستقیم به دولت هستند هر ساله موظف به دریافت پلمپ دفاتر قانونی نیز می باشند، اشخاص حقیقی در صورت تاجر بودن موظف به دریافت دفاتر پلمپ هستند و اشخاص حقوقی به جز موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی باقی موظف به دریافت دفاتر پلمپ خود هستند. دفاتر پلمپ در 50، 100، 200 برگ قابل دریافت می باشد، در ادامه همراه باشید تا با نحوه دریافت پلمپ و موارد قانونی مربوط به آن آشنایی پیدا کنید. 

مدارک لازم برای ثبت نام دفاتر پلمپ

 1. مدارک برابر اصل مدیر عامل شرکت
 2. آگهی تأسیس شرکت و یا کپی روزنامه رسمی مربوط به تأسیس
 3. کپی آخرین آگهی تغییرات شرکت و یا روزنامه رسمی تغییرات انجام شده.
 4. مهر شرکت

 

پلمپ دفاتر شرکت

مهلت دریافت دفاتر پلمپ

دفاتر پلمپ هر ساله باید دریافت شود، بنابراین پیش از شروع سال مالی که اصولاً از اول فروردین تا پایان اسفند می باشد باید دریافت شود، دفاتر پلمپ را در سامانه ثبت شرکت ها ثبت نام می کنید و پس از طی مراحلی این دفاتر به آدرس پستی شرکت ارسال می شود، همه اشخاص حقوقی قبل از اینکه سال مالی جدید شروع شود باید ثبت نام دفاتر پلمپ را داده باشند، تا مشمول جریمه مالیاتی در این زمینه نشوند.

شرکت هایی که در میانه سال مالی تأسیس می شوند حداکثر ظرف سی روز از زمان ثبت شرکت باید اقدام به دریافت دفاتر پلمپ نمایند. شما می توانید در طی سال نیز درخواست دفاتر پلمپ سال بعدی خود را نیز بدهید.

کاربرد دفاتر پلمپ در شرکت ها

آنچه که امروزه اشخاص حقیقی و حقوقی برای دفاتر پلمپ از اداره دارایی دریافت می کنند، دفتر روزنامه و دفتر کل می باشد. دفتر روزنامه دفتری است که همه روزه باید تمام مبادلات مالی از خرید و فروش و صادرات و امور مالی روزانه در آن وارد شود و دفتر کل نیز دفتر است که به صورت هفتگی باید خلاصه وضعیت مالی دفتر روزنامه به صورت خلاصه تر در این دفتر وارد شود.

شرکت ها برای اینکه گزارش مالی خود را به دارایی اثبات نمایند باید دفاتر پلمپ سالانه را دریافت نمایند، حتی شرکت هایی که فعالیت ندارند نیز باید اقدام به دریافت دفاتر پلمپ نماید و این دفاتر را به صورت سفید نگه داری نمایند، اداره دارایی هر ساله از اشخاص حقیقی و حقوقی که از فعالان اقتصادی هستند در خرداد و تیر خود اظهاری دریافت می کند و برای اینکه افراد فرار مالیاتی نداشته باشند شرکت ها باید مستند حرف خود را به دارایی اثبات نمایند که دفاتر پلمپ مستند فعالیت مالی شرکت در سال مالی گذشته می باشد.

 

دفاتر قانونی شرکت

 

مراحل دریافت دفاتر پلمپ

برای دریافت دفاتر پلمپ باید از سامانه اداره ثبت شرکت ها اقدام شود، که خیلی از افراد از نحوه ثبت نام این دفاتر آگاه نیستند از آنجایی که تاخیر در انجام ثبت نام مشمول جریمه علی الرأس دفاتر پلمپ می شود بهتر است که کارشناسان و متخصصانی که تجربه کافی در این زمینه را دارند، ثبت نام دفاتر پلمپ شما را انجام دهند، مجموعه پایش نیز با کارشناسان ثبتی خود دفاتر پلمپ سالانه شما را ثبت نام خواهند کرد. پس از اخذ قرارداد با کارشناسان پایش متخصصان ما پیش ثبت نام و ثبت نهایی دفاتر پلمپ را در سامانه ثبت شرکت ها انجام می دهند که پس از آن طی دو هفته کاری دفاتر درخواست شده به آدرس شرکت پست می شود، چنانچه کسی برای دریافت دفاتر نباشد دفاتر به نزدیک ترین واحد پستی ارسال می شود، که می توانید با مراجعه به واحد پستی دفاتر خود را دریافت نمایید.

مدت زمان دریافت دفاتر پلمپ

مدت زمانی که برای دفاتر پلمپ از زمان درخواست تا تحویل دفاتر از پست حداقل 20 روز و حداکثر 30 روز زمان بر خواهد بود. چنانچه دفاتر شما توسط کارشناسان پایش ثبت نام شده است و هنوز دفاتر خود را دریافت نکرده باشید می توانید با کارشناس مربوطه تماس بگیرید و کد پیگیری پستی را از کارشناس بخواهید تا از آخرین وضعیت دفاتر پلمپ تان آگاه شوید

تبعات فرار از مالیات به جهت ورود اطلاعات نادرست در دفاتر پلمپ

اگر دفاتر پلمپ شرکتی بر خلاف واقع تکمیل شده باشد و این عمل طی سه سال مکرراً انجام شود، مجازات قانونی حبس از 3 ماه تا 2 سال و جریمه محرومیت از همه معافیت ها و بخشیدگی های مالیاتی  در ط این سال از تبعات ورود اطلاعات نادرست در دفاتر پلمپ می باشد، بنابراین بهترین توصیه این است که مبادلات مربوط به شرکت را با مبادلات حقیقی اعضاء خارج کنید و مبادلات مالی مربوط به شرکت را در دفاتر پلمپ سال مالی شرکت در آن وارد نمایید، اگر حسابدار دارید بهتر است این کار توسط حسابدار شرکت انجام شود تا اختلاف حسابی بین اطلاعات وارد شده با درآمد واقعی شرکت وجود نداشته باشد.

 هزینه دریافت دفاتر پلمپ

دفاتر پلمپ بر اساس اینکه دفتر چند برگ مورد نیازتان خواهد بود متفاوت است اداره ثبت شرکت ها دفاتر پلمپ را در  50 و 100 و 200 برگ ارائه می دهد که در زمان ثبت نامه اظهار نامه دفاتر پلمپ باید مشخص کنید دفتر چند برگ می خواهید، برای اطلاعات از هزینه دفاتر پلمپ سال جاری می توانید با کارشناسان پایش تماس بگیرید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.