کاهش سرمایه شرکت می تواند به سود شرکت باشد هنگامی که شرکت در شرایط نامطلوب مالی و یا حتی شرایط سودآوری قرار داشته باشد. در حالت اول یعنی در شرایطی که شرکت متحمل ضرر شده، احتمال اتلاف مقداری از سرمایه شرکت وجود دارد ودیگر شرکا سودی بدست نمی آورند تا بین خود تقسیم کنند بنابراین سرمایه شرکت به مقدار واقعی دارایی کنونی کاهش می یابد تا زمانی که شرکت به سود دست یابد شرکا بتوانند آن سود را تقسیم کنند بدین مفهوم که کاهش سرمایه مستلزم تحقق یافتن سرمایه از دست رفته نمی باشد.

البته اقدام محتاطانه این است که مقداری پس انداز احتیاطی قبل از تقسیم سود کنار گذاشته شده شود. چنانچه شرایط مالی شرکت به صورت مطلوبی باشد لازم نیست سرمایه شرکت کاسته شود ضمن این که کاهش سرمایه مزایایی در پی خواهد داشت بدین صورت که کاهش سرمایه موجب تسویه بدهی های شرکت در زمانی می شود که پرداخت قسمتی از مبلغ اسمی سهام انجام نشده باشد. در این راستا صورت جلسه ای با عنوان کاهش سرمایه شرکت (اجباری یا اختیاری) تنظیم می شود و بعد از اینکه در سایت اداره ثبت شرکتها به ثبت رسید و صورتجلسه کاهش سرمایه به امضا رسید ، به اداره ثبت شرکتها تحویل داده می شود.

انواع کاهش سرمایه

کاهش سرمایه اجباری

شرکتهای سهامی تحت شرایط خاص و قانونی مجبور می شود که سرمایه خود را کاهش دهند. از موارد قانونی مذکور می توان به شرایطی اشاره کرد که نصف سرمایه شرکت بواسطه ضررهای متحمل شده از بین رفته باشد و هیئت مدیره ملزم می گردد با برگذاری مجمع عمومی فوق العاده در خصوص موضوع انحلال یا ابقای شرکت تصمیم مقتضی را اتخاذ نماید. چنانچه مجمع به ابقای شرکت رای دهد ، آنگاه باید در همان جلسه کاهش سرمایه مورد تایید قرار گیرد ولی مشروط به این که این کاهش سرمایه شرکت نباید از حداقل قانونی تجاوز کند.

کاهش سرمایه اختیاری

به استثنای موارد قانونی که شرکتهای سهامی ملزم به کاهش سرمایه می گردند، آنها مجاز هستند درصورت تمایل به شکل اختیاری سرمایه خود را کاهش دهند.

انواع روشهای کاهش سرمایه

کاهش سرمایه با کاهش تعداد سهام شرکت

در این روش کاهش تعداد سهام موجود شرکت بدون کاستن مبلغ اسمی سهام صورت می گیرد. مثلا پس از انتشار سهام جدید توسط شرکت ، تصمیم گرفته می شود که هر دو سهم با یک سهم جدید جایگزین شود. در این روش صاحبان سهام به شرکت مراجعه کرده و می توانند سهام جدید را به نسبت مقرر شده دریافت کنند با ذکر این نکته که مبلغ اسمی سهام جدید با سهام قدیم مساوی و برابر می باشد. در این روش سهم به شکل منفرد باقی است.

کاهش سرمایه با کاهش مبلغ اسمی سهام

دراین روش با ابطال سهام قدیم شرکت و با کاهش مبلغ سهام شرکت و انتشار سهام جدید که دارای مبلغ اسمی کمتری است ، سهام بر اساس تعداد سهام هر فرد بین سهامداران شرکت تقسیم می شود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.