در لغتنامه دهخدا واژه علی البدل به معنای جایگزین فرد یا چیزی به جای اصلی می باشد . شرکت های سهامی توسط سهامداران اداره خواهد شد که به آن ها در قانون هیئت مدیره می گویند. در این متن ما به توضیح در مورد عضو علی البدل هیات مدیره و وظایف آن اشاره خواهیم کرد . همراه ما باشید .

عضو علی البدل کیست ؟

عضو علی البدل فردی است که برای انجام امور به جای شخص اصلی که مسئول انجام آن امور می باشد،اقدام به انجام امور می کند . در این صورت از سوی شخصیت اصلی و یا ارگان تصمیم گیرنده امور به شخص واگذار می شود. عضو علی البدل در غیاب شخصیت اصلی امور را به دست گرفته و می تواند اصلاحات و اقداماتی را در این راستا انجام دهد . در قانون وظایف مشخصی برای عضو علی البدل مشخص نشده است .

البته اموراتی که توسط علی البدل انجام می گیرد در شرایط ضروری انجام می گیرد . این افراد در صورتی که تعطیلی و یا شرایط فوری برای شرکت ، هزینه های گزاف به همراه داشته باشد انتخاب خواهند شد. هم چنین در مواقعی که شخصیت اصلی در انجام امورات معذورت داشته باشد .

در صورت عدم انجام وظایف انجام محدودیت ها قانونی در بعد از تعیین عضو علی البدل این مووعات شامل آن ها نیز خواهد شد . این اعضا تا پایان زمان تعیین شده برای آن ها مسئولیت در انجام امور مهوله به آن ها خواهند بود .

 

عضو علی البدل هیات مدیره

 

هیات مدیره شرکت

در شرکت های تجاری سهامدارانی که اقدام به تصمیم گیری در خصوص انجام وظایف و مقررات در شرکت را برعهده دارند که هیئت مدیره نام گذاری می شوند. افرادی که در این هیئت عضویت دارند را می توان به عنوان نماینده شرکت به حساب آورد.

هرکدام از اعضا می توانند از طرف شرکت نمایندگی آن را داشته باشند که بر طبق اساسنامه شرکت در انجام امورات خارجی شرکت ها با یکدیگر تعامل داشته باشد و هم چنین در زمینه اموات جاری در شرکت تصمیم گیری کنند . اعضای هیئت مدیره در قبال اختیاراتی که به آن ها تعلق می گیرد مسئولیت خواهند داشت.

تمامی مسئولیت های هیئت مدیره در قالب اساسنامه تعیین و ثبت خواهد شد . در ادامه به افرادی که در صورت نبود اعضای اصلی در هیئت مدیره می توانند امورات شرکتها و تبادلات را انجام دهند اشاره خواهیم کرد .

افراد ممنوع برای انتخاب هیئت مدیره

 • اشخاصی که حکم بازنشستگی آن ها صادر شده
 • اشخاصی که به دلیل انجام جرائم و یا جنایت از جمله سرقت و خیانت در امانت یا کلاهبرداری و اختلاس در قانون مجرم شناخته شده اند . البته این اشخاص در صورتی که از این جرایم تبرعه نشده باشند نمی توانند عضوهیئت مدیره باشند و در صورت اتمام جرایم می توانند به عضویت در آیند.

عضو علی البدل هیات مدیره

بر اساس ماده 112 در راستای جایگزینی مدیران علی البدل در شرکت ها این چنین بیان شده است که در صورتی که مدیران و یا اعضای هیئت مدیره فوت ، استعفا و یا از آن ها سلب وظایف شده باشد و در این صورت تعدد اعضای هیئت مدیره کاهش یابد و از نظر قانون نیاز به افزایش تعداداعضا باشد ، اعضای علی البدل با قید مشخصات آن ها در اساسنامه در مجامع عمومی قید خواهند شد و بدین ترتیب وظایف را اعضای منتخب انجام خواهند داد.

در این میان برای انتخاب اعضای علی البدل برای شرکت باید بر اساس نحوه تعیین شده در متن اساسنامه شرکت اقدامات لازم انجام گیرد . در صورتی که در متن اساسنامه در زمینه جایگزینی اعضای علی البدل برای مدیریت مدیران سابق بندی درج نشده باشد اعضا بر طبق قوانین مقرر در مجمع عمومی عادی جایگزین آن ها خواهند بود. در این صورت اعضای علی البدلی که بیشترین آرا را به خود اختصاص دهند انتخاب می شوند.

با در نظر داشتن موارد بازگو شده می توان به ماده 112 در زمینه انتخاب عضو علی البدل هیات مدیره به موارد زیر اشاره کرد .

مدیران علی البدل که برای شرکت و تصمیم گیری انتخاب می شوند در زمانی که مدیران قبلی فوت و یا سلب سمت شده باشند در صورتی که تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت از کم ترین تعداد تعیین شده کمتر شود انتخاب می شوند . در متن اساسنامه باید حتما اعضای علی البدل هیئت مدیره درج شوند .
به طور معمول عضو علی البدل در صورتی که در اساسنامه جایگزینی وی درج نشده باشد باید به ترتیب مقرر در مجمع عمومی عادی انتخاب شوند . در این صورت اعضایی که بیشترین آرا را داشته باشند به عنوان عضو علی البدل هیئت مدیره انتخاب خواهند شد.
با توجه به ماده 112 وجود عضو علی البدل در صورتی که در اساسنامه قید نشده باشد برای مدیران علی البدل اجبار نخواهد بود.
در صورت وجود مدیران علی البدل در شرکت دیگر نیازی به عضویت اشخاص جدید در شرکت نخواهد بود. در واقع مدیران علی البدل جای خالی مدیران خارج شده از شرکت را پر خواهند کرد.

وظایف عضو علی البدل هیات مدیره

عضو علی البدل در صورتی که در اساسنامه مشخصات وی به عنوان عضو جایگزین در سمت و هیئت مدیره قید شده باشد ، به عنوان جایگزین تمامی اعمال و مسئولیت هایی که قبلا توسط هیئت مدیره و یا مدیران در شرکت انجام میگرفته را شامل خواهند شد .

برای انجام امور مربوط به شرکت در صورت نیاز به وجود عضو علی البدل تنظیم اساسنامه و تغییرات در مجامع عمومی باید انجام گیرد .

شما هم چنین می توانید برای تعیین و ثبت اعضای علی البدل در شرکت یا کارشناسان مجرب پایش در تماس باشید تا آن ها با بهره گیری از تجارب خود ، شما را در راه انجام امور ثبتی و حقوقی یاری فرمایند .

مراجع معتبر برای دعوت مجامع در انتخاب عضو علی البدل هیات مدیره

اگر عضو علی البدل در شرکت تعیین نشده باشند و سمت های بدون جایگزین در شرکت و هیات مدیره وجود داشته باشند مراجع مربوطه در شرکت برای تعیین عضو علی البدل اقدامات لازم را انجام داده که این امور به ترتیب زیر خواهد بود.

مدیرانی که در شرکت باقی مانده اند برای تکمیل عضو هیئت مدیره در مجمع عمومی عادی بدون وقفه مجمع عمومی فوق العاده تشکیل داده و برای تعیین مدیران جدید اقدام می کنند .

با استناد به ماده 112 قوانین به جهت انتخاب اعضای هیئت مدیره در صورت بلامانع بودن انتخاب مدیر علی البدل در صورت تایید می تواند توسط اعضای حاضر در مجمع عادی انتخاب گردد. در شرکت ها هر ذینفعی می تواند از بازرسان تقاضای دعوت به مجامع عمومی را به جهت تکمیل اعضای مریران انجام دهد و بازرسان نیز این وظیفه را دارند که برای انجام تشریفات مربوط به تشکیل مجمع  تصمیم گیری کنند.

براساس لایحه ماده 136 در صورت انقضای مدت مدیریت ، مراجع موظف به دعوت از هیئت مدیره و سهامداران برای شرکت در مجامع عمومی و نیز تعیین اعضای علی البدل اقدام کنند .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.