مقالات خاص


اسم تجاری شرکت با مسئولیت محدود

معمولا شرکت با مسئولیت محدود اسم خود را با توجه به هدف و غرضی که برای آن تشکیل شده، تعیین می کند. لکن آنچه مهم است قرار گرفتن عبارت "با مسئولیت محدود" در کنار نام شرکت است.
آبان-14-1397
بیشتر

کاربرد اسم تجاری

وظیفه اساسی اسم تجاری همان تمیز مؤسسه تجاری از سایر مؤسسه های تجاری مماثل و مشابه است بطوری که برای مشتریان شناختن آن آسان شود. اما علاوه بر آن کاربردهای دیگری نیز دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.
آبان-14-1397
بیشتر

تعریف اسم تجاری - تعریف نام تجاری

با ذکر تاریخ مختصر در مورد نام تجاری اهمیت شناخت ماهیت اسم تجاری ظاهر می شود که باید برای آن تعریفی متناسب ارائه کرد و طبیعت قانونی آن را بیان نمود.
آبان-14-1397
بیشتر

تعریف و تاریخچه نام تجاری - برند

نام تجاری یکی از عناصر معنوی تشکیل دهنده مؤسسه تجاری می باشد که توسط بازرگانان حقیقی و شرکت های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. تجار غالبا برای اینکه مؤسسه تجاری آنها از مؤسسات دیگر تفریق داده شود مبادرت به تعیین نام یا عنوانی برای آن می نمایند.
آبان-13-1397
بیشتر

موسسه تجاری یا مایه تجاری

اصولا بحث و بررسی پیرامون مایه تجاری بسیار مشکل است و این امر سخت تر و پیچیده تر می گردد اگر بخواهیم یکی از عناصر آن را مورد مطالعه قرار دهیم.
آبان-13-1397
بیشتر

افزایش سرمایه از طریق مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق العاده به پیشنهاد هیأت مدیره پس از قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مورد افزایش سرمایه شرکت اتخاذ تصمیم می کند
آبان-12-1397
بیشتر

نحوه پرداخت مبلغ اسمی سهام جدید

رایج ترین و آسان ترین روش پرداخت مبلغ اسمی سهام جدید، پرداخت نقدی مبلغ اسمی سهم می باشد اما در این مقاله روشهای دیگر پرداخت مبلغ اسمی سهام جدید را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
آبان-12-1397
بیشتر

تغییرات سرمایه شرکت - افزایش یا کاهش سرمایه

یکی از مهمترین مباحث مربوط به شرکت های سهامی تغییرات در سرمایه شرکت اعم از افزایش یا کاهش سرمایه است که ممکن است این تغییرات به صورت اجباری با اختیاری انجام شود.
آبان-12-1397
بیشتر

انواع سود و شرایط پرداخت آن به سهامداران

سود و شرایط پرداخت آن یکی از مهمترین مباحث مربوط به شرکت های سهامی است چون هدف اصلی از تأسیس شرکت به دست آوردن سود و تقسیم آن بین سهامداران می باشد.
آبان-7-1397
بیشتر

نحوه تنظیم حساب عملکرد، سود و زیان و ترازنامه

در تنظیم حساب عملکرد و حساب سود و زیان و ترازنامه شرکت باید همان شکل و روش های ارزیابی که در سال مالی قبل از آن به کار رفته است رعایت شود.
آبان-7-1397
بیشتر

صورت دارایی و سود و زیان شرکت - ترازنامه شرکت

هیأت مدیره شرکت باید پس از انقضای سال مالی صورت دارایی و دیون شرکت را در پایان سال و همچنین ترازنامه و حساب عملکرد و حساب سود و زیان شرکت را به ضمیمه گزارشی درباره فعالیت و وضع عمومی شرکت طی سال مالی مزبور تنظیم کند.
آبان-6-1397
بیشتر

معاملات بازرس یا بازرسان با خود شرکت یا به حساب شرکت

در این مبحث صرفا وضعیت حقوقی آن دسته از معاملات بازرس یا بازرسان شرکت را که با خود شرکت یا به حساب شرکت معاملاتی مینمایند مورد بررسی قرار خواهیم داد
مهر-30-1397
بیشتر

حدود اختیارات و وظایف بازرس یا بازرسان

اختیارات و تکالیف بازرسان دو مفهومی هستند که با همدیگر یکسان بوده و به نوعی معنای واحدی را افاده می نمایند. با این توضیح که اختیاراتی که قانونگذار برای بازرسان قائل شده در جهت انجام تکالیف آنان می باشد به عبارت دیگر در جهت انجام تکالیف قانونی قانونگذار اختیاراتی نیز به آنها اعطا نموده است.
مهر-30-1397
بیشتر

بازرس در شرکت سهامی عام و شرایط انتخاب بازرسین

از آنجا که در شرکت سهامی عام، تعداد سهامداران زیاد است و از سوی دیگر سهامداران کمتر در اداره شرکت دخالت دارند و با توجه به حجم زیاد سرمایه در شرکت های سهامی عام، قانونگذار وسواس زیادی در خصوص تعیین بازرس شرکت های سهامی عام به خرج داده است.
مهر-29-1397
بیشتر

بازرس شرکت سهامی و شرایط انتخاب آن

یکی از ارکان مهم شرکت سهامی، رکن بازرسی می باشد که مقررات آن بطور مفصل در بخش ۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت تحت عنوان «بازرسان» طی مواد ۱۴۴ الی ۱۵۶ بیان شده است که در این مقاله درصددیم طی مباحث ذیل جایگاه بازرسی را مورد بررسی قرار دهیم
مهر-29-1397
بیشتر
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.