مقالات خاص


مراحل ثبت شرکت سهامی عام

از آنجا که تشریفات و شرایط مربوط به تشکیل و ثبت شرکت سهامی عام با شرکت سهامی خاص تفاوت های اساسی و بارزی دارد لذا تشریفات مربوط به تشکیل و ثبت این دو نوع شرکت را در این مقاله بطور مجزا بررسی خواهیم نمود.
شهریور-20-1397
بیشتر

سرمایه شرکت های سهامی

سرمایه شرکت های سهامی - در این مقاله به بررسی سرمایه ی شرکت های سهامی خاص و عام خواهیم پرداخت.
شهریور-20-1397
بیشتر

سهامداران - تعداد سهامداران شرکت سهامی

ماده ۳ لایحه اصلاحی حداقل تعداد سهامداران را سه نفر تعیین می نماید « در شرکت سهامی تعداد شرکاء نباید از سه نفر کمتر باشد» ولی بنظر می رسد که این ماده فقط در خصوص شرکت های سهامی خاص مصداق دارد.
شهریور-20-1397
بیشتر

تعریف شرکت سهامی

در خصوص شرکت های سهامی عام و خاص بایستی گفت که اگر چه قسمتی از قانون تجارت مورخه ۱۳۰۳ و ۱۳۰۴ هجری شمسی به شرکت های سهامی اختصاص یافته بود ولی اولین قانون جامع راجع به شرکت های سهامی، قانون تجارت مصوب 13/2/1311 می باشد که مواد ۲۱ الی ۹۳ این قانون به شرکت های سهامی اختصاص پیدا نموده بود.
شهریور-20-1397
بیشتر

اداره شرکت های تجاری

شرکت های تجارتی طبق ماده ۵۸۸ ق.ت دارای اهليت تمتع می باشند ولی در اینکه آیا شرکت های تجارتی اهلیت استیفای حقوق و تکالیف خود را بر عهده دارند یا خیر، بایستی گفت از آنجا که شرکت های تجاری، اشخاص اعتباری می باشند لذا شخصا نمی توانند حقوق و تکالیف خود را اجرا نمایند
شهریور-19-1397
بیشتر

آدرس شرکت

همانند نام و سرمایه که برای تشکیل شرکت ضروری می باشد، آدرس شرکت نیز غیر از اینکه یکی از آثار داشتن شخصیت حقوقی می باشد بلکه برای تشکیل شرکت، داشتن اقامتگاه نیز ضروری می باشد.
مرداد-28-1397
بیشتر

آشنایی با ثبت شرکت تجاری

برای شناسایی دقیق شخصیت حقوقی لازم است که شخص حقوقی تعریف گردیده و ماهیت آن مورد شناسایی قرار گیرد
مرداد-27-1397
بیشتر

موجبات تشکیل دهنده شرکت تجارتی

در این مبحث در خصوص شرایط تجاری لازم برای تشکیل عقد شرکت که منتهی به تشکیل شرکت بشود، بررسی خواهد شد. بنابراین عوامل تشکیل دهنده عقد شر کت و شرکت تجارتی عبارتند از : همکاری دو یا چند شخص: حصه ( آورده) - قصد انتفاع با مبادرت به عملیات بازرگانی که طی سه گفتار مجزا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
مرداد-27-1397
بیشتر

قرارداد شرکا در شرکت های تجاری

قرارداد شرکت تجاری نوعی قرارداد تجاری می باشد که حداقل بین دو یا چند شخص جهت ایجاد شخص حقوقی بر طبق مقررات قانونی منعقد می شود و هدف از آن تشکیل شرکت تجارتی می باشد بنحوی که شرکاء و مؤسسین طبق مقررات قانون تجارت و لایحه اصلاحی و اساسنامه شرکت حق فسخ شرکت یا انحلال آن را نیز دارا می باشند.
مرداد-27-1397
بیشتر

تعریف شرکتهای تجاری

شرکتهای تجاری، مؤسسات و تشکیلاتی هستن�� که به وسیله و بین حداقل دو یا چند شخص اعم از حقیقی یا حقوقی برای امور تجارتی که سهم یا سهم الشرکه ای به صورت نقد یا غیر نقد آورده اند.
مرداد-27-1397
بیشتر

تاریخچه شرکتهای تجاری

برای شناخت شرکت های تجاری مندرج در قانون تجارت، بایستی تاریخچه تشکیل شرکت های تجارتی را بطور اجمالی مورد بررسی قرار دهیم. ضمنا بایستی شرکت تجاری را تعریف نموده و قرارداد شرکت تجاری و موجبات تشکیل دهنده آن را بررسی نماییم.
مرداد-27-1397
بیشتر

انواع حقوق مالکیت صنعتی

انواع حقوق مالکیت صنعتی شامل اختراعات، علائم تجاری وطرح های صنعتی می باشد که در این مقاله به صورت مختصر توضیح داده می شود.
تیر-24-1397
بیشتر

تقسیمات مالکیت فکری

به طور سنتی مالکیت فکری به دو دسته تقسیم می شود. مالکیت ادبی- هنری و مالکیت صنعتی که هر یک در درون خود مصادیق متعددی را جای داده است.
تیر-24-1397
بیشتر

تعریف مالکیت فکری

مالکیت فکری از دو واژه مالکیت و فکری تشکیل یافته است. در خصوص مالکیت، تعریف های متعددی وجود دارد که در مفهوم، قرابت و نزدیکی زیادی باهم دارند اما تعاریف موجود، در خصوص حقوق مالکیت فکری، به طور کامل پاسخگو نبوده و انطباق تام ندارند
تیر-24-1397
بیشتر

ضرورت وجود اداره مالکیت صنعتی

امروزه در اکثر نقاط دنیا مالکیت های فکری بخش مهمی از دارایی های بنگاه های تجاری اعم از شرکت ها، موسسات یا بازرگانان را تشکیل می دهد و بعضاً مشاهده می گردد مصادیق راجع به آن از جمله علائم تجاری، طرح صنعتی و یا اختراعات یگانه سرمایه برخی از این شرکت های بازرگانی را تشکیل می دهد
تیر-24-1397
بیشتر
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.