با توجه به، کاربرد اصلی یک علامت تجارتی، که تمیز منشأ کالا و خدمات برای مصرف کننده و جلوگیری از خطر گمراهی و اشتباه مصرف کننده است. در نهایت، حقوقدانان چه انواعی از گمراهی و اشتباه مصرف کننده را، موجب نقض علامت تجارتی می پندارند؟

برای احراز نقض بر اساس مشابهت باید معیار تشخیص شباهت بین دو علامت و یا کالا و خدمات تحت آنها بررسی و معین شود.

معیار تشخیص تشابه علامتهای تجاری

1-اشتباه در تشخیص مبدأ

چنانچه مشابهت بین دو علامت و کالاهای تحت آن به اندازه ای باشد که مشتریان در تشخیص منشاء کالاها یا خدمات» دچار سردرگمی و اشتباه شوند، یعنی مصرف کننده تصوری غلط راجع به شرکت تولیدی با ارائه کننده خدمت پیدا کند.

2-اشتباه راجع به منشاء تأیید کننده محصول

گاهی ممکن است استفاده از علامت تجارتی موجب شود که مصرف کنندگان با این تصور اشتباه که، کالاهای عرضه شده تحت علامت معین، مورد تأیید دارنده واقعی علامت است یا اینکه کالاها با حمایت وی تولید و عرضه شده است و به تصور اینکه صاحب علامت در قبال کیفیت آن محصول مسئولیت دارد آن محصول را خریداری و مصرف نمایند. در حالیکه چنین تصوری خلاف واقع است و می تواند اسباب اشتباه و نقض علامت تجارتی را فراهم نماید

3-اشتباه در تشخیص رابطه بین طرفین

در این حالت استفاده کننده از علامت باعث گمراهی مصرف کننده کالا درباره ارتباط استفاده کننده مزبور و دارنده واقعی علامت تجارتی خواهد شد. به عبارتی مصرف کننده با این تصور غلط که بین شخص مزبور و دارنده واقعی علامت پیوند و ارتباط وجود دارد و به تصور اینکه نسبت به این علامت و محصولات تحت آن شناخت کافی دارد به تهیه و استفاده آن خواهد پرداخت. نتیجه استفاده شخص دوم از علامت تجارتی تضعیف پیوند میان کالاها و دارنده واقعی علامت از سوی مصرف کنندگان می گردد.

عوامل تشابه علامت تجارتی

هدف بررسی عوامل تشابه علائم تجارتی، شناسایی عواملی است که موجب مشابه شناخته شدن علامت است و نه عواملی که موجب مشابه دانستن کالاها یا خدمات است.

در نظام حقوقی ما نیز شکل ظاهری، کتابت، تلفظ و ویژگی های یک علامت برای تشخیص شباهت و به اشتباه انداختن مصرف کننده مورد توجه مقنن، قرار گرفته است. بنابراین با توجه به اهمیت تشخیص فاکتورهای شباهت بین دو علامت تجارتی، در ادامه به طور جداگانه به موارد مذکور خواهیم پرداخت.

شکل ظاهر علامت

شباهت ظاهر علامتها ممکن است کم یا زیاد باشند، ولی آنچه که مهم است این است که آیا مصرف کننده را گمراه می کند یا خیر؟ چرا که هدف اصلی از انتخاب علامت تجارتی برای کالاها یا خدمات ایجاد تمایز بین کالاها و خدمات از منابع مختلف و جلوگیری از گمراهی مصرف کننده می باشد.
در بررسی شباهت بین دو علامت، شباهت کلی باید مد نظر قرار گیرد، زیرا اولا تأثير كلی علامت در نظر بیننده اهمیت دارد. و مصرف کنندگان به کل یک علامت توجه می کنند نه اجزاء مختلف آن به تنهایی. ثانيا در بسیاری از موارد اشخاص با اضافه کردن تصویر با کلمه یا موارد دیگر موجب تمایز دو علامت از حیث کلی میگردند. هر چند در جزئیات شباهتی بین آنها وجود داشته باشد».

کتابت

اشتباه مشتری ممکن است ناشی از تشابه در نوشتن کلمات باشد. اگر این مشابهت مصرف کننده عادی با ضریب هوشی متوسط را به اشتباه اندازد، در واقع موجب نقض حق دارنده علامت تجارتی ثبت شده می باشد.
در شباهت ظاهری، کتابت علامت تجارتی و طراحی آنها، از اهمیت فراوانی برخوردار است.

تلفظ

شباهت در تلفظ کلمات نیز می تواند مصرف کنندگان را به اشتباه اندازد هرچند که کتابت آنها متفاوت باشد زیرا کلمات زیادی وجود دارد که به گونه های متفاوتی نوشته میشوند ولی از لحاظ تلفظ به هم بسیار نزدیکند. این حالت در ارتباطات شفاهی از جمله مکالمات تلفنی، در مواردی که کالاها از طریق تلفن به فروش می رسد یا از طریق رادیو و تلوزیون تبلیغات مربوط به کالا صورت می گیرد احتمال گمراهی مصرف کننده افزایش پیدا می کند. بنابر این مشاهده می شود که، شباهت در تلفظ نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

تشابه به واسطه سایر ویژگی ها

در تبصره ۲ ماده ۵ آیین نامه اصلاحی قانون ثبت علائم و اختراعات ۱۳۱۰، عبارت تشابه «به هر کیفیت دیگری که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه می اندازد» عمومیت داشت و قاضی در احراز مشابهت بین علایم تجارتی به موارد فوق محدود نبود، هر چند که غالبا قضات با در نظر گرفتن موارد اشاره شده نسبت به اتخاذ تصمیم در دعاوی راجع به نقض حقوق علامت تجارتی اقدام می نمودند.

معیار و ضابطه، اشتباه مشتری است و در واقع علاوه بر موارد ذکر شده در بالا قاضی به هر نحو که شباهت را تشخیص دهد می تواند حکم به ابطال علامت نقض کننده دهد. در توضیح این مطلب که راههای تشخیص این شباهت چیست باید بیان داشت که: یکی از این طرق شباهت در معنی و مفهوم دو علامت است. در صورتی که معنا و مفهوم واحدی از هر دو علامت تجارتی، متبادر به ذهن مصرف کننده عادی شود، مشابهت دو علامت مطرح بوده و زمینه و سبب گمراهی مصرف کننده فراهم می شود. در واقع باید گفت علایمی که به ظاهر متفاوت بوده ولی در معنی یکسان باشند، ممکن است مشابه محسوب شوند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.