ثبت شرکتاخبار و مقالاتثبت برندمعیار تشخیص تشابه علامتهای تجاری$$$$

معیار تشخیص تشابه علامتهای تجاری$$$$

با در نظر داشتن کاربرد علامت تجاری که خود معیاری مشخص برای ایجاد تفاوت بین محصولات مشابه می باشد. می توان تا حد زیادی از خطر گمراهی مصرف کنندگان دوری جست. هر علامت تجاری باید براساس معیار خاصی انتخاب و طراحی شود. که در این متن به بهترین و اصولی ترین معیار ثبت علائم تجاری و برندسازی می پردازیم، بهتر است تا پایان متن با ما همراه باشید.

معیارهای اصولی در تشخیص تشابه علامتهای تجاری

  • اشتباه در تشخیص مبدأ

چنانچه تشابهات میان دو علامت و برند کالاهای آن در حدی باشد که مشتریان را در تشخیص تولید کنددگان کالاه و ارائه دهندگان خدمات گمراه کند، یعنی در اذهان مصرف کنندگان تصوری غلط و اشتباه راجع به شرکت تولیدی ایجاد شده باشد و نتواند کالای مدنظر خود را تشخیص دهد.​

  • اشتباه در تشخیص روابطه بین طرفین

در صورتی که استفاده کننده از علامت به هر نحوی مسبب گمراهی مصرف کننده کالا درباره موضوع مالک اصلی برند و علامت تجاری و مصرف کنند آن محصول یا خدمات شود.

به عبارتی مصرف کننده با این تصور غلط که بین شخص مزبور و دارنده واقعی علامت پیوند و ارتباط وجود دارد و به تصور اینکه نسبت به این علامت و محصولات تحت آن شناخت کافی دارد به تهیه و استفاده آن خواهد پرداخت. در این حالت شخصی غیر از دارنده برند نفع می بردو مصرف کننده در واقع از محصول اصلی بهره نخواهد برد.

معیار تشخیص تشابه علامتهای تجاری

عوامل تشابه علامت تجارتی

هدف از بررسی عوامل تشابه علائم تجاری را می توان شناسایی عواملی که منجربه ایجاد تشابه در کالاها و ایجاد خطا در انتخاب کالای درست می شود.

در نظام حقوقی عواملی مانند شکل ظاهری ، طرز نوشتاری، تلفظ و ویژگی های یک علامت برای تشخیص شباهت و به اشتباه انداختن مصرف کننده مورد توجه قانون تجارت، قرار گرفته که به آن ها خواهیم پرداخت.

پبنابراین با توجه به اهمیت تشخیص این ویژگی ها فاکتورهای شباهت بین دو علامت تجارتی، در ادامه به طور جداگانه به موارد مذکور خواهیم پرداخت.

  • شکل ظاهری علامت

شباهت ظاهر علامتها ممکن است کم یا زیاد باشند، ولی آنچه که مهم است این موضوع است که آیا این علامت باعث گمراهی مصرف کننده خواهد شد یا خیر؟

هدف اصلی انتخاب یک علامت تجاری کارا برای کالاها یا خدمات ایجاد تفاوت در بین کالاها و خدمات و در ادامه جلوگیری از گمراه شدن مصرف کننده می باشد.
در بررسی انواع شباهت بین دو علامت ارائه شده، بابد به شباهت کلی توجه شود.

تأثير كلی علامت در نظر بیننده در نگاه اول بسیار اهمیت دارد و مصرف کنندگان در زمان تهیه یک محصول به تمام یک علامت توجه می کنند و امکان پرداختن به جزئیات علامت بسیار کم اتفاق می افتد.

بسیاری از موارد اشخاص با اضافه کردن تصاویر با کلمات یا دیگر اشکال و جزئیات که گویای جزئیات کالاها می باشد و باعث ایجاد تمایز بین دو علامت در تمامی اصول و در حالت کلی شود حتی اگر اندک جزئیاتی مشابه داشته باشند.

  • طرز نوشتاری علامت

اشتباه مشتری ممکن است ناشی از تشابه در نحوه نوشتار کلمات علامت ارائه شده باشد.

در زمانی که وجود این تشابهات باعث خطای انتخاب مصرف کننده عادی با ضریب هوشی متوسط شود و آن را به خطا بیندازد، در واقع این امر باعث نقض حق دارنده علامت تجاری قانونی ثبت شده می شود.

  • تلفظ علامت

شباهت در تلفظ نام و کلمات به کار رفته برای تشریح یک کالامی تواند مصرف کنندگان را به اشتباه انداخته و این موضوع حتی در صورت تفاوت نحوه نوشتار علائم آنها، زیرا کلمات به اشکال مختلف قابلیت ثبت را دارند ولی امکان تلفظ مشابه آن ها وجود دارد. این حالت در ارتباطات توضیحی و کلامی و به قولی شفاهی به مانند تبلیغات و مکالمات تلفنی، از طریق رادیو یا بیان در تلوزیون اشتباهات و خطاهایی در تشخیص ایجاد می شودو این چنین احتمال گمراهی مصرف کننده افزایش می یابد.

شما عزیزان در صورت تمایل به انتخاب و طراحی بهترین و مناسب ترین علامت تجاری حرفه خود تنها کافی است با کارشناسان مجرب موسسه پایش تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آن ها استفاده کرده و خود را مطرح کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :