لزوم همکاری دو یا چند شخص

با توجه به ماهیت قراردادی شرکتهای تجاری در نظام حقوقی کنونی ایران، برای تشکیل هر شرکت تجاری همکاری دو یا چند شخص لازم و ضروری است که نتیجه این امر آن است که در ایران هیچ شرکت تجاری را نمی توان با یک شریک تشکیل داد و بر همین اساس مطابق مقررات قانونی تشکیل شرکت تک شریکه در ایران فعلا منتفی است و از این جهت شرکت های تجاری شبیه شرکتهای مدنی می باشند

البته ناگفته نماند که اگرچه در ظاهر قوانین حاکم بر شرکتهای تجاری اجازه تشکیل شرکت تک شریکه را نمی دهند ولی در عمل می توان این قبیل شرکت ها را مشاهده نمود. نمونه بارز این شرکتها أن دسته از شرکتهای دولتی هستند که صد در صد سرمایه آنها به وسیله دولت تأمین می شود. زیرا دولت یک شخص محسوب میشود که همه سرمایه شرکت به وسیله او تأمین می شود. البته این قبیل شرکتها برای اینکه از صورت و شکل قانونی تخلف ننموده باشند در ظاهر اشخاصی را به عضویت افتخاری شرکت در می آورند، مانند شرکتهای دولتی که در اغلب موارد تحت عنوان شرکت سهامی تأسیس می شوند که با توجه به اینکه شرکت سهامی خاص حداقل باید سه شریک داشته باشد و از طرفی نیز اعضای هیئت مدیره شرکت باید از میان سهامداران انتخاب شوند لذا ناگزیر از انتخاب اشخاصی به عنوان هیئت مدیره خواهند بود که برای این منظور ابتدا چند سهم در اختیار آنها قرار گرفته و آنها به عنوان سهامدار شناخته شده و سپس به عنوان عضو هیئت مدیره انتخاب می شوند. بر همین اساس نیز اشخاص مزبور نه در تأمین سرمایه شرکت نقشی دارند و نه در سود حاصل از فعالیت شرکت سهیم می شوند و فقط به دلیل عضویت در هیئت مدیره حق مدیریت دریافت و در مواردی نیز از سود حاصل شرکت پاداش دریافت می نمایند.

فواید شرکت تک شریکه

در مورد شرکت های تک شریکه این سؤال اساسی مطرح است که اگر در این شرکتها همه سرمایه شرکت به وسیله یک شخص تأمین و همه امور شرکت نیز به وسیله همان شخص اداره می شود، چه ضرورتی برای تشکیل چنین شرکتی وجود دارد و چه فوایدی بر آن مترتب است؟

در پاسخ باید گفت که بدون تردید تشکیل چنین شرکتهایی فواید متعددی دارد که می توان به مورد زیر اشاره کرد:

اگر شخص با همان میزان سرمایه ای که برای تشکیل شرکت تک شریکه اختصاص داده، به طور شخصی و مباشرتی تجارت نماید و بعد از مدتی ورشکسته شده و در اثر آن نتواند بدهی های خود را بپردازد با صدور حکم ورشکستگی او، وی از انجام معاملات تجاری ممنوع گردیده و حق اشتغال به آنها را نداشته بلکه بالاتر از حق تصرف در اموال و حقوق مالی خویش نیز ممنوع می گردد (ماده ۴۱۸ ق.ت) در حالی که اگر در قالب شرکت اشتغال به فعالیت تجاری داشته باشد و شرکت ورشکسته گردد درست است که با صدور حکم ورشکستگی، شرکت منحل می شود ولی خود شخص که در واقع مؤسس شرکت و تنها شریک آن بوده است هیچ ممنوعیتی از تصرف در اموال خویش نخواهد داشت و می تواند با بقیه اموال خود به تجارت پرداخته یا اشتغال دیگری داشته باشد و حتی در شرکتهای سرمایه (مانند سهامی و با مسئولیت محدود) طلبکاران شرکت مزبور نیز نمی توانند بابت مطالبات خود به وی مراجعه نمایند.

با توجه به آنچه در مورد لزوم همکاری دو یا چند شخص بیان گردید روشن می شود که هیچ شرکت تجاری را نمی توان با کمتر از دو شخص تشکیل داد. البته شخص مزبور می تواند شخص حقیقی باشد یا حقوقی. بنابراین شرکت تجاری می تواند متشکل از چند شخص حقیقی باشد یا چند شخص حقوقی و یا ترکیبی از شخص حقیقی و حقوقی.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.