تعاریف گوناگونی در مورد برند و علامت تجاری وجود دارد . ما در این مقاله به بررسی تفاوت بین این دو پرداخته ایم.

فرق ماهیت نام تجاری با برند

درفرهنگ حقوقی نام برند را عبارت یا نامی دانسته اند که سازنده یا تاجر برای تشخیص و ایجاد تمایز در محصولات خود بکار می برد و نامی است که با اصطلاح علامت تجاری بیان می گردد.

 

تفاوت نام تجاری و برند

 

تفاوت اساسی برند و نام تجاری

از جمله مشکلات اساسی و رایجترین اشتباهات در ایران و در بین دیگر کشورهای صنعتی نبود تفاوت میان برند و نام تجاری یا علامت تجاری است.  برند و نام تجاری از جمله اصطلاحات و واژه های پر کاربرد در کسب و کار تجاری و انجام امور بازاریابی می باشد که کمتر شاید به آن توجه شود و به اشتباه در بعضی از موارد به جای یکدیگر استفاده شوند که انجام این امر اشتباه خواهد بود. 

در توضیح نام تجاری باید اینگونه بیان شود که نام های تجاری مشمول نام‌های بازرگانی، اسامی شرکتها، نام عامیانه برند در یک کسب و کار تجاری خاص بوده که نشان دهنده خصوصیات و ویژگی های یک حرفه و خدمات خواهد بود . در صورت کلی نام تجاری عبارتی را شامل می شود که نشانه دهنده کالا و خدمات یک موسسه بوده که می تواند باعث تمایز خدمات در بین هم صنفان و رقبا شود که این امر به خودی خود از اشتباه مشتریان در انتخاب آن حرفه یا کالا جلوگیری می کند . ثبت نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی انجام می شود و بدین ترتیب به صورت قانونی از آن حمایت خواهد شد . برای مثال اگر شخصی نام تجاری مامان جون را برای نام تجاری خود انتخاب کند اگر شخصی از رقبا نامی تحت عنوان مامانیا را انتخاب کند ، میتوان در برابر این سواستفاده اقدامات قانونی انجام گیرد.

در انجمن بازاریابی آمریکا برند را بدین شکل مطرح میکند که:
برند نام یا یک حرف یاعلامت یا ترکیبی از اینها بوده که با هدفی که مشمول تمییز کالا یا خدمت از باقی کالاها و خدمات مشابه بوده ارائه میگردد . البته این نکته را باید در نظر داشت که برند تنها یم حرف یا نماد نیست بلکه مجموعه از تجارب و خاطرات ذهنی افراد می باشد که می  تواند باعث ترغیب مشتریان در خرید آن شود و نیز قابلیت ثبت را در اداره مالکیت را با در نظر داشتن شروط مندرج در این سازمان بصورت کاملاً تخصصی انتخاب شود. 

با این وصف باید گفت که برند هویت و ویژگی خاص را شامل می شود که موضوعی جدا از شرکت و نام کالا خواهد بود. برند موضوعی فراتر از نام و نشانه است. شاید از دلایلی که برخی برند را به نام و نشان تجاری میشناسند موضوع گنجاندن نام و نشان در برند می باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.