در حقوق ایران نصر صریحی در زمینۀ نحوۀ تحقق حق مالکیت اسم تجارتی، برند و علامت تجاری تاجر و مؤسسه تجارتی وجود ندارد ولی با توجه به مفهوم مواد 576 تا 582 قانون تجارت،حق مالکیت نام تجاری پس از انتخاب نام از طرف تاجر، تحقق می یابد اعم از این که این نام به ثبت رسیده باشد یا ثبت نشده باشد.

طبق ماده 8 کنوانسیون پاریس 1883 نام تجارتی انتخابی بدون این که الزامی به تسلیم اظهارنامه یا ثبت آن باشد، در کلیه کشورهای عضو اتحادیه حمایت خواهد شد، چه جزء علامت تجارتی یا صنعتی باشد چه نباشد.

حقوق برند و علائم تجاری

در فرانسه حقوق مربوط به نام تجارتی در اثر نام گذاری و انتخاب از طرف تاجر، خلق نمی شود و به وجود نخواهد آمد و همچنین با تکمیل بعضی تشریفات نیز نام بازرگانی شکل نمی گیرد بلکه با اولین استعمال نام تجارتی به وسیله تاجر یا مؤسسه تجاری، حقوق ناشی از این نام به وجود می آید.

به تعبیر دیگر حقوق ناشی از نام تجارتی وقتی تحقق پیدا می کند که اولاً این نام تجارتی به وسیلۀ خود تاجر به کار رفته باشد یا به وسیلۀ مؤسسه این تاجر در فعالیت تجارتی استعمال شده باشد.

ثانیاً علاوه بر استعمال فردی و خصوصی در سطح وسیعی به صورت عمومی تظاهر پیدا کند وآن چنان استعمال شود که در دسترس عموم مردم قرار گرفته باشد. به طور مثال نام بازرگانی در نامه ها، مکاتبات و یادداشت های تاجر یا مؤسسه بازرگانی مثل علائم و مارک یا آرم تجارتی درج یا چاپ شده باشد و یا از طریق نشر آگهی و یک طریقه یا رسانه عمومی یا هر وسیله مشابه دیگر نام تجارتی اعلام و اعلان گردد و انتشار پیدا کند و در قراردادها به طور علنی و عمومی استعمال گردد.

در غیر این صورت ولو با اعلام نام به اداره مالکیت صنعتی ومعنوی یا اداره ثبت شرکت ها، حق مالکیت تجارتی به وجود نخواهد آمد. بنابراین اگر نام تجارتی فقط به ثبت برسد، بدون اینکه به طور علنی و عمومی استعمال شود، حق مالکیت این نام محقق نمی گردد.

با توجه به مراتب مذکور در فرانسه ثبت نام تجارتی در دفتر مخصوص ثبت نام بازرگانی برای تحقق حق مالکیت صنعتی یا تجارتی به عنوان مایه تجاری یا حق کسب و پیشه و تجارت لازم است ولی کافی نیست بلکه استعمال عملی نام بازرگانی عامل اساسی تحقق حق مزبور است و درج نام تجارتی در مجلات مربوط به نام بازرگانی و شرکت های تجاری نیز بدون استعمال عملی و کاربردی مؤثر در ایجاد شرط حمایت از حقوق مربوط به نام تجارتی نیست.

درج نام تجارتی در مجله اقتصادی و تجارتی سبب می شود که افراد ثالث از این طریق نیز بتوانند نسبت به نام انتخابی اعتراض کنند.

ابطال حق مالکیت نام تجارتی

حق مالکیت نام تجارتی ممکن است به طرق مختلف ساقط شود. از جمله اسباب سقوط حق مزبور عبارتند از:

عدم استفاده از برند یا اسم تجارتی

عدم استعمال اسم تجاری یا قطع استعمال آن در مدتی که عرفاً قطع استعمال مصداق پیدا کند، موجب سقوط و زوال مالکیت آن است. در واقع این حق به علت قطع استعمال، بلا صاحب یا بلامالک خواهد شد.

با زوال امتیاز ناشی از نام تجارتی،اشخاص ثالث می توانند به عنوان نام تجاری از این نام استفاده کنند. بنابراین تجار یا مؤسسات تجاری باید برای جلوگیری از سقوط نام بازرگانی آنان و حفاظت از آن تلاش لازم به عمل آورند زیرا ممکن است غیر ارادی این حق ساقط شود.

اعراض از حق مالکیت برند

اعراض عبارت از انصراف یا چشم پوشیدن صاحب حق مالی و مالک از حقوق مالی و یا اموال خود است .اعراض یک عمل حقوقی یک جانبه یا ایقاع است بنابراین نیاز به قصد انشاء دارد با این ترتیب افراد فاقد اهلیت قانونی صلاحیت اعراض حق مالی یا مالکیت خود را ندارند.

اعراض از حق بازرگانی باید صریح یا ضمنی ولی فاقد ابهام بوده و از روی قصد و اراده صورت گرفته باشد. به طور مثال اگر تاجری نام تجاری دیگری غیر از نام قبلی برای فعالیت تجاری خود یا مؤسسه تجاری خود انتخاب کند، به مفهوم اعراض از حق محسوب می شود و فاقد ابهام است. اما نادیده گرفتن استفاده افراد ثالث از نام تجاری یا اعتراض نکردن به آنان، اعراض از حق نبوده و موجب سقوط حق نیست.

عدم تمدید برند یا نام تجارتی

طبق ماده 579 قانون تجارت ایران چنانچه نام بازرگانی به ثبت رسیده باشد، مدت اعتبار آن از تاریخ ثبت پنج سال است ولی در زمینۀ تجدید آن و نتیجۀ عدم تجدید ثبت حکمی وجود ندارد که وضع مقررات کامل در زمینۀ اسم تجارتی و حقوق و آثار آن در نظام حقوقی ایران ضروری است. اصولاً مدت اعتبار نام بازرگانی در صورتی قابل طرح است که نام بازرگانی الزاماً یا اختیاراً به ثبت رسیده باشد. ولی اگر نسبت به تجدید ثبت آن مدتی نسبتاً طولانی اقدام به عمل نیاید، امارۀ اعراض از حق نسبت به نام بازرگانی محسوب خواهد شد مگر این که نص خاصی بر خلاف آن وجود داشته باشد.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.