جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

استعلام برند قبل از ثبت

استعلام برند قبل از ثبت

از مهم ترین و حیاتی ترین اقدام قبل از ثبت برند استعلام برند قبل از ثبت است که باید توسط کارشناسان متخصص در این زمینه انجام پذیرد. از این جهت متن زیر را به شما ارائه می دهیم تا راهنمای مناسب شما باشد. در صورت پیش آمدن هر سوالی تنها کافی است با مجتمع ثبتی پایش تماس بگیرید.

نحوه استعلام برند قبل از ثبت

اصطلاحاً برند عبارت است از هر نوع علامتی اعم از نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر و دیگر موارد که به منظور امتیاز و تمییز لوازم صنعتی و تجاری تعیین و انتخاب می گردد.

در حقیقت برند معرف و مشخص کننده محصولی می باشد که تحت آن علامت ارائه می گردد. از این رو که برند مطابق ماده 2 قانون علامت ها و اختراعات ثبت شده باشد انحصاری می باشد یعنی مختص کسی می باشد که آن را ثبت نموده باشد و بازرگانان دیگر مجوز استعمال از آن را نخواهند داشت.

شایان ذکر است که به دلیل تنوع و کثرت برندها در بازار داخلی ایران و هم چنین خارج از ایران، از مبادرات لازم قبل از ثبت برندهای تجاری، استعلام برند می باشد. توضیح آن که، در آیین نامه به منظور تمامی اجناس، طبقه هایی قائل و آن را به 45 طبقه کاری قسمت نموده اند به عنوان مثال طبقه 1 محصولات شیمیایی که در صنایع و علوم و عکاسی و کشاورزی و کود طبیعی و مصنوعی و مواد آب دادن فلزات و دباغی است و طبقه 23 انواع نخ و طبقه 24 انواع پارچه است.

بنابراین ، درخواست کننده بایستی مشخص نماید در طبقه (زمینه) فعالیتی که مد نظر وی است آن نام قبلاَ ثبت شده است یا خیر. بدین صورت می توان اطمینان حاصل نمود که برند مورد نظر وی، ازجانب دیگر تولید کنندگان و یا واحدهای صنعتی دیگر، مورد استعمال و یا بهره وری قرار نگرفته است.

استعلام برند قبل از ثبت

مراحل استعلام برند

رجوع به سامانه روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir

در این شیوه بعد از آن که وارد سامانه بالا شدید با رجوع نمودن به قسمت آگهی های قانونی و با انتخاب نمودن علامت تجاری به عنوان نوع آگهی اسم های مورد نظر را وا د نمایید و از بین روزنامه های جستجو به استعلام برند مورد نظر بپردازید.
آشکار و واضح است که در خواست کنندگان محترم در صورت تکراری بودن نام برند بایستی از انتخاب نمودن همان نام خودداری نمایند. بدین ترتیب، از هدررفتن زمان و هزینه هم جلوگیری خواهد شد.

مراجعه به سامانه اداره مالکیت صنعتی به نشانی http://iripo.ssaa.ir در این سامانه می توان از شیوه دکمه جستجو وارد صفحه جستجو شد و اسم مورد نظر و طبقه مورد تقاضا را مشخص نمود و بر روی گزینه جستجو کلیک نمود.در صورت وجود هر گونه سابقه ثبتی نتیجه ها به شما ابلاغ خواهد گردید.

شایان ذکر است، شما می توانید از طریق تماس با مشاورین ما در مجتمع ثبتی پایش، کلیه امور را به کارشناسان و مشاوران ما بسپارید. کارشناسان ما در این مرکز در کوتاه ترین زمان ممکن و به صورت رایگان از برند شما استعلام خواهند گرفت و در کلیه مرحله های ثبت برند شما را راهنمایی خواهند کرد.

برند های قابل ثبت

در کشور ما، مطابق بند الف و ب ماده 30 قانون جدید ثبت برند مصوب 1386، تنها ثبت برند هایی پذیرفته است که قابل مشاهده و دیدن باشد و ثبت برند های صوتی، بوها یا طعم های مختلف و هر گونه برند های غیر قابل مشاهده پذیرفته نیست.

از جمله نشانه هایی که به عنوان برندهای تجاری و صنعتی قابلیت آن را دارند که قانوناَ تحت حمایت قرار گیرند عبارت است از :

1- برندهای بیانی و قابل نوشتن

این گونه از برند ها که حدود 80در صد از برند ها را تشکیل می دهد هم دیدنی و هم شنیدنی می باشند. نقطه مشترک آن ها این می باشد که از حروف الفبا تشکیل شده اند.

2- واژه های زبان رایج

در این جا الزام و ضوررتی به منظور برگزیدن یک کلمه تازه و بدیع وجود ندارد، همین قدر که واژه بتواند به اندازه کافی موضوع (کالا یا خدمات) را مشخص سازد مناسب می باشد. (مانند صابون لوکس) در این شیوه به طور معمول از لغت های زبان متداول به منظور ساختن یک برند تجاری استعمال می گردد.

3- اعداد

استعمال نمودن از رقم ها از چشم انداز بازاریابی علاوه بر این که بسیار کوتاه می باشد برعکس کلمه ها جمله های شعار و عبارت ها در سراسر جهان برداشت مشابهی از آن ها موجود می باشد اما شکل های متداول آن ها در این می باشد که رقم ها پایین تر از ده هزار بیشتر به ثبت رسیده اند به عبارت دیگر خصوصا به منظور بعضی از کالاها به دلیل ثبت قبلی به سختی و دشواری در دسترس قرار دارند.

علامت های شماره 206 به منظور یک خودرو،شماره های 19 و 5 به منظور عطر شانل ،شماره 330 c به منظور نوعی از هواپیمای باربری آمریکایی و غیره نمونه هایی از هزاران شماره هایی می باشد که به منظور متفاوت نمودن کالاهای مختلف استفاده شده اند.

4- حروف اختصاری

ده ها سال است که برای نشان دادن نام طولانی یک سازمان، تجارت خانه، موسسه تولیدی یا خدماتی، حروف اول کلمات ترکیب شده نام آن سازمان را در کنار هم قرار می دهند و به اصطلاح حرف اختصاصی ” سیگل ” به وجود می آورند. از میان معروف ترین گروه حروف می توان از آی. بی . ام یاد نمود. امروزه در سراسر دنیا از مجموعه حروف استفاده وسیع می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها