تسلیم اظهارنامه ثبت برند

در نظام حقوقی ایران همانند بسیاری از کشورهای جهان ثبت علائم و برندهای تجاری و خدماتی، سبب تملک و کسب حق مالکیت بر علائم دانسته شده است.

ثبت علائم تجاری نیاز به درخواست دارد و این درخواست تحت عنوان اظهارنامه یا در فرم مخصوص به نام اظهارنامه باید تسلیم مرجع ثبت گردد.

طبق ماده 105 آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1/11/1387 قوه قضائیه :

«ثبت علامت مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است»

تسلیم اظهارنامه به صورت حضوری یا با پست سفارشی یا پست الکترونیکی از طرف متقاضی طبق ماده 107 آئین نامه امکان پذیر است.

مرجع ثبت اظهارنامه برند

مرجع ثبت علائم تجاری طبق ماده 36 ق.ث.ا.ط.ع مصوب 1386،«اداره مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور»وابسته به قوه قضائیه ایران است.

نحوه ثبت اظهارنامه برند

اظهارنامه ثبت علامت باید حاوی نکات وشرایط زیر باشد:

1. اظهارنامه باید در فرم های مخصوص برای شخص حقیقی و شخص حقوقی برابر فرم (ع-1) ضمیمه شماره 3آئین نامه اجرائی مصوب 1387 در دو نسخه و به زبان فارسی تنظیم و پس از ذکر تاریخ، توسطه متقاضی یا نماینده قانونی وی امضاء می شود ( ماده 107 آئین نامه)

2. باید در فرم اظهارنامه ثبت علامت، مشخصات متقاضی یا متقاضیان شخص حقیقی از قبیل نام متقاضی، کد یا شماره ملی، تابعیت متقاضی، نشانی یا ذکر کد پستی، کشور محل اقامت ، شماره تلفن، شماره دورنگار و نشانی الکترونیکی (ایمیل) درج گردد و در فرم اظهارنامه ثبت علامت شخص حقوقی باید نام شخص حقوقی، نوع شخص حقوقی، رشته فعالیت محل و شماره ثبت، تابعیت، اقامتگاه، مرکزاصلی، نشانی، سایر اطلاعات ،شماره تلفن، شماره دورنگار، نشانی الکترونیکی(ایمیل)درج گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت برند با کارشناسان ما در تماس باشید.

3. ممکن است اظهارنامه را نماینده قانونی شخص حقیقی یا حقوقی ( وکیل، مدیر عامل) تسلیم مرجع ثبت علامت کند که در این صورت باید مشخصات کامل نماینده قانونی نیز در اظهارنامه و درستون شماره 2فرم اظهارنامه درج گردد.

4. رشته فعالیت اقتصادی مالک اعم از تولیدات صنعتی، کشاورزی و نوع خدمات متقاضی یا متقاضیان ثبت علامت باید در ستون شماره 3 فرم اظهارنامه درج و مشخص گردد.

5. درج مشخصات دریافت کننده ابلاغ ها در ایران(در صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد) نام و شماره کارت ملی و نشانی کامل با ذکر کد پستی در ستون شماره 4فرم اظهارنامه ضروری است.

6. اگر علامت مورد درخواست ثبت، علامت یا مارک جمعی باشد، توضیح اجمالی موضوع علامت جمعی ضروری است.

7. الصاق نمونه علامت در کادر مربوط مشخص شده در فرم اظهارنامه ضروری است.

8. توصیف و تعیین اجزاء علامت و تعیین حروف مشخص که ویژگی علامت محسوب می شوند اگر علامت مشتمل برحروف خاص باشد، لازم است.

9. در صورتی که علامت مشتمل برکلماتی غیرفارسی باشد، درج آوا نویسی و ترجمه آن لازم است.

10. ذکر سه بعدی بودن علامت

11. ذکر رنگ به عنوان صفت مشخصه یا ویژگی خاص علامت ضروری است.

12. ذکر نوع کالاها و خدمات با مشخص کردن طبقه یاطبقات بر اساس بند 3 ضمیمه شماره 2آئین نامه اجرایی مصوب 1387 که با طبقه بندی بین المللی علائم صنعتی و تجاری بین المللی موافقت نامه نیس و اصلاحات بعدی آن مطابقت داشته باشد، ضروری است و طبق موافقت نامه بین المللی و اصلاحات تا سال 2001 کلیه تولیدات صنعتی، کشاورزی و خدمات، به 45 طبقه تقسیم ودر تاریخ 9/2/1382 طبقه بندی جدید به تصویب قوه قضائیه ایران رسیده و جدول طبقه بندی علائم صنعتی و تجاری قبلی کان لم یکن گردیده است.

13. ذکر حق تقدم، در صورت درخواست

اگر ادعای حق تقدم شود در این مورد لازم است نام کشور و تاریخ ثبت اظهارنامه اصلی، شماره اظهارنامه اصلی، طبقه بندی کالا و خدمات موضوع علامت در اظهارنامه و در ستون مربوط درج گردد.

در صورتی که اظهارنامه مقدم، یکی اظهارنامه بین المللی یا منطقه ای باشد، تعیین کشورهایی که اظهارنامه به آن ها تسلیم شده و تعیین اداره ای که اظهارنامه به آن تسلیم شده، ضروری است.

14. ذکر پیوست های اظهارنامه

مدارک لازم برای ثبت اظهارنامه برند

که عبارتند از: اصل مدارک مثبت هویت متقاضی یا نماینده قانونی، ده نمونه گرافیکی یا تصویر از علامت در ابعاد سانتیمتر، در صورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه شود، نسخه ای از ضوابط وشرایط استفاده از علامت جمعی و تائیدیه مقام صلاحیت دار، مدرک نمایندگی قانونی( وکالتنامه، دلیل مدیریت عاملی) ارائه مدارک دال برفعالیت در رشته مربوط ، اسناد حق تقدم که به تائید اداره مبداء رسیده باشد، رسید پرداخت هزینه ثبت اظهارنامه وسایر اسناد و مدارک لازم.

هزینه ثبت اظهارنامه برند

هزینه ثبت اظهارنامه طبق جدول شماره 3ضمیمه یک آئین نامه اجرایی ایران به ازاء یک طبقه برای شخص حقیقی 200/000 ریال و شخص حقوقی 400/000 ریال تعیین شده که باید به حساب اداره کل ثبت مالکیت صنعتی پرداخت و رسید آن ضمیمه اظهار نامه، تسلیم اداره مرجع ثبت گردد.

متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس، تقاضای خود را مستقیماً تسلیم مرجع ثبت( اداره ثبت علائم اداره کل مالکیت صنعتی) می نمایند، می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده در جدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی بپردازند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.