خصیصه استقلال وجودی برند یا علامت تجاری

مارک یا علامت تجاری، صنعتی یا خدماتی پس از آن که پا به عرصه وجود گذاشت وطبق ضوابط قانونی درمرجع صلاحیت دار به ثبت رسید، وجودی مستقل و غیروابسته به عوامل ایجادی آن پیدا می کند.

به عبارت دیگر با وجود این که حقوق ناشی از مارک،برای شکل گیری نیاز به تحقق خصوصیاتی دارد واثر هر علامت تجارتی یا مارک تولید و عرضه خدمات، منحصر و محدود یا مرتبط است به موضوعات یا نوع تولید کالا و یا نوع فعالیت اقتصادی یا خدماتی که در اظهارنامه و درخواست ثبت مارک عنوان شده است، ولی وقتی مارکی به ثبت رسیده دیگر به موضوعات مارک یا صاحب آن کاملا وابسته نخواهد بود.

بلکه به نحوی استقلال پیدا می کند، به طوری که ادامه وجود آن با کیفیت محصولاتی که تولید وبه بازار عرضه می شود ویا با کیفیت ارائه خدمات و حتی به صلاحیت صاحب مارک ویا سایر شرایط صحت که برای ثبت مارک لازم بوده وابستگی نخواهد داشت ودر نتیجه جز در موارد خاص و استثنایی هیچ علامت یا مارکی،به علت تنزل کیفیت تولیدات یا ارائه خدمات یا سلب صلاحیت یا عدم صلاحیت مالک مارک در عرضه کالا و ارائه خدمات ، ابطال نمی گردد و یا مانع تمدید اعتبار آن نخواهد بود.

البته در بررسی درخواست ثبت مارک یا علائم تجاری، صنعتی یا خدماتی نیز، کیفیت تولید یا ارائه خدمات موضوع اظهار نامه و صلاحیت متقاضی ثبت علامت تجاری یا مارک، در انجام فعالیت تجارتی یا عرضه محصول یا خدمات مورد توجه قرار نخواهد گرفت و فقط موضوعات یا فعالیت های خلاف نظم عمومی ، اخلاق حسنه و بهداشت وسلامت عمومی از موانع پذیرش درخواست علامت ثبت مارک محسوب است و تقاضای ثبت آن رد خواهد شد.

در نظام فعلی حقوق ایران نیز با توجه به بند ب ماده 32 قانون جدید ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 وضع برهمین منوال است و علائم خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه قابل ثبت نیست ولی ماهیت یا کیفیت واقعی و عملی موضوع مارک که محصول یا خدمات است شرط صحت درخواست ثبت مارک قلمداد نشده است.

ماده 7 کنوانسیون پاریس مصوب 1883 در این زمینه چنین عنوان کرده است: «کیفیت محصولی که علامت کارخانه یا نشانی تجارتی باید روی آن الصاق گردد نمی تواند در هیچ مورد مانع ثبت علامت مزبور شود»

منظور ماده مذکور این است که چگونگی ماهیت و کیفیت محصولی که علامت صنعتی یا تجارتی معرف محصول مزبور و وسیله تمایزآن از محصولات مشابه است، در هیچ مورد مانع ثبت آن نیست. در نظام حقوقی کشور فرانسه با توجه به ماده 7 کنوانسیون پاریس و بند چهارم ماده 15 موافقنامه در زمینه مالکیت فکری وابسته به تجارت مصوب 15 دسامبر 1993 و ماده1-711 قانون مالکیت فکری و صنعتی مصوب اول ژوئیه 1992، اصل عدم وابستگی یعنی استقلال مارک، پذیرفته شده است.

همین حالا برای ثبت برند با کارشناسان مجموعه ثبتی پایش در تماس باشید.

طبق مستنبط از مواد اشاره شده، مارک یا علامت تجارتی به موضوع و نوع فعالیت های تولیدی و خدماتی آن، چندان وابستگی ندارد. یعنی در عین حال که علامت تجاری به موضوع تولید کالا و یا فعالیت خدماتی مندرج در اظهارنامه تنظیمی و ارسالی به مرجع صالح برای ثبت، ارتباط دارد و اثر حقوقی یا حق اولویت ناشی از مارک وابسته به قلمرو نوع فعالیت اقتصادی و تمایز بخشی آن از فعالیت های مشابه آن است، اما علامت به کیفیت تولیدات یا ارائه خدمات و یا حتی صلاحیت متقاضی، وابستگی ندارد و درواقع از این جهت موجودی مستقل است و به عبارتی ممکن است مارکی یا علامتی به طور قانونی و یا جمع شرایط لازم به ثبت برسد ولی دارنده و یا مالک مارک، صلاحیت یا اجازه بهره برداری از آن را نداشته باشد.

به طور مثال ممکن است مارکی یا علامتی برای تولید محصولات یا خدماتی به ثبت برسد ولی صاحب علامت هنوز نتوانسته باشد مجوز بهره برداری از مراجع صالح تحصیل کند .

با این حال، مارک وجود خارجی دارد. ماده 1-711 قانون مالکیت فکری وصنعتی فرانسه در زمینه مارک عنوان کرده است که مارک برای متمایز کردن تولیدات یا خدمات موضوع آن به کار می رود ولی به این مفهوم نیست که لزوماً صاحب مارک ثبت شده، مجاز به انجام فعالیت های آن خواهد بود ولی حق تقدم و اولویت صاحب امتیاز یا دارنده مارک محفوظ است و در برابر تجاوز به این حق و تقلید از مارک مزبور حق دفاع دارد و می تواند از تقلید یا تجاوز به مارک ثبت شده جلوگیری کند وبرای حفظ حقوق خود به مراجع صلاحیت دار قضایی مراجعه و علیه متجاوز شکایت یا اقامه دعوی نماید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.