جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

عمر برند یا علامت تجاری

عمر برند یا علامت تجاری

اگر ثبت برند را انجام داده باشید این سوال قطعا برایتان پیش آمده که عمر برند یا علامت تجاری چقدر خواهد بود و یا اعتبار آن تا چند وقت است ؟ برای پاسخ به سوالات شما متن زیر می تواند راهنمای مناسب شما باشد که در ادامه به نکات مهم حقوقی اشاره می کنیم.

عمر برند یا علامت تجاری چقدر است ؟

مارک یا علامت تجاری، صنعتی یا خدماتی پس از آن که پا به عرصه وجود گذاشت و طبق ضوابط قانونی درمرجع صلاحیت دار به ثبت رسید، وجودی مستقل و غیروابسته به عوامل ایجادی آن پیدا می کند.

به عبارت دیگر با وجود این که حقوق ناشی از مارک، برای شکل گیری نیاز به تحقق خصوصیاتی دارد و اثر هر علامت تجارتی یا مارک تولید و عرضه خدمات، منحصر و محدود یا مرتبط است.

به موضوعات یا نوع تولید کالا و یا نوع فعالیت اقتصادی یا خدماتی که در اظهارنامه و درخواست ثبت مارک عنوان شده است، ولی وقتی مارکی به ثبت رسیده دیگر به موضوعات مارک یا صاحب آن کاملا وابسته نخواهد بود.

بلکه به نحوی استقلال پیدا می کند، به طوری که ادامه وجود آن با کیفیت محصولاتی که تولید به بازار عرضه می شود ویا با کیفیت ارائه خدمات و حتی به صلاحیت صاحب مارک یا سایر شرایط صحت که برای ثبت مارک لازم بوده وابستگی نخواهد داشت.

در نتیجه جز در موارد خاص و استثنایی هیچ علامت یا مارکی، به علت تنزل کیفیت تولیدات یا ارائه خدمات یا سلب صلاحیت یا عدم صلاحیت مالک مارک در عرضه کالا و ارائه خدمات، ابطال نمی گردد و یا مانع تمدید اعتبار آن نخواهد بود.

البته در بررسی درخواست ثبت مارک یا علائم تجاری، صنعتی یا خدماتی نیز، کیفیت تولید یا ارائه خدمات موضوع اظهار نامه و صلاحیت متقاضی ثبت علامت تجاری یا مارک، در انجام فعالیت تجارتی یا عرضه محصول یا خدمات مورد توجه قرار نخواهد گرفت و فقط موضوعات یا فعالیت های خلاف نظم عمومی، اخلاق حسنه و بهداشت و سلامت عمومی از موانع پذیرش درخواست علامت ثبت مارک محسوب است و تقاضای ثبت آن رد خواهد شد.

عمر برند یا علامت تجاری

قانون جدید ثبت علامت تجاری

در نظام فعلی حقوق ایران نیز با توجه به بند ب ماده 32 قانون جدید ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 وضع برهمین منوال است و علائم خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه قابل ثبت نیست ولی ماهیت یا کیفیت واقعی و عملی موضوع مارک که محصول یا خدمات است شرط صحت درخواست ثبت مارک قلمداد نشده است.

ماده 7 کنوانسیون پاریس مصوب 1883 در این زمینه چنین عنوان کرده است: «کیفیت محصولی که علامت کارخانه یا نشانی تجارتی باید روی آن الصاق گردد نمی تواند در هیچ مورد مانع ثبت علامت مزبور شود.»

منظور ماده مذکور این است که چگونگی ماهیت و کیفیت محصولی که علامت صنعتی یا تجارتی معرف محصول مزبور و وسیله تمایزآن از محصولات مشابه است، در هیچ مورد مانع ثبت آن نیست.

در نظام حقوقی کشور فرانسه با توجه به ماده 7 کنوانسیون پاریس و بند چهارم ماده 15 موافقنامه در زمینه مالکیت فکری وابسته به تجارت مصوب 15 دسامبر 1993 و ماده1-711 قانون مالکیت فکری و صنعتی مصوب اول ژوئیه 1992، اصل عدم وابستگی یعنی استقلال مارک، پذیرفته شده است.

همین حالا برای ثبت برند با کارشناسان مجتمع ثبت پایش در تماس باشید.

طبق مستنبط از مواد اشاره شده، مارک یا علامت تجارتی به موضوع و نوع فعالیت های تولیدی و خدماتی آن، چندان وابستگی ندارد.

یعنی در عین حال که علامت تجاری به موضوع تولید کالا و یا فعالیت خدماتی مندرج در اظهارنامه تنظیمی و ارسالی به مرجع صالح برای ثبت، ارتباط دارد. اثر حقوقی یا حق اولویت ناشی از مارک وابسته به قلمرو نوع فعالیت اقتصادی و تمایز بخشی آن از فعالیت های مشابه آن است.

اما علامت به کیفیت تولیدات یا ارائه خدمات و یا حتی صلاحیت متقاضی، وابستگی ندارد و در واقع از این جهت موجودی مستقل است و به عبارتی ممکن است مارکی یا علامتی به طور قانونی و یا جمع شرایط لازم به ثبت برسد ولی دارنده و یا مالک مارک، صلاحیت یا اجازه بهره برداری از آن را نداشته باشد.

به طور مثال ممکن است مارکی یا علامتی برای تولید محصولات یا خدماتی به ثبت برسد ولی صاحب علامت هنوز نتوانسته باشد مجوز بهره برداری از مراجع صالح تحصیل کند.

با این حال، مارک وجود خارجی دارد. ماده 1-711 قانون مالکیت فکری و صنعتی فرانسه در زمینه مارک عنوان کرده است که مارک برای متمایز کردن تولیدات یا خدمات موضوع آن به کار می رود ولی به این مفهوم نیست که لزوماً صاحب مارک ثبت شده.

مجاز به انجام فعالیت های آن خواهد بود ولی حق تقدم و اولویت صاحب امتیاز یا دارنده مارک محفوظ است. در برابر تجاوز به این حق و تقلید از مارک مزبور حق دفاع دارد و می تواند از تقلید یا تجاوز به مارک ثبت شده جلوگیری کند. برای حفظ حقوق خود به مراجع صلاحیت دار قضایی مراجعه و علیه متجاوز شکایت یا اقامه دعوی نماید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها