جهت انتخاب برند تجاری ملزوم به رعایت شروط ویژ‌ه‌ای هستیم؛ انتخاب نام تجاری می‌بایست خلاقانه بوده و برای مشتری هیچ گونه ابهام و انحرافی نداشته باشد. نام برند باید نوین باشد؛ بدین معنا که شکل و فرم آن جهت نام محصولات یک شرکت نو باشد و هیچ پیشینه‌ی قبلی در نام گذاری آن وجود نداشته باشد.

جالب توجه است که نامی که قبلاً توسط شرکتی برای طبقه‌ی خاصی از محصول انتخاب شده است، چنانچه شما نام مشابه با آن را اختیار کرده باشید، ممنوع از استفاد‌ه‌ی علامت تجاری مشابه و همچنین ثبت آن خواهید بود.

اینک شرایط برای انتخاب برند تجاری پیچیده و مشکل شده است، چرا که برندهای ثبت شده به طور قابل ملاحظه‌ای روبه افزایش است و همچنان‌چه بیان شد، برند ثبت شد‌ه‌ی قبلی دیگر قابلیت استفاد‌ه‌ی مجدد ندارد؛ بدین وسیله به منظور جلوگیری از مردود شدن برند انتخابی، بهتر است قبل از آن برای برند مورد نظر خود استعلام نمایید.

استعلام آنلاین برند

برای اطمینان از اینکه برند پیشنهادی شما قبلاً توسط شرکتی ثبت نشده باشد، می‌بایست به پایگاه اینترنتی روزنامه‌ی رسمی کشور به آدرس http://rrk.irمراجعه نمایید.

سامانه‌ی جزء موثق‌ترین روش‌های استعلام برند تجاری بوده و نحو‌ه‌ی استعلام درآن بدین گونه است که ابتدا وارد سامانه شده و در قسمت آگهی‌های قانونی، نام برند را نوع آگهی قرار داده و تمامی موارد خواسته شده را وارد نموده، سپس بر روی گزینه‌ی جستجو کلیک می‌نمایید. استعلام برند سبب می‌شود که از نام‌های تجاری در 45 طبقه‌ی کالاها مطلع گردید یا حتی در صورتی که نام پیشنهادی شما در لیست برندهای ثبت شد‌ه‌ی سامانه باشد، متوجه نام آن شده و دیگر مجبور به تنظیم اظهارنامه‌ای دیگر جهت نام برند نخواهید بود.

شرایط انتخاب و تعیین برند تجاری

ابتکاری و خلاقانه بودن علامت تجاری

ویژگی مهم برند تجاری انتخاب آن همراه با ابتکار و خلاقیت توام با شکل و طرحی لطیف می‌باشد. سادگی علامت تجاری به گونه‌ای با خود جسم اشتباه گرفته شود، پشتیبانی و حمایت از محصول و همچنین نتایج مثبت ناشی از ابتکار در علامت تجاری را در پی نخواهد داشت. از سویی دیگر خلاقانه بودن علامت تجاری سبب می‌گردد تا اسامی عام (مانند کلمه‌ی چای) عنوان آن نباشد. همچنین اشکال و خطوط هندسی بامعنا (مانند دایره، مستطیل و لوزی و ...) و اعداد بیانگر کیفیت کالا، به معنای ابتکار عمل در برند تجاری نیست، اما در صورتی که از عددی در برند تجاری استفاده گشت، آن عدد می‌بایست با نوع محصول کاملاً متمایز بوده و در صورت لزوم طرح و شکلی در آن به کار برده نشود.

مانع از گمان اشتباه مشتری نسبت به برند تجاری انتخابی

برند تجاری باید به گونه‌ای باشد تا مانع از ظن و گمان نابجای مشتری در تشخیص و انتخاب کالای موردنظر خود در صورت مشابهت با علامت تجاری دیگر شود. به عنوان نمونه اگر دو جزء علامت تجاری با یکدیگر، تشکیل یک علامت مرکب را بدهد؛ به گونه‌ای که جزئی مشترک میان علامت انتخابی شما و علامت تجاری دیگر قرار بگیرد، منجر به اختلاف نظر طرفین خواهد شد. برخی اوقات برداشت اشتباه مشتری ممکن است ناشی از اسم ناحیه‌ی جغرافیایی بوده؛ اما کالای شما هیچ گونه ارتباطی با آن منطقه نداشته باشد؛ بدین ترتیب سبب گمراهی خریدار شده، چرا که تصور آنها از کالای شما، نوع و حتی کیفیت و جنس آن، این است که با آن منطقه ارتباطی تنگاتنگ دارد، بنابراین به اشتباه آن را خریداری و سپس مصرف می‌کنند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.