ثبت برند 🥇【شرایط ثبت برند ✔️】

ثبت برند؛ عاملی برای اعتبار و برتری بین رقبا اخذ گواهینامه نام تجاری یا همان «برند» یک سند معتبر با مزایای مختلف برای کسی است که آن را از اداره کل مالکیت صنعتی دریافت می کند. هر تولید کننده و صاحب شغلی برای محصولات خود باید نامی انتخاب کند که مشتریان برای خرید و شناخت محصول بدنبال نام تجاری محصول باشند. اصل و اساس شروع هر فعالیت یا تولید انتخاب نام تجاری و ثبت برند آن برای جلوگیری از کپی برداری سایرین می باشد. امروزه صاحبان همه ی مشاغل برند خود را به ثبت رسانده اند و شاید به فکر ثبت برند دوم یا سوم و…. برای محصولات خود باشند. ثبت برند در تمامی رشته های مشاغل مختلف با کالاهای متفاوت در زمینه های بازرگانی، تولیدی، فروشگاهی و خدمات قابل اخذ می باشد که می تواند به طور مستقیم بر روی کالای قابل عرضه اعتبار بخشی کند و انحصار و حمایت دولت را در پشتیبانی از صاحب برند را به همراه دارد.

شرایط ثبت برند

 1. برند موجب تمایز کالا و خدمت شرکت ها نسبت به همدیگر می شود.
 2. از طریق برند یک شرکت شناخته می شود.
 3. موجب می شوند بازاریابی به سریعترین و سهل ترین وجه ممکن انجام گیرد.
 4. باعث می شود هزینه های معرفی کالا یا خدمات به طور چشم گیری کاهش یابد.
 5. روند تبلیغاتی کالا یا خدمات را آسان تر و هزینه مربوط به آن را کاهش می دهد.
 6. با ثبت برند به شرکت مورد نظر اعطای نمایندگی تعلق می گیرد.
 7. کسب درآمدی جدید برای شرکت با واگذاری برند خود به سایر شرکت ها.

ثبت برند

برند یا علامت تجاری (Trade Mark) ، علامتی با رنگ ، شکل ، حرف ، شعار ، آهنگ و تصاویر خاص می باشد و از این رو ثبت برند کسب و کارتان مهم تلقی میگردد. این نکته را همواره باید در نظر داشته باشید که نام تجاری یا برند همواره میبایست با علامت تجاری همان محصول همخوانی داشته باشد شخصی که به ثبت برند می پردازد ، این اطمینان را دارد که شخص دیگری نمی تواند از آن نام و نشان استفاده نماید. علامت تجاری تصویری است که یک شرکت یا سازمان از خود یا محصولش ، آن چنان که هست ارائه می دهد ، اما برند بعنوان هویت تجاری محصول قلمداد می شود. از جمله عواملی که در شناخت کامل یک برند موثر هستند می توان به بسته بندی ، نوع ارائه ی محصول ، مخاطبان محصول ، کیفیت آن ، تبلیغات ، تجربه ها و … اشاره نمود.

مدارک ثبت برند

مدارک ثبت برند برای اشخاص حقوقی

 1. کپی شناسنامه
 2. کپی کارت ملی
 3. کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
 4. کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 5. کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

مدارک ثبت برند برای اشخاص حقیقی

 1. کپی شناسنامه
 2. کارت ملی
 3. کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
 4. کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی

مراحل ثبت برند

هر بازرگانی که محصول خود را به بازار عرضه می کند می تواند برند تجارتی مخصوصی برای آن محصول اختیار نماید، بشرطی که برند مزبور را طبق قانون در اداره ی ثبت شرکت ها و علائم و اختراعات کرج به ثبت رساند .برای همین منظور ماده ی 2 قانون ثبت علائم و اختراعات مقرر داشته است که: «حق استعمال انحصاری برند تجارتی فقط برای کسی شناخته خواهد شد که برند خود را به ثبت رساند. ».برای ثبت برند تجاری لازم است که کلیه ی مدارک لازم قانونی فراهم باشد و با رعایت کامل مقررات ،مراحل قانونی ثبت آن طی شده باشد.

نخست باید به سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس http:/iripo.ssaa.ir مراجعه کرده و فرم مربوط به تقاضانامه را تکمیل کنید. در این فرم، اطلاعات و مدارک شخص حقیقی یا حقوقی دارنده برند لازم است. خصوصیات کالا و خدمات در ۴۵ طبقه موجود گزینش شده و سپس مدارک شخص دریافت کننده ارسال می شود. در وارد کردن کلیه اطلاعات فرم دقت کنید. زمانی که مراحل تکمیل فرم را انجام دادید،یک کد پنج رقمی دراختیار شما قرار داده می شود تا بتوانید به کمک آن از نحوه عملکرد پرونده ثبت برند خود مطلع شوید. درنهایت، کارشناس مربوطه اطلاعات و مدارک وارد شده در سایت را بررسی میکند.درنتیجه بررسی،نتیجه های متفاوتی را میتوان مشاهده کرد که به بیان زیر می باشد

در اطلاعات واردشده یا اظهارنامه تهیه شده نقص و کاستی وجود دارد.(نتیجه:نهایت۳۰روز جهت رفع نواقص اطلاعات فرصت دارید).
کالاهای مربوطه غیرقابل ثبت می باشند.(نتیجه:رد برخی از موارد تقاضایی در اظهارنامه).
مدارک و اطلاعات وارد شده مطابق مقررات قانون و بدون نقص بوده وقابل ثبت می باشد.(آگهی نوبت اول).

چنانچه اظهارنامه تایید گردد و وضعیت آگهی نوبت اول ارسال شود،باید جهت تهیه مدارک و ارائه آن به ادارا مالکیت معنوی اقدام نمود.پس از آن هزینه روزنامه رسمی و حق الثبت را پرداخت کنید تا برند شما در اطلاع همگان قرارگیرد. در نهایت علامت پیشنهادی برای شما در روزنامه رسمی کشور انتشار می یابد. در آگهی روزنامه باید نام و نشانی مالک برند، ویژگی های آن و ویژگی های مربوط به کالا های دارای برند موردنظر قید شود. چنانچه تا یک ماه پس از انتشار روزنامه، اعتراض یا شکایتی حاصل نشد، علامت مورد نظر با موفقیت به ثبت خواهد رسید

ثبت برند تجاری

ثبت برند چیست و به چه معناست؟ به مجموعه اقدامات لازم و مهم شامل: انتخاب نام و نشان تجاری حرفه‌ای، زیبا و مناسب با فعالیت، انجام استعلامات لازم به استعلام برند قبل از ثبت موسوم است، تهیه و تدارک مدارک لازم، ثبت نام در سامانه مالکیت معنوی، اخذ گواهی امضاء از دفترخانه اسناد رسمی و تایید حساب کاربری در سامانه، تنظیم دقیق و بدون نقص اظهارنامه برند و ارسال الکترونیکی آن، مراجعه به اداره مالکیت معنوی و تشکیل پرونده فیزیکی (پس از تایید اداره)، پرداخت هزینه‌ها و واریزی‌های قانونی اعم از دو نوبت روزنامه رسمی و حق الثبت و در نهایت مراجعه مجدد به اداره و دریافت سند برند، در مجموع و به اختصار ثبت برند یا علامت تجاری گفته می‌شود.

نحوه ثبت اظهارنامه برند

اظهارنامه را در دفتر ثبت وارد و برروی هریک از نسخ اظهار نامه، تاریخ دریافت اظهارنامه و شماره آن را قید و نسخه دوم آن را که دارای همان مشخصات نسخه اول است، بعد از امضاء و مهر و قید تاریخ( ساعت، روز، ماه، سال) وصول آن، با تمام حروف به عنوان رسید به متقاضی مسترد خواهد کرد اگر اظهارنامه با پست سفارسی ارسال شده باشد ،در صورت ثبت اظهارنامه، نسخه دوم آم را همراه با ضمائم و به هزینه مرجع ثبت با پست سفارسی به عنوان رسید برای متقاضی ارسال خواهد شد و در صورت عدم ثبت نیز به همان ترتیب، مراتب به اطلاع متقاضی ارسال خواهد شد و در صورت عدم ثبت نیز به همان ترتیب، مراتب به اطلاع متقاضی خواهد رسید و پاسخ اظهارنامه های واصله با پست الکترونیکی به صورت الکترونیکی داده خواهد شد. در سالهای اخیر بواسطه ی ارتقا سیستم ثبت برند در اداره مالکیت صنعتی کلیه مراجل از طریق سامانه اینترنتی ثبت برند انجام میگیرد.

شرايط ثبت برند در ايران

ماده۳۳ـ اظهارنامه ثبت‌علامت به همراه نمونه علامت وفهرست کالاها یا خدماتی که ثبت علامت تجاری برای آنها درخواست شده و براساس طبقه‌بندی قابل اجراء یا طبقه‌بندی بین‌المللی باشد، به اداره مالکیت صنعتی تسلیم می‌شود. پرداخت هزینه‌های ثبت علامت بر عهده متقاضی است‌.
ماده۳۴ـ درصورتی که اظهارنامه دربردارنده ادعای حق تقدم به شرح مذکور در کنوانسیون پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی باشد که توسط متقاضی یا سلف او در هر کشور عضو کنوانسیون تقاضا شده است‌، طبق مفاد ماده (۹) این قانون رفتار می‌شود.
ماده۳۵ـ متقاضی می‌تواند تا زمانی که اظهارنامه او هنوز ثبت‌نشده‌، آن را مسترد کند.
ماده۳۶ـ اداره مالکیت صنعتی‌، اظهارنامه را ازلحاظ انطباق با شرایط و مقررات مندرج در این قانون بررسی و درصورتی که علامت را قابل ثبت بداند، اجازه انتشار آگهی مربوط به آن را صادر می‌کند.
ماده۳۷ـ هر ذی‌نفع می‌تواند حداکثر تا سی روز از تاریخ انتشار آگهی‌، اعتراض خود را مبنی بر عدم رعایت مفاد بند (الف‌) ماده (۳۰) و ماده (۳۲) این قانون به اداره مالکیت صنعتی تسلیم نماید. دراین صورت :

    اداره مالکیت صنعتی رونوشت اعتراض‌نامه را به متقاضی ابلاغ کرده و بیست روز به او مهلت می‌دهد تا نظر خود را اعلام کند. متقاضی درصورت تأکید بر تقاضای خود یادداشت متقابلی را به همراه استدلال مربوط به اداره مذکور می‌فرستد. درغیر این‌صورت اظهارنامه وی مسترد شده تلقی خواهد شد.
    اگر متقاضی یادداشت متقابلی بفرستد، اداره مالکیت صنعتی رونوشت آن را دراختیار معترض قرار می‌دهد و با درنظر گرفتن نظرات طرفین و مواد این قانون تصمیم می‌گیرد که علامت را ثبت و یا آن را رد کند.

ماده۳۸ـ پس از انتشار آگهی اظهارنامه و تا زمان ثبت علامت‌، متقاضی از امتیازات و حقوقی برخوردار است که درصورت ثبت برخوردار خواهد بود. با این حال هرگاه به وسیله متقاضی ثبت درباره عملی که پس از آگهی اظهارنامه‌انجام شده‌، دعوایی مطرح شود و خوانده ثابت کند که در زمان انجام عمل‌، علامت، قانوناً قابل ثبت نبوده است‌، به دفاع خوانده رسیدگی و درمورد ثبت یا عدم ثبت علامت تصمیم مقتضی اتخاذ می‌شود.
ماده۳۹ـ هرگاه اداره مالکیت صنعتی تشخیص دهد که شرایط مندرج در این قانون رعایت شده است علامت را ثبت کرده و آگهی مربوط به ثبت آن را منتشر و گواهینامه ثبت را به‌نام متقاضی صادر می‌نماید.

ثبت برند در تبریز چه مزایایی دارد؟

از آنجایی که صنایع بزرگی و مطرحی همچون صنعت فرش و گلیم، قطعه سازی خودرو، گردشگری سلامت، صنایع مختلف علم پزشکی، صنعت ساختمان و صنایع وابسته، خودرو سازی، تولید شکلات، صنایع بسته بندی، تولید خودرو، تولید تراکتور، تولید موتور دیزل، صنایع دستی، صنعت حمل و نقل، صنعت چرم و بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک دیگر در این شهر دارای رونق چشمگیری است و شرکت ها، موسسات و سازمان های بسیاری در این شهر به فعالیت می پردازند.

لذا شهر تبریز از پتانسیل بسیار زیادی برای فعالیت و کسب و کار و تولید اشتغال و تولید ثروت برخوردار است و از همین رو در طی سال های اخیر بر تعداد متقاضیان ثبت برند در تبریز به تعداد قابل توجهی افزوده شده است.

همانطور که می دانید ثبت برند یک رکن اصلی برای هر شرکت محسوب می شود و در جهت مداومت و تجارت بسیار با ارزش و ضروری می باشد. شما با ثبت برند در تبریز می توانید شرکت خود را شناخته شده کنید و از سوءاستفاده رقبا از برند خود جلوگیری نمایید و همانطور که می دانید این روزها هر شرکت حرفه ای این کار را انجام داده است و دیگر یک برند ثبت شده است. گروه مدیران ثبت سعی بر این دارند که با بهره گیری از دانش و تجربه خود ثبت برند در تبریز را گسترش دهند و در این زمینه سعی بر این دارد تازه ترین اطلاعات را در خدمت شما قرار دهد، این شرکت در این زمینه دستاوردهای بسیاری را کسب کرده است.

بسیاری بر این باورند که برند صرفا یک نماد است، اما باید بدانید که به هیچ وجه به این صورت نیست، برای اصلاح این اشتباه باید برند را توصیف کنیم، برند از عناصری مانند تجربه ها، شنیده ها، خاطرات ذهن مصرف کنندگان و حتی موقعیت مکانی مراکز فروش یا قیمت آنها تشکیل شده است و مفهوم برند را تشکیل داده است. همانطور که می دانید در سال های اخیر برند تغییرات زیادی را به خود دیده است و نحوه تعریف آن تغییر کرده است و اصولا این تعریف بستگی به این دارد که چه شخصی از چه دیدی و فضایی به این حوزه نگاه داشته است. اما به یاد داشته باشید که درکل برند مفهومی پیچیده است که از ایده های جدید و ویژگی هایی خاص تشکیل می شود. وظیفه یک برند این می باشد که اطلاعات مشخصی را از یک سازمان یا یک محصول ارائه دهد و ویژگی ها و خصوصیات آن برند را به شکلی زیبا به نمایش بگذارد و البته خاص و بی همتا بودن آن برند را نشان دهد.

ثبت برند

ثبت علامت یکی از مسائلی است که برای صاحبان مشاغل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و دلیل این اهمیت این است که پس از ثبت علامت طبق قانون ثبت علامت تجاری ، شخص و یا شرکتی که اقدام به ثبت برند مذبور نموده است مجاز است که به صورت انحصاری از این برند استفاده کند،بدین معنا که از ارائه کالا یا خدمات یکسان و یا شبیه به کالا و خدمات مذبور جلوگیری بعمل آید زیرا این امر ممکن است سبب گمراهی مشتریان گردد و همچنین باعث سوء استفاده از برند ذکر شده گردد.
ثبت علامت تجاری دارای مزایایی می باشد که در اینجا به آن ها می پردازیم. گاهی ممکن است هنگام خرید محصول یا استفاده از آن محصول یا اینکه در امور فعالیت های ویژه، علامت یا لوگوی تجاری موجود روی آن تأثیر به سزایی در انتخاب شما داشته است. این همان نام تجاری است که شخص آن را برای موسسه خود به ثبت رسانیده در این صورت مالک یا شرکت با این نشان شناخته شده است و هیچ کس حق ندارد با این نام تجاری به ارائه کالا و فعالیت های خود بپردازد.

ثبت علامت باعث می شود مالک از حمایت ها و تضمین فعالیت های قانونی برخوردار شود یا اینکه می تواند با برجسته نمودن محصول یا فعالیت خود از آن استفاده نماید یا حق استفاده آن را به کس دیگری محول کند. در حقیقت حق استفاده اختصاصی از برند ثبت شده برای بکار گیری روی کالا و فعالیت مورد نظر آن به فرد دیگر قطعاً در حیطه مالک برند می باشد.

سیر پشتیبانی از علامت تجاری 10 ساله است که می توان دوباره آن را با هزینه ای تمدید نمود که بعد از این مدت ۶ ماه به مالک مهلت داده می شود تا آن را تمدید کند در این صورت باید حتماً برای حفظ آن قبل از این مدت تعیین شده آن را تمدید کرد در غیر این صورت هر کس که متقاضی این علامت تجاری باشد می تواند با پیگیری و سپری مراحل ثبت علامت تجاری آن را به نام خود ثبت کند. یکی دیگر از مزیت های ثبت برند این است که از رقابت های خلاف قانون از جمله علامت تجاری ساختگی مشابه همان برای کالا و فعالیت ناپسند ممانعت ایجاد می کند.

تعریف برند

تعریف ارائه شده از سوی انجمن بازاریابی امریکا برای برند به این شکل است که :

برند به انگلیسی (Brand) با عنوان قانونی نشان تجاری، یک طرح، نماد، عبارت، نام ، تصویر ، اصطلاح و .... است که ارائه دهنده خدمات یا فروش محصول خاصی است که به وسیله آن، از سایر محصولات و خدمات مشابه قابل تشخیص می گردد. نشان تجاری و یا برند همان چیزی است که مخاطب هنگام برخورد با آن صفات و ویژگی‌های محصول مرتبط با آن را با دیدن، شنیدن، حس کردن و غیره، به صورت ذهنی (Conceptual)، دیداری (Visual) یا شنیداری (Verbal) در ذهن خود تجسم می‌کند. در حقیقت برند همه احساسات، مفاهیم و ویژگی‌هایی که با یک نام عجین شده است را دربر می گیرد. واژه برند در جامعه ما و زبان فارسی به محصول یا خدمتی گفته می‌شود که در سطح جامعه ارزشمند بوده و از اعتبار وشهرت بسیاری برخوردار باشد. فی الواقع برندهای محبوب آنهایی هستند که دارای حسن شهرت و قدرت اجتماعی بالایی بوده و افراد نسبت به آنها حس مالکیت دارند. بی تردید بارها شنیده‌اید که می گویند " این مارک یا برند مورد علاقه من است". هنگامی که یک محصول برند یا مارک می شود که دارای هویت اجتماعی گردد به شکلی که بتواند هیجان و عواطف مشتریان را برانگیخته و اعتماد آنها را جلب کند. پس یکی از مهمترین استراتژی ها برای هر شرکت، یافتن راهی برای جلب توجه و کسب وفاداری دائم مصرف کنندگان است. جذابیت، الهام بخش بودن، منحصربه فرد بودن بودن، تناسب، و.....از ویژگی هایی است که به یک برند قدرت می بخشد.

از نظر مصرف‌کننده خرید از یک برند یعنی:

 1. مرغوبیت
 2. خطر پذیری کمتر
 3. منشا معتبر
 4. تعهد نسبت به تولید کننده
 5. هزینه پرس و جوی کمتر
 6. سپردن مسئولیت به صاحب برند
 7. نمادی برای اظهار شخصیت

برند بهترین ابزار بازاریابی و موفقیت یک سازمان، شرکت یا موسسه است که معرفی کننده یک سازمان یا شرکت با همه ابعادش است. فی الواقع یک برند معرفی کننده کالاها، خدمات و اهداف شرکت شما بوده و آن را در ذهن بیننده، مشتری و مصرف کننده مجسم می سازد.

اولین قدم در تجارت اعتماد بین تولید کننده و مصرف کننده یا خریدار و فروشنده است و علامت تجاری به وسیله برند سازی به این اعتماد و تعهد قوام می‌بخشد.

اکثر برندها با یک نماد خاص که به منظور یادآوری تعهد، عمل می‌کند، شناخته می شوند. در این نماد از رنگ، شکل، حروف و تصاویر، عبارات، موسیقی و ... برای ایجاد یک تجسم خاص و متفاوت استفاده شده تا نظر مشتری را جلب کرده و او را به سمتی که مد نظر است، هدایت کند.

هفت صفتی که یک برند تجاری باید داشته باشد

صفاتی را که یک برند قوی و نیرومند باید دارا باشد بدین شرح می باشند:

۱. تناسب ۲. جایگاه مناسب ۳. تحمل پذیری ۴. اعتبار ۵. الهام بخشی ۶. بی همتایی ۷. جذابیت برند

این عناوین از نظر مصرف کننده اینگونه تفسیر می شوند:

۱. منشا یا مبدا محصول ۲. واگذاری مسئولیت به تولیدکننده ۳. خطرپذیری کمتر ۴. هزینه پرس و جوی کمتر ۵. نشانه کیفیت ۶. معامله یا عهد و پیمان با تولیدکننده محصول ۷۷. وسیله نمادین برای اظهار شخصیت

مرحله نخست ثبت برند ، انتخاب نام مناسب برند

ابتدا لازم است که برای انتخاب نام برند چند نکته مهم را در نظر گرفت. اول اینکه اسامی مشهور را نمی توان ثبت کرد. در ضمن اگر نام انتخابی با نام برند دیگری بیش از ۵۰% تشابه داشته باشد نیز قابل ثبت نمی باشد. البته این حالت در طبقات مربوط به مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی، ایمنی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی بیشتر اتفاق می افتد. یکی از مواردی که در ثبت برند ممنوع می باشد، استفاده از نام مناطق جغرافیایی می باشد. بنابراین برای جلوگیری از رد نام، می توان از نام های مختلط و چند سیلابی برای ثبت برند در طبقه شلوغ، استفاده کرد. اگر برندی که می خواهید ثبت کنید داری لوگو نیز باشد، بهتر است از طرح های ساده و قابل فهم و زیرکانه استفاده نمود. به طور کلی ثبت برند به شکل حقیقی یا حقوقی انجام می گیرد. و شما می توانید از یک برند هم نام فارسی آن را ثبت کنید و هم نام انگلیسی آن را. برای انتخاب نام برند شئونات اسلامی را باید حتما مد نظر داشت زیرا در غیر این صورت با اخطال مواجه خواهید شد. اگر برند شما ثبت شده باشد ولی به شکل زیرکانه یا متقلبانه ای شبیه به یکی از برندهای مشهور باشد، این موضوع از طرف صاحبان برند قابل شناسایی می باشد و حتی اگر ثبت هم شده باشد، قابلیت ابطال یا برگشت دارند. برای انتخاب یک نام درست و داشتن اطلاعات لازم و کافی می توانید از مشاوران دپارتمان ثبت برند پایش استفاده نمایید.

مرحله دوم ثبت برند ، تقاضای اظهارنامه ثبت برند

بعد از انتخاب نام برند با موازین گفته شده، باید برند را ثبت نمود. برای ثبت برند در ایران باید استعلام برند کرد تا تکراری بودن یا تشابه آن مشخص شود. سپس اظهارنامه شما در سامانه اداره مالکیت صنعتی ثبت می شود. بعد از ۴۵روز حدودا پس از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره مالکیت صنعتی کرج نظر نهایی خود را برای ثبت برند در کرج به آگاهی شما می رسانند. بعد از تایید نام، آگهی تقاضا برای ثبت برند در کرج صادرخواهد گردید. البته تا ۳۰ روز بعد از چاپ آگهی تقاضا می توان اعتراض کرد. اگر اعتراض نباشد آگهی دوم در روزنامه رسمی چاپ می شود و در آخر گواهی ثبت برند ۱۰ ساله صادر می شود که تحویل مالک برند می گردد

ثبت برند مواد غذایی

ابتدایی‌ترین نیاز طبیعی بشر نیاز آن به غذا بوده است، به همین دلیل می‌تواند حرف نخست را در تجارت میان فعالین اقتصادی بزند؛ به گونه‌ای که ثبت برند مواد غذایی سبب پیشی گرفتن از سایر رقبا خواهد شد.کیفیت بالای مواد غذایی خواسته‌ی تمامی مشتریانی است که به دنبال مواد غذایی مرغوب هستند، چرا که سلامتی محصول موجبات سلامتی فرد را به همراه می‌آورد. تنوع زیاد مواد غذایی مانند نوشیدنی‌ها، دسرها، غذاهای آماده و تولیدات صنعتی مثل پفک و چیپس و ... سبب رقابت میان انواع برندهای مواد غذایی شده است و تمامی شرکت‌ها می‌بایست پس از ثبت برند تجاری خود، فعالیت‌های خود همچنین طبقات کالای خود را گسترش دهند و از به روزترین روش‌های تبلیغاتی و بازاریابی جهت شناساندن برند خود به مردم بهره ببرند.

اعتماد به برند مواد غذایی بسیار با اهمیت است، چرا که ارتباط مستقیم با مشتری دارد. لازمه‌ی فروش کالای کارخانه‌ها و وارد کردن آن به بازار کسب و کار، داشتن برند تجاری است؛ پس مدیران فنی شرکت‌های مواد غذایی دارای شرایط مصوب قانونی می‌توانند جهت اخذ مجوز برای ثبت برند تجاری، اقدام نمایند. جهت ثبت طرح تجاری دارای حروف لاتین، ارائه‌ی کارت بازرگانی همراه با مدارک مربوطه الزامی می‌باشد. همین طور جهت ثبت برند در کشورهای دیگر نیز می‌بایست برند خود را به صورت بین المللی به ثبت برسانید که ثبت آن منوط بر ضوابط جهانی توسط شرکت ثبت برند جهانی قابل انجام است.

مراحل ثبت برند مواد غذایی

پیش از فراهم نمودن مدارک جهت ثبت برند، نیازمند اخذ پروانه‌ی تأسیس می‌باشید . این پروانه سند ارائه شده از معاونت غذا و دارو بوده که پس از ثبت شرکت و صدور پروانه‌ی تأسیس اعطا می‌گردد که مدارک لازمه جهت ثبت برند مواد غذایی را به ترتیب برای اشخاص حقیقی (شخصی) و حقوقی (شرکتی) بیان می‌داریم: برای ثبت برند مخصوص مواد غذایی و انجام مراحل ثبت مربوط به آن می توانید با مجتمع ثبتی پایش در ارتباط باشید . هم چنین با مراجعه به مقاله ثبت برند می توانید از مراحل و شرایط مربوط به ثبت برند خود مطلع شوید

       

 

مدت زمان ثبت برند

ثبت برند روال و روند خاصی را در پی دارد که موسسان باید به منظور همه مراحل اطلاعات لازم و کافی داشته باشند در صورتی که این چنین نباشد مراحل با مشکل روبرو می گردد و متقاضیان مجبور می شوند که یک مرحله را چندین مرته تکرار نمایند.خاطر نشان می شویم که مدت زمان ثبت برند براساس نوع تقاض و مدارک ارائه شده متمایز می باشد. پس از ارسال اظهارنامه و دریافت رمز اظهارنامه بین 24 الی 48 ساعت زمان نیاز است تا اظهار ناه با توجه به مراحل زیر صورت گیرد.

پس از طبقه بندی مراحل وبررسی کارشناس محترم اداره فقط پرونده را از لحاظ تکمیل بودن مدارک بارگذاری شده و در صورت نقص در اطلاعات ابرازی بررسی می نماید و کارشناس مربوطه در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در اظهارنامه با مستندات مربوطه در صورت رد یا اعلام نقص پرونده اقدام قانونی خواهد نمود.
مدت زمان نظارت کارشناس مربوطه بر طبق پرونده های لازم در کارتابل او بررسی می شود که در سامانه قابل مشاهده می باشد. در صورت عدم مشکل از نظر کارشناس مربوطه به کارشناس مسئول ارجاع می گردد. الزام نظارت کارشناس مربوط از این نظر است که قبلا به ثبت نرسیده باشد. اگر تشابه با برند دیگر داشته باشد رد خواهد شد سادسا :در صورت تشابه چند کلمه ای با برندی دیگر نیاز است پرونده به رئیس اداره ارجاع داده شود تا دستورات خود را اعمال نمایند.

همانطور که ذکر شده در فوق نظر رئیس اداره در مورد ثبت برند زمانی اتفاق می افتد که برای ثبت آن برند نیاز به دستور رئیس اداره باشد، تشخیص ثبت آن بنا بر نظر رئیس مربوطه می باشد. در هریک از مراحل فوق زمان لازم برای طی این مراحل بستگی به تعداد پرونده های موجود در کارتابل کارشناسان و رئیس اداره خواهد داشت اما به طور کلی و با توجه به تجارب به دست آمده در این زمینه می توان گفت مدت آن 45 روز الی 2 ماه زمان برای طی مراحل ذکر شده نیاز می باشد. باتوجه به طولانی بودن زمان تا آگهی نوبت اول و یا رد پرونده (به دلایل مختلف) باید توجه داشت که ارسال اظهارنامه و مستندات مربوط به آن کامل باشد. برند خوب و ماندگار در صورتی که تشابه به برند دیگر نداشته باشد حایز اهمیت میباشد همانطور که گفته شد در ثبت برند عنوان برند مهم ترین می باشد به همین منظور بخش های تخصصی ثبت برند با استفاده از تجارب خود در زمینه ثبت برند و استعلام های دقیق از برندهای ثبت شده، مراجعی را در خدمت شما عزیزان گذارده شده است.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با شماره تلفن های 32711327-026 و 26655156-021 تماس حاصل نمایید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما در این مجموعه ثبتی بهره مند شوید.

 

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.