شرایط ثبت برند

ثبت برند؛ عاملی برای اعتبار و برتری بین رقبا

اخذ گواهینامه نام تجاری یا همان «برند» یک سند معتبر با مزایای مختلف برای کسی است که آن را از اداره کل مالکیت صنعتی دریافت می کند.

هر تولید کننده و صاحب شغلی برای محصولات خود باید نامی انتخاب کند که مشتریان برای خرید و شناخت محصول بدنبال نام تجاری محصول باشند.

اصل و اساس شروع هر فعالیت یا تولید انتخاب نام تجاری و ثبت برند آن برای جلوگیری از کپی برداری سایرین می باشد.

امروزه صاحبان همه ی مشاغل برند خود را به ثبت رسانده اند و شاید به فکر ثبت برند دوم یا سوم و…. برای محصولات خود باشند.

ثبت برند در تمامی رشته های مشاغل مختلف با کالاهای متفاوت در زمینه های بازرگانی، تولیدی، فروشگاهی و خدمات قابل اخذ می باشد که می تواند به طور مستقیم بر روی کالای قابل عرضه اعتبار بخشی کند و انحصار و حمایت دولت را در پشتیبانی از صاحب برند را به همراه دارد.

در صورت ثبت نام تجاری در صنف خود می توانید انحصار را در اختیار خود گرفته و اجازه استفاده و کپی برداری را از رقبای خود بگیرید. همین حالا با مجموعه ثبتی پایش در تماس باشید.

وقتی برندها دارای ارزش مالی می شوند که نکات مختلفی روی آنها انجام شود. مثلا نوع انتخاب اسم برای هر صنف متفاوت می باشد و یا فارسی و یا لاتین بودن آن، و یا نوع کالاهایی که برای آن انتخاب می شود و رعایت اصول قانونی جاری کشور در امور ثبت آن (که بهتر است با کارشناسی متخصص موسسه حقوقی پایش مذاکره شود) و از راهنمایی های رایگان همکاران ما بهرمند گردید.

تعریف برند

تعریف ارائه شده از سوی انجمن بازاریابی امریکا برای برند به این شکل است که :

برند به انگلیسی (Brand) با عنوان قانونی نشان تجاری، یک طرح، نماد، عبارت، نام ، تصویر ، اصطلاح و .... است که ارائه دهنده خدمات یا فروش محصول خاصی است که به وسیله آن، از سایر محصولات و خدمات مشابه قابل تشخیص می گردد.

نشان تجاری و یا برند همان چیزی است که مخاطب هنگام برخورد با آن صفات و ویژگی‌های محصول مرتبط با آن را با دیدن، شنیدن، حس کردن و غیره، به صورت ذهنی (Conceptual)، دیداری (Visual) یا شنیداری (Verbal) در ذهن خود تجسم می‌کند.

در حقیقت برند همه احساسات، مفاهیم و ویژگی‌هایی که با یک نام عجین شده است را دربر می گیرد.

واژه برند در جامعه ما و زبان فارسی به محصول یا خدمتی گفته می‌شود که در سطح جامعه ارزشمند بوده و از اعتبار وشهرت بسیاری برخوردار باشد. فی الواقع برندهای محبوب آنهایی هستند که دارای حسن شهرت و قدرت اجتماعی بالایی بوده و افراد نسبت به آنها حس مالکیت دارند.

بی تردید بارها شنیده‌اید که می گویند " این مارک یا برند مورد علاقه من است". هنگامی که یک محصول برند یا مارک می شود که دارای هویت اجتماعی گردد به شکلی که بتواند هیجان و عواطف مشتریان را برانگیخته و اعتماد آنها را جلب کند.

پس یکی از مهمترین استراتژی ها برای هر شرکت، یافتن راهی برای جلب توجه و کسب وفاداری دائم مصرف کنندگان است. جذابیت، الهام بخش بودن، منحصربه فرد بودن بودن، تناسب، و.....از ویژگی هایی است که به یک برند قدرت می بخشد.

از نظر مصرف‌کننده خرید از یک برند یعنی:

• مرغوبیت

• خطر پذیری کمتر

• منشا معتبر

• تعهد نسبت به تولید کننده

• هزینه پرس و جوی کمتر

• سپردن مسئولیت به صاحب برند

• نمادی برای اظهار شخصیت

• و.......

برند بهترین ابزار بازاریابی و موفقیت یک سازمان، شرکت یا موسسه است که معرفی کننده یک سازمان یا شرکت با همه ابعادش است. فی الواقع یک برند معرفی کننده کالاها، خدمات و اهداف شرکت شما بوده و آن را در ذهن بیننده، مشتری و مصرف کننده مجسم می سازد.

اولین قدم در تجارت اعتماد بین تولید کننده و مصرف کننده یا خریدار و فروشنده است و علامت تجاری به وسیله برند سازی به این اعتماد و تعهد قوام می‌بخشد.

اکثر برندها با یک نماد خاص که به منظور یادآوری تعهد، عمل می‌کند، شناخته می شوند. در این نماد از رنگ، شکل، حروف و تصاویر، عبارات، موسیقی و ... برای ایجاد یک تجسم خاص و متفاوت استفاده شده تا نظر مشتری را جلب کرده و او را به سمتی که مد نظر است، هدایت کند.

هفت صفتی که یک برند تجاری باید داشته باشد

صفاتی را که یک برند قوی و نیرومند باید دارا باشد بدین شرح می باشند:

۱. تناسب ۲. جایگاه مناسب ۳. تحمل پذیری ۴. اعتبار ۵. الهام بخشی ۶. بی همتایی ۷. جذابیت برند

این عناوین از نظر مصرف کننده اینگونه تفسیر می شوند:

۱. منشا یا مبدا محصول ۲. واگذاری مسئولیت به تولیدکننده ۳. خطرپذیری کمتر ۴. هزینه پرس و جوی کمتر ۵. نشانه کیفیت ۶. معامله یا عهد و پیمان با تولیدکننده محصول ۷۷. وسیله نمادین برای اظهار شخصیت

مراحل ثبت برند تجاری

هر بازرگانی که محصول خود را به بازار عرضه می کند می تواند برند تجارتی مخصوصی برای آن محصول اختیار نماید، بشرطی که برند مزبور را طبق قانون در اداره ی ثبت شرکت ها و علائم و اختراعات کرج به ثبت رساند .برای همین منظور ماده ی 2 قانون ثبت علائم و اختراعات مقرر داشته است که: «حق استعمال انحصاری برند تجارتی فقط برای کسی شناخته خواهد شد که برند خود را به ثبت رساند. ».برای ثبت برند تجاری لازم است که کلیه ی مدارک لازم قانونی فراهم باشد و با رعایت کامل مقررات ،مراحل قانونی ثبت آن طی شده باشد.

مرحله نخست ثبت برند ، انتخاب نام مناسب برند

ابتدا لازم است که برای انتخاب نام برند چند نکته مهم را در نظر گرفت. اول اینکه اسامی مشهور را نمی توان ثبت کرد. در ضمن اگر نام انتخابی با نام برند دیگری بیش از ۵۰% تشابه داشته باشد نیز قابل ثبت نمی باشد. البته این حالت در طبقات مربوط به مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی، ایمنی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی بیشتر اتفاق می افتد. یکی از مواردی که در ثبت برند ممنوع می باشد، استفاده از نام مناطق جغرافیایی می باشد. بنابراین برای جلوگیری از رد نام، می توان از نام های مختلط و چند سیلابی برای ثبت برند در طبقه شلوغ، استفاده کرد. اگر برندی که می خواهید ثبت کنید داری لوگو نیز باشد، بهتر است از طرح های ساده و قابل فهم و زیرکانه استفاده نمود. به طور کلی ثبت برند به شکل حقیقی یا حقوقی انجام می گیرد. و شما می توانید از یک برند هم نام فارسی آن را ثبت کنید و هم نام انگلیسی آن را. برای انتخاب نام برند شئونات اسلامی را باید حتما مد نظر داشت زیرا در غیر این صورت با اخطال مواجه خواهید شد. اگر برند شما ثبت شده باشد ولی به شکل زیرکانه یا متقلبانه ای شبیه به یکی از برندهای مشهور باشد، این موضوع از طرف صاحبان برند قابل شناسایی می باشد و حتی اگر ثبت هم شده باشد، قابلیت ابطال یا برگشت دارند. برای انتخاب یک نام درست و داشتن اطلاعات لازم و کافی می توانید از مشاوران دپارتمان ثبت برند پایش استفاده نمایید.

مرحله دوم ثبت برند ، تقاضای اظهارنامه ثبت برند

بعد از انتخاب نام برند با موازین گفته شده، باید برند را ثبت نمود. برای ثبت برند در ایران باید استعلام برند کرد تا تکراری بودن یا تشابه آن مشخص شود. سپس اظهارنامه شما در سامانه اداره مالکیت صنعتی ثبت می شود. بعد از ۴۵روز حدودا پس از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره مالکیت صنعتی کرج نظر نهایی خود را برای ثبت برند در کرج به آگاهی شما می رسانند. بعد از تایید نام، آگهی تقاضا برای ثبت برند در کرج صادرخواهد گردید. البته تا ۳۰ روز بعد از چاپ آگهی تقاضا می توان اعتراض کرد. اگر اعتراض نباشد آگهی دوم در روزنامه رسمی چاپ می شود و در آخر گواهی ثبت برند ۱۰ ساله صادر می شود که تحویل مالک برند می گردد

مدارک ثبت برند

شخص حقیقی جهت ثبت برند در کرج نیازمند مدارک ذیل می باشد:

1)کپی شناسنامه

2)کارت ملی

3)کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

4)کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

شخص حقوقی جهت ثبت برند در کرج نیازمند مدارک ذیل می باشد:

1)کپی شناسنامه

2)کپی کارت ملی

3)کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)

4)کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

5)کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

نکته:در صورتی که در تصویر علامت یا نام مورد نظر شما جهت ثبت کلمه یا حروف لاتین استفاده نشده باشد،ارائه ی کارت بازرگانی الزامی نخواهد بود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.