در این مقاله جهت اطلاع شما عزیزان از خصوصیات مؤسسه تجاری به شرح و تفصیل این ویژگیها پرداخته شده است.

ویژگیهای موسسه تجاری

سه ویژگی مهم می توان برای مؤسسه تجاری بر شمرد که شرح این خصوصیات را مختصر بیان می کنیم:

منقول بودن مؤسسه تجاری

همانطور که سابقا ذکر شد مؤسسه تجاری عبارت از مجموعه ای از عناصر مادی و معنوی است که تاجر برای فعالیت تجاری خود اختصاص می دهد. این عناصر در واقع چیزی غیر از اموال منقول نمی باشند. با توجه به ماده ۱۹ قانون مدنی ایران اشیایی که نقل آن از محلی به محل دیگر ممکن باشد بدون این که به خود یا محل آن خرابی وارد آید منقول است. به همین دلیل مؤسسه تجاری به خاطر صفت منقولی که دارد تحت قواعد قانونی ای که در مورد اموال منقول وجود دارد قرار می گیرد. به عنوان مثال قانون به فروشنده مؤسسه تجاری همان امتیاز مقرر در مورد بایع مال منقول را می دهد. همچنین اگر فردی جمیع اموال منقول خود را برای دیگری وصیت کند این وصیت شامل مؤسسه تجاری نیز می گردد (البته مشروط است به رعایت ماده 844 قانون مدنی ایران)

غیر مادی و معنوی بودن مؤسسه تجاری

مؤسسه تجاری صفت منقول معنوی را اکتساب می کند. اگرچه ممکن است که متضمن عناصر مادی مانند مال التجاره یا لوازم و اسباب و اثاثیه باشد، لكن اساسا به همین صفت بر می گردد. زیرا عناصر معنوی جوهر تکوینی آن را تشکیل میدهند وجود یا عدم مؤسسه تجاری به این عناصر بستگی دارد، بلکه می توان گفت وجودش فقط به یک عنصر معنوی که همان ارتباط با مشتریان است، وابسته می باشد ( بدون اینکه هیچ عنصر مادی ای وجود داشته باشد)

بر اساس ماده ۳۵ قانون مدنی تصرف به عنوان مالکیت دليل مالکیت است مگر این که خلاف آن ثابت شود. بنابراین اگر شخصی مال منقولی را در تصرف داشته باشد می تواند به این ماده و به اماره تصرف استناد کند. لكن قلمرو این ماده و این آماره در مورد مال منقول مادی است و لذا شامل مؤسسه تجاری که مال منقول غیر مادی است، نمی گردد. حال اگر مؤسسه تجاری متوالیا به دو شخص فروخته شود، مالکیت برای شخص خریدار اول ثابت است، ولو اینکه خریدار دوم مؤسسه را در حیازت و کنترل خود گرفته باشد. با وجود این خریدار متصرف دارای حسن نیت شاید بتواند مال التجاره و لوازم و اسباب و اثاثیه را که از عناصر مادی مؤسسه هستند به استناد این آماره تملک کند. زیرا این عناصر علیرغم دخول در مؤسسه تجاری طبیعت خود را حفظ می کنند.

تجاری بودن مؤسسه تجاری

در مؤسسه تجاری شرط است که غرض بوجود آمدن آن تجاری باشد. به عبارت دیگر بایستی قیام به انجام فعالیت های تجاری همانند واردات یا صادرات کالا کند.

شایان ذکر است برخی مشاغل ازاد مانند دقاتر و وکلا مهندسین و حسابرسان اگرچه ممکن است دارای عناصر مشتریان و یا لوازم و اثاثیه باشند، لکن به دلیل اینکه فعالیت آنان در زمره اعمال مدنی محسوب می شود نمی توان فعالیت آنها را تجاری تلقی کرد و قائل به مؤسسه تجاری بودن آنها گردید. زیرا طبیعت فعالیت آنها مدنی است و نه تجاری. البته کفایت نمی کند که مؤسسه تجاری دارای وصف تجاری باشد بلکه لازم است فعالیت های تجاری آن قانونی و مشروع باشد. بنابراین بر مؤسسه هایی که اقدام به فعالیت های غیر مجاز می نمایند مانند قمارخانه ها و کازینوهای غیر قانونی نمی توان مقرران مربوط به این مؤسسه را جاری کرد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.