هر شرکت سهامی به وسیله ی تعدادی از اشخاص صاحب سهم اداره می شود که هیات مدیره گفته می شود. هیات مدیره عبارت است از گردهمایی تعدادی از صاحبان سهام که به وسیله ی مجمع عمومی موسس یا عادی به منظور مدت مشخصی جهت اداره امور شرکت انتخاب می شود و برای مدتی که مشخص شده است وظیفه خود را ایفا می کنند.

صورتجلسه تغییر مدیر عامل

با توجه و مطابق قانون برای شرکت های سهامی خاص، هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد اما با این حال از آنجائی که هیات مدیره یک شرکت سهامی خاص هم مانند یک شرکت سهامی عام بایستی یک نفر را به سمت رئیس هیات مدیره و یک نفر را به سمت نایب رئیس هیات مدیره انتخاب نماید پس با توجه به قانون هیات مدیره شرکت های سهامی خاص هم باید حداقل از ۲ نفر عضو تشکیل شده باشد.

به وسیله مجمع عمومی عادی مدیران انتخاب می شوند . مجمع عمومی موسس اولین مدیران شرکت را انتخاب می نماید و شرکت هنگامی تاسیس شده شمرده می شود که مدیران و بازرسان انتخاب شده باشند و قبولی خود را اعلام داشته باشند.

شرایط عضویت در هیات مدیره

شخص باید برای عضویت در هیات مدیره شرکت سهامی دارای اهلیت و سهام دار شرکت باشد علاوه بر موارد ذکر شده شخص نبایستی شامل بعضی از محرومیت ها و ممنوعیت هایی که قانون مشخص و تعیین کرده است باشد.

الف ) اهلیت

در لایحه ۱۳۴۷ قانون گذار ما برای دستیابی به سمت مدیریت هیچ محدوده ی سنی معین نکرده است ؛ به همین دلیل ، مدیر می تواند هر سنی را داشته باشد، موقوف بر اینکه دارای اهلیت باشد.

ب) سهامدار بودن

مدیریت شرکت سهامی در لایحه قانونی ۱۳۴۷ ، مشروط به دارا بودن سهم در شرکت می باشد. ( ماده ۱۱۷ ) بینه این راه حل این است که مدیریت شرکت بایستی به شخصی واگذار شود که به طور شخصی در شرکت دارای سهام باشد. در لایحه قانونی ۱۳۴۷ قانون گذار میزان منفعت مدیر در شرکت را به اساسنامه سپرده است . با توجه به ماده ۱۱۴ لایحه پسین : ” مدیران باید دارنده ی تعداد سهامی باشند که اساسنامه شرکت مشخص کرده است.

افرادی که مجاز به مدیریت شرکتسهامی نیستند

 • مفلسین و افرادی که ابلاغ نامه ورشکستگی آن ها صادر شده است.
 • افرادی که به دلیل مرتکب شدن به جنایت یا یکی از جنایت های ذیل به دلیل ابلاغ نامه قطعی از حقوق اجتماعی کلیَ یا بعضی محروم شده باشند در مدت محرومیت : سرقت ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری ، جنایت هایی که با توجه به قانون در دستور خیانت در امانت یا کلاهبرداری، جنایت هایی که با توجه به قانون در دستور خیانت در امانت یا کلاهبرداری، دزدی، عوام فریبی ، تصرف غیر قانونی در اموال عمومی می باشد.
 • اگر فردی دارای سابقه های ذکر شده باشد و به سمت مدیریت شرکت منصوب شود دادگاه شهرستان بعد از رسیدگی به درخواست هر ذی نفع دستورحتمی و واجب برکناری مدیر را خواهد کرد.

-مهلت مدیریت برای مدیران در اساسنامه مشخص می شود و در هر حال نبایستی بیشتر از دو سال باشد اما انتخاب دوباره آن ها مشکل و ایرادی ندارد.

تغییرات در هیات مدیره شرکت سهامی خاص

هرگونه تغییری در تعداد مدیران وهنگام خدمت آن ها ( در محدوده قانون ) در سزاواری مجمع عمومی فوق العاده می باشد. بنابراین به منظور تغییرات در ترکیب اعضای هیات مدیره در شرکت سهامی خاص تمامی یا بیشتر سهامداران ، می بایست یک مجمع عادی به صورت فوق العاده تشکیل دهند.

به منظور به رسمیت شناخته شدن مجمع عمومی فوق العاده حضور حداقل افرادی که دارنده ی بیشتر از نصف سهامی که حق رای دارند ، لازم و ضروری می باشد. اگر در اولین جلسه این حد اندازه فراهم نشد ، در جلسه دوم با حضور افراد دارنده ی بیشتر از یک سوم سهامی که حق رای دارند به رسمیت شناخته خواهد یافت .

اگر در جلسه دوم هم حد اندازه ی قانونی فراهم نشود در این صورت موضوع رد می شود و برخلاف مجمع عمومی موسس، که در این صورت جلسه سومی پیش بینی شده است و در مورد مجمع عمومی عادی ، که در جلسه دوم با وجود هر تعداد از صاحبان سهام می توان تصمیم گیری نمود ، در مورد مجمع عمومی فوق العاده با تشکیل جلسه دوم و تامین نشدن حد اندازه مشخص می شود سهام داران شرکت تمایلی به آن طرح ندارند و موضوع به صورت موقتی رها شده باقی می ماند.

پس از از به حد اندازه رسیدن ، تصمیم گیری در مجمع ذکر شده ، همواره با اکثریت دو سوم رای اعضای حاضر در جلسه رسمی ، دارای اعتبار خواهد بود. شایان ذکر است است هنگامی که جلسه با حضور بیشتر شرکاء/ سهام داران تشکیل شده باشد رعایت نمودن تشریفات دعوت بر اساس اساسنامه شرکت یا قانون تجارت باتسلیم دلیل و سند الزامی است. (تسلسم فهرست سهام داران حاضر در جلسه با امضاء سهامداران لازم و ضروری می باشد).

با توجه به قوانین و مقررات ، هر نوع تغییر در اطلاعات اشخاص، تغییر در تعداد مدیران، تمدید مدت کارگزاری هیئت مدیره و بازرسان و به صورت کلی تغییراتی که به نوعی با اطلاعات اشخاص حقیقی و سرمایه آن ها مربوط باشد نیازمند به ثبت شدن تغییرات و ارسال نمودن یک رونوشت صورتجلسه به اداره ی ثبت شرکت های محل ثبت می باشد.

تمامی امور مربط به قبولی صورتجلسات ازطریق سامانه اینترنتی به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir انجام می شود.

مدارک مورد نیاز جهت صورتجلسه تغییر اعضای هیئت مدیره

 • مدارک شناسایی اعضای هیات مدیره ارائه گردد. (نسخه برابر اصل شده دفتر خانه اسناد رسمی
 • تمامی مدارک ثبتی شرکت همراه با روزنامه های تاسیس و تغییرات شرکت ارائه گردد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.