ثبت برند تجاری باید در اداره ثبت مالکیت صنعتی انجام شود تا کارشناسان بررسی های لازمه را بر روی پرونده انجام دهند در ذیل به بررسی تقاضای ثبت برند تجاری می پردازیم :

بررسی ثبت برند تجاری

مرجع ثبت ظرف ۳۰ روز از تاریخ وصول اظهارنامه و ضمائم، آن را از لحاظ رعایت جنبه های شکلی و شرایط مقرر در قانون و این آیین نامه و همچنین تطبيق طبقه یا طبقات اعلامی با طبقه بندی بین المللی مورد بررسی و مداقه قرار می دهد.

مطابق ماده ۱۱۹ آیین نامه اجرایی ثبت اختراعات مرجع ثبت چنانچه پس از بررسی، ایرادات و نواقصی را در اظهارنامه و ضمائم آن مشاهده نماید، مراتب را به صورت مکتوب و با قید جزییات به متقاضی ابلاغ می کند تا ظرف مهلت مقرر اقدام به رفع نقص نماید. چنانچه متقاضی در مهلت مقرر قانونی به هر علتی نتواند نقایص اعلامی را رفع نماید، مرجع ثبت، اظهار نامه را رد و مراتب را کتبا با ذکر علت یا علل رد به متقاضی ثبت ابلاغ خواهد کرد. تبصره این ماده مقرر می دارد که مهلت رفع نقص برای اشخاص مقیم در ایران ۳۰ روز و برای اشخاص مقیم در خارج از کشور 60 روز از زمان ابلاغ محاسبه می شود.

در کشورهای دیگر نیز هنگامی که درخواستی برای ثبت اسم تجاری به مسئول ثبت اسماء تجاری تسلیم می شود، او بایستی بررسی کند که آیا شروط شکلی مورد طلب رعایت شده است یا نه ؟ آیا درخواست متضمن کلیه مطالب و مستنداتی که قانون مطالبه کرده است می باشد یا خیر؟ منظور آن مطالب و مستنداتی که قبلا به آنها اشاره رفت؛ و نیز باید بررسی کند که آیا شروط موضوعی که اسم تجاری موضوع درخواست ثبت باید حائز آن باشد، وجود دارد یا خیر؟

به عبارت دیگر آیا اسم تجاری متمایز، جدید، و قانونی می باشد و شرط لغت را حائز است یا خیر؟ هنگامی که مسئول ثبت اسم تجاری ملاحظه کند که اسم تجاری را قانونا نمی شود ثبت کرد و دارای محظور قانونی است، باید در خواست و تقاضا را بدلیل عدم رعایت یکی از موضوعات فوق الذکر رد کند.

کما اینکه ثبات وظیفه دارد که تشریفات تفتیش و بررسی در مورد اسماء تجاری ثبت شده و در خواست های تقدیم شده را صورت دهد تا ببیند که این اسامی با اسم مورد درخواست برای ثبت تطبیق می کنند یا خیر.

معمول این است که ثبت تجاری به طور علنی صورت می گیرد، و لذا متقاضی ثبت می تواند از محتویات آن مطلع گردد، و دفتر را شخصا ملاحظه کند. پس هنگامی که ثبات از عدم وجود هر گونه اعتراضی بر ثبت اسم مذکور واقف شد، می تواند بطور مطلق و یا تحت شروط یا اصلاحات یا قیوداتی که وجود آنها را ضروری می داند، درخواست را بپذیرد.

این موضوع را با اعلام کتبی رسما به متقاضای درخواست انجام می دهد. همچنین بر ثبات است که خلال مدت مناسبی از تاریخ تقدیم درخواست تصمیم بگیرد که تقاضای ثبت را قبول کند یا رد کند. در اتحادیه اتاق های تجاری و صنعتی عراق این مدت ۲-۳ ماه از تاریخ ارائه درخواست تعیین شده. این در حالی است که قانونگذار مصری مدت مزبور را خلال دو ماه از تاریخ تقديم تقاضا قرار داده است.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.