تشکیل شرکتها زمانی رسمیت پیدا می کند که در آن شرکتنامه تهیه شود و در آن باید شرایط وقوانین را در نظر گرفت تا در کتنار قانونی بودن ، اهداف تشکیل شرکت نیز تاویل شود. لذا افرادی که درخواست تشکیل شرکت را دارند باید در مورد آن دقت نظر به خرج دهند.

موضوع شرکت اولین اولین قدم جهت راه اندازی و تشکیل یک شرکت می باشد.شرکا در مورد فعالیت شرکت تصمیم گیری می نمایند و حیطه ی عملیات شرکت را مشخص می نمایند.

در بند 2 اساسنامه هر شرکتی موضوع فعالیت شرکت درج می شود و بیانگر اهداف و شخصیت آن شرکت است که شرکت برای آن شکل گرفته است.حیطه ی فعالیت شخص حقوقی موضوعاتی است که در موضوع شرکت بیان شده است.لذا شرکته برای اینکه بتوانند قلمرو فعالیت بیشتری داشته باشند موضوع شرکت را بسط می دهند تا قادر باشند فعالیتهای بیشتری انجام دهند.

از این جهت در مورد موضوع شرکت اصرار می شود که تاویل وظایف و حدود اختیارات مدیران و مسئولان شرکت در آن به صراحت بیان و مشخص می شود.با توجه به اساسنامه هیات مدیره و مدیران اجرایی شرکت قادر نمی باشند سرمایه شرکت را صرف فعالیت در موضوعاتی غیر از آنچه تعیین شده است نمایند.

بخشنامه موضوعات شرکتها

در رابطه با انتخاب موضوع شرکت توجه به نکات ذیل حائز اهمیت است :

 • معین بودن موضوع شرکت
 • معین و مشخص بودن موضوع معامله یا قرارداد از شرایط لازم جهت اثبات صحت معامله است. بنابراین عقد قرارداد برای موضوعات نامشخص و مبهم، مبطل است.
 • قانونی بودن موضوع و هدف قرارداد
 • موضوع و هدف قرارداد باید مشروع و قانونی باشد. بنابراین از نظر قانون نمی توان برای یک امر غیرقانونی یا نامشروع قرارداد وضع نمود.

آنچه در موضوع فعالیت شرکت، ( بند 2 اساسنامه ) اهمیت دارد ، فعالیت واقعی شرکت ملاک صحت یا بطلان آن است؛ مانند موردی که شرکت برای انجام دادن فعالیتی منعقد می شود که اخلاق حسنه آن را منع نمی کند ( تولید آب انگور ) ، ولی در عمل به فعالیتی مبادرت می کند که غیرمشروع است ( ساختن مشروبات الکلی) و یا زمانی که فعالیتی در انحصار دولت است و شرکای شرکتی، موضوع آن را همین فعالیت قرار می دهند. ( استخراج نفت و امثال آن ).

از برخی از فعالیت هایی که به موجب تصریح در قوانین جاری کشور توسط اشخاص منع شده اند ،می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

ترویج و آموزش علوم غیر اسلامی و غیر دینی ؛ خرید و فروش اشیاء عتیقه و میراث فرهنگی و هنری ؛ ممنوعیت به کارگیری تجهیزات ماهواره ای ؛ ممنوعیت خرید و فروش و نگهداری مواد مخدر ؛ ساخت و نگهداری سلاح و مهمات جنگی ؛ ساخت، خرید، فروش و حمل مشروبات الکلی

موضوعات نیازمند به اخذ مجوز

تعدادی از موضوعات فعالیت بدون نیاز به اخذ مجوز قابلیت ثبت نزد مرجع ثبت شرکت ها را دارند . چنانچه موضوع تعیین شده مستلزم موافقت مراجع خاصی باشد، لازم است که قبل از اقدام به ثبت ، مجوزهای لازم اخذ گردد.این موضوعات شامل 23 مورد کلی می باشند که هریک از این 23 مورد خود شامل چند موضوع مرتبط به هم می باشد. تعدادی از موضوعات فعالیت نیز بدون نیاز به اخذ مجوز قابلیت ثبت نزد مرجع ثبت شرکت ها را دارند.

اطلاعیه اداره ثبت شرکتها در خصوص بخشنامه موضوع فعالیت شرکتها

جهت رویت بخشنامه موضوع فعالیت شرکتها به آدرس زیر مراجعه فرمایید.

http://sherkat.ssaa.ir/SubjectView/tabid/1857/Code/1530/Default.aspx

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.