فواید تشخیص شرکت تجارتی از شرکت مدنی

هرکدام از شرکت های تجاری و مدنی از احکام و آثار مخصوصی برخوردار هستند که شناخت هریک از آنها این امکان را میدهد که در مقام عمل آثار و احکام مخصوص هریک از آنها را اعمال نماییم.

تفاوت شرکت مدنی از تجاری

1-شرکتهای تجاری برخلاف شرکت های مدنی، مطابق ماده ۵۸۳ ق.ت دارای شخصیت حقوقی می باشند. این امر نتایجی را به دنبال دارد. از جمله اینکه شرکت تجاری می تواند از تمام حقوق و تکالیف اشخاص حقیقی جز آنچه که مختص انسان است برخوردار باشد (ماده ۵۸۸ ق.ت) و در اثر آن با تشکیل شرکت تجاری، رابطه مالکیت شركاء با آورده های خود قطع شده و همه اموال مزبور در مالکیت شرکت قرار می گیرند.

بنابراین شرکت تجاری می تواند اموال و دارایی اختصاصی داشته باشد. ولی در شرکتهای مدنی به دلیل فقدان شخصیت حقوقی، رابطه مالکیت شركاء با آورده های خود هرگز قطع نشده و فقط وصف آن عوض شده و از مالکیت مفروز به مالکیت مشاعی تبدیل می شود. همچنین به دلیل وجود شخصیت حقوقی در شرکت های تجاری، درخواست انجام تعهدات شرکت جز از خود شرکت امکان پذیر نبوده و طلبکاران شرکت حق مراجعه به شرکای آن را نخواهند داشت مگر در مورد برخی از شرکتهای تجاری مانند شرکت تضامنی و نسبی که آن هم فقط بعد از انحلال شرکت و عدم تکافوی دارایی شرکت برای پرداخت بدهی های آن امکان پذیر است چنانچه ماده ۱۲۴ ق.ت در مورد شرکت تضامنی مقرر می دارد: «مادام که شرکت تضامنی منحل نشده، مطالبه قروض آن باید از خود شرکت به عمل آید..» ولی در شرکتهای مدنی، اجرای تعهدات شرکت باید از خود شرکاء درخواست گردد و دعاوی مربوطه نیز باید به طرفیت شرکای شرکت اقامه گردد.

البته چنانچه قبلا نیز بیان گردید برخی از حقوقدانان، شرکتهای مدنی را در صورت اشتغال به امور تجاری، به استناد ماده ۲۲۰ ق.ت در حکم شرکت تضامنی محسوب و واجد شخصیت حقوقی دانسته اند که ایراد چنین استنباطی قبلا ذکر گردیده است.

2-شرکت های تجاری از برخی احکام مخصوص تبعیت می کنند از قبیل لزوم تنظیم اساسنامه و اعلان و ثبت آن، لزوم ثبت شرکت، لزوم تهیه و تنظیم دفاتر تجاری، لزوم وجود مدیر یا مدیران و در بعضی از شرکت ها لزوم وجود نهاد بازرسی مثل شرکتهای سهامی، حاکمیت مقررات ورشکستگی. در حالی که شرکتهای مدنی هیچ الزامی به متابعت از مقررات فوق الذکر ندارند و تابع مقررات قانون مدنی می باشند.

3-در شرکتهای مدنی اصل حاکمیت اراده نمود بارز و قوی تری دارد و رابطه شركاء و حقوق و تکالیف آنها بیشتر تابع قصد مشترک و قرارداد شرکت است ولی در شرکتهای تجاری به دلیل وضع برخی مقررات از سوی قانونگذار، اصل حاکمیت اراده کم رنگ گردیده است.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.