شرکت تعاونی به یک انجمن ثبت شده مستقل و هدفمند گفته می شود که افراد دارای علائق مشترک جهت نیل به اهداف و خواسته های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود داوطلبانه گردهم می آیند و سرمایه مورد نیاز را را بطور مساوی به اشتراک گذاشته و محصولات و خدمات مورد تقاضای مشتریان را ارائه می دهند و طبق اصول پذیرفته شده بین المللی، از سود و ریسک برخوردار می شوند.

انواع شرکت های تعاونی

قانون به تشریح بخش تعاونی و انواع شرکت های تعاونی و شرایط عضویت در هر کدام از آنها نپرداخته و قانونگذار به تعریف تعاونی های توزیعی بدین شکل پرداخته : تعاونی های کشاورزی و دامپروری، پرورش و صید ماهی، صنایع مرتبط با شیلات، صنعت (به طور عموم) ، معدن، عمران شهری، روستایی و عشایری جزء تعاونی های تولیدی بوده و به طور کلی تعاونی هایی تامین کننده نیاز مشاغل تولیدی یا مصرف کنندگان عضو خود ،تعاونی های توزیعی نامیده است، این تعریف تنها جهت تعیین اولویت ها و ارائه خدمات و برخورداری از سهمیه دولتی و حمایت های دولتی انجام شده است.

اما در ماده 18 قانون شرکت های تعاونی که در مورخ 1350 به تصویب رسید، کلیه تعاونی های فوق الذکر در سه گروه زیر طبقه بندی شده اند :

 1. رشته کشاورزی: مشتمل برتعاونی های کشاورزی و روستایی
 2. رشته مصرفی: دربرگیرنده تعاونی های مصرف کنندگان- مسکن- اعتبار و آموزشگاه ها
 3. رشته کار و پیشه: تعاونی های کار، تعاونی های حُرف و صنایع دستی، تعاونی های صنایع کوچک، تعاونی های تهیه و توزیع، تعاونی های مشاغل آزاد و تعاونی های صیادان را شامل می شود

تبصره 1- شرکت تعاونی کارگری به هر یک از شرکت های تعاونی گفته می شود که با مشارکت و عضویت کارگران و دیگر کارکنان صنایع و خدمات و حرفه ها تشکیل شده باشد و دست کم سه چهارم اعضای آن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته باشند.

تبصره 2- درصورت کسب مجوزاز وزارت تعاون و امور روستاها، تحت شرایط و وضعیت های خاص محلی ، اهداف و عملیات انواع شرکت های تعاونی مرتبط به یک رشته یا از رشته های سه گانه فوق جمع می گردد و این شرکت ها می توانند به عضویت اتحادیه های تعاونی مربوطه در آیند.

شرکت تعاونی چند منظوره

تبصره 2 ماده 8 قانون تعاونی در کنار انواع شرکت های تعاونی نامبرده در قانون شرکت های تعاونی و قانون بخش تعاونی، شرکت تعاونی چند منظوره نیز در نظرگرفته شده است:

اهداف و مقاصد شرکت های تعاونی چند منظوره

در قانون بخش تعاونی به تصریح اهداف و مقاصد شرکت های تعاونی چند منظوره اشاره ای نشده ، با این حال، با توجه به منظور قانونگذار ، می توان اهداف و مقاصد این شرکت ها را با در نظر داشتن نوع تقاضا و هدف ازتشکیل شرکت تعاونی ،ترکیبی از اهداف و مقاصد شرکت های تعاونی مختلف تلقی کرد. به عنوان مثال، در صورتی که کارگران یک کارخانه یا اهالی یک محل قصد تشکیل نوعی شرکت تعاونی را داشته باشند که نیازهای تامین کالا و مسکن آنها برطرف سازد، تنظیم و تدوین اهداف و مقاصد آن تعاونی با توجه به شرکت های تعاونی مصرف و مسکن انجام می شود.

محدوده عمل و شرایط عضویت در شرکت های تعاونی چند منظوره

در قانون بخش تعاونی کوچکترین اشاره ای به شرایط عضویت در شرکت های تعاونی چند منظوره نشده است. ظاهرا تمامی اشخاصی که شرایط عضویت را کسب کرده اند می توانند با توجه به محدوده عمل و منطقه جغرافیایی هر کدام از این نوع شرکت های تعاونی، پس از خریداری سهاماین نوع شرکت ها، به عضویت آنها در آیند ؛ مثلا کارگران فلان مجتمع صنعتی یا اهالی فلان محل مسکونی.فرق این گونه شرکت ها با شرکت های تولیدی در این نکته است که همه اشخاص خواهان عضویتیا برخرداری از خدمات ، می توانند به عضویت پذیرفته شوند و لزومی به اشتغال یا استخدام در آن شرکت ندارند. امابر اساس متن صریح تبصره قانونی مذکور،تنها از میان اعضای شاغل می توان هیأت مدیره و مدیر عامل را انتخاب کرد.

مدارک لازم برای تاسیس و ثبت شرکت های تعاونی به شرح زیرمی باشد :

مدارک مورد نیاز جهت تأسیس تعاونی

 1. سه قطعه عکس
 2. کپی مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی اعضاء
 3. ارائه گواهی عدم سوء سابقه کیفری صادره ازمراکز پلیس + 10
 4. کپی گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت برای آقایان

مدارک لازم جهت ثبت تعاونی :

 1. ارائه دعوت نامه برگذاری اولین مجمع عمومی عادی
 2. مجوز اداره تعاون
 3. فهرست اسامی و امضاء اولین هیأت مدیره و بازرس یا بازرسان
 4. ارائه پذیرش نامه مکتوب اعضاء اولین هیأت مدیره و بازرس یا بازرسان
 5. ارائه قبض واریز سرمایه شرکت به صندوق تعاون طبق اساسنامه
 6. ارائه صورتجلسه اولین هیأت مدیره مبنی بر تعیین رئیس و نایب رئیس و منشی هیأت مدیره، تعیین صاحبان امضاء مجاز و اسامی و مشخصات آنها و مدیرعامل
 7. ارائه صورتجلسه اولین مجمع عمومی عادی مبنی بر تایید اساسنامه و تعیین اولین هیأت مدیره و بازرس یا بازرسان
 8. ارائه تقاضانامه و شرکت نامه به شکل اوراق چاپی که توسط اداره ثبت شرکت ها در دسترس قرار می گیرد
 9. ارائه اساسنامه که به تصویب شرکت تعاونی رسیده
 10. فهرست اسامی و مشخصات و آدرس اعضاء اولین هیأت مدیره و بازرس یا بازرسان.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.