طبق ماده 1 قانون علائم و اختراعات که در 1تیر1310به تصویب رسیده، منظور از برند تجاری بدین شرح است: کلیه علائمی که جهت متمایز ساختن محصول صنعتی یا کشاورزی یا تجاری و کسب امتیاز اتخاذ می گردد و متشکل از انواع نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفاف و غیره می باشد، برند تجاری تلقی می گردد.

برند تجاری باید به صورتی محصول را متمایز و معرفی کند که تنها مالک انحصاری اش، صاحب علامت باشد. به‌عنوان مثال: کلمه کلاه به عنوان علامت تجاری یک کلاه، نشان دهنده محصول خاصی نیست زیرا به کلاه خاصی اشاره نمی کند. در نتیجه از اسامی عام نمی توان برای محصولاتی متعلق به آن نوع استفاده کرد چراکه معرفی کننده آن محصول نمی باشند.

کاربرد برند تجاری به قدری گسترده است که باعث می شود مشتری با مشاهده برند مورد اعتماد خود بر روی جنس آن را خریداری می کند ، بدون این‌که آشنایی نسبت به سازنده آن و یا تاجری داشته باشد که برند متعلق به او می‌باشد. به‌عنوان مثال: رب گوجه با علامت یک و یک، صابون لوکس ، مایع ظرفشویی ریکا و… این محصولات مورد اعتماد مشتریان هستند بدون اینکه مشتریان شرکت تولید کننده آنها را بشناسند.

برندهای تجاری که ثبت آن‌ها ممنوع می‌باشد

ثبت علائم زیر مطابق ماده 5 قانون ثبت علائم و اختراعات ایران،به‌عنوان برند غیرممکن است:

 1. پرچم کشور و سایر پرچم ها، که دولت استفاده از آن را به‌عنوان علامت تجاری ممنوع نموده است.
 2. علامت هلال اهمر، نشان‌ها و مدال‌های دولت ایران
 3. کلمات یا عبارتی که قابل انتساب به مقامات رسمی ایران باشد مانند واژه های انقلابی، دولتی و امثال آن.
 4. علائم مؤسسات رسمی از قبیل: آرم جمهوری اسلامی، هلال احمر، صلیب سرخ و غیره
 5. علائمی که مغایر با نظم عمومی یا منافی عفت باشند.
ثبت علائم تجاری لازم الاجرا می‌باشد

از نظر قانون، داشتن برند تجاری امری اختیاری بوده به استثنای مواردی که از نظر دولت داشتن برند الزامی می باشد.

مطابق مصوبه مورخ 3 اردیبهشت 1328 هیأت وزیران، ثبت علامت تجاری در هریک از موارد ذیل ضروری و اجباری می‌باشد:

 1. داروهای خاص با کاربرد طبی و بیماری
 2. مواد غذایی کنسروی یا مواد غذایی که دارای ظرف مخصوصی باشند
 3. نوشیدنی ها و آب‌های گازدار
 4. لوازم آرایشی که مستقیم بر روی پوست انسان استفاده می شوند
 5. ثبت داروی های خاص متعاقب ماده 13 قانون مقررات امور پزشکی و دارویی که در مورخ 29 خرداد 1334 به تصویب رسیده، اجباری می‌باشد.

اتباع ایرانی و خارجی برای ثبت علامت تجاری و برند به استثنای موارد فوق الذکر آزاد هستند و می‌توانند از مزایای آن منتفع شوند. کسانی که در خارج از کشور، مؤسسه صنعتی یا تجارتی تاسیس کرده اند درصورتی می توانند از مزایای قانونی آن‌ها برخوردار شوند که دو شرط زیر را رعایت کنند:

 1. ثبت علائم خود را مطابق مقررات قانونی انجام داده باشند
 2. کشوری که محل تاسیس و تشکیل مؤسسه است براساس عهدنامه و یا قوانین داخلی خود، حامی علائم تجاری ایرانی باشد.

ثبت برند تجاری

تنها اشخاصی حق استفاده انحصاری از علامت تجاری را دارند که علامت خود را ثبت کرده باشند. در نتیجه استفاده از برند تجاری اشخاصی که برندشان را به ثبت نرسانده اند، بلا مانع می باشد.

مطابق آئین نامه مصوبه به مورخ 14تیر1337، از طریق ارائه اظهارنامه ای می توان ثبت علامت تجاری و برند را درخواست نمود که حاوی اسم و محل سکونت صاحب علامت بوده و اشاره کرده باشد علامت برای چه نوع محصولی از قبیل پارچه یا صابون یا ساعت و غیره است و ده نسخه از اصل علامت و کلیشه آن ضمیمه اظهارنامه تسلیم شود.

متقاضی ثبت علامت تجاری و برند باید محلی را در تهران جهت دریافت ابلاغیه ها، اخطاریه ها تعیین کند صرف نظر از اینکه متقاضی مقیم تهران یا دیگر شهرستان‌ها و یا سایر کشور‌های خارجی باشد.

تهران تنها محل انحصاری ثبت علامت تجاری و برند است و ماده 6 قانون تجارت این چنین مقرر داشته است: شعبه دفتری خاص مستقر در دادگاه شهرستان تهران، اظهارنامه را دریافت می کنند. البته مطابق مقررات شماره ۵۱۵۸۳ مورخ ۱۰ اسفند ۱۳۲۷ وزارت دادگستری، در این موارد، اداره ثبت شرکتها به عنوان همان شعبه دفتر مذکور عمل می کند ازاین رو، اظهارنامه به اداره ثبت شرکتها (شعبه علائم) تحویل داده می شود و رسید دریافت می‌شود.

تصدیق برند تجاری

در صورت پذیرش تقاضای ثبت علامت تجاری و برند یا پس از عدم قبولی تقاضا، حکم قطعی دال بر قبول آن صادرمی شود،و اداره ثبت شرکتها ملزم می باشدعلامت را ظرف 15 روز پس از تاریخ دریافت حکم قطعی، ثبت نموده و تاییدیه رسمی به متقاضی تحویل دهد.

دفتر خاصی محل انجام ثبت علامت تجاری و برند می باشد و مدیر کل ثبت، تصدیق را امضا می کند.

پس از ثبت، در روزنامه رسمی، مندرجات اظهارنامه و شکل علامت و این که برای چه طبقه و از طرف چه کسی تقاضا شده منتشر می شود تا عموم مردم از آن آگاهی یابند.

علامت تجاری و برند تا 10سال پس از ارائه تقاضا معتبر می باشد و امکان تمدید آن پس از انقضای این مدت وجود دارد.

انتقال برند تجاری

علائم تجارتی قابل واگذاری هستند و مالک علامت مجاز به انتقال یا واگذاری آن به سایرین می باشد. "حق تجارتی" نوعی حق است که داشتن علامت بوجود می آورد و به خودی خود دارای ارزش است . بواسطه همین ارزش، از اموال صاحب علامت محسوب می شود که پس از مرگ صاحب آن، ورثه صاحب آن خواهند شد. ماده 12 قانون تجارت مقرر می دارد:

گرچه علامت تجاری و برند قابلیت نقل و انتقال دارد ولی این انتقال به اشخاص ثالث زمانی اعتبار پیدا می کند که ثبت آن منطبق با مقررات قانونی انجام شده باشد.

به منظور به ثبت رساندن انتقال، باید اظهارنامه ای مجزا و سواد مصدق سند انتقال به اداره ثبت علائم تحویل داده شود و چنانچه انتقال قهری بوده و از طریق ارث صورت گرفته باشد، سواد مصدق هر سند دیگری که مؤید انتقال به طریق ارث باشد به اداره ثبت علائم ارائه می شود تا پس از به ثبت رسیدن در ذیل ثبت اولیه و انتشار آگهی در روزنامه رسمی، تشریفات ثبت اعمال گردد.

تغییرات در برند تجاری

چنانچه مالک علامت خواهان اعمال تغییراتی در جزئیات علامت تجاری خود باشد و یابخواهدآن را به طبقات محصولی بیفزاید که علامت برای آن اختصاص داده شده است باید اظهارنامه مجزایی درخواست خود را ارائه کند تا اداره ثبت علائم پس از به ثبت رساندن آن در زیر ثبت اصلی، و پس از انتشار آگهی در روزنامه رسمی، تصدیق دیگری را به متقاضی ثبت تحویل دهد به‌عنوان مثال: علامتی که برای بسته‌های چاپ ثبت نموده برای لوازم آرایش نیز اختصاص دهد.

مقررات جزائی درخصوص برند تجاری براساس ماده 122 قانون تجارت این گونه مقرر می دارد : چنانچه فردی آگاهانه برند تجاری ثبت شده در ایران را، جعل کند یا با اطلاع از جعلی بودن آن را استفاده نماید یا آگاهانه آن را بر روی اوراق و آگهی ها یا روی محصولات چاپ کند یا آن را به فروش رساند گرچه از جعلی بودن آن اطلاع داشته، یا بخشی را به برند اضافه یا از آن کم کند، یا از آن کپی کند به شکلی مشتریان را اغفال کند، مشمول مجازات شلاق تا 74ضربه محکوم خواهد شد.

به موجب ماده 123 قانون تجارت: چنانچه فردی محصولی راوارد کشور یا از آن خارج کند که دارای علامت جعلی یا کپی برداری باشد یا دارای علامتی باشد که کسی حق استفاده از آن را نداشته باشد، مشمول حکم حبس از سه ماه تا سه سال می‌شود.

مطابق ماده 124 قانون تجارت: افراد زیر محکوم به حبس تا شش ماه خواهند شد:

کسانی‌که از علامت تجاری اجباری روی محصولی استفاده نکنند که درج علامت روی آن اجباری است.

کسانی‌که آگاهانه محصولی را بفروش می رسانند که فاقد علامت اجباری است که باید روی محصول درج شود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.