همانطور که میدانید برای انجام و پیگیری کسب و کار حرفه ای نیاز به داشتن برند و مشخصه ای می باشد که توسط آن بتوان خود را از دیگر رقبا تمییز دهید. بهترین و قانونی ترین روش برای ثبت و پیشبرد اهدافتان را می توان انتخاب نام تجاری مناسب با حرفه شما می توان نام برد . در این متن به نام تجاری مناسب و اصول انتخاب آن پرداختیم که راهنمای مناسبی برای شما خواهد بود . در ادامه همراه ما باشید تا نکات مهمی را برای انتخاب نام تجاری در اختیار شما قرار دهیم . 

انتخاب بهترین نام تجاری

وقتی از خیابان رد می شوید و یا وارد فروشگاهی برای خرید می شوید می بینید یک محصول توسط تعدادی نام تجاری متفاوت عرضه شده است و شما بر اثر تأثیری که از نام های تجاری مختلف می بینید تصمیم به انتخاب یکی از آنها می کنید، بنابراین مفهوم و معنا در نام تجاری نقش مهمی را ایفا می کند، بنابراین در انتخاب نام تجاری موارد متعددی باید در نظر گرفته شود از جمله؛ عناصر، فواید و احساسات و ویژگی ها و... می باشد، بنا براین وجود ارتباط در نام تجاری ما بین محصول و ارتباط مثبت در دید مشتری محصول بسیار حائز اهمیت است.

نام تجاری خوب همیشه بیشتر از خود محصول در فروش آن نقش دارد، بنابراین وجه تمایز بین محصولات را می توان نام تجاری آنها دانست و همان وفاداری که برند می تواند در ذهن مشتری به واسطه تاثیر مثبت خود ایجاد کند، شما هزاران نام تجاری می شناسید وجود علامت تجاری بدون نام تجاری بی فایده است و باید علامت تجاری مشتری را به یاد چیزی بیاندازد که این کار تنها با نام تجاری ممکن است، نام تجاری  ابعاد بسیار متنوعی دارد که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

نام تجاری چیست؟  

بر حسب ماده 30 قانون علائم تجاری تعریفی که در خصوص نام تجاری ارائه شده است عبارت است از: نام تجاری اسمی است که معرف و تعیین کننده شخص حقوقی یا حقیقی است. بنابراین می توان گفت نام تجاری وجه تمایز بین کالا یا خدمات یک مجموعه با کالا یا خدمات سایر مجموعه ها می باشد.

 

انتخاب نام تجاری

 

ویژگی نام تجاری چیست؟

یک نام تجاری باید دارای ویژگی هایی باشد تا در اداره ثبت علائم تجاری مورد تایید قرار گیرد و علاوه بر این باید تمام ویژگی برند شدن را داشته باشد، نام های تجاری بسیار پر طرفدار را که ببینید همگی از ویژگی های مربوطه که رد ادامه به آن اشاره خواهیم کرد برخوردار هستند.

تکراری نبودن: اولین ویژگی که یک نام تجاری دارد این است که مشابه هیچ نامی نباشد و خلاقیت و ارتباط بین نام تجاری و محصول یا خدمات برای مشتریان کاملاً قابل لمس باشد برای این موضوع نیز باید نام تجاری که انتخاب می کنید هم بر اساس قوانین علائم تجاری قبلاً ثبت نشده باشند و هم بر اساس قواعد برند خاص و منحصر به فرد باشند.

زیبایی کلام و سادگی: از موارد دیگری که یک نام تجاری دارد سادگی .و زیبایی واژگان است، نام تجاری قرار است معرف محصول یا خدمات شما باشد بنابراین باید به راحتی در ذهن مشتری ثبت شود و به راحتی برای وی قابل یاد آوری باشد که این نقشی است که نام تجاری شما قرار است ایفا نماید بنابراین باید علاوه بر سادگی از قوانین برند نیز پیروی کنید یعنی اسم عام و اسم محصول را به عنوان نام تجاری خود انتخاب نکنید.

قابل ثبت بودن: وقتی می گوییم نام تجاری باید قابل ثبت باشد یعنی بر اساس قواعد ثبت علامت بتواند مورد تایید قرار بگیرد و اسم انتخابی نباید شامل ممنوعیت های برند باشد مثلاً نام تجاری نباید اسم محصول، اسم مکان، صفت، اسم عام، اسامی مشهور، اسم مذهبی و... باشد در این صورت اگر برند شما شامل این دسته بندی باشد مطمئناً قابل ثبت نخواهد بود.

ارتباط معنایی: وجود ارتباط معنایی بین نام تجاری با فعالیتی که کسب و کار شما انجام می دهد یک امتیاز بسیار انحصاری و خاص خواهد بود و به نوعی این ارتباط به شکل غیر مستقیم در تبلیغات و بازاریابی و فروش محصول یا خدمات نقش خود را نشان خواهد داد، یکی از موضوعاتی که در تعیین نام تجاری در مجموعه حقوقی پایش حتماٌ در نظر گرفته می شود همین موضوع می باشد.

مخفف نبود: شاید برند های زیادی را بشناسید که مخفف کلمات را به عنوان نام تجاری خود انتخاب می کنند اما تعداد موفقیت این برند ها در تبلیغات و فروش بسیار، بسیار کم می باشد چیزی که به کسب و کار شما قرار است هویت بخشد کلمات است و مخفف این کلمات به عنوان نام تجاری چندان اثر مثبتی به جا نخواهد گذاشت بنابراین از انتخاب مخفف کلمات به عنوان نام تجاری اجتناب کنید.

انتخاب نام تجاری تخصصی

خیلی از افراد برای انتخاب نام تجاری مجموعه خود چندان حساسیتی به خرج نمی دهند، نام تجاری شما سالها قرار است همراه کسب و کارتان باشد و اگر می خواهید از کسب و کارتان پول در آورید نباید تاثیر نام تجاری را در فروش خود نادیده بگیرید، انتخاب نام تجاری قواعد و مقررات نا نوشته ای دارد که کارشناسان پایش بر حسب تجربه چندین ساله و مطالعه بر روی برند های موفق توانسته اند به آن دست پیدا کنند، هم اکنون می توانید برای انتخاب نام تجاری تخصصی با ما تماس بگیرید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.