نام تجاری

با توجه به مطالب عنوان شده، اسم یا نام تجارتی را می توان چنین تعریف کرد:

«نام تجارتی عبارت است از عنوان یا نامی که تاجر و بازرگان تحت عنوان و نام مذکور به اعمال تجارتی اشتغال می ورزد».

نام تجارتی را بعضی از حقوقدانان عبارت از عنوانی دانسته اند که تحت آن عنوان تاجر شغل خود را ادامه می دهد. البته نام تجارتی ممکن است عنوان معینی باشد ولی در عرف و زیان معمول و جاری ایران از کلمه«عنوان» اسم یا نام به ذهن متبادر نخواهد شد لذا بهتر است نام تجارتی را عبارت از عنوان یا نام و اسمی بدانیم که تاجر به کمک آن می توان خود و عملیات یا فعالیت تجارتی خود را در قلمرو تجارت به افراد و اشخاص، برای جلب مشتری معرفی کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب نام برند با مشاوران ما در تماس باشید.

نام یا اسم تجارتی برای معرفی و شناساندن تاجر به کار می رود و همانند نام فرد در در زندگی اجتماعی است که وی را از سایر انسان ها متمایز می کند با این تفاوت که برای معرفی یک فرد در خانواده یا جامعه از عنوانی غیراز اسامی و نام های معمول استفاده نمی شود ولی مانعی ندارد که تاجر برای معرفی خود از یک عنوان استفاده کند که این عنوان را نام یا اسم تجارتی می توان نامید.

تحت نام تجارتی، تاجر یا موسسه تجارتی وی به فعالیت تجاری و اقتصادی پرداخته و بهره خواهد برد.

جهت ثبت برند یا نام تجاری با کارشناسان موسسه حقوقی پایش در تماس باشید.

این نام تجارتی در واقع نوعی مایه تجارتی یا حق کسب و پیشه نیز محسوب می شود که خود دارای ارزش مالی و معنوی است ولی با سایر سرمایه های تجارتی یا حق کسب و پیشه و تجارت مشابه تفاوت دارد که در مباحث بعدی مشخص خواهد شد.

خصوصیات نام تجاری یا برند

نام تجارتی یا برند همان طور که در تعریف آن اشاره شد نام یا عنوانی است که تاجر با آن نام یا عنوان معین به فعالیت اقتصادی و تجارتی می پردازد.

با این ترتیب نام تجارتی عاملی است که تجار و موسسه یا بنگاه های مربوط به آنان را از یکدیگر متمایز می گرداند. به تعبیر دیگر نام یا اسم تجارتی، تاجری را از تاجر دیگر ویا یک موسسه و بنگاه اقتصادی را از بنگاه های اقتصادی دیگر متمایز می کند.

اما این نام به هیچ وجه نوع تولیدات و محصولات یا خدماتی را که موسسات تجاری مزبور و تاجر عرضه و ارائه می کنند و همچنین نوع فعالیت تجار را مشخص و متمایز نخواهد ساخت. بنابراین نام تجارتی با مارک تولید یا مارک خدمات اقتصادی تفاوت دارد هرچند مارک تولید ممکن است از نام یا عنوانی تشکیل شود .

مارک تولید یا مارک محصولات می تواند نام یا علامت و یا عنوانی باشد که کالا یا محصول و خصوصیات آن را از سایر محصولات و تولیدات مشابه مشخص کند و جنبه نمادین داشته باشد.

ثبت نام تجاری شرکتهای بازرگانی

نام تجارتی تاجری که دارای موسسه بازرگانی یا تجارتخانه ای با شعب متعدد است، نمی تواند مختلف باشد زیرا تعدد نام تجارتی در این گونه موارد گمراه کننده است و تفکیک یا تمیز آن برای دیگران مشکل خواهد بود. در بسیاری از کشورها از جمله در فرانسه تابلو که یک علامت فیزیکی است و در موارد مختلف بکار می رود، در واقع وسیله ای برای شناسایی محل تجارتخانه تاجر محسوب می شود ولی با نام تجاری تفاوت دارد یعنی ارتباطی با مایه تجاری نام تجاری ندارد.

زیرا تابلو جدای از نام تجارتی است و مشخص کننده محل فعالیت تاجر است. هر چند یک موسسه تجاری تاجر ممکن است دارای تابلو یا علامتی باشد که از نقطه نظر مراودات تجاری بسیاربا ارزش جلوه کند ولی لازم نیست نام تجارتی توام با تابلو یا علامتی خاص باشد اما مانعی ندارد که یک نام تجارتی دارای آرم یا علامت نیز باشد و هر دو بیان کننده خصوصیات و شناسایی تاجر و وسیله تمایز از نام های تجارتی دیگر باشد ولی با تابلو مشخص کننده محل فعالیت تاجر تفاوت دارد و جزء نام تجارتی نیست.

برای ثبت برند تنها کافیست مقاله ی مراحل ثبت برند ما را مطالعه نمایید.

نام تجارتی با نام مشخص حقوقی خصوصاً نام شرکت های تجاری کاملا تفاوت دارد و همان طور که قبلا اشاره شد در فرانسه نام تجارتی و نام شرکت ها با دو اصطلاح مختلف از یکدیگر متمایز شده اند و ارزش اقتصادی آن ها نیز یکسان نیست زیرا نام تجارتی از جمله مایه تجارتی تاجر محسوب می شود و دارای ارزش اقتصادی به علت جلب مشتری است و حال آن که نام شرکت های تجاری با وجود خصوصیاتی که انواع شرکت ها دارند، نام شرکت، به دنبال نوع شرکت آورده می شود. به طور مثال شرکت سهامی گل یاس، نام وعنوان «گل یاس» خاصیت حق کسب و پیشه یا مایه تجارتی در نام تجارتی تاجر را ندارد.

برای مشاهده نمونه اسم برند به مقاله ی ما مراجعه نمایید.

ویژگیهای نام تجاری یا برند

با توجه به مطالب عنوان شده خصوصیات مهم نام تجارتی به طور خلاصه عبارتند از :

1. نام تجاری معرف تاجر یا بنگاه تجاری به عموم مردم است.

2. نام تجاری عامل تمایز یک تاجر یا بنگاه تجاری از سایر تاجرها یا بنگاه های تجارتی است.

3. نام تجاری معرف نوع خدمات تجاری یا عرضه کالا یا محصولات خاص نیست و تاجر می تواند خدمات تجاری مختلفی را ارائه کند یا کالاهای متفاوتی را به بازار عرضه نماید.

4. نام تجاری با تابلو شناسایی محل فعالیت و تجارتخانه تاجر، تفاوت دارد،هرچند مانعی ندارد که نام تجاری همراه تابلو باشد.

5. نام تجاری غیر از مارک یا آرم و علامت عرضه کالا یا ارائه خدمات است.

6.نام تجاری یک جزء از مایه تجاری یا حق کسب و پیشه و تجارت تاجر محسوب است ولی تابلو چنین خصیصه ای ندارد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.